Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

chov koní...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Jana P. »

Vznesla jsem na pána dotaz, jak se mu to osvědčuje.
Jinak jsem si také přečetla, jak se s tím pracuje, je nutno to ukotvit. Přijde mi to dobré, levné vcelku, měla bych zájem na mírný svah, kde parkujeme dvě auta, dali jsme před pár lety jen štěrk, ten se ztrácí. Tohle vypadá trvanlivě.
Pán s rodinou je čech, pracuje léta pro Mikrosoft, stoprocentní práce z domu, tak se před třemi lety přesunuli do USA. A mají tam takový malochov. V Oregonu.
Pár koní zachránili, slípky mají, kačeny, kozeny, psy, kočky, tři děti,….
Takto skladují seno.
Přílohy
1439911C-62B5-43FA-8D49-EFFE6F8E2AB6.jpeg
63985C84-F986-4E68-A36A-6B8CBC832149.jpeg
806E780A-B0C7-4A01-A699-152B46CB5697.jpeg
D15A1BBE-3DD0-4572-AF4E-CB254477360F.jpeg
16CD8F53-64D8-4CC9-86C7-731AF5C6FF15.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, díky za zajímavou inspiraci! Zeptám se asi blbě, ale ten přístřešek na seno, to je velký stan, jakože pro lidi, nebo nějaký přístřešek určený přímo k tomuto? Vypadá to zajímavě a mobilně, stejně tak ta plastová rohož, já nesmím mít ve výběhu nic trvalého charakteru, kdysi jsme také navezli štěrk "jen tak" a pochopitelně je všechen fuč :nesouhlas: Otázka je, kdybych to pak chtěla vyndat ze země, jestli by to šlo v celku nebo po kusech?
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Musím se pochlubit, je to sice jen maličkost, ale konečně mám v boxu funkční vázání na koně a hlavně už na tom kobyla umí stát :souhlas: aniž by se na tom pokusila oběsit nebo odešla i s částí boxu! Dnes jsem jí strouhala kopýtka a stála jak panenka, nehledě na to, že jsme se tam obě pěkně vešly! :souhlas:
20230121_162634.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Jana P. »

Geobuňky Geomacell jsou vyráběny z vysokohustotního polyetylenu (HDPE). Materiál vyniká vysokou odolností, vyšším teplotám i chemicky aktivním látkám a umožňuje optimální roznos sil při dlouhodobém zatížení.

Zároveň nevylučují toxické látky, takže nepoškozují okolní vegetaci a neznečišťují (dešťovou) vodu. Použité materiály jsou ekologicky šetrné k životnímu prostředí a plně recyklovatelné.

Jedná se o trvalou protierozní ochranu, jejíž životnost se po pohybuje průměrně 20–25 let. S ohledem na individuální podmínky (vlastnosti a charakter půdy, sklon svahu, klimatické vlivy) může být životnost geobuněk i delší, popř. kratší.

Instalace geobuněk na svahu

Instalace geobuněk na svazích není náročná, je ovšem potřeba dodržet několik důležitých pravidel.

1. Geobuňky pokládáme na zarovnaný svah, který předtím zbavíme ostrých předmětů, kořenů nebo jiných nežádoucích předmětů.

2. Před instalací geobuněk je nutné v koruně a patě svahu vyhloubit kotevní rýhy, do kterých geobuňky ukotvíte. Hloubka rýhy = výška geobuněk + 200–500 mm (dle konkrétní realizace).

3. Geobuňky pokládejte po spádnici (tj. ze svahu směrem dolů, ve specifických případech odspodu směrem nahoru, aby nedošlo ke zborcení pásů).

4. Následně je potřeba geobuňky ukotvit jak v ploše (způsob kotvení určuje technická dokumentace), tak v koruně svahu, aby při přívalových deštích nedošlo k jejich sesunutí. Pro ukotvení geobuněk se využívají kotvy z betonářské výztuže (roxory).

5. V případě, že potřebujete spojit více geobuňkových pásů, je vhodné použít elektrikářské pásky (tzv. bindery).

6. Po ukotvení protierozní ochrany nejprve zasypte kotevní rýhy a poté vyplňte samotné geobuňkové pásy. Jako výplňový materiál se využívá ornice nebo štěrk (výška zásypu = výška stěny geobuňky + 20–50 mm materiálu navíc).

7. Při zásypu postupuje od spodní části svahu směrem nahoru, abyste rovnoměrně naplnili všechny buňky. Nadvýšení se provádí jako rezerva kvůli pozdějšímu sedání materiálu.

Charakteristika a výhody geobuněk Geomacell

Zajišťují větší stabilitu povrchu svahu a chrání ho proti erozi
Vyžadují minimální péči, čímž vám šetří čas i peníze při další údržbě svahu
Výrobní materiál (HDPE) umožňuje optimální přenos smykových sil a snížení tlaku při opakovaném zatížení
Odolávají klimatickým vlivům i běžným chemicky aktivním látkám
Nevylučují škodliviny a nepoškozují zdraví rostlin
Jednoduše se instalují
Po instalaci ve vhodných podmínkách vydrží v zemině 25 a více let
Přečtěte si více o geobuňkách na našem blogu

Jak využít geobuňky (nejen) pro zpevnění svahu?

Ten přístřešek na seno určitě není nijak trvalý, narozdíl od geobuněk. :ruzicka:
Tady v blogu jsou o geobuňkách další zajímavé věci
https://www.geomall.cz/blog/jak-vyuzit- ... zaci-svahu
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, mě to taky přijde jako šikovné v tom smyslu, že to udržuje “na místě” tu vyšší vrstvu materiálu :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Berrynator »

Nová stavba, kdyby náhodou někdo hledal inspiraci, takový "menší" přístřešek, akorát běhat okolo řemeslníků v době největšího bahnění docela síla, ale musí být člověk rád, že je tam vůbec dostal.
IMG_20230419_165518.jpg
IMG_20230419_165150.jpg
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od andre.marek »

Ty tvé stavby jsou úžasné. :souhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Hhippie »

Berry, to je nádhera! Ty si umíš udělat radost! :souhlas: :kamosi:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Upgrade boxu pro minísku :mrk:
Vzhledem k tomu, že je malinká, tak byla v boxu zavřená jak v kobce a neviděla ven, což jí evidentně dost vadilo, protože tloukla kopýtky do dveří, omlátila kus stěny a neustále tam běhala do kola. Evidentně to štvalo jí i nás. Tže muž vyrobil výdejní koňookénko :mrk:
Poměrně rychle si na to zvykla, když jdu s flekatou ven, tak jí to ještě zavírám, mám strach, aby si neublížila, ale když jsou spolu na boxech nebo se tam někdo pohybuje, má otevřeno a je klidná! Vyplatilo se to!
20230423_174244.jpg
20230423_174228.jpg
A kuk :vytlem:
20230423_170604.jpg
20230423_170550.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Hhippie »

To je fakt boží, Lis! :))
Vy se s nimi vyřádíte.
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Hhippie, jo to je! Když tu byli před týdnem kováři, přišli do stáje, řekli jen "ty voe" a asi půl hodiny se v kuse smáli :)) Já myslela, že ani neostrouháme :)) Pak samozřejmě proběhlo velké focení, protože tohle jim nikdo neuvěří, tže se pořizoval důkazní materiál :))
Situace nás prostě donutila. Když jsem kdysi před lety měla na noc v boxe svého prvního ponyho, sousedi si tenkrát stěžovali, že tam tak dupe, až se jim klepou hrnky v kuchyni. Což byl samozřejmě nesmysl, protože s nimi sousedíme tak, že naše hospodářská část navazuje na jejich hospodářskou část a teprve pak mají obytné. Ale kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde a proto abychom zase nebyli popotahováni za hluk, který ona fakt zvládne vyrobit velký, na to jak je malá, tak jsme konali! :vytlem: A výsledek se dostavil, přestala okopávat stěnu i dveře a kulturně kouká ven!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Hhippie »

Vtipné je, že tedy nekouká do hnědé stěny dveří, ale do bílé stěny protějšího průchodu, kde se taky nic neděje… ale má výhled o 4 metry delší, tak jí to asi stačí ke spokojenosti… :nevim:
Vždycky jsem si říkala, že to musí být děsné peklo pro ty poníky, když z boxů nevidí. To bych taky dělala bordel! :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Má rozhled daleko větší než by se mohlo zdát, vidí až do chodby, kde my chodíme, právě vždycky začala dělat bordel, když slyšela z chodby kroky nebo hlasy, ale nemohla se podívat, tak tloukla do dveří a stavěla se na zadní, aby aspoň čumáček nad ty dveře dostala. A to se jí dařilo, bohužel, vidět tu mini hlavu v takovéhle výšce, upřímně nic moc. Teď vykoukne a vidí, co se děje, a hlavně z toho okénka vidí i na flekatou, ta když vystrčí hlavu shora přes dveře, tak na sebe obě koukají, sice v takovém divném úhlu, ale vidí se. Přepážka mezi boxy je totiž tak vysoká, že ani velká kobyla přes ní hlavu nedá k té malé. Velká kobyla má ještě v boxu 2 okna a z obou vidí + ještě vidí vrchem přes dveře, tedy má celkem přehled. Malá tam má okno jen jedno a ve výšce asi 160 cm od země, tže nemá šanci a když jsem se tam sama zkoušela zavřít, ani na mě to nepůsobilo úplně top a to přesto, že je box minísky větší než box flekaté, ale prostě to nikdy nebylo zamýšleno jako box, ale sklad krmiva, tže podmínky byly a jsou prostě jiné no...Taková z nouze cnost. Ale venku ve výběhu jí prostě samotnou nechat nelze, když s velkou odcházím, tohle je jediné bezpečné řešení pro všechny - koně, nás i sousedy. Tak se jí ten pobyt snažíme vylepšit, co to jde. Ona je prostě extrémně sociální a pořád vyžaduje pozornost a svým temperamentem vydá za stádo velkých koní :vytlem:
A tak se k téhle malé velké dámě prostě musí přistupovat! :mrk:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hej vy dvě holky od koní.....
Naučte koníky komunikovat přes tablet, tak jako papoušky a nemusíte vyřezávat okénko :vytlem: nebo kůň je něco jiného než papoušek?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od PavelIV »

takovou dotykovou obrazovku asi ještě nikdo nevyrábí :)) :)) :))
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Revitalizace přístřešku.
Kobylky používají přístřešek úplně jinak než kdysi Čůza, která využívala spíše jeho zadní část, kde byla zaparkovaná a dělala, že je tam koňoprázdno :vytlem:
Ony neustále stepují kolem krmelce a to tak, aby stále viděly ven. Zadní část využívají minimálně. Zátěžové rohože mám bohužel jen tři. Když jsem je kupovala, na víc jsem tenkrát neměla a jejich současná cena je astronomická, tže je ani kupovat nehodlám. Krmné místo jsme tedy vysypali pískem (2 lopaty) a zabezpečili trámem tak, aby neujížděl. Na to jsme přeskupili ty 3 rohože tak, aby to holkám nikam neujíždělo a nevířily kopyty příliš prach. Kolem vody jsme udělali dřevěné pódium, jednak kvůli prašnosti, drhuak kvůli tomu, že tam prostě nevyšla rohož. Holky to testují třetí den a tráví v přístřešku mnohem více času, což je pro mě známka toho, že jim to vyhovuje a jsou tak spokojené! Pro mě to má taky plus - snažší údržba a méně zametání :souhlas:
20230501_120531.jpg
20230501_120553.jpg
A spokojené soudružky :mrk:
20230501_090622.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Hhippie »

Tosiplasty se stále dají sehnat cca za 220 Kč / ks. Rozměr jako paleta. Za mě nejlepší volba do velmi zatěžovaných míst ke koním :souhlas:
Je fajn vidět spokojená zvířata a mít prostor, kde člověk nejčastěji pracuje a pohybuje se, doladěný :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Já jsem Tosíky nechtěla právě z důvodu rozměru. Jsou malé a lehké pro mé účely. Když jsem loni sháněla, chtěla jsem ty největší a zároveň nejtěžší rohože a to z toho důvodu, aby byly použitelné i v jednom, nijak nezajištěném kusu. Prostě systém, plácnu to na zem jen tak, a ono to bude "jen tak" držet na místě. Což tyto rohože splnily do puntíku! Loni jsem je koupila normálně v Kamíru. Tam už je nemají. Našla jsem je pouze zde, viz. odkaz. Ale ta cena, uff...
https://www.flomat.cz/gumova-podlahova- ... ka-1-4-cm/
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, každý máme jiné priority. Mě zas přijdou praktické věci, se kterými mohu osobně manipulovat. Takže tosiplasty jsou sice těžké, ale ještě to zvládám sama. Což je super. Vytvořím v hlíně kapsu pro podklad. Zapřáhnu vlek, zajedu pro štěrk / písek, navozím lože, položím rohože, přesypu pískem, usadím a mám :souhlas: nemusím čekat na chlapa, než bude mít kapacitu se věnovat těmhle (v těch všech kontextech u nás) nedůležitým věcem :vytlem: S tou zátěžovou gumou bych si nepomohla a pomalu bychom jí k nám těžko dostávaly..
A je super, že jsou různé možnosti a každý si vybere to své :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Hhippie, a to bude ono! Ty zapřáhneš vlek, já muže :)) On by se totiž jinak hrozně nudil a to nemůžu dopustit! :))
I když zrovna teď to bylo děsně vtipný, volala totiž tchyně, jestli nechceme tchána, že už ho má doma plný zuby a že prý bude dělat cokoliv, klidně i mejt okna :)) No tak jsem ho taky zapřáhla! Muž písek vozil, táta rovnal, pak jsme to všichni společně dorovnali, položili rohože, nastěhovali krmelec, poklidili a šli akorát k obědu :souhlas: Moje manažerské schopnosti jsou prostě na High-tech úrovni a delegování pravomocí to mi dycky šlo! A dílo se zdařilo! :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů