Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Odpovědět
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Nebo jestli to nezvládnete (musíte, ale kdybyste myslela, že ne), oddojte, dejte do misky ohřáté, kůzle přidržte, zvedněte mističku a kůzleti tam namočte nos. Půldenní takhle zvládne pít, když má hlad. Někdo (možná Vy) psal na ufo o tom, že kůzle potřebuje mít zvednutou hlavu při pití mléka kvůli správnému trávení, takže pití z hladiny není správné. Vyřešila jsem to kompromisem. Když jsem předpokládala, že kůzle bude krmit matka aspoň zčásti, dala jsem mléko do misky a misku zvedla, aby se nemuselo sklánět. Neodnaučilo se pít od matky a z misky se naučilo rychle.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

No vidíte to. Já to říkal . . . zaříkávačka :souhlas: :mrk:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Možná jsem spíš líná se s tím mořit a radši dělám jiné věci :usmev: .
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Veminko se pomalu nalévá, to je dobrá zpráva, kuzlatka pridrzuju, obě i čurali to je snad taky dobré znamení, dvě kozy co mám, zásadně při krmení nedrží... I Líza která se vzorně stará a normálně drží tak když jdou malé pít tak kope. Což úplně chápu :vytlem: na jídlo chce mít klid.
Šlo mi hlavně o to aby měli co nejvíc mleziva do 24hodin.

Jinak stejně budou na flašce, čím déle to bude tím líp. Prostě tuhle já nevycepuju... Při dojení je jak beránek... Nechápu, má to tak vždy...
Oreb chápu váš postoj, já už jsem si na to u ní zvykla. Rozdíl je letos v tom, že nemá nalite veminko a loni měla skoro zánět...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, díky, že chápete můj postoj, jenže já bohužel nechápu Váš :vytlem: . Když to nejde bez flašky, je někde taková chyba, že bych to musela nějak vyřešit. Jednou výjimečně se může stát cokoliv, ale dvakrát nebo snad víckrát po sobě, to bych té koze velmi vážně domluvila. Když kdysi byla vůdkyně velmi zlá na ostatní, jako jediná tehdy měla rohy. Nechtěla jsem ji v dospělosti odrohovat, vyhrožovala jsem jí zcela vážně, že ji prodám. Vylíčila jsem jí, jak to tam bude vypadat mnohem hůř než tady. Jestli nepřestane. Představte si, že přestala! Nestačí samozřejmě jen tak říct, musí to pochopit a když zlobila, dostala ode mě herdu, protože já jsem vůdkyně a rozhoduju. Já bych jí té Vaší koze klidně všechny nohy svázala, kdyby nestála, nebo cokoliv, co si dělají navzájem kozy, a pochopila by to. Nesmíte se nechat, Jamarov, vůdce jste Vy. Nebo jestli Vás flaška baví, pak nic proti tomu :mrk: . Anebo časem na to přijdete. Musíte mít úctu i k sobě, nejen k druhým :slunce: .
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Při čtení těch posledních vět si připadám jako v odmašťovně u MUDr. Karla Nešpora :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od arus »

Oreb, moc se mi líbíte, když jste v ráži. :ruzicka: :arus:
:arus:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Oreb pěkně jste to napsala... Už jsem i odepsala ale smazalo se mi to... Takže znovu to nedám, tudíž jen :kyticka:

Tak Luiza už má mléka víc, přidržuji. kozička je menší, ale je to takové telátko v tom pití... Ale vypadá že prospívá, no a kozlík ten je větší a dobře krade :vytlem:
DSC_1099.JPG
DSC_1100.JPG
Oba mají cinkrlátka.

Musím pochválit tatínka, jak si tu zaskákal :vytlem: každý den jeden porod. Dnes porodila poslední Róza a opět kluka... Jen jednoho macka. Docela mi dala... Dokud nevyšla placenta tak jsem si nebyla jistá zda nemá ještě jedno třeba v blbé poloze.
Kozí porody mám tedy zdárně za sebou a vypadá, že s úspěchem. Další 3kozeny později přikoupené údajně březí... Březí nejsou. To mě mrzí.
Teď ještě poslední třešnička... Beran tu něco před odjezdem stihl zanechat :vytlem:
Takže zbývá ještě naplánovaný přírůstek od Stázičky... Která už se připravuje.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak Oreb a profesore poslušně hlásím že držím kozu Rozu která má jen jedno kůzle a to pije jen z jednoho struku... Roza sice vyvádí, ale nakonec to vzdala, tedy v leže :)) takže držím pravou rukou kozu v obětí, pravou nohou nadzvedám kozu a levačkou držím struk protože je dlouhý a velký, aby se mohl cizí kozlík napít :vytlem:
Dnes jsem usoudila, že krást od mámy Luisy se mu daří čím dál méně a hladoví...
A dotaz... Koza ho odhani, trka, jsou v chlivku zavřené... Báli by jste se o něj? Přemýšlím, že jestli začne být víc drsná budu ho muset oddělit... Jenže by bylo samo.Než je zas vypustim do stáda chvilku to ještě potrvá, chci mít vždy jistotu že to zvládnou...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5324 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Jamarov: gratulace k uspesnym porodum :mrk:
Co se tyce kuzlete. Ja bych se o nej bala. Koza fakt dokaze male umlatit. Nevim,jak mate maly chlivek, ale neslo by mu alespon vytvorit nejaky koutek,kam za nim koza nebude moct? Kam se skvirou protahne jen to kuzle a treba tam bude odpocivat? :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pochopil jsem správně že koza odhání a trká své vlastní kůzle - kozlíka? Jestli jo, tak jak píše Hipíííí, je to nebezpečné. Sám nevím jak bych to řešil.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Ano o tom jsem psala hned na začátku,proto jdu vždy na láhev,nevím jak koze domluvit...musela bych s ní být celý den,nebo nevím, hned po porodu tahle koza Luisa si vybere jen jedno kůzle které upřednostní,postará se o obě,olíže...ale vidím opravdu hned ke kterému je laskavější,co sem si všimla,tak je to to první porozené ,které nechce,pak se stará dá napít ,ale každým dnem ho odhání čím dál víc...každým rokem to je kratší doba do kdy ho toleruje,venku se to srovná,když je s ostatními,koza na něj volá,hlídá ho ,ale napít ho nenechá,do konce druhého měsíce nejdéle odstaví i to druhé.
Tak se přidá na flašku k bráchovi.Nevím ,kde může být problém.
Prostě selekce...to je jediné řešení,ve velkochovu by to nikdo neřešil,kůzlata se seberou,tam se vlastně asi nezjistí jaká koza je dobrá matka,když nad tím přemýšlím.
Mléko má dobré,na dojení je v klidu,dobře se dojí....tak prostě tenhle problém jednou za rok řeším tou láhví...
Dnes musím přestěhovat kozy,protože mě nebaví nosit kůzle ze dvora z chléva,do kozína v ohradě kde je zase Rozina.
No a s tím oddělením ...no ...to nevim...musela bych vyloženě udělat školku v kozíně by to šlo,k řešení by postačila pila :vytlem: ale ...muž by to viděl asi jako znehodnocení jeho práce :))
Když bude takovéhle teplo,tak začnou chodit už ven,a na noc zavřít,to by kozlík vydržet sám mohl...zavírám i pro to ,že dostávají ručně dělané lepší seno...to dávat i ostaním nechci.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Teprve dnes jsem se dostala k přečtení a odpovědi. Vidím to podobně jako Hhippie a Profesor. Já dávám kůzlatům palety opřené našikmo o stěnu. Za ně si vlezou a nikdo za nimi nemůže. Dala bych zvlášť Rozu s jejím kůzletem i tímhle. Buď si ho po dvou třech dnech adoptuje nebo stejně skončí na flašce, protože máte doma potvoru, co se jmenuje Luisa. Já mám letos adopce dvě. Jedno kůzle si vzala koza, která už jedno má, druhé má osiřelá matka. Ani jedna nechtěla hned, musela jsem ji držet dva dny ráno i večer u krmení, ale zvykly si a už jsou děti jejich. Možná už je u Vás dnes zase něco jinak :usmev: . Třeba líp.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Dekuji za odpoved ,musim se oreb smat kdyz jste i vy vyhodnotila Luisu za potvoru :usmev:
S Rozou to budu zkouset dal, ale vlidna k nemu pochopitelne neni .Kouse ho a trka.co je ale divny,ze kozlik od ni prestava chtit pit.nejdriv hltal,cim vickrat ho prikladam,jakoby ztracel chut.ted uz jen cucne a pak jen stoji a kouka ,mleka ma dost,krasne tece,jako kdyby mu nechutnalo,z toho bych soudila ,ze neni tak hladivy,ale kdyz mu podrzim mamu tak saje jak divy.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Přece mu zkusit udělat úkryt společně s matkou? Těžká rada.
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tresnovacka »

WP_20190302_16_03_50_Pro.jpg
WP_20190302_16_09_22_Pro.jpg
Tak se musim pochlubit za naší Žofinku. Před chvílí jsem přišla s chlíva. Našla jsem tam dvě malá kůzlátka-kozička a druhý se nechtěl nechat. Nezlobila jsem ho. Byly lehce vlhký tak jsem je trochu osušila. Nemám odhad, ale zdají se maličtí. Žofina je prvnička, ale má už cca 3 roky. (Kupovaná jako roční ale paní sama přesně neveděla). Zvládla ty dvojčátka parádně. Už jsem si ani nebyla jistá, jestli je březí. Břicho velké jen po nažrání a vemeno žadné, jen cecky trochu zvětšené. Je to kříženka AN, takže je hodně velká a statná. Fakt jsem si březostí nebyla jistá. :potlesk:
Zato Dorinka, která má už 6 týdnů pořadné vemínko a čekám kdy to bude, je jak balón.

Jsou to naše uplně první kůzlata. Tak snad to zvládneme
Naposledy upravil(a) Tresnovacka dne 02 bře 2019 17:08, celkem upraveno 4 x.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Veliké gratulky mamince i tobě. Ať se drobkům daří.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Nejsou moje, ale sdílená radost je taky radost.

Obrázek
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Tresnovacka
Příspěvky: 64
Registrován: 26 úno 2019 11:50
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tresnovacka »

Prosím poraďte jak je to s bobky kůzlat? Je to jako u lidí, dokud jsou na mléce, tak žluté a řidší? Abych nepropásla průjem a nebo neplašila zbytečně.
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od kosta »

Až budou soukat seno tak budou mít normální malé bobky je to asi tak za 10 až 14 dní po narození.
Pozorujte je.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů