Plachta na balíky

Louky a pole
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Františka. »

Toho se právě obávám. Nemůžu mít víc balíků nad sebou.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od PavelIV »

Já bych se toho zase tak nebál. Teda kromě situace, kdy na tom taje 30 cm sněhu. Déšť skoro neprojde.
Jednu zimu jsem měl stoh 4 3 2, vrchní chyběl, můj nakladač tam nedosáhl, nějak jsem se nedostal k pozvání kamaráda s manipulátorem. A seno bylo v pohodě.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Františka. »

V současnosti dávám balíky od sebe, aby se nedotýkaly jeden druhého, ale daly by se tak potom dát až k sobě a ušetřila bych místo. Možná by mi pomohla paleta na prostředek na ty dvě řady. Netrhá se to? Myslím, jestli by se to třeba nezachytilo za dřevo palety a neudělala se díra.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Jan »

Jak to má s větrem a UV zářením?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od PavelIV »

Proti větru se to musí zajistit, prodávají k tomu takový spony a musí si člověk sehnat coulový trubky, je to na obrázku. Nebo o to opírat cosi, já europalety.
Roztrhnout o paletu se mi za 5 zim ještě nepovedlo, jen je v nich pár děr, co vykousaly myši.
UV- moc se to nevyšisuje, barva je skoro nezměněná, jestli jsem správně pochopil dotaz
:PavelIV:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Jan »

Dotaz byl proti obyč plachtám, kde po roce až dvou UV záření nacne a vítr dokončí dílo zkázy.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od PavelIV »

Po pěti zimách možná trochu zesvětlaly, ale na funkci žádnej negativní dopad nevidím. Jak jsem psal, pár děr od myší - není důvod, proč bych je ještě 5 let nemohl používat, možná i dýl.
Jen pozor, není to nic úplně lehkýho, zvlášť když už člověk víc jak půlku "stohu" odebral, tak ten kus plachty, co byl třeba na zemi a je mokrej nebo je na tom mokrej sníh, to je docela šichta to dát na stranu. Ale na zemi to bude o dost jednodušší, než když já lezu po stohu.
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Františka. »

Přemýšlím o tom tak, že bych musela stejně koupit tu nejmenší, váží 12 kg. A asi je vlastně jedno, jestli je několk řad na sobě nebo jen jedna, protože ta horní řada má pořád stejný tvar. Sníh nebo voda sklouzne, ale vrchní plocha balíku je i tak jen trochu zaoblená, nemá 45 st. Těch 45 je až směrem k dalšímu balíku v nižší řadě. Snad uvažuju správně a pak by opravdu mohla být použitá tato plachta i na 1 řadu balíků. Asi radši ne na 2 vedle sebe, ale na každou zvlášť, aby se na plachtě mezi řadami nehromadil sníh nebo voda.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Hhippie »

Na jednu řadu v pohodě, na dvě vedle sebe ne, protože by se v prověšení mezi nimi dělal lavor. Leda byste chtěla stavět nějaký šetrný hřeben, přes který by se to házelo tak, aby byla plachta prostě do “A”.
Je skoro jedno, co to je za plachtu. Jakmile v čemkoli stojí moc vysoký vodní sloupec, materiál se pronáší, vytláčí kapsu, ve které se drží voda ochotněji a ochotněji… až se ucho utrhne :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Františka. »

Není jedno, co to je za plachtu, protože obyčejná plachta nebo autoplachta se zespodu rosí a seno pod ní hnije. Vyzkoušeno, proto od té doby nevěřím plachtám, ale tohle mě nahlodalo.
Právě nechci žádné hřebeny, to by muselo být 30 nějakých hřebenů, když mám 60 balíků. Pak to zase sundávat, to ne.
Ještě dotaz na situaci dole pod balíkem. Já mám balíky na paletě, pod paletou nepropustnou vrstvu, aby vlhkost ze země nešla do balíku. Přesto místo, kde je balík na paletě, je dost často nahnilé, i když ne hluboce. Jak tahle část vypadá u balíků pod takovouhle plachtou?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od PavelIV »

Mám je jen tak na paletě. Záleží jak suchý jsou balíky, když se ukládají. Občas mám na tom místě minimum takový tmavší, to samý tam, kde se balíky ve stohu dotýkají. Ale je to málo, já ten balík dám holkám celej v příkrmišti, ony si to přeberou.
:PavelIV:
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od honzauta »

Stavím stoh 4-3-2-1, balíky pokládám na palety, na okrajích plachtu přeložím a uchytím provázkem prostřednictvím tohoto klipsu https://www.aliexpress.com/item/4001272 ... 1802RGiMCM k paletě. Je dobré si naměřit obvod stohu ( přes pyramidu) a podle toho si koupit šířku plachty, aby nebyla příliš krátká, či naopak moc dlouhá. Já používám šířku 10,40m, délku 25m. Balíky sena mají průměr okolo 130cm.

V porovnání s normální plachtou vydrží déle (nejstarší mám momentálně 3 roky), mnohem lépe drží na senu a odolává větru a uv záření.

Vždy když odeberu řadu balíků tak plachtu přetáhnu o uvolněnou část na ještě zakryté balíky ( tedy jakoby dvojmo), tím se mi neválí zbytečně na zemi.

Čas od času je v ní dírka od hmyzu či myší, u nás i od naší fenky jak se chce dostat k ubytovaným kunám. Na spravování jsem si pořídil průmyslový šicí stroj, ale ještě na to nedošlo a asi ani nedojde.

Vzhledem k naprodukci sena jsou někdy stohy i 2 roky staré než je rozeberu, seno je v pohodě.

Když seno ukládám a je hezké počasí, tak ho nechám pár dnů, maximálně týden ještě odvětrat (jelikož si suším a lisuji sám, tak vím co mám a nenechávám odvětrávat na loukách, případně vlhčí balíky dávám separátně).

Balíky sena rozebírám ze stohu malotraktorem s vidličkou v ramenech, cestou přetočím na kruhovou základnu, dovezu na krmný stůl, tam se vejdou 3 balíky, sundám sítě. O zbytek se postarají kravky, po cca 4 dnech zbytky podestelu a proces se opakuje. Ovečky mají krmelec na jeden balík, ten jim vystačí také na ty 4- 5 dnů, těm je však potřeba čas od času seno přihrnout, protože na střed balíka nedosáhnou.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od PavelIV »

To přetahování příští zimu zkusím, já právě proto mám dvě kratší 12,5m , šířka 9,8 myslím. 4:3:2:1 120 balíky je to jen tak tak, původní plán byl 3:2:1 150, pak jsem ale vyměnil lisaře, ale od toho původního 150 seno ještě kupuju - mám těžkou podprodukci sena :vytlem:
Ale o víkendu si navezu 4-6 balíků od něj ze seníku, tak je letos nestohuju.
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Jana P. »

Tuhle jsme byli zkouknout Highlands co žijou poblíž. Měli tam balíky v jedné dlouhé řadě, každý na paletě, a nad každým dva zkřížené klacky a na tom plachta. Dojdu přes víkend a vyfotím. Tipuju , že nemají traktor, mají v přístřešku motorové kolečko, velké, asi to vozí pak na tom.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, tady už si fakt každý vytrhává z kontextu, co druhý píše.

Psala jsem o systému uchycování plachty. Že v jakémkoli materiálu když stojí voda, tak to nefunguje. Takže pokud by měly být balíky ve “dvojstupu”, a přes ně plachta, pak ikdyž to bude ta drahá, na balíky, tak když se mezi balíky bude zachycovat stojatá voda a tvořit rybníčky, tak jí to zničí daleko dřív, než když bude plachta použita správně, tedy splývavě. Už je to pochopitelné?
Věřím, že kvalitní plachta na seno je vymyšlená k tomu účelu, tedy funguje. Nepolemizuji nad tím, že je jedno, jakou plachtu člověk použije. Už si rozumíme?
Já tedy používala na menší množství balíků systém: paleta - balík - paleta - kamionová plachta a balíky jsem měla suché, neplesnivé, maximálně ke konci zimy zčernalou styčnou plochu se spodním balíkem. Kamionová plachta je těžká, špatně se s ní manipuluje, a někdy se špatně shání (nebo je drahá), ale já měla zdroj přes tátu, tak nás to stálo jednoho divočáka tak :vytlem: Používám je dodnes, resp. na některých přístřešcích jsou jako střecha… takže za mě je také toto řešení. Ale rozumím, že při 60 balících obsluhovaných bez motorizace, je jakákoli úleva přinejmenším žádoucí!
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, a co jsem napsala špatně? To já chápu od začátku, tak o co zase jde? To snad je jasné, jen jsem předtím uvažovala o dvou řadách a na nich paletu, což jsem potom odmítla právě kvůli té zadržující se vodě, a že jste napsala to samé, to snad nevadí.
Navíc jste opravdu napsala, že je jedno, jaká plachta. Snad už si rozumíme, ale nevím, proč se asi cítíte dotčeně.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Hhippie »

Tohle:
“Není jedno, co to je za plachtu, protože obyčejná plachta nebo autoplachta se zespodu rosí a seno pod ní hnije. Vyzkoušeno, proto od té doby nevěřím plachtám, ale tohle mě nahlodalo.”

Na můj komentář:
“Je skoro jedno, co to je za plachtu. Jakmile v čemkoli stojí moc vysoký vodní sloupec, materiál se pronáší, vytláčí kapsu, ve které se drží voda ochotněji a ochotněji… až se ucho utrhne..”
:vytlem:

Tedy: já psala, že ať je to, co je to za materiál, je třeba ho hlavně správně instalovat. Protože může být materiál sebelepší, ale když v něm stojí voda, fungovat nebude.
A Vy jste se ohradila, že není jedno, co je to za materiál…
Ale o to vůbec nešlo. Já naopak chválila plachty na seno, že jsou dobré.
Jen upozornila, že je třeba správná instalace.
Protože to je to, o čem se tu hlavně polemizovalo - jestli by to fungovalo pro 2 dlouhé řady balíků, ne? Tak jsem upozornila na problém se stojatou vodou mezi řadami.
Jo, už si rozumíme :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Františka. »

OK, myslím, že jsme obě v pohodě :usmev: .
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Jana P. »

Františko, tak jsem tuhle skočila k highlandům vyfotit zakrytí balíků plachtou. Natočila jsem videjko. A mýlila jsem se, maj to zakrytý jak to dokázali, ale plachty to asi neušetří. Balíky jsou spíše menší, tak metr průměr.
Zdá se, že peněz mají dostatek, plachty se jeví pevné, a elektrické kolečko nechávají jen pod přístřeškem.
Paní zrovna uklízela po výběhu, tak jen fotka z dálky.
Pastvina je na samotě, asi km od vsi.
Přílohy
33EE3F5C-5D23-46BA-89ED-D622859ECD99.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plachta na balíky

Nový příspěvek od Františka. »

Jano, děkuju, že na mě myslíte :usmev: . Tak takovéhle zakrytí se mi neosvědčilo, ale použila jsem autoplachtu a takovou tu modrou. Voda nešla vůbec dovnitř, ale taky ne ven. Pod plachtou bylo seno vlhké od vzdušné vlhkosti a hnilo, kde nebyla plachta přímo na seně, kapala dolů sražená voda a hnilo pak. Navíc oni asi ani nemají palety pod balíky. Podle mě musí mají velké ztráty, takový balík na jaře už je k použití jen z půlky. Třeba ta plachta, co ji mají, je nějaká zvláštní.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů