Nová koza do stáda

chov ovcí a koz...
Michaela
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nová koza do stáda

Nový příspěvek od Michaela »

Dobrý den, prosím o radu. Chovám doma kozu. Té se na jaře narodili dva kozlíci, které posílám do světa. Aby koza nezůstala ve chlévě sama, pořídila jsem jí kamarádku kozu, stáří 2 měsíce. Myslela jsem si, že koza přijme raději menší kůzle než dospělou kozu. Koza ale chrání své a na novou kozičku útočí. Zkoušela jsem navonět všechna tři kůzlata stejnou vůní, ale bez úspěchu. Zatím je mám ve chlévě oddělené. Ráda bych požádala o radu, jak se zachovat a co udělat pro největší brzkou adaptaci.
Děkuji vám a přeji hezké dny.
Františka.
Dal poděkování: 4733 poděkování
Dostal poděkování: 3666 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová koza do stáda

Nový příspěvek od Františka. »

No, trochu se Vám to nepodařilo, bez urážky. Dokud koza bude mít svoje kůzlata, bude je bránit před všemi a cizí odhánět. Dvouměsíční se sice prodávají, ale je to brzy, protože teprve po třech měsících má koza dostatečně vyvinuté předžaludky a do té doby potřebuje i mléko.
Nejspíš budete malou muset držet odděleně ještě dost douho. Teprve až tam nebudou její vlastní a bude opravdu hledat společnost, je naděje na sblížení. To je tak dva měsíce nejmíň podle mého názoru. Myslela jste to dobře, ale přidělala jste si práci, to se stává.
Asi už takovou situaci mít nebudete, ale lepší by bývalo bylo nechat kozu tak měsíc samotnou a pak přivést novou, ne malou, ale aspoň půlroční nebo i starší.
Tak nám zase dejte zprávu, jak to probíhá, třeba to bude lepší, než předpokládám :usmev: .
Hhippie
Administrátor fóra
Dal poděkování: 2779 poděkování
Dostal poděkování: 5802 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Hhippie »

Napadlo mě totéž, ale nechávala jsem to na Františce - to je největší odborník na kozy tady z nás všech :souhlas:

Mladší než 3měsíční kůzle/jehně bez mléka většinou strádá. Nemohla byste jí třeba alespoň 1x denně přikrmit mlékem ještě..? Ono to udělá své. V opačném případě se může stát, že Vám řádně nedoroste… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Kontaktovat uživatele:

Bohužel to pořád ještě je zaběhlá praxe, že se prodávají kůzlata pod 3 měsíce věku. Zvládnou to, ale je tam i riziko, že v době, kdy se jejich organismus musí spolehnout už jen na trávu a není tomu ještě zcela uzpůsoben, nevydrží nápor parazitů, jako jsou kokcidie aj. Přitom s mlékem jako doplňkem k senu a trávě by to bylo dobré. Třetí měsíc je prostě velmi důležitý.
Michaela
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Michaela »

Omlouvám se, že odepisuji až nyní, jen jsem byla vyděšená z negativních zpráv. Na druhou stranu mě vaše zprávy vyhecovaly a řekla jsem si, že udělám vše pro to, aby byly mé kozenky ok. V první řadě jsem s nimi ve chlévě i na pastvě trávila veškerý svůj volný čas. Nová kozička se přidala ke "stádu" sama a držela se jich i na pastvě. Tím, že jsem byla v chlévě pečená vařená, jak se říká, koza pochopila, že nemá úniku a musí si na nový přírůstek zvyknout. Dokonce ji pustila i k vemínku, ale vzhledem k tomu, že přirozeně odstavuje svá kůzlata, nenechá si to pocucávaní líbit jen tak. Proto kozu oddojuji a podávám malé kozičce v lahvičce ráno i večer. Mohu po 9 dnech říct, že se z nich stala parta, ač velká koza občas malou šťouchne nebo odežene, ale to dělá i svým kozlíkům. Jsem ráda za vaše příspěvky, jelikož bez nich bych nevěděla, na co se zaměřit. :)
Františka.
Kontaktovat uživatele:

Jeje, určitě jsme nikdo nechtěl, aby na Vás působily naše názory negativně :stydim: .
Vyřešila jste to skvěle, udělala jste ze sebe vůdce stáda, který rozhoduje, takže koza neměla šanci na zastrašování. Připomíná mi to mé začátky, kdy jsem potřebovala novou vůdkyni přesvědčit, aby nebyla takový tyran.
Každopádně jste výborná kozí psycholožka :usmev: .
Odpovědět