Ovčí lékárnička

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od Hhippie »

Téma jsme už probírali, ale nenašla jsem, tak opakuji. To se asi neztratí :souhlas:

Občas je dobré, mít po ruce kouzelnou krabičku, ve které najdu vše, co potřebuji k řešení akutního zdravotního stavu ovcí (a koz).
Vím, že kamarádi z Valašska říkají, že jediné, co je třeba mít po ruce, je slivovice… ale my ze Středních Čech to máme jinak :vytlem:

Co by podle mě nemělo chybět v ovčí lékárničce:
- něco na podporu zažívání, když se zastaví (Rumin, Uni-ruminal, atp., lze použít alespoň pivo, když není jiný preparát). Dobře se podává rovnou ze skleněné lahve - jak pivo, tak ty nálevy.
- něco na ošetření paznehtů na bázi dehtu (Kubatol sprey), já mám i Klauzol - žíravina na hnilobu paznehtů a meziprstí, popř. Horn Pads pro léčbu hniloby meziprstí (musí se zavázat na postižené místo, tedy složitější proces. Spíš na hodně rozjeté onemocnění.).
- prostředky pro novorozeňata, když je třeba pomoci - sklenička na oddojené mlezivo, stříkačka s hadičkou (letos posloužily rektální rourky - jsou měkké a pasují na stříkačku!), dudlík na lahev, 0,5l PET lahev, shaker na přípravu um.mléka,
Aphlegmina - mast na léčbu zánětů vemene
- Fatroximin - zachránil mi už nejedno vemeno!! ATB ve spreji - pro léčbu zánětů v “dutinách” typu zánět struku / absces, atp.
- Pederipra - na desinfekci eventuelních zranění (lze použít i na zánět meziprstí - opakovaně).
- Betadine mast na léčbu drobných poranění
Nějaký obvazový materiál, gázové čtverečky, stříkačky, atp. A taky čistý ručník a gumové rukavice. Nůž a nůžky.

A pak věci, co jsem někdy potřebovala a neměla a dopadlo to blbě… od té doby jsem nikdy nepoužila…
- CalGel - pro řešení porodní parézy (při těžkém porodu, proti odvápnění bahnice),
- Tympakon nebo Tympasol - pro sražení pěnění v zažívání (specifická momentální porucha zažívání).
- Kombisol SE (nepoužívám většinou. Někdo dává novorozencům kapku na jazyk). Dává se do nápojové vody pár týdnů před bahněním (mé ovce mají přísun selenu ze speciálního lizu).

Mno… snad jsem napsala vše, jehož použití je na vlastních zvířatech legální. Však víte, jak to je :ajeje:
Přílohy
C1F0F07C-C992-473D-8F15-DB5083EA6262.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od PavelIV »

Vůbec nic takovýho nemám.
Tedy vlastně porodní batoh:
čistej ručník, dezinfekce (nějaká lidská prošlá) na pupeční šňůry, kleště na známky a známky. Ještě provázky, ale ty jsem nikdy nepoužil.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od Hhippie »

Asi jsou v tomhletom ohledu ty krávy fakt jednodušší. Prostě buď je to dobrý, nebo je to blbý. Ale když je to blbý, moc pro to neuděláš. Představa, že nějakou z těch Tvých krav snažíš přesvědčit, aby se nechala chytit a udělat na sobě nějaký zákrok… si představuji velmi v reálných barvách :))

Ty preparáty mám, protože jsem se někdy setkala s problémem. Krom toho Tympasolu naštěstí. CalGel - ovce prvnička po těžkém porodu trojčat, vysílená, jehně v porodních cestách… žádného veta jsem nedohnala. Ovce ulehla, chodili jsme zvedat, masírovali nohy… nezachránili.
Ten Fatroximin je skvělej - třeba když koza mívala od přerostlého zubu abscesovou kapsu na čelisti.. jasně, ono to praskne samo a nějak se to většinou zčistí… ale radši to mám ošetřené.
Předloni jsem měla pokousané vemeno od dravých jehňat a ovce jim nechtěla dávat z jedné strany pít. Zánět a píštěl ve struku. Taky to zachránil Fatroximin!
Záněty paznehtů naštěstí řešit nemusím, ale kamarád, co mu pomáhám, to má každou chvíli. Pro preventivní ošetření paznehtů používám Kubatol (dehet ve spreji).
Kamarádově bahnici jsem pomáhala u výhřezu. Lepší pak podat tabletu Utrolette na desinfekci vnitřku.
Nálev z Ruminu mi zrovna před týdnem zachránil bahnici po těžkém porodu.
Někdy je třeba slabému jehněti pomoct mlezivem, než se chytne. Třeba letos měla masňačka zas sotva tříkilové drobečky. Tak radši první krmení, když matka nedrží, oddojím a podám stříkačkou.
… a tak, no :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od Jana P. »

Mám ještě = kyblík práškového živočišného uhlí, v době porodů glukozu a Lamb Aid.
Pederipra byla skvělá, musím se poohlednout po náhradě.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna jsem to uhlí vyřadila, že ho odevzdám v lékárně… ani už nevím, na co jsem používala… to už je hoooodně dávno, co mi ho vetka odsypala.
Jani, kdy ho použiješ?
:Hhippie: Bubáci forever!
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od honzauta »

Na ovce mám jen sprej PEDERIPRA, přípravky a nástroje na kopyta, přípravky na odčervení, chirurgické nástroje a šití. Vše ostatní řeším vyřazováním ovcí z chovu, předcházím tím problémům do budoucna. Postupně jsem vymýtil vyhřezlé dělohy, různé kožní problémy, atd.. Zatím jsem veterinářku nemusel volat na žádný akutní problém, nicméně máme hodnou a schopnou, ochotnou kdykoliv přijet a s ní plné auto léčiv a přípravků.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, Honzo, to je optimální.
Upřímně budu letos vyřazovat asi i já… první walliserku :plac: Ale nejspíš je to nejrozumnější řešení..
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od Františka. »

Já mám jen CalGel a nějaký tekutý propylenglykol, už nevím jméno. Zbytek beru z kuchyně nebo naší lékárničky - třeba acylpyrin, živočišné uhlí nebo oční mast...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od Jana P. »

Uhlí jsem použila, když jsem vloni otrávila ovce keřem přeci :usmev: uhlí, pivo, uniruminal, honila jsem je po pastvině, aby chodily…..
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovčí lékárnička

Nový příspěvek od Hhippie »

Vidíš, Jani, to máš pravdu! Tak já ho tu nechám ještě :souhlas: ono už je mu hodně let. Ale to tu absorbční vlastnost asi nesnižuje..
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů