Chov drůbeže na maso

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jana P. »

To je snad jeden kohout a tři slípky ?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

Prodám kohouta 2,0 nebo brahmanky kmen 2,4? To znamená 2 kohouty a žádnou slepici a druhý případ 2 kohouty a 4 slepice? A co ten kmen?
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od andre.marek »

Přesně tak, na prvním místě samci, na druhém samice - počet.
Kmen je u drůbeže chápán jako tzv. chovná skupina, třeba 1.5, 1.4 apod. - prostě jeden kohout a přiměřený počet slepic.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

Tak nevím, jestli jsem na hlavu já nebo ten, kdo napíše prodám kohouta 2,0 :blazen: . Přece by bylo normální napsat prodám 2 kohouty, když stejně žádné slepice neprodává.
Ještě jeden dotaz. Jak se pozná, jestli je nějaká slepice nebo kohout čistokrevná, určitého plemene? U koz je to jasné, má papír a jsou známi rodiče. Jinak může být čistokrevná i bez průkazu, ale není to potvrzeno. U drůbeže ale asi není žádný průkaz nebo jo?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jana P. »

Františko chcete kupovat slípky?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Hhippie »

Také už jsem nad tím přemýšlela… čistokrevnost nejspíš podle oka poznají jen zkušení chovatelé / šlechtitelé toho kterého plemene.. :nevim:
Navíc se u těchhle malých zvířat pro zlepšování kvalit plemen využívá meziplemenné křížení… takže asi to tam až tak neřešej…? Nebo je to nějak ošetřeno mezi chovateli… taky by mě to zajímalo.
Když nenajdeme mezi sebou erudovanou odpověď do Vánoc, zeptám se šváry - předního chovatele zdrobnělého plemene slepic. Já o chovu slepic nic nevím. Jsem jen sběrač vajec :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jana P. »

Javorka ví, má krásné vlašky. A Honza Pm ale ten sem vůbec nechodí. To je veliký chovatel vlašek.
Od Javorky mám nádherného vlaščího kohouta.
A také Nitraner, asi Dad, a věřím že i Zdeněk. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Kouťák »

Drůbež samozřejmně rodokmeny nemá,ale v určitých případech je to povinnost.Každý člen ČSCH,který chová drůbež,tak jí kroužkuje kroužkem ČSCH a obhajuje si standart danného plemene na výstavách ČSCH,kde posuzovatel ohonotí,zda se jedná o drůběž toho danného plemene a zda splňuje standart.
Dále je chov PLEMENNÝ a ŠLECHTITELSKÝ.Je i chov ROZMNOŽOVACÍ,ale to jsou specializované firmy,těba slepice vyšlechtěné na vejce,nebo husa česká,která byl v N.Hradech zachraňována očkováním proti ptačí chřipce.
PLEMENNÝ-chovatel drůbeže se musí zůčastnit výstavy plemenných chovů a pokud uspěje,tak musí projít uznávacím řízením přímo u chovatele a musí doložit rodokmeny.Tento plemenný chov každoročně obhajuje.Tak je to ve stručnosti a plemenných chovů je mezi členy ČSCH hodně málo.
ŠLECHTITELSKÝ - chovatel o něj musí zažádat,že tvoří nové plemeno meziplemenným křížením.Tam je hodně podmínek a tak dál rozvádět nebudu.
Závěr: Pokud někdo chce chovat čistokrevné plemeno např.slepic,tak jediná možnost je,koupit si je na výstavě,řádně ohodnocené posuzovatelem.Od chovatele ,třeba vejce do líhně je sázka do loterie.Velice záleží na solidnosti chovatele.
Uznané kontrolované chovy drůbeže lze najít na stránkách ČSCH.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

Kouťáku, díky za odpověď, kroužek je místo všech papírů. Nechci se pouštět do chovu čistokrevných slepic, ani nic podobného, ale narazila jsem na tyhle otázky a nebyly mi jasné. Takže když někdo nabízí třeba slepice nějakého plemene, jejich kroužky jsou zaneseny v celostátním registru, čímž se prokazuje, že jde o toho chovatele a tu a tu slepici. Je to tak nebo jsem to pochopila špatně?
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,bohužel.Z kroužku se nedozvíte ani chovatele a ani slepici.Na ČSCH by se snad dalo dohledat na který okres byl kroužek poslán a od okresního jednatele by se dalo zjistit, do které základní organizace ČSCH jej zaslal on.V základní organizaci by jednatel zjistil, kterému konkrétnímu chovateli kroužek dal,pokud má nějakou evidence a ne jen počat kroužků.Je to stejné jako u holubů.Dělal jsem jednatele v ZO mnoho let a tak vím jak to chodí.Drůbež a holubi se nedohledají.Pouze králící mají rodokmeny.
Českomoravský svaz poštovních holubů,který se odtrhl od ČSCH dohledá vše .Jak holubáře,tak konkrétního holuba,protože pošťáčkáři mají u holubů ke každému kroužku karty a rodokmeny rovněž.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

O pošťácích to vím, taky se prodávají za tisícové částky, ale že je u drůbeže takový zmatek, to mě nenapadlo. Ale konec konců není nejdůležitější, co je kde napsáno, ale jak slepice vypadá a jaké má vlastnosti.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Hhippie »

Prosím zkušené.
Přemýšlela jsem nad zpestřením našeho jídelníčku. Chovu krůt se “bojím” - četla jsem, že jsou náchylné a náročné. Ale přemýšlela jsem, že bych koupila živou a zpracovala. Mnoho se jich teď neprodává. Našla jsem inzerát na 6-8 měsíční. Jsou moc staré a bude maso tuhé, nebo bude v dobré kvalitě? A je šance poznat, zda je nevydávají za mladší? Děkuji.
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jan »

Krutý jsou haklive do cca 1 měsíce. Pokud se v květnu koupí ty rozkrmeny monstra, tak pokud je chlívek bez průvanu do podzimu těch až 40 kg, krocani dají . Obyčejná vyroste míň.
Pořídil bych husy
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jana P. »

No já sem tam zajedu k Petrovicím a koupím dvě vykrmena kuřata. Zrovna dnes. Celkem 11 kg. Chov drůbeže, vyjma na vejce, mne moc neba. 🙈
Přílohy
20230306_174849.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Hhippie »

Já se omlouvám, napsala jsem to asi špatně:

Krůty staré 6-8 měsíců - budou mít ještě dobré maso? A pozná laik, že je krůta již starý kus, nebo má cca deklarovaný věk?
Děkuji velice.
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jan »

První část otázky , asi ano, to může být i věc kuchyňské úpravy.....
Druhá asi těžko. Když budou hodně starý, tak podle pařátů, ale mám třeba doma 4 lety slepice , mají pařáty hezký do žluta a po prepereni vypadají jako nové.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

6 - 8 měsíců je normální doba výkrmu v malochovu, krůtičky - krocani, pro panelákové típky je to míň, aby se jim vešla celá do trouby :ajeje:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Nehybridní krůty jsou v pohodě, něco jako pávy, škodí na nich hlavně predátoři
Hybridní jsou náchylnější do úplného zapeření, neměli by být s ostatní drůbeží kvůli černohlavosti, to se léčí Entizolem, byl běžně dostupným v lékárně
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

Dřív jsme kupovalina jaře krůťata a zabíjeli je před Vánoci. To je stáří 7- 8 měsíců. Měli jsme jednu, kterou nikdo nechtěl zabít, zůstala o půl roku déle a taky byla dobrá. I kdyby byla starší, což nejspíš nebude, je to dobré maso. Ani starší se nebojte, kdyby se naskytla výhodně, prostě se to maso dělá dýl, ale zase má chuť.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hlad na vás!
Řešit jestli rok staré maso už je horší :hrabeti: :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host