Vojtěška

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Moonika »

asi drevnaté že? Neskoro kosené, to by chcelo nejako akoby našrotovať alebo nasečkovať
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, kozy u mě se taky první dva dny koukaly divně. Ale měla jsem rozbalený balík vojtěšky, tak dostaly jen vojtěšku a slámu. Přitom byla krásně zelená. Nic jiného nedostaly a pak ji žraly už běžně i s celými stonky a chutnala jim. Prostě si musí zvyknout a dobrovolně to neudělají. Takže vydržte, nic jiného jim nezbyde :vytlem: .
Ty stonky naopak byly lepší než lístky, protože lístky opadávají při manipulaci a stonky drží pohromadě. Jak je to moc sypké, kozy to žerou hůř a spíš si to nahrabou pod sebe. Aspoň u mě.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Tak jsem to nevydržel :smutek:
Už mám doma i obyčejné seno.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

Chápu to. Já když rozbalím balík, musím ho spotřebovat, protože rozbalený nemám kde nechat. Takže než dostaly další balík sena, musely se prožrat tou vojtěškou :usmev: . Dnes už ji neodmítají, ale zase jim ji moc nedávám.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od minie »

moje holky ochutnaly vojtěškové (klackovité) seno poprvé na konci roku 2018, kdy mi měla být dovežena sláma, bylo mi divné, že jsem nestačila balík ani nakulit do ohrádky a ovce mi rvaly síťovinu. Jelikož byli březí, zamezila jsem přistup a druhý balík se vezl hnedle, jen mi v přístřešku zavázel. A to hladové nebyli. Asi nemám ovečky zmlsané :vytlem: Už jim ji dávám pravidelně a zatím ok, ale taky jsem z toho trochu měla obavy. Přiznám se, že poměry, čísla dle tabulek mi moc do hlavy nejdou, tak opatrně zkouším a pozoruji, ovce musí vyžít z toho, co dokážeme sami vypěstovat, na nákup ve velkém nemám nárok :stydim: (tím myslím různé krmné směsy, granule a podobně)
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od MalyNomad »

Ja to vojteskove seno radeji moc neprebiram, prave aby se nevydrolily listky. Ty dnesni balikovace maji moc sikovne sberaky, az mi pripada ze je to vydrolene uz v baliku, ale posbiranech je tam tech vydrolku dost. Takze odlupuju co nejvetsi kusy, treba 2-3 vrsty najednou a po celych kusech krmim. Jak pise minie, ovce se po vojjtesce muzou zblaznit. Nemohl jsem uverit jak jste tady psali ze kozy to nerady.

Jinak energie tam moc neni. Kdyz se prida jinak, tak se lepe vyuzije i to velke mnozstvi bilkovin. Ja letos krmim celou kukurici a pohoda, pripada mi to jednoduche a nehrozi acidoza bachoru. K senu pridavam vic hrachu, k vojtesce vic kukurice.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

MalyNomad, já se vůbec neodvažuju kukuřici v jakékoliv formě dát. Leda mladou, zelenou, ale tu nemám. Po několika klasech kukuřice jsem jednu kozu ztratila. Acidóza jako blázen. Nakrmit kukuřicí je stejné jako nakrmit pečivem. Jak to děláte, že to zvládnou? Nebo jsou fakt ovce vykrmitelnější :usmev: ? Dát vojtěšku dohromady s kukuřicí, mohla bych to rovnou zabalit. Jak jste je přivykal?
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od MalyNomad »

pro brezi bahnice jsem vychazel z doporuceni pro dojici kozy :vytlem: ale zdaleka jsem se jeste tem davkam nepriblizil. Tam bylo neco jako 0,5kg soji a 0,5kg jecmene + kurkuricna silaz. Uz si to presne nepamatuju.

Ja zacal normalne postupne, pul kyble(cca 10l) na stado (30+ks) to jsem drzel snad mesic. Pak jsem pridal na nejakych 20+litru velky kybel od barvy, to uz bylo cca 15-18kg smesi. Ted davam i to pecivo, obcas trochu nepravidelne, nejaky den hodne peciva(4 kyble po 20litrech nalamaneho na kousky), nekdy vic zrni, ale ony se drzi, bobky maji porad pekne.
Zadna veda. Proste se musi pomalu. Precetl jsem si jak v suchu krmi v Australii a to me uklidnilo, tam uz nekteri ani to seno nemaji.

Ovce si mysli ze toho prikrmu davam malo a chtely by vic, ale ja to nejak rozpocital a maji smulu. Mozna napresrok, ze se lepe zazasobim. Jestli sezenu seno, tak radeji par baliku zase prodam za ty soucasne ceny a prikoupim vic jadra.

Ze zacatku jsem daval dost ovsa, ten uz dosel, setrim si zbytek pro berany co budou bez pastvy.

Obrázek
Think out of the box!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

MalyNomad, díky za odpověď. Tím se vysvětluje i to, jak jeden můj známý krmil kozu jen pečivem a nevadilo jí to. A já se držím pravidla nedávat, co by si v přírodě samy nevzaly, tudíž na to nejsou vůbec zvyklé.
Na druhou stranu ovce a kozy by měly využít to, co jiná zvířata nevyužijí. Krmit obilím ovce a kozy se mi nějak podvědomě zdá jako nehospodárné v celkovém měřítku. Ale to není proti Vám.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Oreb, ono nehospodárné ?
oves seženu na podzim za 350 q, ječmen za 400, žitovec mám naturální za 200 q,
seno balík 250 kg 1200/1600,-
tak co je nehospodárné ? :promin:
a letošní ceny si netroufám ani odhadovat :nesouhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, nehospodárné ne přepočteno na peníze, ale celkově. Peníze zkreslují opravdovou hodnotu věcí. Z toho pohledu máte pravdu, ale kráva nedokáže tak využít vlákninu jako kozy (aspoň to tak o kravách píší), takže by kozy měly využít to, co nevyužije kráva atd. Nemůžete chtít po člověku, aby využil okousanou kůru. Celek, všichni tvorové dohromady, je dokonalý, pro každého je něco.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Dobře, začnu ohlodávat kozí kostí po vlcích.
Člověk byl přece původně sběrač.
Takhle jste to myslela :vytlem: ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Janina »

Pokud je vše takto Božím záměrem a celek je dokonalý, pak i člověk, tak jak je, je dokonalý. Patříme do celku.
Tak je asi všechno tak, jak má bejt, není liž pravda? :jakoby:
Lovci a sběrači je rovnostářský typ společnosti, která získává většinu potravy prostřednictvím lovu divokých zvířat a sběru jiné volně se vyskytující potravy – planě rostoucích rostlin a jejich plodů, hmyzu, mlžů, plžů či medu, přičemž sběr převažuje nad lovem.[1] Strava je kalorická, ale i přes více pohybu než lidé v moderní společnosti, spálí kalorií podobně.[2] Jsou to kočovníci, neboť se musí neustále přesouvat z místa na místo v důsledku vyčerpání lovišť a zdrojů. Vyprávění příběhů učí spolupráci a rovnosti a přitom nevyžaduje moralizování náboženstvím.[3] V jejich společnosti nerozhoduje příbuznost.[4] V kontrastu s tím stojí hierarchické zemědělské společnosti, které získávají většinu potravy prostřednictvím pěstování a chovu domestikovaných rostlin a živočichů.
Lov a sběr je prvotním způsobem obživy rodu Homo, který byl praktikován po většinu lidské existence. Po nástupu neolitické revoluce, kdy lidé objevili zemědělství, však byli lovci a sběrači ve velké části světa nahrazeni evolučně pokročilejšími zemědělci a pastevci. Analýza DNA ukázala, že bylo časté genetické mísení se zemědělci.[5]
Dnes lov a sběr jako hlavní způsob obživy praktikuje pouze minimum společností, a i ty jej často doplňují pěstováním plodin či chovem zvířat.
DAD kosti povoleny, obilí snězte sami, a poohlídni se po nějakých plodech.
A kočování maj lidi v genech, všechno je v pořádku. :jakoby:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od oreb1 »

DAD, ne, tak jsem to nemyslela. Myslela jsem to tak, že každý organismus někam patří, má nějaké danosti a pokud je člověk chce měnit, většinou na to dojede. Dřív nebo později.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jsem se dnes dost vyděsila..
Mám tu několik druhů sen. Pro ovce jsem dovezla jetelotravní směs, kterou mají rády a nechají z ní jen ty klacky z jetele a ty dávám koním. Ti je milují, tak jsou všichni spokojení.
Včera jsme nakulili nový balík ovcím. Vypadal podobně, jak jsem zvyklá, bylo to za svitu čelovek, tak jsem nic nerozlišila, rozbalili jsme a ovce se na to s radostí vrhly. To jetelotravní milují.
A když na to dnes koukám, tak vidím, že to má trošku jinou barvu… mám podezření, že je to čistá vojtěška :prekvapeni: tak doufám, že to zvládnou. Dala jsem jim k tomu dnes normální luční seno a snad si to v těch bachorech porovnají… nevypadají v nepohodě. Tak holt budeme muset nějak tenhle balík vykoulet, dát tam jiný a tu vojtěšku budu třeba přikrmovat po porodech… ale je to čára přes rozpočet a komplikace…
Myslíte, že jednorázové nakrmení suchou vojtěškou může udělat zle? Kort když podobné krmivo ve formě toho jetele je dlouhodobě krmeni? :ajeje:
Neodebírala jsem jim to klackoví, takže budou přebírat, co tam nechaly, plus mají k dispozici čistě nastláno slámou a jen luční seno bez bylin (jen krátké traviny).
Mno… věřím, že to zvládnou… ale dost mě to zaskočilo :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Františka. »

Můžu psát jen o kozách. Vojtěškové seno jsem jim kombinovala se slámou, když bylo málo sena. Když mají taky jiné seno, vojtěšky si vezmou trochu a zbytek nechávají na příště. Taky jsem takhle přišla k balíkům vojtěšky omylem. Je nějaký rozdíl mezi jetelem a vojtěškou, protože čerstvá vojtěška způsobuje potíže s trávením, s kopyty, s močovým pískem snadno, kdežto u jetele tu zkušenost nemám vůbec. Nemyslím, že by ovce z jednoho nažrání se vojtěškového sena měly problém. Spíš kdyby ho měly dlouhodobě a nic dalšího.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od přezdívka »

Vojtěška má hodně bílkovin a může to způsobit potíže s trávením a v nejhorším případě taky nastartovat enterotoxemii. Přídavek trochu po obahnění je dobrý na mléko.
Uživatelský avatar
Berrynator
Příspěvky: 344
Registrován: 22 říj 2018 09:43
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Berrynator »

Martin Hošek pokud vím krmí vojtěškovou senáží skoro at libitum, takže pokud by to mělo dělat nějaké problémy, tak by to asi nedělal, tudíž z bych z jednoho balíku nebláznil.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od Hhippie »

Berry: jooo, sama jsem to tu psala kdysi :vytlem: Já vím, ale zas to má ve formě granulí, tedy s dalšími věcmi, aby byly vyvážené poměry prvků, předpokládám… každopádně… jo, byla jsem z toho vyplašená :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vojtěška

Nový příspěvek od PavelIV »

senáž v granulích ???
Nevím, jestli si to dobře pamatuju. Když se krávy krmí vojtěškovou senáží, tak k tomu mají mít slámu nebo obyč seno. U souseda dávají vedle obyč seno.
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů