Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

V ledničce jsem stále měla selevit. Píšou tam, že se má spotřebovat do pár hodin po otevření. Fungoval i když měl po expirační době. To samé covexin.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5315 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Malý se ani do odpoledne nezlepšil, tak jsme mu ukončili trápení.
Horší je, že je něco té matce. :plac: byla placatější už od toho porodu. Placenta odešla (nekontrolovala jsem, zda vcelku - řešili jsme malého, máma stála a pečovala, tak nic nenapovídalo komplikacím), matka byla aktivní. Ale upřímně jsem skákala kolem jehněte, tak jsem jí nijak nezkoumala. Navíc po tom porodu jsem si říkala, že je unavená, že mohl být náročný, když to malý nedal… a pak, že je smutná, že malý odešel… jenže prostě nežrala. Vzala si jádro, ale pak jsem si všimla, že k senu nejde. Takže blbě, já vim, prostě k jádru šla, tak jsem si říkala, že super, že žere… ale ono ne. Tak jsme jí začali víc řešit a zjistili, že fakt nepřijímá potravu. Včera jsme do ní nalili Rumin a snědla pár kousků jablek a nějaké odrolky z vojtěšky. Nacpali jsme do ní v noci pár soust sena a ráno totéž - Rumin a něco jemného sena donutili pokousat a sežrat. Má horečku, je nafouklá… fakt se bojím. Od brzkého rána uháním vetku kvůli ATB, snad si po obědě předáme a budu doufat… tohle je fakt neskutečné! Ale co se podělalo, fakt nevím :zed: Je to mladá ovce, asi 4-5letá, zkušená pečující matka.. :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8364
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Františka. »

Doufám, že už jste to nějak dobře vyřešili. Poporodní stres asi. Už se mi to stalo (sice u koz, ale bude to podobné) dvakrát. Nezačne to úplně hned po porodu, ale po nějaké době. Já to řeším masaží břicha a nepasterovaným pivem a v obou případech to pomohlo. Kdyby neodešla placenta, tak brzy by jí zle nebylo. Ale třeba je to něco ještě jiného, jen mi to připomnělo ty moje případy.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru, to je mi moc líto. :smutek:
Jsem dnes taková smutná, naměkko, a ještě tohle. Mám tu Vašíčka, šli jsme k selce, má tam asi týdenní telátko, masnáčka. Zprvu byl dobrý, ale nyní nežere, nestojí, oči zavřené , vet dal atb, máma nad ním stojí a bučí, má plné vemeno, chce aby pil. Selka dávala dost živé vody, oddojovala, napájela mlékem, tele má sací reflex, ale horší se a horší.
A tvoje jehnátko takto a ted ještě bahnice. Je mi smutno.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5315 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, to mě mrzí.
Tak já sem dám radostnou zprávu, že jsme naší Andělku myslím zachránili. :srdicko:
Manžel před asi 2 lety “vynalezl” ze zoufalstvím tehdá nad jedním slabým čerstvě příchozím kusem způsob rozkrmování. Hodně zdlouhavé, ale ukazuje se, že funkční.. protože nálevy na podporu funkce bachoru jsou sice důležité, ale ten bachor potřebuje hlavně nějaký materiál, aby měl co zpracovávat.. tak dělal malé uzlíčky z jemného sena a donutil ovci, aby to na stoličkách pokousala a spolkla. A prostě jí chodil otravovat třeba co dvě hodiny, aby do ní něco dostal… a rozchodil jí.
Takhle šel i včera na Andělku. Byl tam v noci. Já v půl 5 ráno. Pak v průběhu dne. V kombinaci s Ruminem se dnes v poledne prvně porýpala v seně. Mezitím se mi povedlo ještě uhnat vetku a tak mi natahala preparáty na podporu životaschopnosti. Už by nejspíš nebyly třeba, ale radši ještě podáme, pro ochranu jater a doladění stavu bahnice. Bude ještě řešit zasušování, tak aby vše po té náloži dobře zvládla…
Mám radost! Člověk je nakonec šťastný i za to, co považuje normálně za samozřejmé… :srdicko:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Nevím, kam to napsat. Jsou to taky takové žně. Dnes mi volal pan Pokorný z jatek Hlavečník a poptával jehňata na velikonoce. Podmínkou je, že musí mít míň než 1 rok v den porážky. Když jsem mu řekla, aby si mě vymazal z kontaktů tak podle hlasu nebyl moc nadšený. Vykupují po celé republice a jsou schopni si pro zvířata přijet asi tak od 10 ks. Hlavně musí mít číslo a být v centrálním registru. Cena za velikonoční dodávky byla vždycky o 1/4 až 1/3 vyšší, než během roku.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Berrynator »

tak ať si je nakreslí, za ceny, které nabízejí po většinu roku podle mě řadu chovatelů tak odradí, že bych jim neprodal nic už z principu, loni nebylo problém prodávat po většinu roku přímo ze dvora v živém za 60-70 Kč, tedy v mase nějakých 130-150 Kč, samozřejmě nikde není psáno, že to bude letos opět, ale docela bych byl zvědav, jestli by se k této ceně alespoň přiblížili na ty Velikonoce
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Naposledy jsem jim prodávala na velikonoce před dvěma lety a to byla cena 122 v mase + Dph. Pokud to šlo, tak jsem jehňata držela právě na velikonoční prodej. Místo jsem měla a sena taky dost.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od PavelIV »

Přezdívko, Vy jste plátce DPH?
:PavelIV:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Jo, byla jsem. Vzhledem k tomu, že se prodávalo se sníženou sazbou a některé vstupy byly se základní sazbou, tak nějaká malá vratka byla vždycky. Muselo se vést jednoduché ůčetnictví. Před 5 lety jsem ukončila činnost jako OSVČ. Pak jsem pomalu setrvačností končila s chovem. To jsem jim pak dodávala bez Dph. I to se vyplatilo.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od jupik »

Tak mám za sebou už 12 dní a holky teda jedou. 5- 10 denně celou dobu. V pondělí krize, 25 obahněnejch matek, zlomili sme rekord (loňských 17/den). Trojčata, čtyřčata, jedináčků minimum. Zatim 2 kozy blbě vyčištěný, 1 poražená prvnička ( špatná poloha a když jsem viděla to jehně tak sem se nedivila, že se mi nepodařilo vytáhnout nohy, fakt obřík). Ruce necejtim, záda necejtim, první stádo s přístupem na louku, druhý už se formuje. ALE Jsme za půlkou! Tímhle tempem bude odbahněno příští týden…
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Vítám Jupíku ,z teplých krajin v realitě českého jara! Když se daří tak se daří, alespon to budeš mít za sebou a za chvíli hurá na pastviny. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od arus »

Jupík je první vlaštovka, co se vrátila. Vítej Jupíku! Vítej jaro! :ruzicka: :hura:
:arus:
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od jupik »

Popravdě mi kamarádi říkají léto. Jak přiletim z teplých krajů, prodlužují se dny a je k létu jen kousek:) Já to mam teda po “bahně”
4B4E15C8-23B4-4FED-92EA-9571044F8F35.jpeg
Aneb zvykáme na ohradník, dovnitř už se mi to nevejde:)
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od čobanak »

U zahradňíků jsme mňeli mentálňe posťiženého pracovňíka,kterej choďil jen v léťe plejt.Gdicki jsme řikali PÉŤA UŽ JE TADI!
Terunka
Příspěvky: 7
Registrován: 04 bře 2023 14:22
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 47 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Terunka »

Dobrý den, obracím se na vás s prosbou. Dnes v noci se naší kamerunce narodilo první jehně, porod byl náročnější, ovce prvnička (nyní 16měsíců), jehně velké. Ovečce jsem v závěru pomohla, beránka přijala krásně, jsou spolu v choulu, po porodu se jehně hned napilo, mlezivo odtéká, jehně je čilé, ovce v pohodě, žere... Znervozňuje mne, že se matce vůbec neplní vemeno, má ho teď hodně prázdné, jehně se stále dožaduje pití. Ostatní ovce ve stádě už mají téměř všechny po porodech (jsou to druhorodičky, všechny mají krásná dvojčata) a druhý den už měly velké vemeno a nateklé struky. Je prosím možné podpořit u ovce tvorbu mléka? Je v pořádku, že 18h po porodu se prvničce vemeno ještě pořádně nenalilo? Do kdy můžu čekat? Jehněsan doma mám, můžu případně začít přikrmovat hned. Děkuji za Vaše zkušenosti.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5315 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jestli máš doma další ovce, tak bych radši zkusila oddojit jinou ovci, co nejblíž po porodu a podat jehněti mléko takto. Může se výjimečně stát, že se rozjede matka prostě i třeba až za dva dny. Zažila jsem to také. Nejdřív sotva mlezivo pro novorozence, na dva dny vemeno prázdné a nakonec velké jak kráva… takže podporovat jehňata, aby dál zkoušela pít od matky, aby se dráždilo vemeno a přesvědčily bahnici k zahájení laktace a aby to neodnesla jehňata, tak ty po tu dobu udržet holt na umělém mléce dokrmem, aby nezeslábla. Protože to je cesta do rychlého pekla.
Ovci podpořit alespoň něčím hodně šťavnatým - krmná řepa, jablka, řepné řízky třeba… to by mělo zabrat. Přímo na podporu laktace teď nic z hlavy nevím, zkus vygooglit nebo napoví Františka třeba :mrk:
Držím palce!
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Než odpojovat druhou ovci je lepší strčit jehně rovnou pod tu , která má mléko navíc. Ze začátku se bude jehně bránit, ale jestli má hlad, tak když se mu strčí struk do huby, rychle přijde na to, že se může napít.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Ještě bych osáhla jehnátku žaludek, mezi dva prsty vzít a poznáš, zda je prázdný či ne. Jinak jako Hhippie.
Jednou jsme museli bahnici, která nechtěla za žádnou cenu malinkému jehnátku podržet, byla taky prvorodička, mladá, vemínko jak za groš kudla, vždycky povalit a jehnátko přiložit. Zvážila jsem ho na kuchynské váze u choulu, a pak po přiložení, mělo vždy napito, bylo to znát na váze. Po týdnu cca dostala bahnice rozum. I vemínko se zvětšilo.
Také by se mohl zkusit podat bahnici teplý nápoj. prvorodička může mít menší vemínko a vůbec to nevadí, může se stát že jehně pořád odcucává a vemínko zůstává menší. Nápoj třeba takto ? sušené mléko, sunar,náhradní mlíčko pro ovečky )nasypat 1 kelímek do kýble + vlažná voda.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5315 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesore, já s tím nemám dobré zkušenosti. Kort u prvničky. Jak jí to jehně načichne jinou ovcí, může se stát, že už ho nebude chtít vlastní matka a člověk si zbytečně zadělá na problém.
Ale to je o jednotlivé ovci individuálně. I o plemeni.
U mých by to nefungovalo. U zwartblů by to fungovalo asi bez problémů. Tam jsem to zas nepotřebovala, ty byly mléčné dobře všechny.

A, Jani, pokud malé bečí, tak nejspíš fakt hlad má. To se bohužel občas stane, že ta matka nenasadí mléko hned. Ulehčila bych jim to mezidobí právě mlékem od jiné matky. Nebo alespoň tím umělým. Ale když má malé hlad, nutno krmit. A jestli má sací reflex, tak super! To je hlavní atribut úspěchu :souhlas:
Kdyby se nepovedlo matku rozdojit, tak je řešením naučit jehně chodit k nějaké jiné, víc mléčné matce, jak říká Profesor :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů