Kvočna

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Jana P. »

Moje zkušenost s hejnem slepic, kvočnou a kuřaty je taková, že o kuřata pečuje matka kvočna. Ostatní slepice z hejna tedy ne. Kvočna je proti ostatním , nejen slepicím, proti každému, zuřivě brání. Šest týdnů cca. Pak,po opuštění kuřat kvočnou, jejich zařazení do hejna není jednoduché. Nemá je rád nikdo. Nějaký čas.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

To ano, já jsem to myslela jinak. Všichni, celé hejno si přeje, aby ta slepice vyseděla kuřata. Vajíčka jsou ode všech a na kvočnu dávají všichni pozor, jak umí. Ta slepice sedí, ale oni se kvůli ní přestěhovali, jsou jí blíž, dál k nim patří. Když se kuřata vylíhnou, jsou její, ona se stará, ale to, co k tomu vede, je společné. I zařazení do hejna, předpokládám, probíhá tak, že kuřata se musí podrobit hierarachii, aby hejno nadále mělo svou sílu a soudržnost. Já tomu u koz říkám duch stáda, u slepic vnímám něco podobného. Všichni všechno dělají pro společnost. Ačkoliv to vypadá, že sami pro sebe, podstata je jiná. Pohádka o kohoutkovi a slepičce je velice nespravedlivá. Kohoutek nezobe první, protože je chamtivec, ale aby vyzkoušel, jestli to slepice můžou jíst. To by můj kohout byl taky hamoun, ale stará se pečlivě o všechno.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Dnes jsem zkoumala, jestli vejce, co jsem odebrala, jsou ještě dobrá. Některá byla úplně dobrá, ale bylo jich málo. Některá byla úplně špatná a smradlavá. Část měla v sobě rostoucí zárodek, ale ne asi 2 cm velký. Přitom slepice tam seděla víc než 3 týdny. Že by jí tam dodávaly ostatní slepice vejce, i když seděla? Sedly by si vedle ní a snesly?
Prosvícení mi nepomáhá, nepoznám, co je špatné a co ne. Ponořila jsem je do vody. Podle toho, co jsem četla, by čerstvé vejce mělo zůstat u dna. Ale nebylo to tak. Všechna, která se otočila bublinou nahoru a trochu nebo hodně plavala, byla špatná. Ale z těch potopených taky bylo hodně nedobrých, už byla cítit. Takže vlastně nevím, jak poznám dobré vejce jinak, než že ho beru hned ten den z hnízda.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od přezdívka »

Ano, přesně tak. Sedly si k ní do hnízda a snesly vejce. Mám tu poslední pižmovku a jsem z ní úplně mimo. Snášela listopad, prosinec. To jsem jí vejce brala. Pak si dala pauzu až do začátku dubna. Snesla asi 5 vajec a přestala. Zase začala snášet poslední týden v dubnu. Jenomže ji z hnízda vyhnala kvočna. Bylo tam 7 vajec a už na nich sedí 3 týdny. Aby k ní nelezly další slepice, tak jsme hnízdo zahradily mřížkou a pouštíme ji ráno a večer nažrat a napít. Kačena se zase zarazila ve snášení a začala před týdnem. Má tam 6 vajec a zase jí tam lezou snášet slepice. Tak jsem zvědavá, co z toho letos bude. Jestli budu mít kačata pod slepicí nebo i pod kachnou.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od čobanak »

franťiško,je to tak.K seďící slepici si sedne jiná a snese vejce.Problém je,že gdiž jich je moc,tak se pod kvočnu nevejdnu a ona pak klidňe vikopne vejce s už pjekním zárodkem.Neňí špatné,označit původňí vejce fixou a pozďejší odebírat.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od arus »

Přesně tak, Čobi, vejce pod slepicí si označím. Už se mi to vyplatilo. Slepice si přikulila teplé vejce od kolegyně a označené vykulila ven. Z mé strany došlo k nápravě ale musela jsem hnízdo hlídat a včas zasáhnout.
:arus:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

To příště udělám. Když jsem ji objevila tak pozdě, už se nedalo nic dělat. I když ona tam pořád sedí a možná jí tam ostatní něco přidaly dnes, měla bych to radši zítra zkontrolovat.
Takže ta vejce se zárodkem, který měl ale hodně daleko do kuřete, byla asi od jiných slepic, které jí je tam přidaly, žejo? Protože ona sedí tak dlouho, že už by kuřata musela být vyseděná. Jenže jak se tam tak posunovala, nejspíš právě ta její původní zastydla. Vlastně je mi jí líto, takhle se snaží, sedí poctivě už skoro měsíc a nic. Tedy nic asi ne, ale sedí na vejcích, která se vylíhnou kdovíkdy. Ty, které jsem rozklepla, měly podle obrázku zárodek tak 9-10 dní starý. A co má pod sebou, to je otázka.
Ještě jedna otázka: Jak těžce to nese slepice, když sedí a nic z toho není? Když jí všechna vejce po týdnu seberu, co ona na to? Nebo co na to kohout? Aby s ní pak vůbec mluvil? (Jak hodně mi to připomíná kozy. Jednou porodila jedna koza nic. Normální průběh porodu včetně obalů a vody, ale plod nebyl. Hormonální porucha staré kozy. Kozel jí to nechtěl věřit a myslel si, že kůzle někam zašantročila, a zlobil se na ni. Úplně zjevně jí nadával.)
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od čtenářka »

Nebyla by možnost sehnat nějaká 1-3denni kuřátka? Sebrat ji vejce a podstrčit kuřata bych viděla jako nejlepší řešení..... Bude vodit klidně i brojlery.,....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Vidíte, to mě nenapadlo. Zkusím je sehnat.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, to funguje dobře. Taky jsem sháněla kuřátka k pouze jednomu, co se vylíhlo. Kvočna je přijala všechny a odvodila a všichni byli spokojení :souhlas:
Přidávat pod slepici určitě v noci a nejlépe do nějakého omezeného místa. Jak nejsou kuřata zvyklá na živou slepici, tak aby se někam nezatoulala, než zjistí, že pod peřím je nejlépe :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Tak mám slíbené křížence plymutek a hempšírek na sobotu. Snad kvočna do té doby nepojde, bude už sedět 33 dní.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Hhippie »

Kachna sedí přes 35 dní a přežívá :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Kvočna dostala svá kuřátka. Bylo to za světla, odnesla jsem ji z hnízda, ale jen jednou lehce naznačila klovnutí a nechala se vzít. Pak v jiném hnízdě si hned vzala všechna kuřátka bez problémů pod křídla. Jsou od soboty, takže třídenní. Podařilo se mi sehnat křížence modré plymutky s hempšírským kohoutem a jsou zpod kvočny.
V hnízdě od včerejška přibylo jedno vejce, takže ony tam opravdu ty potvory chodí snášet. Ale nakonec proč ne, je to další místo, o kterém vím, a to je dobře.
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od čtenářka »

No, tak to byl fofr :souhlas:
Moje kvočna se rozhodla, že už ji mateřství nenaplňuje a od čtyřtýdenních kuřat odkráčela.... :cert: Tak je mám na starost já.... :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Je teď trochu zvlášť, aby na kuřata nemohly kočky, co kdyby si troufly. Ostatní slepice na ni vidí, kohout pořád obchází okolo. Věděla jsem, že mu na vajíčkách záleží, že nechce, abych jim je brala.
Kvočna s kuřaty je asi na ploše 1 m2. Není to moc, ale jinak by nemohla být zavřená. Kdy je mám začít pouštět? Zdá se, že zatím ji to nikam netáhne, pořád se čepýří, sedí i bez vajec a kuřátka jsou pod ní nebo těsně kolem ní. Dnes dostali míchanici z tvarohu, celozrnné strouhanky a naklíčené pšenice. Zatím nežrala ani slepice, ale snad už bude, aby to naučila kuřátka. Jsou od modré slepice a rezavého kohouta, přitom nejsou stejná, budou bílá, černá, rezatá a šedá. Rezatá je jasná po kohoutovi, ale slepice je šedá (modrá) a tahle barva vznikla křížením bílé a černé a není prý nikdy jisté, jestli se povede v dalších generacích zase. Tak se tedy povedla jen asi v jednom případě :usmev: . Ale na tom vůbec nezáleží. Hlavně že jsou slepice i kohout spokojení.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Jana P. »

Tady na videu, ktere jsem nahrála před dvěma lety, je dobře vidět, jak kvočna odhání ostatní slepice, ale kohouta ne. 😃 kuřátka uz jsou opeřená.

A tady jsou menší, ještě zavřená v ovčíně, přisvicovala jsem jim.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od čtenářka »

Než jsem v poledne stačila dopsat odpověď, tak jsem musela odjet a odpověď si nechtěně smazala... :vztek:
Ostatní už odpověděli za mně :souhlas:
Kuřátka 1-3. týden potřebují hlavně teplo, které jim zajistí kvočna. Krmím je kukuřičným šrotem smíchanym s tvarohem, taková žmolenka :usmev: , pak postupně přidávám sekaný řebříček,mrkev, šrot pšeničný a z hrachu, kvočně pšenici. Jinak samozřejmě je dobrá ta K1, je to bez starostí..... :mrk:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od arus »

Já jsem krmila kuřátka i vařenými vajíčky a sušenými kopřivami...to jen doplňuji Čtenářku.
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Hhippie »

Taky pro nejmenší kupuji K1 - pro kachny i pro kuřata, když jsou. Je ti nejsnazší a člověk ví, že mají vše, co potřebují :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od arus »

Svoji kvočnu s kuřaty jsem měla zatím jenom 2x, takže moc zkušeností nemám. Naposledy vloni. Krmila jsem K1, tvaroh se strouhankou, natvrdo vařená vajíčka a sušené kopřivy. Kvočna dostávala svoji krmnou dávku, kterou ji kuřata ujídaly. Vyrostly a mají se zdárně k světu.
červen 2022.jpg
prázdniny 22.jpg
Přílohy
předjaří 23.jpg
:arus:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů