Způsob chovu, který se mi osvědčil

chov králíků...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Hhippie »

Paráda, André. Máš to pěkně pestré :souhlas:
Já zrovna dnes koukala ke staré rexici, že má přebagrovaný kotec… ale teď fakt připouštět nebudu, abych vysilovala samici přes zimu a třeba mi nakonec vymrzlo hnízdo.
:Hhippie: Bubáci forever!
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od čtenářka »

:nene: No jo nepřibejvaj :nene: Letos se mi nedařilo je připustit- mam dvě samice a skočit se nechaly každá jen jednou a obě měly v hnízdě 4 kousky. Snad to příští rok bude lepší.... :nevim:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od andre.marek »

Aktuálně mám něco málo přes 90 kusů :vytlem: , podzimní vrhy letos neskutečně vyšly. Většinu samic už mám připuštěnou podruhé. Zimní vrhy jsou nejhezčí. Akorát seno nějak ubývá :hrabeti: a na jaře budu muset hodně redukovat chov. Neměl jsem ho tolik prodávat :otraveny: :krik:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Františka. »

Já pořád slyším ze všech stran, že králíci lidem moc nejdou. Že dřív to bylo lepší, ale teď chytnou kdeco, co dřív ani nebylo. Vím sice o jedněch lidech, kteří krmí králíky jen senem, ničím čerstvým, a říkají, že jim nehynou, že to ale jinak nejde. Na těchhle fotkách je vidět, že u andreho se jim daří, jsou nádherní. Je to opravdu tím, že se nekrmí čerstvým nebo v čem může být ten rozdíl? Už jsem i přemýšlela o tom, že bych si zase nějaké králíky pořídila, ale nemám je už 20 let a podle toho, co slyším okolo, jak hynou poslední roky, mám obavu, že je všechno jinak než dřív a že bych to už neuměla. Tehdy jsme jim sekali nebo se i pásli, když nebylo zelené, dostali seno. Jinak jen ovesné vločky, větvičky, tvrdý chleba. Dají se takhle ještě vůbec králíci chovat?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, já neměla problém s úhyny. Snad mi nikdy ani nic nechcíplo. A to ani neočkuji. Leda jako začátečníkovi jedno dvě mládě na kokcidiozu, než jsem vychytala krmení.
Ale ačkoli nemám pocit, že bych měla králíky zakrmené, tlusté, tak se mi dlouhodobě nemnožili. Byl to děsný stres, pořád číhat, zda má samice říji a pak jestli milostpán bude ochotný skákat… samice byly neochotné i v říji, často. Takže jsem to po letech vzdala. Jediné, co jsem si nechala, jsou zakrslíci a tam to taky není žádná hitparáda :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Františka. »

Nojo, to si vzpomínám, jak jste to tu popisovala. Vy jste je krmila i trávou?
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od andre.marek »

Já krmím jen seno a granule. Částečně kvůli zdraví králíků, částečně z pohodlnosti. S trávou je mnohem náročnější krmení, alespoň co druhý den sekat, hrabat, dovézt, někde uložit - třeba na jesle apod., musí se častěji házet hnůj.
Seno když to vyjde je práce dva týdny v roce, pak jen donesu každý den malý balík a můžu krmit.
Na trávě zase králíci lépe rostou. Každé má něco.
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od ivan613 »

Tak synovi sa akosi moc nedarí.Odchoval od každej samice len jeden vrh, z toho vrhu, len po jednom mladom. Teraz už tri mesiace sa pokúša nechať nakryť tie dve samice čo má. Má i dvoch samcov. No ani jeden nejaví záujem o samicu. Nemáte niekto radu ako mu nenápadne pomôcť,nech má radosť?
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od andre.marek »

Jak stáří jsou samci?
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od ivan613 »

Jeden dva a druhý tri roky.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od andre.marek »

Tak to by skákat měli. Ale už jsem se párkrát setkal s takovými lenivými samci. Nejlepší vždy byla výměna. Různé diety, celer apod. byly spíše pokusy.
Samozřejmě samec dlouhodobě nesmí být přežraný...
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Uwe »

IMG_20221117_162117.jpg
Tady první vrh mého chovu,na prvnicku myslím dobrý -6 kousků :souhlas: Byl jsem skálopevně rozhodnutý krmit jen oves a seno bez granulí,ale včera jsem jim začal trošku granulí dávat, protože nějak nerostou :hrabeti:
Dnes připuštění druhé samice a byla to divočina :vytlem: ,takže věřím,že ta měsíc budou další.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Jana P. »

Už cca dva roky mám jen dvě samice a jednoho samce. Samec BU jedna samice KAL a druhá nějaká stříbrná či co.
Nyní má KAL mladé nar 9.10. 22Je jich šest, to mi přijde naprosto optimální. Rostou pěkně.
Stříbrná má mladé nar. 7.12.22 Sedm. Přesně jak začaly prosincové mrazy. Nádherně je obstarala. Králíkárna stojí venku, nezakrývám jí.
Krmíme v zimě v létě seno,které sušíme sami, ručně, oves, granule bez léčiv. Voda. Sem tam sůl. Od jara do podzima přidávám denně trávu, čerstvě useknu a podám, co nesežerou do pár hodin, vyhodím. Odřezky zeleniny. Když padá listí z jablek, dávám. Také větvičky na okus.
Nikdy jsem neměla problém s připouštěním. Je pravda, že mám vždy vcelku mladé samce i samice.
Ráno dáme zrno, seno, voda, večer seno, granule, voda. Nemíchám zrno a granule, pak to přehrabávají. Potvůrky.
Přílohy
B7A15A01-9A3D-46CA-9AC0-F26FCD5E85C1.jpeg
4FF19120-1AB1-4F8F-AAD2-F361C56D39C2.jpeg
D6ABB270-F957-4AFA-9305-BAC4DD9C2516.jpeg
B587EB7A-0099-4AA8-BC4F-777B03715395.jpeg
48CE52F1-ACD1-4206-A978-ABB4205F7BA9.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od andre.marek »

Jani máš jé krásné. To je super chov pro radost a užitek pro vlastní rodinu :souhlas:
Já mám problém s tím, že nedokážu chovat malé množství :blazen: :blazen: Vždycky si říkám, že když už tam chodím, nemá to cenu pro pár kusů, jestli krmím 5, nebo 15 minut je skoro jedno, stejně tam každý den musím, tak pak toho připustím více. Navíc je mi líto kvalitních samic z odchovů, tak si vždy nějakou "pěknou" nechám a už to jede... Zase ale, když se neosvědčí v chodu, udělá 1-2 vrhy, mladí jsou menší, nerostou, nebo třeba odchová jen 4-5 kusů, tak jde okamžitě do mrazáku a jednou za rok při zabijačce pak do klobás (mladší pak třeba i upečeme). :usmev:
Momentálně mám kolem 10 samic.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Františka. »

Někde tu Nitraner popisoval, co se samcem, který nechce skákat. (Kromě pekáče samozřejmě :usmev: .)
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od andre.marek »

Jana P. píše: 07 led 2023 07:54 Mimo téma ceny.
Kupuju granule pro králíky bez léčiv. Povšimla jsem si, že když dostávají střídavě oves a granule líp, rychleji, rostou. Prostě mi připadá, že líp prosperují. Porážíme v 4,5 až 5 měsících.
Toto jsem ve svém chovu nepozoroval.
Už jeden známý mi kdysi říkal, že králíci mají rádi změnu v krmení - že více žerou, když se jim krmivo střídá - on konkrétně více druhů granulí.

Přitom se všude píše, že králík je naopak na změny citlivý a mělo by se přecházet z jednoho druhu krmení (třeba i různých granulí) na druhý postupně, až 2 týdny. Tohle nedodržuji, ale když jsem párkrát měnil výrobce granulí, tak jsem právě pozoroval spíše snížení příjmu, trvající cca 2-3 dny, než si na nové zvykli.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Jana P. »

Já dávám jeden den oves a druhý den granule. Protože když jsem jim to míchala, tak to rozhrabovali. Asi mají něco radši. :usmev: Oves musí vylupovat, tak se zabaví. A větvičky je taky baví a chutnají.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od andre.marek »

Míchání také nedoporučuji - vyžerou granule a zbytek rozhrabou kolem.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Hhippie »

Já teď vypozorovala zajímavé chování v rámci jídla u mastomyší, tak to přidám tam.. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Jana P. »

Manžel dnes porazil šest králíků narozených 9.10. Takže jim bylo pět měsíců.
Čtyři samice a dva samci. Kříženci BU a KAL. Krásné kusy to byly. Přes dvě kila měl každý, v kuchynské upravě, bez hlavy, jater a pod. Zkusmo jsem zvážila dvě králičí stehna, tři kusy jsem rozporcovala, 80 dek měla. Jsem moc spokojená. Navíc nebyli ani očkovaní a nepoužívám ani žádné granule s léčivy. Seno dostávají to, které sušíme ručně. Tak prima.
Do volných kotců jsem odstavila tříměsíční, BU x stříbrná, je jich sedm, čtyři samci a tři samice.
A hned zatepla, bydlela s ní jedna s dcer dosud, jsem připustila samici KAL :vytlem: už nějaký čas jevila příznaky říje a Karel byl taky nepokojný. Skok se zadařil okamžitě. :andel:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů