Brojler chov

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Brojleři žerou jak protržení, už se nevejdou ke krmelištím, tak je zkusím zítra začít redukovat.
28.4. jsme je přivezli cca plus mínus 1,6-1,7 kg. Teď jsem vybrala ty, co se zdáli z těch větších, mají přes 3 kg. To mi přijde slušné. Zavřeli jsme je jen s vodou do rána, aby se dali kuchat. Tak jsem zvědavá, jaká bude váha po opracování. :andel: a taky, jak dlouho mi to bude trvat. “Mám ve zvyku” se se vším děsně crcat, tak snad to půjde od ruky. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Kouťák »

No vidíš jaká jsi chovatelka a to jsi z toho byla nervózní. :vytlem:
Vzpomínám na jednu starší paní,která pracovala jako ošetřovatelka brojlerů ve Stráži nad Nežárkou u místního JZD.Byla tak do té práce zapálená,že v odchovně mnohokrát spala,aby se kuřatům něco nestalo.Z každého zástavu si domů přinesla 1-2 kuřata,když mělo nějakou vadu a doma o ně pečovala.Nikdy je nezabíjela,nejedla a prostě je doma vyléčila a nechala si je.Nikdy na to nezapomenu,jak jsem k ní jednou přišel a viděl jsem i 10 let staré brojlery kohouty.To snad už ani nebyla slepice.Kolik takový kohout vážil si netroufám odhadnout,ale byl obrovský. :vytlem:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Kouťáku, to jsi sice milý, ale ono krmit 2 týdny skoro dospělá kuřata asi fakt není umění :blazen:
To ale nic nemění na tom, že jsem opravdu byla na začátku velmi nešťastná, že jsem nestihla vyrobit ubikaci. To je moje ostuda, no. Jsem houby chovatel, když přivezu zvířata do provizoria. Ale zvládli jsme to všichni a vypadá to, že to funguje. Za což jsem ráda :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Vybrala jsem 6 brojlerů (cca 5 týdnů) na porážku. Všichni měli lehce přes 3 kg. Večer jsem je zavřela mimo žrádlo. V kuchyňské úpravě mají cca 2,5 kg. Za mě krása! :souhlas: podle mě strašně moc dělá to plné vole.

Jediné, co bych měla změnit, je důslednost v nastýlání. Jak jsou těžcí, někteří mají otlaky na nohách zprostřed chodidla jakoby. Chtělo by to vyšší podestýlku. Ale jak jsou třeba často kydat a já tahám slámu z farmy v pytlích, tak je to takové kostrbaté… tak prostě musím vozit víc :stydim:
Jinak asi dobré. Teď už žerou děsně moc. Měli bychom je už odporážet. Ale dnes a zítra jsme pryč, tak snad v neděli… musím půjčit škubačku, jinak mi švihne! A manžel musí vymyslet napojení hadice na pitnou vodu, aby byla na co škubačka napojit… prostě to není optimální a tak to nejde rup šup, no.. :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Františka. »

Někdy člověk kůži nepotřebuje, dá se to i stáhnout s peřím. Je to trochu plýtvání, ale když jsme měli moc holubů na zabití, stahovali jsme je. Neradím to dělat cíleně, ale někdy to může být řešení.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

U brojlerů jen přistýlám, skoro denně dle potřeby, když začínám tak vrstva pilin, mechu, listí atd. na vrch slámu, čistím až po vyprázdnění ubykace strojem, pak lopatou ručně,
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Dade, fakt? Ten nápad jsem měla. Ale bála jsem se nějakých nemocí… přecijen se hodně apeluje na zoohygienu u nich, jak jsou přecitlivělí… :otraveny:
Oni tedy prakticky ze země nezobou. Jak neumějí ani hrabat, žerou jen z krmítek a pijí z pítka a pak leží a odpočívají… jinou činnost nemají…

Jinak krmíme pšeničný šrot a bílkovinným koncentrátem a minerálkou pro drůbež.
Na začátku jsme měli ještě ty trojkové granule, asi 50 kg, ale máme mrtě pšenice, tak jsem se rozhodla, že budeme krmit jen toto. A nejspíš to funguje. Mám pocit, že už jdou dost do tuku. Toto je asi optimální velikost, řekla bych. Takové kuře z krámu. Hmotnost vykoštěných prsou z jednoho kuřete je 700 g. To odpovídá hmotnosti, když jsem kupovala pro rodinu oběd - 2 kuř.prsa na čínu třeba.. :souhlas:
Myslím, že pak už nebudou mít tak dobrou konverzi žrádla..
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Jana P. »

Ti pětikiloví co kupuji, mají jedno prso 700 až 800g. Tuhle jsem vykostila “stehýnko” na řízky, mňam. 😋
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Pár jich zkusím ještě nechat. Ale alespoň 10 bych jich ráda porazila do pár dní. Už je jich nějak všude moc a hlavně potřebuje jeden třeba 20 cm u krmítka… takže se mi pořádně nevejdou :blazen: tak musím počty zredukovat trochu, ať mají pohodlí… a ono připravovat 3x denně 3 kg šrotu je taky mazec :blazen: To už zkrmíme denně jak dvěma malým prasatům :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Další pipíšové jednodenní
20230518_221046.jpg
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Brojlery jsme kupovali jako průměrně 1,65 kg těžké. Měli 3 týdny. Máme je doma cca měsíc. Takže jsou necelé 2 měsíce staré. Průměrně váží kolem 3,5-4 kg v živém a v mase cca 2,6-3,2 kg. (vážila jsem jen jedno na háku po oškubání - mělo přesně 4 kg a po zpracování na kuch.úpravu 3,3 kg bez použitelných vnitřností).
Krmila jsem prvních cca 10 dní granulemi a postupně přecházela na šrotovanou pšenici s bílkovinným koncentrátem a vitamíny pro výkrmovou drůbež.
Jediné, co nevím, protože mám málo zkušeností, tak trochu bojujeme s bubnovou škubačkou. Když bylo kuřat víc v bubnu, byla děsně polámaná. Ted škubeme po jednom. A stejně jsou trochu polámaná (ručičky nožičky..).
Jinak to krásně vychází - varný hrnec udržuje teplotu na cca 65 stupních. Ponořím kuře na cca 1,5 minuty, zaklopím hrnec, zapnu vodu ve škubačce, vytáhnu kuře, vložím do škubačky, dám další kuře do hrnce, oškubu ve škubačce, dočistím, dám na vál, a jdu vytáhnout kuře z horké vody, a tak dále..
Přílohy
IMG_9485.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od arus »

Hipí, voní to až k nám...takhle před obědem provokuješ výborným masem? :vytlem: :ruzicka:
:arus:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru prosím tě, dokážeš přepočítat náklady na kilo váhy masa připraveného pro konzum?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Můžu se nad tím zamyslet, až budu mít chvilku.
Každopádně kdybych neměla možnost pohodlného procesu zpracování u kamaráda se škubačkou, už bych to dělat nechtěla. I tak s tím mám mnoho prdění.. :nene:
Zabiju 5 brojlerů (nevejdou se mi do vykrvovacího trychtýře, co má být i na brojlery, takže už to je pro mě v jednom peklo. Navíc děsně dlouho trvá, než se přestanou hýbat, takže je celou dobu hlídám, aby se neomlátili.. což stojí dost času). Tedy cca 30 minut na porážku těch 5 ks. Jedu ke kámošovi. Tam je uvařená voda a vše připravené. Oškubáno je za cca 15 minut. Kusy čekají na vyvržení. To mi zabere asi 40 minut se vším opíráním vodou, opracováním vnitřností, atp. Zchlazuji ve vodě. Pak naskládám maso do vaničky a vezu domů, kde věším do lednice na provázky na háky. Nechám okapat a zchladit. Pak přenáším do kuchně, kde dosušuji zevnitř a balím a vážím…
Včera mi tento proces trval od cca 8 do 15 h (s obědem).
Nejsem rychlá, protože třeba vyvrhování jistě někomu bude trvat o půlku času kratší dobu. Dělala jsem to prvně takhle ve větším. Ale i tak bych si tipla, že na výrobu jednoho brojlera spotřebuji sakumprásk hodinu času :nevim:
A to nepočítám, že mi odbydou věci typu příprava všeho náčiní a následný úklid.. :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Jana P. »

Uff jsi hrdinka.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

No, to právě asi nejsem. Zřejmě jsem děsná fňukna, protože i mezi námi jsou mnozí, co dělají daleko větší manufaktury..
U mě to ale není o tom, že bych nechtěla pracovat. Ale zvažuji efektivitu vydané energie a času. A brojlery bych sice klidně chovala a vykrmovala, ale prodávala v živém ke zpracování. (U kachen to platí rozhodně!! Vzhledem k tomu, jaké peklo je je škubat!) To by mi asi dávalo větší smysl. Ale to by muselo být o štěstí, kdyby to takhle někdo chtěl, se mnou spolupracovat. :ajeje: a taky důležitá otázka, za kolik je efektivní pro vykrmovače kuře prodat a pro zpracovatele vykoupit vykrmené kuře. Podle mě by to pak už ani jednomu z nich nedávalo smysl… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od andre.marek »

Nedává to vůbec žádný smysl pokud uvažuješ o prodeji... Tu práci ti nikdo nezaplatí. Je to jako skoro se vším doma vychovaným a vypěstovaným - pro sebe super, na výdělek to není. Tak tak to pokryje náklady.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Jana P. »

Tam co jezdím pro kuŕata, nabízí i domácí kachnu, 180 kč kg v kuchynske upravě, váha 2,5 až 3,5 kg. Brojler pět kilo je kilo za stovku. Taky kuchynska uprava. Je to u Petrovic.
Já se na chov pernatců vyjma slepic necítím. A tý práce mrak.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Františka. »

Ono je to jinak, když člověk nechová cíleně zrovna brojlery, ale občas zabije kohoutka. Když mu maso chodí po dvoře místo toho, aby leželo v mrazáku. Jako když někdo dostane nebo koupí bažanta. Ale věnovat tomu tolik práce a času najednou, aby v mrazáku leželo pár kusů drůbeže, to je otrava. Práce je pořád stejná a pak se jen dá brát hotové maso, ale bez vize pozdějšího lenošení se to nedá dělat. Kolikrát si říkám, jak dlouho asi čekali na jídlo hosté zájezdních hostinců, když si kdysi objednali slípku? Ona ještě běhala po dvoře a to bylo na pár hodin, než přišla na talíř :vytlem: .
ClitoLynx
Příspěvky: 15
Registrován: 22 říj 2021 20:27
Dostal poděkování: 30 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od ClitoLynx »

Hhippie píše: 01 čer 2023 10:58 varný hrnec udržuje teplotu na cca 65 stupních. Ponořím kuře na cca 1,5 minuty, zaklopím hrnec, zapnu vodu ve škubačce, vytáhnu kuře, vložím do škubačky, dám další kuře do hrnce, oškubu ve škubačce, dočistím, dám na vál, a jdu vytáhnout kuře z horké vody, a tak dále..
no, kdysi jsem na UFO četl něco o tom, že jak se ten ne zrovna úplně čistej brojler hodí do horký vody, kůžička se pěkně roztáhne a krásně do sebe natáhne tu vodu, která je po každým kuse hnusnější a hnusnější...nechtěl jsem to vědět, taky to dělám jako vy...ale už se mi to tolik nelíbí :plac:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů