Slepice nesnášejí

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Hhippie »

Na začátku února jsme si přivezli slepice. Nevěděla jsem, že jsou zevnitř, tedy to bylo na začátku velmi náročné. Slepice neuměly chodit s hejnem, nechodily večer do kurníku, neuměly se schovat před deštěm (ikdyž mají schovky pod střechami), neuměly hřadovat, neznají kohouta.
Tak po dvou měsících se hlásím stále s tím samým! :zed: Jediné, co se naučily, je chodit na noc do kurníku. Po zahradě moc nechodí, spíš se drží stále kolem kurníku. Spí na podestýlce. Ale hlavně: STÁLE NESNÁŠEJÍ!!!
Prošli jsme si zhubnutím po přechodu ze vnitř na ven, přepeřováním, možná nějakou kokcidiózou (průjem s trochou krve občas).
Teď už holky vypadají jak ze žurnálu, mají červené hřebínky i kolem očí, zmohutněly, mají lesklé peří. To jim dorostlo za poslední týden.
Ale stále nevypadlo ani z jedné z těch šesti žádné vejce. Jsem už z toho úplně na šišku!!!
Otázka zní - někde jsem četla kdysi, že je může kokcidióza poškodit tak, že prostě pozbydou snášecí schopnost. Ví o tom někdo něco? Nějaké zkušenosti? Nějaké nápady, jak je rozject? Mají vše, co mají mít podle příruček.. :nevim: Děkuji!
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od přezdívka »

Na tohle by chtělo kontaktovat bodlinku
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Jana P. »

Takže, pokud prepeřovaly, jsou staré nejméně rok. Jsou to slepice z velkochovu? Tam je chovají do prvního přepeřování, dokud jim nesou,nyní může být dosti dlouhá pauza.
Proč Veru nekupuješ kuřičky? Mají obvykle pět mesíců a brzy nesou.
Jako Zdenek.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Františka. »

S kokcidiózou v tom stavu, jak jste je popisovala předtím, by asi spíš zdechly, než aby se jejich stav tak pěkně upravil. Mně začaly snášet až dva měsíce po přestěhování. Není možné, že by byly vylíhnuté později a taky z toho stresu ze změny se teprve teď vzpamatovaly?
Aha, já jsem nějak přehlídla to přepeřování, takže moc mladé nejsou. Ale stres by to být mohl, zvlášť když už jsou lepší.
Nápady - mají trávu? Jakmile začala, ty moje se rozjely. Vitamín E, vyšší plodnost.
Naposledy upravil(a) Františka. dne 04 dub 2023 11:38, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, chtěla jsem doplnit hejno, ale od podzima nebylo co nakupovat ani v širším okolí… Tohle měly být mladé slepice :nevim:
Neříkejte mi, že mám takovou smůlu, že bych si naběhla podruhé? :cert:
Nakupoval manžel a ten tomu rozumí ještě míň než já. Podle dvou fotek z přítmí interiéru jsem viděla dorostlé hnědé slepice. Co vím, tak z drůbežáren jsou ty slepice většinou dost opelichané, tak to se mi jako laikovi dost špatně posuzuje. Takže prostě mi nezbývá nic jiného než důvěřovat prodávajícímu. Tak jsem tam manžela poslala, protože to měl při cestě na pracovních popojížděčkách a přivezl šest slepic dle zadání :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Hhippie »

Zaběhla jsem je vyfotit.
Je vidět, jak oproti mé staré dominantce jsou tyhle ještě drobnější… ale už jí za poslední 2 týdny - tedy cca od doby, kdy jsem začala dávat do vody ocet - dorůstají…
Stará slepice je na první fotce úplně vlevo - má tmavší hřebínek a je mohutnější. Vedle ní je nejhubenější slepice, co ještě nemá všechna pera. Nebo se pletu? Některé jsou ještě takové neuhlazené. Ale už z nich začínají být vcelku pěkné a normální slepice. Ne oškubané vybledlé chudinky :ajeje:
Na poslední fotce kolem misky je ta uprostřed nejníž slepice stará, kolem ní ty nové.
Ale snášet by mohly začít, princezny :ajeje:
Přílohy
48BB4A95-6C03-4A89-A36E-9150F23EE3BB.jpeg
D0923FB7-627E-4841-AA26-F78E0E632F45.jpeg
25453B38-5EAB-478A-B31F-2405D710597D.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Kouťák »

To,že jsou po přepeřování je jasné,že to není kuřice.To,že mají červené hřebínky a lesklé peří je výborná zpráva.To,že mají za sebou nějakou nemoc(průjem a krev)je jasné také.Co léčit nevíme a tak pokud poslechneš mou radu,tak ponesou.Semena Lichořeřišnice větší asi 10 ks. nadrtit a udělat litr čaje s louhováním 1/2 hod..Dávat to slepicím pít týden.Co se stane.Zlikviduješ většinu streptokoků,stafylokoků a E.coli.Do 14 dnů ponesou.
Pokud nemáš plod Lichořeřišnice větší,tak zasílá Salvia paradise za 1g plodu 2,-Kč.Do tří dnů máš doma.Věř,že tento zázrak mám odzkoušen u slepic,holubů a i na vlastním těle.Když si přinesu cizí slepice,dělám to vždy a i ty moje létavky to už mají za sebou,jen čekám až budou větší,protože 20 týdnů určitě nemají.Každý prodejce kuřic si nějaký týden přidá,ale s tím jsem počítal.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Hhippie »

Dobře, Kouťáku, zkusím sehnat semeno lichořeřišnice. Děkuji za rady.
Já pořád moc nechápu ten systém přepeřování. Můžete mi to prosím někdo polopaticky vysvětlit?
Brala jsem to podle chlupatých zvířat - když se mění výrazněji teplota, tak prostě vymění chlupy, aby jim bylo teplo. Tak jsem si říkala, že když přišly do chladu, tak že vymění peří “vnitřní za venkovní”, aby si zachovaly tepelný komfort, který potřebují…
Takže teď mi vrtá hlavou, jak to tedy slepice mají a jestli tedy obměna peří nesouvisela s teplotou, ale věkem a jejich přirozeným cyklem, tak kolik jim tedy může být…? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Kouťák »

Slepice přepeřuje jednou ročně a doba může být různá.Podle toho kdy se vylíhne.První přepeření je mezi 15-17 měsícem.Jak jsou staré zjistíš sama.Porovnej drápy staré slepice a těch co jsi koupila.Pokud mají kratší drápy,tak jsou mladší.Já to na té fotce nemohu porovnat.Podle fotky ještě úplně přepeřené nejsou a hřebeny mají také bledé.Slepici,která už snášela poznáš lehce.Sáhni pod kloaku na konečné břišní kosti,které jsou do V.Pokud tam strčíš jeden prst,tak ještě nesnášela,pokud tam dáš dva prsty vedle sebe, tak je to stará vynesená slepice.Neboj,do kloaky sahat nemusíš a jde to lehce. :vytlem:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Jana P. »

Přesně jak píše Zdenek. Když se mi kuřátka vylíhla na začátku června 2021,nést začly před Vánoci 2021,tak pelichala až na podzim 2022. Slípky tedy nesly skoro celý rok. Tak je to běžné. A pak je pauza, začaly jedno dvě vejce na vánoce 2022, po vánocích bylo naštěstí dost teplo, pěkně se roznesly. A nesou, tři jsou ještě o rok starší, sedm je těchto. Bývá sedm vajec denně.
Jsou to kříženky lehkých plemen.Většinou bíla vejce.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Jan »

Foto není úplně extra, ale první foto má slepice vlevo a vpravo stejně nohy, ta uprostřed má takový divný tenký. Už to psali predemnou, podle mě máte vynesený slepice.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Hhippie »

Mrknu na to. Tak jako… my máme slepičí vývary rádi… ale radši bychom vejce, no :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Hhippie »

Mno… mužové… neudělali jste mi radost.
Pokud se mám orientovat podle nohou, pak nejspíš starší budou. Ač nemají vápenku, nohy jsou čisté a statné.
Kouťáku, asi bych se musela nechat proškolit, co mám cítit. Nebo si vzít do ruky nejdřív kuřici. Páč u téhle - trápila jsem jí dlouho - jsem nenašla místo, kam by se mi vešel jeden prst nebo dva prsty vedle sebe. Spíš i víc prstů… :nevim: takže to jsem nebyla šikovná… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Kouťák »

Hhippie,netrap sebe,ani slepice,protáhni je lichořeřišnicí a ponesou.I vyřazené slepice z drůbežárky snášejí vejce.Vždyť se vyřazují po dvou letech a to je ještě mladá slepice.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od arus »

Je to s podivem, mám ještě poslední pětiletou slepici a taky snáší...není to každý den, ale obden ji vidím do kurníku chodit. :hura:
:arus:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Františka. »

arus, u Vás je to celkově nějaké divné s těmi slepicemi. Teď třeba zase tohle: jedna slepice chodí obden do kurníku. Mně tedy chodí každý večer, před západem slunce jsou všechny na bidýlkách. A Vy ještě jásáte a myslíte si že když zajde do kurníku, znamená to, že snáší vejce :vytlem:.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Javorka »

Taky bych řekla, že slepice jsou starší. Asi jim bude ještě chvíli trvat, až se dají dohromady. Jsou to takové bledule. :jakoby:
Dala bych jim ještě trochu času. Ono jim to někdy trvá opravdu dlouho. Držím palce.
IMG_20230406_112540.jpg
:433:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Františka. »

Javorko, jsou to vlašky nebo co je to za plemeno? Jsou krásné.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slepice nesnášejí

Nový příspěvek od Hhippie »

Javorko, dobře, děkuji.
Ty slepice na fotce jsou nádherné!

Františko, Vy jste “číslo”! Jsem se zase při Vaší poznámce k Arus pobavila :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů