Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, to jsou moc pěkné příběhy toto.
To musí být ale křiku kolem venčení, než se to malí naučí…
A těší mě, že se malý zvetil a je z něj švarné kůzle jako každé jiné! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Tak už chodí na pastvu všichni malí, hezky se drží pohromadě a buď si je hlídají matky nebo kůzlata hodně hlasitě volají, aby se neztratila. Nechodíme nikam daleko, zhruba 3 km jim stačí. Včera došlo k omylu, šlo s námi i dvoudenní kůzle. Vůbec mě nenapadlo, že ho koza vezme s sebou, ale je velké a přimotalo se mezi ostatní a šlo. Ale neušlo to celé, musela jsem ho pak nést. Dneska zůstalo doma, zavřela jsem ho, nebudu se přece dřít s takovým mackem. Je těžší než některá měsíční kůzlata.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Já měl takovou radost, že jsem letos prodal všechna kůzlátka a ta rohatá svi.. si klidně umotala trojčata :otraveny:
20230505_141710.jpg
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Už zase? Za to můžete Vy, koza je v tom nejspíš nevinně :vtipalek: . Když někdo chce víc jehňat, zavede flushing. Že u Vás je to podobné?
Taky si všímám, že koze není vidět tvář. Ochrana osobnosti? Ale co ty děti?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Letos jsou kůzlata o dva měsíce mladší než jiné roky v tuto dobu a pasení vypadá podle toho. Dnes se celé stádo vrátilo zpátky, ale chyběly dvě staré kozy. Vypadalo to, že kůzlata jsou všechna. Jedna koza, matka kůzlete, které po narození tahalo nohy za sebou, ale teď už běhá jako ostatní, se našla kousek od domova, ale moc se jí domů nechtělo. To se mi zdálo divné, ale popohnala jsem ji a ona šla k ostatním. Další koza, taková moudrá stařenka, která si chodí, kde se jí zamane a jak rychle se jí chce, ale nikdy se neztratí, nikde nebyla. Říkala jsem si, že ji možná bolely nohy a přijde v nejhorším ráno. Vůbec mě nenapadlo, že by se ztratila. Pokud bude živá, přijde vždycky zpátky. Před chvílí jsem se šla podívat, jestli je u koz všechno v pořádku. A ona se vrátila tahle bábrdlínka a přivedla kůzle té druhé, která předtím nechtěla jít domů. Bodejť by chtěla, ona hledala dítě, co se někde couralo, protože je naprosto samostatné a vůbec se nebojí samo. A ta druhá, jak tak chodí sama poslední daleko za stádem, na něj asi narazila a vzala ho s sebou. Stěží ho nožky unesly, břicho mělo jako balónek, jak bylo napasené.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Samej pytlíček
Samej pytlíček
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Abych měla aspoň nějaké mléko, večer kozám zalepuju struky náplastí. Kůzlata jsou po pastvě, ještě se napijí, pak kozy zalepím. Mladé jednoleté kozy nedojím, stačí, když odchovají kůzle, víc od nich nežádám. Jenže letos se to zkomplikovalo. Kůzlata, jejichž matky mají struky zalepené, se naučila večer chodit pít k těm mladým nezalepeným. Nezalepuju je, aby nemusely nasadit tolik mléka a jakmile prodám kůzle, začaly by se zasušovat. Měla to být pro ně úleva, víc energie pro další růst, ale oni mají ve stádě jednu celkovou energii a tu si dělí bez ohledu na jednotlivce. Převezly mě.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Mám jednu kozu extra dojivou. Zatím mívala jedno kůzle a nadojila 3 litry. Letos má dvě a dosud to bylo bez problémů, obě krmila, když jsem ji chtěla podojit, zalepila jsem jí struky náplastí a druhý den podojila. Jenže kůzlata po říji už nechtějí pít. A to je velká potíž, protože tahle koza nalila tak obrovské vemeno, že podojit ho je opravdu strašná práce. Ona ho musí nosit, ani chodit kvůli němu pořádně nemůže. Najednou nepijí a vemeno je jak balon. Včera jsem nadojila 4 litry a ještě jsem nechala odhadem litr ve vemeni, aby se zatáhlo a aspoň trochu ubylo mléko. Do kbelíku se to dojit nedá, tam se vejde stěží jedna půlka vemene, musela jsem vzít lavór, ten se jí zase nevejde pořádně mezi nohy. To je to neustálé zvyšování produktivity, které po nás chce zákonodárce a svaz chovatelů. Takovou kozu mít je skoro za trest a pro ni je to trest ještě větší. Nejhorší je, že to předá s největší pravděpodobností dál a ta kůzlata, obě jsou kozičky, na tom budou podobně. Co může vzniknout ze spojení takovéhle dojnice a plemeníka ER? Málo dojivá koza nejspíš ne.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

To je zajímavý náhled na věc z druhé strany - člověka, kterého víc zajímá wellfair zvířat než užitkovost.
Ale chápu Vás. Já když vidím na výstavách ty vysokoprodukční vyhublé krávy s obrovitánskými vemeny, taky mě napadá, že jsou to chuděry… :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Franťiško a jak jsou stará kůzlata?Mňe se už odstavili sami.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

No právě že se odstavila kůzlata sama. Jsou z konce února. Donedávna pila, teď byla říje a konec. Takže je to na mně, abych ji hlídala a dojila a uvedla do přijatelného stavu. Kdyby bylo chladno a byla jen na seně, bylo by to jednodušší, ale je krásně teplo, dobrá pastva, žádné energetické ztráty a všechno jde do mléka.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

tak jestli nepotřebujete mléko,tak jí nezalepujte-psala jste,že tam máte ňejaké žrouti,to jí nevitahá jiné kůzle?A nebo dojit 3x denňe.Gdiž jí nedodojíte-dostane záňet.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Čobanaku, myslím, že z nás je tady Františka ta nejpovolanější k tomu rozdávat rady ohledně dojení :mrk: Že jí ničím novým asi nepřekvapíš ani neuctíš :mrzak:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Já ji už nezalepuju, nikdo to nevypije. Třikrát denně dojit nechci, leda bych jen oddojovala a nechávala třeba polovinu ve vemeni. Nebojte, zánět mít nebude, tak daleko to dojít nenechám. Já ji dojím, vždyť jsem psala, že jsem nadojila 4 litry a asi litr tam nechala. Dojím 1x denně ostatní kozy, ji kontroluju, kdyby to bylo nebezpečné, podojím ji 2x.
Většina kůzlat už nepije nebo mají dost od svých matek. Už jsou všichni velcí, mléko mají jen na chuť.
Postěžovala jsem si, protože snaha o to, aby koza nadojila aspoň 3 litry, je velká. Je to ale scestné, má to spoustu nevýhod.
Když ji nedodojím,nedostane zánět - to je nesmysl. Jakpak to děláte při zasušování? Já teda přesně tak. Když ji nedodojíte, nevytvoří se tolik mléka, jako tam bylo. O to jde.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

A vi už zasušujete?Gdiť teprv zabřezli,ne?Já dojim 2x a to nemam takovou dojku.Já mam od 7mi koz 2x denňe 4-5 litrů.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Hhippie píše: 04 říj 2023 10:58 Čobanaku, myslím, že z nás je tady Františka ta nejpovolanější k tomu rozdávat rady ohledně dojení :mrk: Že jí ničím novým asi nepřekvapíš ani neuctíš :mrzak:
Litr je dost i na krávu,ale třeba to mislela s nadsázkou.
Netopýr
Příspěvky: 35
Registrován: 09 úno 2020 22:46
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Netopýr »

čobanak píše: 04 říj 2023 15:46 A vi už zasušujete?Gdiť teprv zabřezli,ne?Já dojim 2x a to nemam takovou dojku.Já mam od 7mi koz 2x denňe 4-5 litrů.
Kdybyste měl 50 koz,tak byste nadoji 32 litrů /den.To by jste nedělal celý den nic jiného,než dojil? :vytlem: :))
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Ne, nemyslela jsem to s nadsázkou. Je to samozřejmě odhad, mohlo to být 3/4 litru, ale klidně i víc než litr, to je přece jedno. Připadám si v rozhovoru s Vámi, čobanaku, jak kdybych to vysvětlovala někomu z jiné planety. Když potřebuju, aby koza měla méně mléka, jak jinak bych měla postupovat než jako při zasušování? Mohla by být jen o senu, ale to by spokojená nebyla, když ostatní se pasou. Nezasuším ji úplně, ale je snížím množství mléka. Až se ochladí, půjde to rychleji. Už jsem tu psala, nechci dojit 2x denně, to jsem dělávala, ale nepotřebuju tolik mléka, nebaví mě to tak často a pro kozy i kůzlata je to takhle lepší. Každý to dělá tak, jak mu to vyhovuje nejlíp.
Mimochodem to, že jsem koze ve vemeni nechala mléko, pomohlo a dnes už bylo 3,5 litru. Zase jsem jí tam nechala asi půl litru a za pár dnů to bude dobré.
čobanaku, proč by podle Vás měla koza, která nemá úplně vydojené vemeno, dostat zánět? Je to nesmysl, ale asi máte nějaké argumenty, které Vás k tomu názoru vedou.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

Já musel kozu dojit o půlnoci,než jsem šel na ranňí,protože gdiž čekala,až se vráťim,tak šla do záňetu.U krav se nám to i stalo.Před časem se dojički blbje dohodli,jedna zasušovala,druhá ne,kráva dostala záňet,pak jí museli píchat antibiotika,hrozilo,že přijde o cecek.Tak snad vám to vijde bez problémů,ale na tom seňe bi to jisťe šlo líp.Krávi jsou taki nešťastné,že jim nedáme šrot,gdiž je zasušujem,ale takovej už je život.Ale přece to gdicki neňi tak,jak bi človjek chťel,příroda je mocná.Mi bi jsme chťeli dojit vic a vono se zrovna moc nedojí.Vi máte mlíka spoustu,a nechcete.To je svjet...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Není to tak, že nechci mléko. Nechci mořit kozu, to je trochu jiné.
Nejspíš okolnosti těchto případů, mého a Vašich, jsou jiné. Když se nechává mléko ve vemeni, musí se kontrolovat, proto jste asi dojil o půlnoci. Kdyby bylo něco špatně, taky bych ji musela vydojit úplně. Ale pokud už nevznikl zánět, jde to s částečným vydojením bez potíží a je to jediná cesta, jak jí množství mléka snížit. Nechat ji jen o senu by dělalo problém. Chce jít na pastvu, ujít pár kilometrů a podívat se po světě, ale musela by být zavřená, když všichni jdou. To by možná zastavila mléko ze stresu :vytlem: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 13 hostů