Rajčata

Zelenina
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak jsem včera rozsázel 50 ks.rajčat do kelímků.Koupil jsem sice substrát,ale naposled.Je to samá štěpka a když jsem to prohodit přes síto,tak je to samá tříska.Se semínkama to bylo letos také mizerné.Vzešlo polovic a ještě to bylo drahé.Začínám letos semenařit a na nějaké F1 jim kašlu.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Mám dotaz.Sousedka se mě ptala,čím hnojím sazenice rajčat.Má odpověď byla,že ničím,ale nyní mi to vrtá hlavou a tak se ptám,zda někdo sazenice na parapetech doma hnojíte a čím.
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od čtenářka »

Mám z loňska jíchu ze slepičáku, používám až na větší rostlinky, hodně to ředím, snadno se mohou sazenice spálit. Nebo dříve jsem je sázela do hlíny z kompostu. Tyhle začnu hnojit dneska
Přílohy
IMG_20230414_132318_201.jpg
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Já si nechávám nakvasit holubince každý rok,ale sazeničky jsem s tím nikdy nehnojil.Letos mám rajčata,papriky,révu po všech oknech a když bych ještě začal hnojit hnojivem které páchne,tak mě žena vystěhuje i s rajčatama. :vytlem:
Čtenářko,máš krásné sazenice,ale já začínám později,protože je dávám ven a do skleníku až začátkem května a to bych je měl v bytě metrové.
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od čtenářka »

Tyhle jsou balkónové třešňové, jsou první, které sázím. Dávám je do nádob a přenáším ze skleníku ven nebo domů :vytlem: , abych měla rajčata co nejdříve. Ostatní jsou menší.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Krásné sazenice. Já mám chuděrky.
Zdenku rozhodla jsem se, že si zkusím namíchat vlastní substrát a přesadím do něj ty nebožátka.
Až tedy přestane lejt.
Přeseju kompost, přidám trochu písku, v lese něco narýpu, a dojdu na pastviny, tam jsem předloni a vloni nahrabala listí na hromadu, snad tam bude nějaká listovka. Smíchám a zkusím.
Semena mi vzešla, ale spatně rostou.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Já jsem přesázel nejprve do universálního substrátu papriky a po týdnu jsem si myslel,že je po nich.Vzal jsem universální substrát a prosel na jemno,protože to bylo samá štěpka.Do přesetého jsem dal stejné množství seťového substrátu a nyní rostou papriky i rajčata.Sám sobě se divím,že jsem si nevzal v divoké zahradě pod mulčem tu krásnou zem.Už nikdy substrát nekoupím.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od PavelIV »

Žena si vymyslela na chalupu vyvýšený záhony. Teď jsme to trochu probírali a říkám, že víc práce bude to naplnit, než udělat nějaký bednění. Vzpomněla si, že o víkendu byla u mýho bráchy a viděla ho bagrem převážet cosi. Řekla mu, že by takovou krásnou zeminu potřebovala. Ten se nasmál, že prej je to ten náš loňskej hnůj
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle, jsem na tom stejně. Jeden vyvýšený záhon jsem naplnit zvládla, druhý mám stále prázdný. Nesehnala jsem hlínu. Hnůj umím. Ale těžko budu sázet jen do kompostu / hnoje, byť rozloženého :ajeje: zeminu nikdo v blízkém okolí neprodává a nakupovat zahradní substrát po tisícovce za tunu mi přijde nesmysl. Tak čekám, co kde objevím.
Jeden mám už osetý, ale neleze, páč je děsná zima. A ve druhém jsou jen větve zatím :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1133 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Dena »

Včera jsem přesadila 20 paprik a 20 rajčat, letos vzešlo všechno dobře kromě papriky Balkonovka, té asi jen polovina. Sazeničky nikdy nehnojím, přesazuju dvakrát, nejdřív vyseju do misky, přepíchám do menších sadbovačů a pak do velkých kelímků od jogurtu. Zatím nemám tak velké jako čtenářka ale narostou.
Koupený substrát používám minimálně, koupím 50l a namíchám s vlastním kompostem nebo prosátou zemí od slepic , tak čtvrtinu substrátu, doplním zemí a přidám perlit.Používám pro sazenice, pokojovky, do truhlíků, do kýblů s rajčaty.
Zvýšené záhony jsem dělala asi před 15 lety podle nějakého permawebu. Vykopala půl metru do hloubky, na dno silnější větve, větvičky, drny, listí, trávu a nakonec kompost.Nad terén jsou vyvýšené asi 30 cm, manžel udělal ohradu z půlkulatiny.Dočetla jsem se že po 7-8 letech by se měl záhon vykopat a založit znova ale to už nezvládnu tak navrch jen přidám nějakou organickou hmotu a kompost. Rostliny ve zvýšených záhonech u nás rostou nesrovnatelně lépe než v klasickém záhoně. U nás jižní písčitý svah kam celý den praží slunce, sucho a suchý vzduch. Kdybych měla lepší podmínky tak zvýšené záhony nedělám.
Zakopala jsem do země dvě staré vany, do poloviny naplnila zemí a zasadila kosatec žlutý a orobinec, aspoň trochu vlhčí vzduch v bezprostředním okolí bude.
Už aby mohly sazenice ven, všechna okna obsazená rajčaty, paprikami, muškáty, begoniemi,fuchsiemi. Každý rok si říkám že už nebudu tolik rostlin přezimovat a množit ale je to marný, marný,marný.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, nevím, jak vysoký ten záhon máte, ale pokud je to aspoň půl metru, navozte tam hnůj, udusejte, navrch poházejte nějakou slámu, staré seno nebo listí a první rok do toho dejte dýně. Semínka ještě do té slaměné vrstvy anebo tam pro každé přidejte trochu hlíny do důlku. Bude to vypadat hezky, bujně a hlavně Vám to vytvoří do dalšího roku už hlínu na rajčata nebo jinou zeleninu. A po třech čtyřech letech tuhle hlínu můžete odházet ke kraji, na prázdné místo dospodu dát zase nějaký hnůj, na něj nahrnout tu hlínu a tak pořád dál, dokud nebudete mít dost hlíny přímo v ohrádce. Přece nebudete odněkud vozit hlínu, když máte dost hnoje.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky jsem myslel tam navozit jenom hnůj. Je to tu strašně kamenitý, běžnou je komplikovaný od někud přivézt. Kravskej hnůj, rok uleželej vypadá jako kompost nebo kvalitní zemina. Jen jsem měl trochu obavy, že až moc kvalitní.
S těmi dýněmi je to výbornej nápad, těm to nevadí a hnůj po dalším roce odstátí už snad nic nespálí.
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Jana P. »

Netýká se to vyvýšených záhonů sic.
Systém zahradničení bez rytí je následující. Na libovolnou plochu položíme nějakou zábranu proti prorůstání plevelů. Například dvacetcm vysokou vrstvu slamnaté podestýlky od jakéhokoliv zvířete nebo kartony. Na to navezeme dvacet cm nejméně i více když máme kompostu. Co nejstaršího co máme, třeba dva roky a pod. A do toho sadíme. A další rok zas navezeme patnáct cm kompostu a tak dokola. Nic neryjeme a pěstujeme.


Vřele doporučuji Petra Z Plodné zahrady.
Nebo na youtube si zadejte do vyhledávače pěstování bez rytí. Je tam mrak článků. Kdo nezkusí nezjistí jak mu to půjde.
Já bych se naprosto nebála odleželým kompostem naplnit vyvýšený záhon. I když tedy já nejsem příznivcem těch opravdu vysokých. Líbí se mi vyvýšený, to ano, ale ty půl metru a víc prostě nechápu.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Františka. »

Jámám 40 cm, ale zdálo se mi to víc, proto jsem psala 50 cm. 'Špatně jsem to odhadla. Postupovala jsem přesně tak, jak jsem to popsala.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Design, Jani, design… třeba brzy zjistím, že je to blbost… ale zatím se mi líbí (i ostatním) a těším se, až to osázím něčím barevným… :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od jupik »

Udělej to jako David střihač, do spodní půlkydej ovčí vlnu a až na to hlínu:)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Hhippie »

Mám to: podesta je válcovaný štěrk (součást předdomí), spodek větve, na to vrstva hnoje, na to ovčí vlna, na to hlína s kompostem. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od PavelIV »

To je dobrej nápad (s tou vlnou), tím asi nic neproleze, ani myši, těch se ale nebojím, v tý kamenitý půdě skoro nejsou.

Jani, asi máš záda v pořádku :souhlas:
:PavelIV:
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od jupik »

Hlavně utopíš dnes bohužel nevyužitelný materiál a ušetřiš Kubík hlíny… vlna bude držet vodu i dodávat spoustu minerálů a živin;) a mam pocit, že má Verča tyzáhony zespod se zemí nepropojené, takže ideál
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rajčata

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak jsem dnes nasázel prvních 16 rajčat do skleníku.Venku vedro 25 stupňů a ve skleníku asi 35.Samozřejmně jsem musel nejprve vyčistit a vytrhat vše co tam už rostlo.Každu chvilku jsem musel vyběhnout ven abych se neupekl. :vytlem:
IMG_2688.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů