Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od arus »

Tak v dalších porodech by mohli být i nějací kluci. To určitě budou. Mít doma nejmladší dceru, vypočítala by ti matematickou pravděpodobnost všech narozených mláďat. :))
:arus:
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Jak se tohle počítá.
Můj otec měl sestru a bratra.
Moje matka měla sestru a bratra.
Jsme dvě sestry.
Moje sestra měla dva syny, jeden její syn má čtyři syny, druhý syn má dva syny, čekají třetí(patrně syn)
Já mám dva syny, můj syn má dva syny. Ten druhý zatím nic.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Nějak Ti tam chyběj holky, v těch rodech :))
Ale vše je v pořádku. Já mám kolem sebe zas nepatrně víc holčičích přírůstků, řekla bych. :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od PavelIV »

Statistický metody jsou úžasný a dokážou spočítat fakt hodně, jenže přírodě je to úplně šumák :))
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

Včera jsem se vracel od skotu a přivítalo mňe jemňounké bečeňí.Hňedá ovce Okula poroďila strakatá dvojčata.Ňic ode mňe nepotřebovala.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Mno… tak abychom to zas neměli moc obláčkové… Valentýnka se stará vzorně, druhá už se taky srovnává - z noci vypadala obě jehňata napitá, takže do dvou dnů, předpokládám, že bude taky zas vzorná mamina (loni to měla podobně, že ze začátku nechtěla stát a po pár dnech už byla v klidu).
Manžel to jel ráno zkontrolovat - měla jsem zavřenou tu s obrovským vemenem, co jsem myslela, že porodí… mno… ta nic… ale protože chlap spěchal na konferenci, kde dnes přednáší, a potřeboval být voňavý a čistý… tak samozřejmě musela zákonitě přijít nějaká komplikace! :zed:
Našel venku skoro zmrzlého jedináčka od té, co jsem myslela, že má čas, páč “neměla žádné” vemeno.. :nevim: nevím, co se stalo - odchovávala v pořádku… každopádně se manžel jal rozmražovat a volat, ať pohnu, abych ho mohla vystřídat a mohl jet. Tak jsem sebrala ručníky, dudlíky, stříkačky, skleničky… prostě “novorozenecký” balíček… a vyrazila.
Jehně naložené v kýbli, úplně studené a ztuhlé. Achjo. Jako loni. Ale to byl od jiné a z dvojčat. Taky v mraze ve výběhu takhle :smutek: Tak jsme rozmražovali a rozmražovali, mezitím jsem musela vymyslet, jak ho udržet nad hladinou, aby si nenasál (padala mu hlava)… potřebovala jsem nutně zajet do lékárny pro hadičku na stříkačku - když je to jehně takhle ztuhlé, tak se mu prostě nedá to mléko aplikovat.. drencher nemám a ani neumím používat… Aby se mi jehně neutopilo a já u něj nemusela být neustále, prořízla jsem víko toho kýble a vystrčila hlavu… :vytlem:
A pak chodila odstříkávat mámu a podávat mlezivo malému.. když vypadal zahřátější, osušila jsem ho a běhala nahřívat ručníky na kamna do školky, aby byl v teple. To je super, ty ručníky krásně drží teplo..
Když jsem po 3 h odcházela, tak byl už krásně teplý a zkoušel se stavět. Ale je děsně slabý. Tak uvidíme. Víc pro něj udělat nemůžu. Za se tam za 2-3 h stavím a pak znovu a znovu, bude-li potřeba. A noc nám odpoví… :nevim:
Přílohy
F7043BE2-5E2B-4B45-8546-073987266657.jpeg
8F8F65B2-0DD5-4371-8424-B2A6F37C21E5.jpeg
21B6000A-5BC6-4534-B9A9-11AB6991E22B.jpeg
48FA180A-DB9F-4496-9BFC-5105D38DF836.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od arus »

Jani, zeptám se dcery až se v pátek vrátí ze školy. Tedy, pokud na to nezapomenu a pokud ona bude mít čas. Vídám ji méně než dřív, bo má chlapce a k tomu mají oba plno zájmů. Ale pokusím se. :mrk:
P.S.
Hipí, to malé vypadá, že má tuhý kořínek. Skoro si myslím, že to dá. :souhlas:
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Mno… Arus… úplně o tom nejsem přesvědčená :plac: Jsem úplně vyřízená. Dva dny jsem od rána do večera v tom mraze… dnešní noční bych dávala horko těžko. Ale protože mám nejlepšího manžela, šel spát do maringotky on. A já už jsem v posteli :andel:
Večer už se malý chvíli postavil. Ale pořád při krmení vytlačuje jazykem mléko a sotva polyká. Ten z loňska byl velký dravec - jakmile se rozehřál, hned se chytl. Do večera pil od mámy. Tahle máma ho opečovává, mléko má, ale pokud nebude mít malý o ten život zájem, těžko ho budeme držet na hadičkách… :nene: Člověk tomu může trochu pomoct, ale to zvíře musí taky samo chtít :nevim:
Ale je mi to líto. Máma ho obstarala krásně. Byl očištěný, když muž ráno přišel..těžko říct, co bylo špatně. Třeba šel zadem a přitopil se…trochu chrčí někdy.. u porodu jsme nebyli :smutek:
Přílohy
0243DA8C-8E72-44FB-8C45-CE62CB709A49.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru asi hloupě se ptám, selen jsi dala? Lamb aid škoda že nemáš, skvělá podpora.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, nemám teď žádné preparáty. Dřív jsem mívala, pak nebyly potřeba a teď už jsem nepořizovala. Mám v zásobě jen jedno mléko. Ale na začátku stejně nutně potřebují mlezivo matky, takže se snažíme první týden, aby měli od matky.
V lizu pro bahnice mají zvýšené množství selenu matky. Četla jsem v odborném článku, že ten selen na jazyk se stejně nevstřebá tak, jak to tělíčko potřebuje, že to nemá extra efekt. Tak jsem se na něj vykašlala a nemám ho už.
Lamb aid jsem nemívala nikdy.
Jasně, že vždycky to, co člověk zrovna nemá k dispozici, by se samozřejmě hodilo :ajeje:
Uvidíme, no… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Manžel tam dnes spal a chodil kojit po 3-4 h. Ale prý je malý pořád stejný - neudrží se na zadních nohách. Sací reflex pořád žádný. Trochu lépe polyká. Vylučuje. Tak uvidim, až tam pojedu já. Štve mě to!
Nic na něm vidět není. Není překloubený, nohy vypadají v pořádku. Těžko říct, co je špatně.
Byl vzorně obstaraný od maminky, takže problém je od začátku v tom, že se nepostaví. Tak prostě přimrzl. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Být to jehně od jakékoliv jiné ovce, co byste si řekla? Nebo tedy nevím, jestli Vy, ale já bych si řekla, že když se nepostaví, pomůžu mu, ale piplat slabé jehně nebudu, protože se to nejspíš projeví dál. Třeba nejen v jeho životě. Tím Vás nijak nechci urazit, chápu, že když mají Vaše ovce podstatně větší cenu než jiné, samo Vás to nutí je piplat. Ale do chovu bychom chtěli silná samostatná zvířata, zvlášť když jde o nějaké výjimečné plemeno. Ono se může to jehně úplně zmátořit a snad to tak bude. Jen se mi vynořují nějaké pochybnosti, které se ale netýkají přímo Vás, je to tak celkově. Něco je vždycky za něco. A omlouvám se znovu, jestli jsem se Vás dotkla, je to jen zamyšlení.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od arus »

Františko, já s vámi souhlasím a občas se tím i řídím, ale...Ale někdy nevíte proč a zachraňujete, navzdory předpokladům a prognózám, jen třeba proto, že chcete udělat vše na své straně pro záchranu nebo to tak cítíte...a někdy to výjde a někdy ne. Ale vy víte, že jste udělala, co jste mohla.
Myslím si, že pokud malé pije, ovce se stará, tak bych si uchovávala naději, že se na nohy postaví...a že to nebude vhodný kus k chovu? Kdoví? Zázraky se přece dějí... :ruzicka: :mrk:
:arus:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

arus, já vím, však píšu, že to neodsuzuju, jen uvažuju. Je to těžké a složité. Možná bude to jehně úplně dobré, já nevím, nikdo to neví. Na druhou stranu koukněte, co se stalo u psů. Aby se zachránila všechna štěňata, dokrmují se i ta slabá, zvlášť u vzácnějších plemen. Někdy se musí krmit ručně úplně všechna. Projevuje se to ale na vlastnostech těch psů, postupně degenerují. Trvá to dlouho, pokud pár desetiletí je dlouho. Ale už je to vidět. Tohohle se bojím. Na druhou stranu taky chápu, že někdo chce udělat všechno, co může, aby si pak nevyčítal, že ještě mohl udělat víc. Každý má tu hranici jinde. Já jsem dřív říkala, že nebudu dokrmovat a nedělám to. Jednou jsem měla takové nutkání, ale nemá to smysl. Je to kontraproduktivní, pokud chci nechávat jen silná zvířata, životaschopná a samostatná. I když nemají rodokmen. Jde mi o ten princip. Ale zase rozumím i tomu, že když je toho plemene málo, snaží se člověk víc než jindy. Může se to i vyplatit, nemyslím finančně, ale že to může mít dobré následky, může se něco povést. Nikdo neví. Každopádně přeju Hhippie, aby se postavilo a spravilo, aby jí ubyla práce a nervy, aby se to podařilo.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, já s Vámi souhlasím. Nemám potřebu piplat všechno. Už včera jsem tomu nevěřila. Ale potřebovala jsem se ujistit, že je to fakt mrzák. Jak jsem říkala - loni nám taky takhle přimrzl beránek, ze dvojčat, matka nestihla rychle olízat oba a jedno vystydlo a přimrzlo k zemi. Ale jakmile jsme ho rozehřáli, tak se rychle vzchopil a do půl dne se krmil sám. Přežil a je to silný beran. Někdy prostě ta přízeň osudu hned od počátku není taková. Ale člověk pomohl jen trochu a on už se z toho vykřesal. Protože chtěl a měl v sobě tu sílu.
Tadyten má support, ale nemá zájem. Takže není co řešit. Jen zabíjet novorozeně mi fakt nedělá dobře. A než ho nechat pojít hlady a zimou, to ho radši utratíme :nevim:
Takže - za mě - ano, optimálně nechávat jen silné kusy. Sama na jiných nechovám. Ale nenechávám je úplně na pospas. Pokud vidím, že je třeba to podpořit, tak to udělám. Ale na hlavu se kvůli tomu nestavím.
Druhý aspekt taky je, že si to ve stávající situaci mohu dovolit. Kdybych chodila do práce od do, tak by umřel hned, protože by ho už ani neměl kdo z té země zvednout. Ale umřel by i ten loňský, což by byla škoda.
Takže to beru vždy dle individuálního stavu a možností.
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tohle už jsme probírali X-krát zda piplat, nebo raději hned ztratit.
Když jsem míval čas a mléko (mléko od kozy, případně od ovce, která měla nadbytek, nebo přišla o jehně.) tak jsem se taky hrál, piplal. Když bylo jehně viditelně postižené - s defektem, tak jsem se snažil ho držet při životě alespoň měsíc a pak šlo na řízky = doporučuji, jsou vynikající.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Jo, to jsou, to je pravda, ale u nás je vždycky sežerou psi. Taky něco chtějí a sami si to stáhnou :usmev: . My si počkáme, i když takové řízky jsou opravdu křehoučké. Ale skoro na to nemám žaludek :stydim: .
A téma - všechno se opakuje, mně se to nějak znovu připomnělo právě teď. To víte, starším osobám se musí věci častěji opakovat.
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Během týdne se mě rozsypalo 15 ovcí, kozy už ani nepočítám :otraveny:
Chouly plné, kam se podívám tam jehně, totální chaos. Kůzlata mě skáčou po zádech, ani se nedá projít. Nestíhám to kontrolovat, snad přežijí :otraveny:
Vždy se porody vlekly tři měsíce, teď pozdě začaly a navíc během týdne půlka odrozená.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Mlezivo je důležité hodiny po porodu. Ja bych v tomto pripadě volala hned veta s injekcni podporou selenu a dalsiho. Taky bych se snažila , dny. Pak jako vy.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Volala byste veta, i kdyby nešlo o dobře prodejné plemeno? Kdyby šlo o beránka, kterého sníte nebo prodáte za 1.500? Pokud není vet soused...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 10 hostů