HOLUBI

čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od čobanak »

Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

:hajnej: :narez: :228:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
vratnik
Příspěvky: 6
Registrován: 19 zář 2022 20:15
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od vratnik »

Na ifaune je clanok - rozhovor "S evropskym sampionem Jirim Scebelem o chovu nasich volacu" V casti "Odkud pochazi Cesky volac sivy" sa pise ze postolky chrania chov holubov - odozenu z teritoria inych dravcov. Jiri postolkam vyvesuje budky.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Článek jsem četl.Co se týče pernatých dravců,tak má pravdu,že si dravci drží svá teritoria a to nejen poštolky.Každý pár dravců, když na jaře postaví hnízdo a zasedne,tak o své teritorium bojuje.Orel mořský svádí každý den boj s jestřábem,jestřáb svádí boj s káňatama a krahujec s poštolkama.Nikdy jsem neviděl,že by poštolka zaútočila na jestřába a nebo se jej alespoň pokoušela vyhnat.Tak na to opravdu poštolka nemá.Jestřába dokáže zahnat spíše hejno vlaštovek,než jedna poštolka.Nedaleko chalupy hnízdí dva páry poštolek,třepotají se nad mou zahradou a občas sedí i na vrbě,ale jestřába,nebo sokola zahat nedokáží.Kéž by tomu tak bylo.
Evča z Kunratic
Příspěvky: 66
Registrován: 12 říj 2022 19:58
Dal poděkování: 134 poděkování
Dostal poděkování: 109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Evča z Kunratic »

Tak když už je tu ta řeč o dravcích, tak přidám jeden čerstvý zážitek, který mi před několika minutami sdělila babička do telefonu.
Člověk si nemá stěžovat. Nedávno jsem si stěžovala, že jsou ti moji barevnohlávci buchty líný a že sedí jen na střeše a chodí slepicím na pšenici, nic víc že je nezajímá.
A hele, řekla si krahulice a prokázala mi tu službičku, že jednoho holuba pořádně prohnala. Zalít před ní po barevnohlávkovsku do houští na hrázi a vylezl až asi za pět minut.
Kouťákovo vypozorované tvrzení o inteligenci barevnohlávka se potvrzuje i tím, že vylétávají z holubníku jen, když je někdo z našich venku, jinak jsou zalezlí jako krtci.
Přeji všem holubářům pokud možno minimum ztrát a zdravé a čile poletující holoubky.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Evčo,to je vlastnost barevnohlávků,že se po útoku dravce nerozletí,ale zalézají kam to jde,ale vždy jdou k zemi,na rozdíl od jiných plemen holubů.Sokol nikdy nepadne na holuba na zemi,ale chytá je pouze v letu.U ostatních dravců je to rozdílné.Jestřáb a krahujec rád loví v letu,ale neváhají chytit holuba na zemi.Orel východní bral mé barevnohlávky nejraději se střechy a Káně rousná je také dokázala chytit,ale pouze na výletu,tak na třetí pokus a vždy mladé.
To,že barevnohlávci vylétali nejraději když byl někdo na chalupě je pravda,ale u sokola jim to bylo osudné.Sokol vzal barevnohlávka v letu na dvoře půl metru nad hlavou manželky.Nevím,co to bylo za sokola,ale měl na jedné noze červený kroužek,tak si myslím,že byl u lidí v zajetí a proto se nebál.
Barevnohlávci mi chybí a hlavně ten můj "Věžák" co je dnes u Davida.Mě starého holubáře školil 4 roky neskutečným způsobem,ale i překvapoval.Nikdy nezapomenu jak po půl roce 2 jara za sebou přivedl část svého hejna domů.Dodnes jsem se nedozvěděl,kdo je odchytil a měl je zavřené celou zimu.On jediný přežil u mě 4 roky bez ztráty jediného peříčka a jsem rád,že je u Davida a občas se o něm něco dozvím.
Mám evidenci a tak konstatuji:Za 4 roky chovem u mě prošlo a odchoval jsem 93 barevnohlávků.Daroval a prodal jsem jich 55 různě po ČR a 38 za uvedené 4 roky skončilo po útocích dravců,převážně toho mého sokola.Mohl jsem toho sokola zlikvidovat,ale krásnějšího dravce než je sokol neznám.Mohl jsem si nechat barevnohlávky uzavřené ve volieře,ale to bych "věžákovi" nemohl udělat,tak ať zlobí zase
chvilku Davida. :vytlem:
DSCN0773.JPG
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ó jak ti děkuji za ten dar :vytlem: ještě že mám dost Setralinu :ajeje: po Kingách a MP naprosto odlišný holub :udiv:
teď se už drží hejno spolu, přes den jsou někde :nevim: , tuhle byly zalezlí v řepě, chodí se koupat k sousedovi do louže na střeše :usmev: , ke slepicím zatím nechodí, to že tu Věžák zůstal přičítám dostatečné zásobě hrachu :usmev:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od čobanak »

Bil to finist jasnej sokol,neňí pochib.
Evča z Kunratic
Příspěvky: 66
Registrován: 12 říj 2022 19:58
Dal poděkování: 134 poděkování
Dostal poděkování: 109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Evča z Kunratic »

V sobotu jsem byla na klubové výstavě rejdičů a racků v Libčicích n. V. Výstava pěkná, ale světlo mizerné. Pár fotek kamarád sice udělal, ale žádná paráda to tedy není.
Zaujali mě kotrláci v barvě andaluské, červení košičtí vysokoletci a vcelku pěkná sbírka barevných rázů PRk.
Součástí výstavy byla i jakási místní, kde byla taková "všehochuť." Tam se mi líbily bílé moravanky a koburáci (pro Kouťáka byli tam i NVH.)
Příští týden je Chovatel v Lysé n. L., na kterého se moc těším. Letos jsem na mnoha výstavách nebyla, tak se těším o to víc.
Pojedete někdo?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

I když to nemám daleko tak ne :nevim:
Barevnohlávci zlobí babičku :usmev: chodí jí na krmítko se slunečnicí :vytlem:
Na zahradě jsou však v pohodě :souhlas:
20221103_120217.jpg
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Františka. »

Barevnohlávci nechtějí, aby divocí ptáci ztratili schopnost se uživit bez člověka. V tomhle teple je přikrmovat je ještě brzy - to babičce nevysvětlíte a barevnohlávci to vyřeší :usmev:
Evča z Kunratic
Příspěvky: 66
Registrován: 12 říj 2022 19:58
Dal poděkování: 134 poděkování
Dostal poděkování: 109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Evča z Kunratic »

To s tím nesouvisí. Ptáci schopnost uživit se bez člověka nikdy neztratí. Zkrátka využívají bohatého potravního zdroje, dokud ho nevyčerpají. Když přestanete krmit, žádná tragédie se nekoná. A krmte si, kdy chcete a ptákům je to stejně jedno. K nám teď létají sýkory, hrdličky a velké hejno úpolníků, jako každý rok.
A krmítka za nic nemůžou. Důvodem úbytku ptactva je především zdevastovaná krajina, nedostatek hmyzu a rozmanitých semen planých rostlin a úbytek míst k hnízdění.
Jinak barevnohlávci mají ve zlobení babiček zřejmě zálibu. Tu moji zase zlobili tím, že moc rádi posedávali na okně v ložnici a ona ho musela pravidelně utírat.
Teď už to dlouho nedělají, asi jim domluvila a oni šli do sebe.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Františka. »

Ale ornitologové nabádají, aby lidi nekrmili ptáky dřív, než bude sníh a mráz, protože pak zleniví a zvyknou si na krmítko, místo aby hledali potravu v přírodě. Prý se pak sami neuživí, protože někdy se to mladí kvůli přílišnému krmení ani nenaučí. Nevím, jak to tedy je. Jiná divoká zvířata taky příliš spoléhají na člověka a je jim to ke škodě. Medvědi, někteří kopytníci, v poslední době i vlci - je to trochu jiné než u ptáků, ale taky zpohodlněli.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Ještě že se ptáci neřídí podle ornitologů.To by byla katastrofa. :vytlem: Jestliže chcem,aby ptáci na našich zahradách dělali údržbu,tak je tam musíme nějak nalákat a to se dá jedině přikrmováním a samozřejmně tam musíme mít i stromky,keře na hnízdění.Když jsem měl volně létající holuby,tak jsem je nikdy nekrmil v holubníku,ale vždy rozhozem zrní po celé zahradě a nikdy ne na stejné místo.Tím jsem docílil,že jsem naučil holuby si hledat potravu a zároveň jsem tam nalákal i ostatní ptactvo.Dnes na zahradě nemám ani jednu krtonožku a že jsem jich tam měl požehnaně.Mohl bych např.uříznout na staré jabloni uschlou větev,ale když vidím ,jak je prolezlá červíkama a strakapoud do ní každý den buší,tak se s tím musím prostě smířit,že to není hezké na pohled.V krmítku krmím již asi měsíc nepravidelně a tak když se tam ptáčci přilétnou podívat a nic nenajdou,tak si něco na zahradě vždy najdou,udělají údržbu zahrady a příště dostanou odměnu do krmítka.Měl jsem krmítek několik,ale dnes mám pouze jedno.Rozkrojené jablko jim dávám do dvojáků různě na stromech,celou slunečnici rovněž a včera jsem jim tam dal dvě malé ještě měkké,ale žluté kukuřice,které jsem objevil u rybníka.Dnes už jsem viděl,že na nich bylo hodováno.V letošním roce na mé zahradě vyhnízdilo spoustu drobotě a nyní po opadu lupení nacházím další hnízdečka.Na hnízdění u mě mají ráj.Viz foto.
IMG_1474.JPG
IMG_1475.JPG
IMG_1476.JPG
IMG_1473.JPG
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Františka. »

Ale krmit v době, kdy je ještě teplo a lítá a leze hmyz, je opravdu nesmysl. To mi nerozmluví ani Evča ani Kouťák. V zimě ano, ale teď je ještě brzy. Proč by hledali něco jiného, když je plné krmítko?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Hhippie »

Slyšela jsem rozhovor s nějakou českou ornitoložkou o nemocích malých pěvců. Jak jsme přišli až o 80 % populace zvonka kvůli trichomonóze, kterou si předávají na krmítku. Tamtéž se předává mnoho dalších nemocí a parazitů, páč se na něm potkává vysoká koncentrace ptáků, kteří by se jinak nepotkali. Pak je otázka, jestli je lepší nechat ptáky osudu a hladovět, nebo pomoci jejich smrti skrze smrtonosnou past v podobě krmítka :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Evča z Kunratic
Příspěvky: 66
Registrován: 12 říj 2022 19:58
Dal poděkování: 134 poděkování
Dostal poděkování: 109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Evča z Kunratic »

Nedá mi to a musím reagovat. Co to je za nesmysl. Krmilo se ještě před touhle epidemií trichomonózy a zvonků bylo hafo. A zvonků bylo více, ano, ale na krmítku jsem za celé ty roky krmení jediného nemocného zvonka neviděla. Takže ona "krmítková nemoc", na kterou trpí zvonci a zvláště mladí, se na krmítkách přenášet samozřejmě může, ale nevidím to jako hlavní příčinu.
PS: Tohle je diskuze o holubech, můžeme se o tom bavit na Volně žijícím ptactvu.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Trichomonóza,krmítková nemoc,převážně zvonků.Četl jsem několik ornitologických článků,ale bylo to převážně ve Velké Británii.Trichomonoza mě zajímá a tak zůtnanu na holubech a napíši můj názor na toto onemocnění,protože postihuje nejvíce holuby.Když jsem vstoupil do klubu Německých výstavních holubů před 31 lety,tak jsem si připadal jak na schůzi veterinářů.Každý radil různé léky a hlavně byla na pořadu trichomonáza.Cpát do zdravých holubů léky jsem nechápal a tak jsem si to začal dělat po svém .Každý rok pravidelně dvakát jsem dělal vyšetření trusu a osobně jsem ho vozil do Státního veterinárního ústavu v Č.Budějovicích.Trichomonáza byla sice pomnožená na 1-2 křížky,což není vůbec nic a tak jsem jí nikdy neléčil.Dělal jsem i vyšetření krve a když bylo nutné,tak i pitvu u uhynulého holuba,většinou zakoupeného.Kolik mě to stálo sem ani psát nebudu,ale mám to stále schované.Zde na Státním veterinárním ústavu jsem se seznámil s veterinářem,který pitval jednoho mého uhynulého holuba a každá má návštěva byla vždy debata na několik hodin.Nejdůležitější co jsem se dozvěděl bylo,že jen na Trichomonázu nikdy nic neuhyne.Vždy u toho musí být ještě jiná nemoc.Startérem všech nemocí jako npř.Trichomonáza,Kokcidioza,Adenoviroza a další ,je vždy E-COLA,která je v půdě stále a hlavně se rychle množí ve vlhku a chladném počasí.E-COLA oslabí organismus a další nemoc se okamžitě pomnoží a je konec.Každý,kdo chová drůbež a jiné pernaté ptactvo, by na toto měl myslet a buď pravidelně dezinfikovat,asanovat,nebo chovat na betoně.To samé je s krmítky pro ptáčky,proto je mám plastové,což se snadno udržuje čisté.K dezinfekci už nejméně 20 let používám VIRKON-S.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Jana P. »

A nekloužou jim drápky po těch plastových krmítkách Zdeňku? :andel: :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani,nepozoroval jsem,že by s tím měl nějaký ptáček problém.
IMG_0930.JPG
IMG_0917.JPG
IMG_0920.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti