Nově vysazené ovocné stromy

Stromy a keře
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Františka. »

Tak to bude myrobalán, možná i červený, jestli to má fialovou kůru. Kdybyste měla někoho, kdo umí nebo se chce pokusit meruňku naroubovat, nechala bych to do příštího roku a pak to udělat. Nic nezkazíte, měli byste tu samou, co jste sázeli původně, na stejné podnoži, která je vzrůstná, takže to bude dlouhověký pořádný strom, ne nějaká zakrslá meruňka, co většinou teď bývá. Navíc bude čerpat z rozvinutého kořenového systému. Kdyby to nevyšlo, necháte tu menší. Když to vyjde, můžete tu menší zkusit přesadit. Myrobalán je hodně životaschopný, i když je poškozený, poroste a bude plodit. Takže by byla i varianta nechat růst dál tu velkou a nic neřešit. Takže jsem Vám nic neporadila, zase jsou tu všechny možnosti :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Františka. píše: 29 říj 2022 18:53 ..........Navíc bude čerpat z rozvinutého kořenového systému. Kdyby to nevyšlo, necháte tu menší. ......
Dva stromy z jednoho kořenového systému moc neprospívají. Lepší je mladý výhon od starého odkopnout (odkopek) a nechat ho vytvořit si svůj kořenový systém.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, myslela jsem dočasně, než si Hhippie vybere, který chce, aby se ten mladý neoslaboval zároveň tvorbou kořenů a roubováním. Mám takový neroubovaný vyrostlý z kořenů starého a je to dobré, ale další zkušenost nemám.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Kouťák »

Mám dotaz.Jsem proti postřiku stromů,ale zjišťuji,že v některých případech musím zasáhnout a nebo stromky vykopat.Letos na jaře jsem měl u třech broskvoní hroznou kadeřavost.Veškeré kadeřavé listy jsem poctivě otrhal a dá se říci,že jsem stromky a i plody zachránil.Hned jsem však zjišťoval jak se tomu bránit.Zjistil jsem,že postřik Syllit u nás na trhu je zakázán,Kuprikol se ještě dá sehnat,ale prý neúčinkuje a tak jsem hned na jaře zakoupil Champion.Nyní po opadu listů se má stromek postříkat a v únoru znovu.Dělá to někdo a účinkuje ten Champion,nebo ne.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od andre.marek »

Já postřik takto dělám, loni a letos jsem měl kadeřavé dohromady cca 3 listy ze 7 stromů. :usmev: Ale může to být náhoda a souhra okolností + malý infekční tlak z okolí.
Použil jsem na podzim Champion, na jaře pak jednou Champion a jednou Dithane - v odstupu podle sumy teplot.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Jana P. »

Broskve v Radotíně musíme taky stříkat. Nebo ne a stromy brzy odejdou.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od andre.marek »

Nejdůležitější u kadeřavosti je trefit správný termín jarního postřiku - podle sumy teplot - já se řídím stránkou amet.cz - stříkám někde kolem 800-1000 hodin pro naši lokalitu.
Pokud se nestříká, je to přesně jak píše Jana - strom trpí a rychle odchází. Krátkodobě to zvládne, narostou nové listy a většinou i plody jsou slušné, ale z dlouhodobého hlediska to stromu neprospívá.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Augenblick »

Na tom Ametu, koukám mají parádní meteostanice. Cenu jsem tam nenašel, ale asi to bude raketa?
Tykat, díkes ....
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Jana P. »

Taky jsem koukala, je tam řada zajímavých věcí, díky za sdílení. Musím to o dlouhých chladných večerech prozkoumat. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Kouťák »

Andre díky.Budu tedy stříkat jako Ty a z toho Ametu se stal můj další program.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Jana P. »

Tak hele, koukám jak tele! :udiv:
https://www.ochranastromu.cz/
Mimochodem, rozhodla jsem se dnes zasadit na náš dvůr k vínu, které je zasazeno u stěny stodoly, broskvon. Vybrala jsem Redhaven. Máte někdo? Přivezu si ji od Havlise. Hrozné je, že je kontejnerovaná, budu tam muset jít, do toho zahradnictví, osobně. A to dopadne nedobře, jak se znám. Budu mít jednu kapsu prázdnou a druhou vysypanou. 🙈
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Kouťák »

Jani,já ti určitě neporadím.Mám sice Redhávenky 2,ale to není pěstování,ale BOJ.Od loňského podzimu jsem začal bojovat s kadeřavostí a skončil jsem třetím postřikem minulý týden.Ještě mám Erliglo a všechny 3 jsou letos obalené květníma pupenama a tak čekám jak to dopadne.Také jsem se dozvěděl minulý týden,že by se mělo dát pod jednu broskev na jaře 1kg NPK.Koupil jsem sice jen 1 kg a poctivě jsem je rozdělil.Mají letos u mě poslední šanci.Myslím si,že jsem pro ně udělal maximum a budu průběžně informovat. :vytlem:
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od čtenářka »

JanaP: to oplocení vypadá úžasně. :souhlas: , jen se obávám, že ve volné přírodě to někdo brzy ukradne :cert:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Jana P. »

Manžel letos porazil dva špatné stromy v sadu, kde přezimují ovce, když jsem toto viděla, koupím dva stromky a dvě tyto ochrany a vyzkoušíme to. Jak to funguje proti ovcím. Vypadá to zajímavě.
Zdenku, je mi jasné, že budeme muset broskev stříkat proti kadeřavosti. Nedá se nic dělat. Merunku také stříkáme, jen jednou, je to nutnost, bohužel. letos Signum. Jak se rozkvete.
Merunky má každoročně, alespon nějaké, vloni měla snad sto kilo. Máme Goldrich. Cca 11let. Má velké merunky, nádherné, vynikající na jídlo i na kompot, marmeládu. Vždy jsou velké není třeba probírka.
Myslím si, že jsem jí vybrala nejvhodnější místo na pozemku. Něco jsem si přečetla, popřemýšlela a se štěstím začátečníka jsem vybrala dobře. :vytlem:
Našla jsem pár fotek jak s merunkou šel čas. Rok 2012,2013 a 2015.
Přílohy
9A744EDB-4F22-4135-8534-027149C2EB7A.jpeg
7DCE0162-D89D-488A-A79E-5BBA1E4B0403.jpeg
1FD6EF8E-8137-4DE9-9362-F695175A1C10.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od andre.marek »

Broskvoň bych nesadil ke zdi - na jaře má pak hodně tepla a zbytečně brzy kvete. Ale zase meruňku máš taky trochu u zdi a jestli plodí každý rok, asi to v té vaší oblasti nevadí.
A ohledně NPK - stačí cca 50g na 10 m², stejně jako všem ostatním stromům. :usmev:

My včera poštěpkovali zbytek větví z jarního řezu, broskve už nastříkány, teď očima brzdím meruňky ať nekvetou. V úterý má mrznout.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Hhippie »

Ani mi to nepřipomínej, André. U nás samozřejmě meruňka již nakvetlá.. je malá, tak zvažujeme, zda zkusit něčím ochránit. Má být jen málo pod nulou, dvě noci, tak by se prostě na pár dní obalila… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od čobanak »

Určiťe obalte.Ďelá se to bježňe.kamarádka ďelá na broskvoň kriti z rozřízlejch petflašek,ňegdo používá záckonu.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Jana P. »

Pokud už je strom nakvetlý, pomůže postřik, který je stejně nutný, a netkaná textilie, není těsně natlačená na stromek. Také jsme naši merunku občas zabalili. Nyní už je velká.
André, merunku máme sice u zdi, ale jak to popsat. Roste naproti stodole, která je obrácená jihozápadně, u sousedního domu. Takže naopak merunka roste vlastně směrem severovýchod. :vytlem: Díky domu, který má za zády.
Četla jsem právě, že takového umístění je pro ni výhodné.
Naopak broskev dám ke stodole s rizikem o kterém mluvíš. Svítí tam, ale zas protahuje. Také jí natřu kmínek vápnem. A menší postříkáme a obalím. Uvidíme.
Stromy budou hezky naproti sobě. :usmev:
Merunka nám přinesla už hodně radosti. Je to moc pěkný strom, překrásně kvete, množství hmyzu je ohromující, vůně, tolik merunek jako v posledních letech jsem nikdy nesnědla, miluju merunkovou marmeládu, krásně se pod ní v létě odpočívá na trávníku….
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od andre.marek »

Já balení stromů moc nevěřím. Ono to prakticky vůbec nepomůže - nevytvoří to teplo navíc - nemá se kde brát, promrzne to stejně a ještě to oláme pupeny.
Přikrytí pomůže nízkým rostlinám u země, kde to odstíní mráz shora a zároveň udrží teplo jdoucí od země.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nově vysazené ovocné stromy

Nový příspěvek od Jana P. »

Jeste je možno stromek osprchovat, nebo poblíž rozdělat oheň, kouř.
Nebo to svěřit vyšší moci. Protože červená řepa a kořenová zelenina vyroste vždycky, :vytlem: přežijeme.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů