Krmná dávka

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Chovatelé drůbeže (nechci psát slepičáři, to je takové nepěkné slovo), jaký je Váš názor na krmení ječmenem? Mám pšenici, tu máčím asi 3 dny, občas i vykoukne klíček a takovou mají radši než tvrdou nenamočenou. U ječmene jsem se dočetla, že obsahuje alkaloid glukan, který slepice nedokážou strávit. Tím tedy je menší příjem energie a odrazí se to na snůšce. Ptám se jen pro jistotu, kdyby se stalo, že nebudu mít pšenici. Ječmen je dostupnější. Kdybych stejně jako pšenici máčela ječmen, zůstane tam ten glukan nebo se přemění na něco stravitelnějšího?
Taky jsem se dočetla, že ječmen tím, že omezuje přísun energie a snižuje snůšku, se dá využít, když člověk chce slepice připravit na zimu, aby nesnášely a vydržely do dalšího roku. Většinou teda chceme, aby snášely i v zimě, ale asi je to pro ně náročnější a zdraví slepice zimní snůška ovlivňuje negativně. Podle mě spíš přestanou samy i bez ječmene :usmev: . A pak prý taky podporuje kvokavost. Jak to udělat, aby kvokala jen jedna, to teda prakticky nevím, leda by měla speciální dietu a trhla se od hejna. Ale to není podstata otázky. Krmíte někdo ječmenem s dobrými výsledky a jaké vůbec s ním máte zkušenosti?
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od čobanak »

Já jeden čas ječmenem krmil,neb bil levňejší a žádná hrůza to nebila.Řiká se,že po ječmenu víc kvokaj,ale nevim.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Takže jste nepozoroval nějaké výpadky ve snůšce nebo něco takového? Krmil jste suchým?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Nevím, jestli má někdo podobnou zkušenost, ale přišla jsem na to, že slepice, aspoň u mě, mají nejradši, když mají pokaždé něco jiného. Je to legrační, že i slepice jsou mlsné. Každý den si hrabou hmyz a zobají trávu. Co dostávají navíc, mají nejradši nejvýš dva dny stejné. Jednou namočené rohlíky, příště naklíčenou pšenici, pak trochu ovesných vloček, pak třeba nudle, rýži nebo bulgur nebo zbytky těsta z pizzerie. Když mají pár dnů pořád jen pšenici, už ji ani nechtějí a radši jdou spát bez jídla :usmev: . Přitom, když přišly, nebyly takové, ale jak ochutnaly něco jiného než granule, už jsou zvědavé, co dostanou. Mně dělá radost jim vymýšlet jídelníček.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Zase drobný, pro mě milý postřeh z pozorování slepic: Grit ani skořápky z misky nechtějí. Našly si vydrolené místo v chodníku, kam od začátku chodí na kamínky. Už je dávno vyzobaly, tolik se nám chodník zase nedrolí :usmev: . Do prázdné spáry jsem jim začala sypat grit s vápencem a antukou pro holuby a rozdrcené skořápky. Všechno pěkně vyzobají, červený kámen v nich nebudil zpočátku důvěru, ale zvykly si i na něj a mají tak místo s kamínky, které si samy našly. Je to taková tajná dohoda, že jim dám svobodu rozhodování a ony mi budou zase pomáhat jinak. Konec konců i vajíčka snášejí na místo, které si našly a je mnohem lepší než to, co jsem jim navrhla já.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od čobanak »

Nechťejí skoŕápki?
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,holubí grit slepicím móc chutná.Kupuji ho každý měsíc v Soběslavi a prodejce se divil,že si ho beru nyní větší množství.Když jsem mu řekl,že ho žerou moje slepice,tak skoro křičel, "to je škoda pro slepice".Je to kamarád a tak jsem mu musel vysvětlit jaký rozdíl je mezi holubem a slepicí,co se týče užitkovosti. :vytlem:Opakovat to zde raději nebudu. :vytlem:
Jen pro zajímavost se musím pochválit jak dobře krmím.Můj soused se rozhodl,že bude také chovat slepice a tak si koupil kurník a já jsem ho zblbnul do slepic od Nováka.Já jsem si přikoupil 3 kropenky a soused si vzal z té samé přepravky 4 kropenky.Mě už snášejí pravidelně 3 vajíčka,sice malá,ale každý den.Ptal jsem se souseda a ten nemá ještě ani vajíčko.Bavíme se o krmné dávce a tak je zde zářný příklad,že slepice snáší zobákem.Soused jim dává pouze směs pro nosnice a u mě mají vše.Vaříme stále brambory,které zatím mám,granule pro nosnice jen přidávám,holubí zob sežerou holubům který rozházejí,pšenice a co kuchyně dá,hlavně omastky a mají neustále zelené krmení,drny,plevel a dělají z voliery tankodrom.4 červené loňské snášejí od 1.6.2022 a za rok by měla každá snést 300 vajec.K dnešnímu dni mají sneseno 1178 vajec,takže to bude víc jak 300.Vím,že se chválím jak dobře krmím,ale mám z nich radost. :vytlem:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jana P. »

Já ti tleskám Zdenku, pochvala pŕed nastoupenou slepičí jednotkou. 🥰😍👏
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od přezdívka »

:vytlem: Zdeňku, přece dobré zboží se chválí samo. Když chci pochvalu, musím si ji dát sama. Pro okolí je to přece samozřejmost všechno co člověk dělá. Je to stejné jako ostatní činnosti, co se dělají sami. Všimnou si, až když nejsou hotové. :vytlem: :vytlem:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od čobanak »

Slepice taki potřebuje žít lidski.Třeba o polednách si řekne:"tak,teď se půjdu na hoďku popelit a odpoldne si zajdu na hnojišťe.A už jsem zvjedavá,kterej kohout mňe pozve večer na dostaveňíčko!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Kouťák »

Lído,já když něco udělám,tak se ani pochválit sám nemohu,protože jsem punťa a musím to X krát po sobě vylepšovat.Když už začínám být spokojen,tak přijde to okolí a jemně nadhodí,že by to bylo takhle lepší,nebo dostanu otázku,co budu dělat až to.... :vytlem:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od arus »

No, a není to náhodou tak, že každá nosnice má daný určitý počet vajíček? Takže když začne dřív snášet, tak i dřív snášet skončí? A naopak, ta co snáší později, později i snášet skončí? :mrk:
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Hhippie »

Přezdívko, je to přesně, jak říkáš!
Já tedy musím říct, že jsem asi prostě už ta mladší generace, ale mám to trochu jinak nastavené než třeba moje mamka. Já nemám problém se postarat o rodinu se vším všudy. Ale odmítám, aby si ze mě někdo - kdokoli - dělal otroka. Takže… všichni doma mají ručičky a nožičky a co zvládne máma, zvládne jistě i kdokoli z nich… tedy to vypadá tak, že např.: odmítám odnášet nádobí ze stolu či jiných nábytků, odmítám sbírat oblečení po bytě… a co mě tedy vytáčí nejvíc… to jsou ponožky naruby! Taková blbost! A vytočí mě to dvakrát týdně! :mrzak: Jednou když je věším po vyprání a jednou když je mám skládat! Ale to odmítám! Jen proto, že je někdo zabedněný pohodlný sobec v tomhle ohledu, si nenechám přidělávat práci! Takže ponožky v kuličkách regulerně ani nevěším, ani neskládám. A kupěj se na skříňce, až nemá zbytek rodiny co nosit… tedy… tomu předchází to, že si děti navzájem ponožky berou, pak starší chodí do skříně tátovi (mě by si nedovolila) … až je to dožene, sednou si k tomu a poobrací si to a poskládají… takovejch štráchů! Kdyby se naučili si je prostě kultivovaně sundat, bylo by po starostech… ale oni jsou imunní a potřebují to dělat takhle. Tak mám já práce míň a oni práce víc :vytlem:
Tyhle žabomyší války mě fakt bavěj!! :))
Celkově ty každorodinné jinakosti mě fascinují. Jak je v každém domově něco pro cizího birardního. :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Kouťák »

Arus,já jim dám,že mají daný určitý počet vajec. :vytlem: Dostávají každý den přednášku o tom,že když přestanou snášet,že půjdou do polévky a jsem na ně zvědav,zda mají nějaký limit. :vytlem:
Františko,souhlasím s tím,že slepice jsou mlsné a dělají si co chtějí,hlavně snáší vejce na jejich vyhlédnuté místo.Jídelníček jim nesestavuji,ale obměňuji jim krmení a baví mě,jak čekají třeba na rohlíky.Jak uvidí rohlík,tak naklobnou kus a běhají s ním po volieře,aby jim ho druhá nesežrala.Pokud jim namačkám kosti,tak to je přímo válka.Myslím si,že pokud se někdo tak patlá se slepicema jako já,třeba celou zimu,tak není pravda,že hybridky snášejí pouze dva roky,protože pokud je slepice zdravá a dobře krmená,tak snáší stále.Jenže na to má čas pouze blázen holubář.Když musí mít volierový holub všechno,tak to holt májí i slepice. :vytlem:
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Uwe »

Nedávno jsem měl rozmluvu v práci s jedním kolegou co přemýšlel,že by si pár slepic na zahrádku pořídil a že prý jestli se to vyplatí :jakoby: Tak jsem si to spočítal a ano, vyplatí. :souhlas: Krmim pšeničnou zadinou a sypkou směsí pro nosnice,k tomu denně kýbl zeleného,nebo namočené staré pečivo, skořápky,...Máme je od června, snáset začaly tuším po měsíci a od té doby jestli do deseti dnů kdy nebylo žádné vajíčko a to v zimě? Jinak každý den 2-4 vajíčka a to od čtyř slepic myslím jde :vytlem: Jo a jsou to vlašky.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Nedávno mi vrtala hlavou otázka, jestli se vajíčka ve vaječnících slepice tvoří po celý život nebo je to předem dané. Odpověď je, že se s daným množstvím slepice rodí. Takže hybridka má možná větší počet než některé plemenné slepice, ale slepice se prý dožije 7 let a je schopná snášet, pokud se nevynese dřív. Podle mě z toho vyplývá, že dobrým krmením udržujeme její zdravotní stav na dobré úrovni, nemusí se vysilovat i na další činnosti, jako je přepeřování, zahřívání atd. a stačí jí energie na tyhle věci i vajíčka. Když se dobře krmí, má předpoklad k vývinu více vajíček než při špatné výživě. Ale to celkové množství je omezené. Moje slepice mají snést asi 180 vajec za rok. Zatím to tak vychází, každá obden. Počítám s tím a stačí mi to. Sežerou toho asi hodně, ale přímo já jim toho dám jen malou část, najdou si samy.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od PavelIV »

Uwe, já myslím, že nevyplatí (čistě finančně). Kolik jsou persolání náklady (jako kolik si dáváš za hodinu práce kolem slepic)? Počítáš s amortizací nosnic a kurníku? :))
Ale mít doma svoje vajíčka je z nezaplacení :souhlas:
:PavelIV:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od přezdívka »

Takhle se to nedá počítat. Je to prostě koníček, ze kterého je i trochu užitek. Jaký máte užitek z ježdění na koni? Je to zábava. A pro někoho je zábava chovat slepice. Třeba teď mám kuřata stará necelé 3 týdny. Je to směs všeho, co mám na dvoře. Je zajímavé pozorovat, jak nestejnoměrně rostou a i se nestejnoměrně opeřují. Když bych před neznalého člověka dala nejmenší a největší kuře, určitě by nevěřil, že jsou líhnutá v jeden den.
Uwe
Příspěvky: 253
Registrován: 16 srp 2021 09:28
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Uwe »

Vyplatí Pavle, protože jak píše přezdívka - čas u nich trávený nepočítám, protože je to koníček :bublina: Takže se to vlastně vyplatí dvojnásob, protože si umím představit finančně náročnější koníček. Třeba kdybych jezdil na motorce, tak benzín, atd. atd...a ještě je to nebezpečné, takže vlastně díky slepicím a králíkům jsem v pohodě :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Já jsem to počítala pro jednoho člověka, který si usmyslel, že bude chovat slepice, aby ušetřil za vajíčka. Je totiž mnoho článků o tom, že jsou všichni vydřiduši a vajíčka jsou předražená. Nepočítala by se práce, ale jen slepice a krmivo. Kurník by se postavil z něčeho, co je v dosahu. Pokud by ten člověk za normálních okolností kupoval biovejce, pak to má smysl. Ale on kupuje vejce při akcích, i dnes se seženou za necelé čtyři koruny. Pokud někdo kupuje zrní nebo granule a další krmivo, nevyjde ho vejce levněji než na trhu. Já bych jiné vejce než bio do pusy nedala, to radši nic, pak se to vyplatí i finančně. Další je otázka složení. Slepice krmené granulemi jen s přídavkem nějaké zeleniny a bez pastvy budou mít málo nenasycených kyselin, ať se chovají doma nebo v hale. Vejce od pastevních slepic má jiné složení i obsah minerálů a vitamínů, je hodnotnější. To je opravdu biovejce.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 5 hostů