Kvočna

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od čobanak »

Dnes našla kolegiňe na dvoře asi jednodenňí kuře bez doprovodu.Vůbec neví,gde se tam vzalo,o žádné kvočňe neví.Tak jsem nabíd kuřeťi azil,že mam kvočnu s kuřatama.Právje jsem jí ho vložil pod křídlo,snad se chitne.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

To je teda zvláštní. Kdyby ho něco odneslo, nepřežilo by to až k Vám.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od čobanak »

Teď nerozumim.Kuře se zapojilo.Kolegiňe bidlí v jiné vesňici,přivezla mi ho autem v krabičce.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Myslela jsem to tak, že kuře někde chodilo samo. Kvočna přitom není nikde v okolí. Kdyby ho tam přinesla kočka nebo dravec a pustila, nebylo by živé, to by tak křehké stvoření nepřežilo. Takže je opravdu zvláštní, kde se tam, u Vaší kolegyně, vzalo. Ale je prima, že si ho kvočna vzala.
Já jsem z těch svých kuřat mírně nesvá. Pokaždé je počítám, když jdu okolo a někdy jich je míň, jsou zalezlá kdesi a přímo u kvočny jich je třeba jen půlka. Ale kohout, kvočna a ostatní slepice asi mají přehled. Večer si kuřata zalezou s kvočnou sama do bedny, ráno pak počítám, když je pouštím, a zatím byla vždycky všechna. Brzy už budou tak velká, že si na ně kočka netroufne, pokud nebude hladová, což není doopravdy žádná.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak naše kvočna už učí ty svoje prďolky vše potřebné. Zuřivě přehrabává celý kotec, takže mají hned hromadu kamení ve vodě i žrádle… tak jsem jí pod to musela dát OSB desku… :ajeje: tak je během pár dní asi přestěhuji někam do většího, ať je od nich klid :vytlem:
Přílohy
IMG_9779.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Asi před 4 měsíci jsem dostávala pravidelně těsto z pizzerie, chutnalo jim a jedna slepice zasedla. Teď asi 2 měsíce nic a minulý týden jsem dostala asi 3 kg. Dala jsem jim to volně k dispozici a včera zasedla další. Teď jsem si úplně jistá, že kvašení, jak psal Kouťák, kvasnice, kynutí mají vliv na kvokání. Z 8 slepice plemene s potlačenou kvokavostí zasedly 2. Jestli těsto zase někdy dostanu, asi ho upeču a rozkrájím kozám, pro letošek to stačí :usmev: .
Tentokrát už ale mám nějakou zkušenost, kvočnu jsem sice nikam neodstěhovala, ale vyndala jsem zpod ní podkladky a dala jí tam 7 vajec, která jsem označila fixou, jak jste mi poradili. Ještě jí budu vejce kontrolovat každý den, aby se nestalo, že tam ostatní slepice nanesou desítky vajec.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Zjistila jsem, že se kvočně rozbilo jedno vejce a ušpinilo ostatní. Mám to nechat, vyměnit vejce (sedí na nich od včerejšího večera) nebo něco jiného?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Vejce, jak o nich píšu v minulém příspěvku, jsem jen otřela a nechala. Nějak se očistily samy. To rozbité jsem tedy odstaranila samozřejmě.
Ale dala bych si pár facek. Kvočnu jsem přestěhovala i s vejci, protože seděla na přístupném místě a dvě noci po sobě se jí ztratilo vejce. Dala jsem ji do krabice a do kurníku, který večer zavírám. Jenže ona tam nechtěla zůstat, pořád se vracela na své původní místo. Musela jsem ji několikrát znova přenést a dala jsem navrch krabíce lísku na zakrytí, aby tam zůstala. Pak jsem ji každý večer vyndávala a pouštěla. Jenže jak jsem ji tak vzala opatrně za tělo i s křídly, vzala jsem s ní i vejce, které měla asi někdo pod křídlem. To samozřejmě spadlo a rozbilo se. Podruhé to samé. Teď už vím, že ona má ta vejce tak těsně na těle i pod křídly, že musím dávat velký pozor, abych přenesla jen slepici. Naštěstí už se včera večer i během dneška vrací na správné místo.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ve čtvrtek se mě pod kvočnou vylíhlo pět kuřat z 13 vajec. Dneska ráno jedno kuře tuháč :smutek:
Přílohy
IMG_20230701_204012.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Hhippie »

A nemáš možnost někde nějaká čerstvá kuřátka sehnat? Ať jich vodí třeba 8?

Františko, to se stane holt. Mě sedí teď obě kačenky. Jedna má hnízdo ve společném kachníku, jedna sedí v malé budce-hnízdě. Snesla si ta vejce ale hodně blízko vchodu a tak si dvě vejce vyhrnula ven na beton. Když jsem jí je tam chtěla vrátit, tak agresivně po mě z té budky vyjížděla zobákem, až jedno z těch vajec rozklovla.
O chvíli později ho vynesla na druhý konec výběhu a zas se vrátila sedět. Takže jsem ze dvou nakonec zachránila jen jedno :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nechci nic shánět. Začala kvokat, tak než bych se snažil ji odkvokat, hodil jsem pod ni 13 vajec a čekal jak to dopadne. Raději dám dvě stovky za odrostlou kuřici, než mít statost s kuřaty.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesore, směji se, protože to mám stejně! Říkám si, že než se prdět s odkvokáváním kvočny, když navíc stejně jakou dobu nebude snášet, tak ať radši vysedí kuřata..
U nás se kuřice před snáškou prodávají za 240-280 Kč, ale na druhou stranu zas jsou to nosné hybridy a ne dvorková směs… takže taky nakonec až po létu budu vyměňovat slepice, tak asi nakoupím ty nosné hybridy… a uvidíme, co z těch mých 7 kuřat vyroste a podle toho se rozhodnu.. :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Jak dlouho můžou být vejce nezahřívaná? Uvěřila jsem kvočně, že už se vrací na správné místo, a nechala jsem její krabici bez víka, aby si mohla vyjít, kdy chce. Ona se po dvou dnech správného vracení vrátila zase na své původní místo. Zrovna tam byl podkladek a 2 vejce. Nemyslí, jen chce sedět. Kdyby se tak s nimi mohl člověk domluvit, ale ty hormony je úplně ochromují. (Obávám se, ač to ženy určitě nerady slyší a měly by se s tím měly smířit, že to u lidí funguje velmi podobně :smutek: . A nedá se s tím nic dělat.) Jediný, s kým bych se snad mohla domluvit a plno věcí chápe, je kohout. Jenže tyhle detaily mu říct neumím :usmev: . O co jde: Nebyla jsem u slepic až do večera, někdy během dne, ale možná až v podvečer jako jiné dny, slepice z vajec slezla, vlezla na jiná a ta její, na kterých sedí 12 dní, zůstala tak. Je teplo, ale tam je stín a vajíčka na pohmat byla chladná. Kvočnu jsem tam vrátila, ale teď nevím, jestli ji nechat nebo jí tam dát jiná vejce a tahle vyndat, aby nebyl velký rozdíl mezi kuřaty. Fakt nevím, prosím, poraďte, co byste udělali Vy.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od PavelIV »

Domluvit se s nimi fakt dá těžko, i když s nimi ty hormony necloumají, natož v tomto období... :))
(to nebylo o drůbeži)
Zkuste přemluvit manžela, s kohoutem se třeba domluví líp :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, stala se mi před měsícem naprosto totožná situace v cca asi stejném období hnízdění. Vejce byla na pohmat studená.
Slepici jsem vrátila a druhý den večer prosvítila vejce, zda zárodky žijí.
Nevím, kolik měla celkem pod sebou vajec - bylo to celé divoké s několika netypickými komplikacemi krom této.. - vyseděla 7 krásných kuřátek :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Jo, Hhippie, děj se vůle Boží. Taky jsem ji vrátila na vejce, sedí tam a uvidíme. Nerada vidím, jak se některé zvíře trápí, třeba když koze, která ke mně přišla a dřív jí všechna kůzlata sebrali, umřelo kůzle. Byla strašně smutná. Ale ostatní jí to vynahradili. Teď jsem si říkala, aby ta slepice nebyla nešťastná, když nevysedí nic. A kohout, ten taky. Ale jsou tu ostatní slepice, nějaká už větší kuřata, snad to nebude v případě neúspěchu tak zlé.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Z vajec, ze kterých omylem kvočna slezla a sedla na jiné hnízdo, nebylo nic. Podložila jsem jí nová, protože se svých mateřských pudů nechtěla vzdát. Seděla i na tenisáku. Snad to zvládne, ráno i večer ji z hnízda beru, aby se napila, nazobala a namočila si nohy. To poslední mě dost překvapilo.
Druhá kvočna má 2měsíční kuřata, pořád s nimi spala v bedně, ale včera poprvé zalezla do kurníku k ostatním. Kuřata zůstala sama v bedně. Byla klidná. Asi se kvočna už potřebovala pořádně vyspat, kuřata jí pořád skáčou po zádech a nemá pohodlí. Ráno se k nim ale hned připojila. Jak dlouho se o ně bude starat?
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od kosta »

Slepice se stará o kuřátka do té doby než snese zase první vejce.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od přezdívka »

To starání je někdy nepředvídatelné. Je to jako s lidskými matkami. Jedna je pečlivá až úzkostlivá a druhá to bere s nadhledem. Mám dvě kvočny s kuřaty zavřené ve chlévě na prostoru 3,5 x 3,5 m. Starším jsou 3 měsíce a mladším 2. Pořád jsou s nimi i když už obě snáší. Co si vzpomínám, tak nejkratší doba, po kterou se slepice starala o kuřata byly 3 týdny.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kvočna

Nový příspěvek od Františka. »

Hm, takže myslíte, že už by se chystala znovu snášet? Stejně nepoznám, jestli to tak je nebo ne, když ji celý den nesleduju. Leda až přijedou vnoučata, mohly by to dostat za úkol.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů