Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Zelenina
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Deno děkuji, se červenám. :andel:
Tak na všem je kus pravdy a vždy záleží na okolnostech. Dýně pěstuji na takové kupici, kam na podzim shrabu kdeco z okolí a proložim to králičincem a slepičincem. A je tu jaro a slimáci. :vytlem:
Takže vloni jsem do protějšího skleníku včas dala pár kvetníků se substrátem a se semeny,sazenice tam vyrostou rychle, brzy, silné velké. A pak je opatrně přesadila do kupice. Větší odolají všemu lépe. Ale musím se přiznat, že v letech hojných na slimáky používám na ně granulky.
Okurky hadovky dávám semena rovnou do skleníku. Roubované nekupuji. Je jich přebytek i tak.
A na záhoně pěstuji polní okurky salátovky také ze semene. Nakládačky nepěstuji, manžel je nemá rád, a já na zimu dělám ze salátovek americké okurky. A vloni jich bylo desítky sklenic. 🙈
Vloni byl rok, kdy vyrostlo každému všechno. :vytlem: úžasný rok.
Také vám chci napsat, že jsem si opět připoměla našeho dle mne nejlepšího zahradníka youtubera, Plodná zahrada, dívala jsem se naposledy na toto jeho video , kdy zavítal do snídaně s Novou. Odmyslete moderátory, soustředěte se na něj. :vytlem:
Je to zahradník přesně pro nás. Je dle skvělý a ví všechno z praxe.
Na konci zazní překvapivě od moderátorky otázka na kterou jsem myslela celou dobu a on ji i zodpoví. :vytlem:
Má řadu velmi podnětných zajímavých videí. A způsob pěstování, který se líbí i mně.
On na něj používá kartony slámu v balíkách, já mám dost zbytků ze sena po ovcích. Používá samo i štěpku. Hodně mulčuje.
Malá rada. Ode mne. Může se vám stát, že některý rok prostě neosázíte celou zeleninovou zahradu, bud ochoříte, nebo se rozhodnete strávit léto u moře, nebo v lázních, nebo se vám prostě nechce. A pak je opravdu výborné záhony silně zamulčovat , klidně si i balík slámy koupit na to. Půl metru klidně. A příští rok jedeme dál, záhony krásné, bez plevele, odpočaté. Co zbyde zaryjete. Takové lado jako, nebo trochu i úhor. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Františka. »

To poslední, co jste napsala, myslím o odpočnutí pod mulčem, můžu potvrdit. Jde tak pracovat i v případě, že je podklad moc tvrdý. Ne každý je schopen zorat nebo zrýt do hloubky něco, po čem jezdily traktory. Tak se tam dá velká vrstva mulče. Staré seno, sláma, nepotištěný nekancelářský papír, cokoliv, co se rozloží. Po dvou letech už je tam vrstva humusu, na které se dá pěstovat, i když pod ní je tvrdý jíl a zůstane tam, dokud nepřijdou krtci na pomoc.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Dena »

Děkuji všem za rady,předpěstovávala jsem z důvodu urychlení sklizně. Rostliny byly po jedné v květináčích.Letos zaseji rovnou do půdy. Jenom minihadovky do skleníku, jen dvě rostliny předpěstuju. Jinak sázím salátovky, nakladačky, cuketu letos jen jednu a dýni muškátovou.Ještě mě zaujala dýně Baby Spaghetti, malá špagetová dýně, taky zkusím.
Jano co jsou americké okurky?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Zde místní vlákno o okurkách, tam asi v polovině stránky. :usmev:
viewtopic.php?f=83&hilit=Americk%C3%A9% ... 20ec3bf5bb
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Dena »

Jé děkuju, takové okurky jsem taky dělala nevědouc že jsou americké, mě moc chutnaly, rodině zas ne.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak americké okurky jsem se od Janiny naučil a jsou dobré.Letos se chystám udělat plněné okurky zelím,což jsem viděl nedávno v telce.Je to stejné jako plněné pariky,ale musím to také ochutnat.Dnes jsem zasel papriky Lungy F-1,a nějaká semínka paprik,které jsem dostal od dcery,že prý jsou z Kréty.Tak uvidím zda to vzejde a zda to poroste u nás ve skleníku.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Uz budou k snědku 🙏
Přílohy
20230225_102011.jpg
20230225_101622.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Prezimovavsi pastinaky 🙃
Přílohy
20230225_105751.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Hhippie »

Bosorka a její obdivuhodné celoroční pěstování :souhlas:
Je to nádhera, Jani! :srdicko:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Není to náhodou tím,že je to Bosorka?Samé čáry a kouzla a kdo se má na to dívat. :vytlem: Vždyť já jsem si až dnes koupil semínka salátu. :vytlem: Jani,ale je to paráda a jsi dobrá. :ruzicka:
Dnes jsem si koupil sadbové brambory Moniku a Jindru,kterou jsem nechtěl,ale bohužel Dominika nebyla.Hlavně,že se urodí.Dokoupil jsem semínka všeho druhu a prchal na chalupu.4x mě chytlo sněžení,krupky a když jsem přišel do dvora,tak to byla metelice nejhorší.Slyšel jsem ženu jak říká Mourkovi."Neječ,mě se to počasí také nelíbí a mlčím". :vytlem:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Díky přátelé. :vytlem:
Dnes jsem ještě zasela do skleníku ředkvičky, velmi rané kedlubny,velmi ranou brokolici a tři druhy asijské salátové zeleniny. Zalila ,zakryla textilií a děj se vůle.
Pastinák je obdivuhodná zelenina. Hryzci ani myšky ho v záhonech nežerou. Ani v zimě. Je mrazuvzdorný. Narůstá velký jen s ledabylou péčí. Je nasládlý to je jeho jediná asi nevýhoda. Ale stejně ho zas vyseju.
Už se začal objevovat šnitlík na záhoně, mám takové malé skládací pařeništátko, tak jsem ho nad něj postavila, aby byl co nejdříve k snědku.
Včera mi manžel navozil od lesa dva roky starý kompost, velikou kopici. Rozvrstvím ho po záhonech, a budu pěstovat bez rytí, tak uvidíme.
Ještě potřebuji dokoupit cibulku, ale všude mají studgartskou jen a já chci všetanu.
A chybí mi bazalka.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Františka. »

Pěstovat bez rytí je pěkné. Ale týká se to jen prvního roku, ne? Pak plevel stejně naroste. Nebo to funguje nějak jinak?
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1184 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od čtenářka »

Cibule sazečka Všetana- tu mají u vás v Radotíně :)) chystám se tam pro ni :))
https://www.hnojivapraha.cz/index.php?s ... 5%A1etana+
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Hhippie »

V čem je lepší než Stuttgart? Ta je snáz k sehnání, tak myslím, že mívám nejčastěj tu.
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

Jee čtenářko to je bomba! To bude v tom velkém zahradnictví, aha, no jo, sem tam tam zajdu. Někdy. Nakupuji bud v Sedlčanech nebo v Táboře, či na netu. :vytlem: Děkuji :ruzicka: tak se tam v uterý zastavím.
Veru sázím obě, většinou, Všetana je chutnější, dle mne, studgard prý lépe skladovatelná, vyrůstá mi větší. Má velkýho bubáka. :vytlem:
Mám oba druhy letos ještě a nekazí se žádná.
Františko, vloni jsem měla roszáhlé políčko cibule a česneku. Nějak jsem tam už po sklizni, která probíhá v červenci,nejpozději v srpnu, nic nezasadila ani nezasela. Jen jsme mulčovali posekanou trávou. Na podzim manžel nějak nestihl pohnojit a porýt. Plevel se umořil, prostor je čistý. Navezu kompost, a budu set. My jak chováme ovce, králíky , slepice, tak máme kompostové hmoty v různých fázích rozkladu mnoho. A je třeba likvidovat.
Zde inspirace např.
Stará souseda má v dolní části zahrady, sousední, obrovský dub. Léta sleduji, jak vždy shrabe všechno listí na jednu velikou kopici. A sem tam tam přidala něco podestýlky od koně či jalovice. Stele denně a zvířata chová ustájená.
Obří kopice se rozložila do krásné sypké hlíny. Za leta. A nyní souseda s dcerou rozváží hlínu všude po celém pozemku po trávníku, kolem stromů , záhony…
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Františka. »

Ano, Vy jste se k tomu dostala z provozních důvodů, zcela logicky. Tam je to pochopitelné. Ale na YT je tolik videí o tom, jak jednoduše nerýt a pěstovat, zázrak, objev století. Dělám to podobně už dávno, ale nikde neříkají, co s tím dělají další rok. Podle mě je to jen založení záhonů z kompostu a další rok musí všechno dělat jako kdekoliv jinde. Plít nebo mulčovat. Nic mimořádného. Ne tak u Vás, tam je naopak mimořádné, že využíváte průběžně vše tak, jak je zrovna potřeba.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Jana P. »

A táák. Ano Františko, máte pravdu. Na pěstování bez rytí musíte mít dostatek různorodého materiálu nebo dostatek peněz a ještě musíte být lehkovážná v zacházení s nimi. Obzvláště poté, co substráty velmi zdražily. :vytlem:
Ale já to neberu obecně, beru to tak, že jsme tu prakticky všichni, kdo máme spoustu organického materiálu, trávy, sena, listí, slámy,štěpky,popela a mnozí z nás i spoustu hnoje různého druhu. A je škoda, se hnoje složitě zbavovat, pokud to není nutné. Je možno ho nechat na místě rozložit a pak vcelku bezpracně vypěstovat jídlo. Metodou bez rytí. Zdeněk používá trávu, listí a jablka, jestli se nepletu.
I starší člověk, který už nemá tolik chuti se hrbit nad záhony, může kupit kupice. Já to dělám na jednom z míst už čtyři roky. Dva roky jsem tam pěstovala dýně. Ale je možno tam pěstovat ledacos. Obzvláště ze sazenic. Nemusí se plít ani moc zalívat. Na mé nynější zahradě jsem tímto způsobem založila před dvanácti lety všechny záhony. Nic se tam nepěstovalo, vyjma stromové džungle, padesát let. Muž to různě prokácel, vybral pařezy. A já od staré sousedy začla vozit kolečka, podestýlky od koní, od králíků, na místa , kde jsem chtěla mít záhony. Stovky koleček, mnoho listí z našich stromů, popadané ovoce. Pěkně na tvar budoucího záhonu a do výšky metr a víc když se slehlo. Kopřivy pýr bršlice a další pod tím dočista chcíply. Také jsme tam přidali starý písek, z bouraniny, a taky ve starém sklepě byl kdoví proč perlit. Zjara jsme tam dali brambory, rajčata, dýně atd. A na podzim jsem ještě dovozila. A další rok už manžel zryl záhony.
Moje matka toto například vůbec nechce pochopit. Jakýkoliv mulč na záhonu ji přivádí k nelibosti. Dle ní se musí jen stále plít a plít, vše v pěkně vyrovnaných řádkách. Ale už na to nestačí samozřejmě. Přitom se narodila v zemědělství, celý život pěstila.
Chci tím podpořit i sebe vlastně, že je možno pěstovat si vlastní zeleninu do vysokého věku. Tedy snad. :usmev:
Dají se ty metody zkombinovat, pár let nerýt, pak zrýt a tak podobně.
Má to různá uskalí a ta je třeba zkoumat, slimáci jsou jedním z nich. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od andre.marek »

Slimáci a hryzci :cert: :cert:
Mulčuji stromy v sadě, je to hrůza. Jinak samozřejmě dostatek organické hmoty hodně vylepší vlastnosti půdy.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, taky s tím bojujeme velmi. Slimáci, hryzci, hraboši.
V tom má asi zas Kouťák větší klid, že je v oblasti dravců, tak ho ti hlodavci tolik netrápí… dokud tu nebyla kočka, dali jsme i dva roky po sobě jed do děr a bylo nám to prd platné :cert:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bosorčina zahrádka 🥕🍎🧄

Nový příspěvek od Kouťák »

Již jsem to zde psal několikrát,že mulčování čehokoliv je metoda bez rytí a hlavně pletí.Navážení kompostu a pěstování bez rytí je sice práce,ale kompost pod mulčem je krásný bez plevelů a co s tím další rok? Je to velice snadné.Záhon zamlučovat a další rok na to navést opět kompost.Někdo řekne,že to není záhon,ale výroba dalšího kompostu,ale není tomu tak.Dám příklad u mé divoké zahrady se kterou jdu letos do třetího roku.Každý podzim zavezu vrstvou 30 cm trávy a na jaře si vždy říkám,kde ta tráva je.U políčka na brambory:Na traktůrku mám sběrací koš na 300 litrů.Na podzim navezu na políčko 12000 litrů trávy,což je asi 1/2 metru výška mulče a na jaře z toho zůstane asi 20 cm.Pod tímto mulčem z trávy je veškerý bordel ze zahrady (natě z dýní,okurek , nejméně 200 kg padaných jablek,vykydaný holubníka, slepičák atd.)
Na jaře do toho nasázím brambory a ty musím 2x zamulčovat opět trávou a to je vždy rovněž 12000 litrů trávy rozloženo na 2x.Po vykopání brambor mám na políčku vrstvu asi 5cm.Brambory dokáží travní mulč rozložit na krásný substrát a z půl metru zůstane pouze vrstvička několik cm.Myslím si,že takto mohu postupovat roky,než se dočkám toho,že si na políčku naberu nějaký substrát na něco jiného.Hlavně,že je to bez rytí a pletí a na pletí už mám pouze skalku a tu vypleje Hhippie, jestli za mnou zase přijede.Té to šlo loni krásně. :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti