Krmná dávka

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jan »

Ono to není jen černobílé. Pokud pominu, že do krmné směsi někdo může "omylem" dát místo řepkového oleje minerální , tak krmivo když připočítá, tak pokud není zemědělec, nebo nemá přístup k nějakým zlomkům z čističky se nevyplatí.
K tomu bio. Někde jsem četl o studii, která tvrdila, že z hlediska výživy člověka je ideální klecový chov. S vyváženou stravou slepic. Pokud je pustíte na zahrádku, jak víte, co tam bylo před 50 lety? Oni ne vždy byli popelnice a lidí byli schopni zahrabat odpadky na zahradu. Podle té studie jsou vejce s domácích bio chovů s vyšším obsahem těžkých kovů a spol. A to nejen v okolí Neratovic .
A já přidám, že pokud mají výběh a žerou žížaly, brouky a pod , budou plný hlístů a jiných parazitů.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Na to já dodám, že proti hlístům a parazitům je česnek a pokud ho mají slepice volně k oždibování na zahradě, najdou si ho samy. Taky jsem si všimla, že zobají piliny, pokud je někde najdou. Ty zase obsahují třísloviny proti parazitům. Řekla bych, že stejně jako kozy, i ty slepice, pokud si můžou vybrat, sezobou to, co potřebují a co jim dělá dobře a udržuje je zdravé.
A nejzdravější vejce od slepice v kleci? Nevím, no, ale stres matky se projeví i u plodu, nejen u lidí. U vajíček to neplatí? Možná to je přehnané, já nevím, ale každopádně bych tak žít nechtěla a tudíž to nepřeju ani slepicím.
Naklíčenou pelušku a pšenici jsem rozházela po hlíně a trochu přihrnula a už leze. Mělo by to být zpestření stravy, ale teď je všeho spousta, ani nevím, jestli to využijí.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Občas dostávám z kebabu nakrouhané zelí, bílé i červené, ochucené octem. Dávám ho slepicím a je to pro ně pochoutka, i když jsem si původně myslela, že to nebudou žrát, jak se v tom zprvu nimraly. Ale byly zvyklé jen na granule, tohle bylo nové. Teď už je to tak, že během dne 7 slepic s kohoutem sežere zhruba 3/4 kila toho zelí. Nenechají ani kousíček, i když mají i jiné věci a trávu. Někdo dává do vody ocet proti kokcidióze, to nedělám, ale zelná kůra možná slouží podobně. Taky jsem si říkala, že mě mrzí, že nemám posekanou krátkou trávu, takovou tu, co mají fanatičtí údržbáři trávníků. Bylo by dobré ji napěchovat do malého kbelíku a dávat jim to v zimě. Věřím, že by jim to chutnalo, chuťově je to zelí blízko.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jana P. »

V zimě mají naše, budou mít i vaše, Františko, slepice neomezené množství semínek a zdrolků ze sena. Barva vajec se moc neliší.
Chováte je u koz ne?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Nojo, to mě nenapadlo, že úlomky sena poslouží stejně jako tráva. Vyzobávají semínka, která vypala ze sena, pořád. Ale přece jen by ta siláž byla dobrá, kvůli kyselosti a bakteriím. Jen tak na chuť a osvěžení. No, třeba bude i nadále zelí.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od PavelIV »

Kebab se dělá celoročně, zbytky taky tak
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Čím krmit kuřátka, která odchovává kvočna? Všude se píše, že se jim má dávat šrot, otruby, krupky, jáhly, tvaroh, nasekané vejce a kopřivy, do toho vitamíny a minerály atd. Mně jde ale o to, jestli je nějaký rozdíl mezi tím, když má člověk kuřátka bez kvočny anebo s ní. Protože slepice moc krmit nemusím, najdou si samy. Nečekám, že kvočna jim najde všechnu potravu, ale možná něco nemusím dávat, když budou chodit s ní. A další věc. Mám představu, že ji nechám volně s ostatními slepicemi, i když má kuřata. Je to v něčem špatné?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od přezdívka »

Alespoň první tři týdny, než kuřátka trochu vyrostou je nechte na omezeném prostoru, kam nemají ostatní slepice přístup. Vodu do něčeho opravdu nízkého, třeba plech na pečení, aby se z toho mohla kuřata dostat sama. V hlubším se jim namočí peří a nedokážou vyskočit a je to pro ně konec. Pokud máte malou napáječku, je to lepší řešení. Pro začátek kupte granulovanou směs pro kuřata K1. Nemusíte si dělat starosti, jestli mají vše, co potřebují. Když jim do toho přidáte vejce nebo tvaroh bude to jen plus. Já ze začátku přidávám jemně strouhanou mrkev.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jana P. »

A taky jsem jim házela ptačinec žabinec, sekala kopřivy,….
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Většina kuřat už si pěkně hrabe a najde si sama bílkoviny. Mám tu ale jedno, které je hledá jinde. Chytá mouchy. A nejenže chytá, ale i často chytne :usmev: . Někam přiběhne, vybere si osluněné místo, kde sedí mouchy, a strašně rychle zobne. A znovu a znovu, dělá to nejmíň půl dne. Některá uletí, jinou sezobne. Přitom je to kuře, které mělo pravděpodobně otřes mozku a problém s koordinací pohybu.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Hhippie »

Třeba mu po ráně do hlavy přeskočilo a myslí, že je vlaštovka :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od arus »

Františko, aby vám na podzim neodletělo do teplých krajin :vytlem:
:arus:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Ono to opravdu asi okoukalo od divokých ptáků. Kvočna ho vytáhla z nejhoršího a teď se věnuje ostatním. Tohle kuře, jak je opožděné, i když už roste, je mimo hejno a má nějaký svůj svět. Často jsou kolem něho vrabci nebo sýkorky a dokonce zkoušelo létat, když se vrabci vznesli :usmev: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Má nějaký význam při krmení drůbeže jim dávat obilí mačkané jako vločky?
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,význam to asi žádný nemá,ale pokud je máte,tak slepice sežere všechno.Zatím jsem neviděl nic,co by slepice nesežrala.Pouze nechápu,jak může žrát drcené kosti a přesto je sežere. :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Právěže nemám, ale kdyby to mělo nějakou výhodu, sehnala bych to. Ale je to dražší tak i o stovku na metrák a pokud to nemá přínos, bylo by to zbytečné.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Přínos tam je, a né že ne, jen je za tuhle cenu neekonomický
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Jaký je ten přínos? Lehčí stravitelnost?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ano, oproti šrotu menší podíl prachových částic, nižší teplota zpracování,
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Šrotem jsem nekrmila ani kuřata, dostávala otruby a pak hned celé naklíčení nebo aspoň namočené zrní. Je trávení celého zrna velká zátěž? Nebo naopak se získává energie pomaleji a šetří se organismus?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 10 hostů