Vytáčení medu

chov včel a rozličného hmyzu
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak taky vybráno, 9.,12. a 13.8. 230 kg. Byl jsem úplně hotovej, naštěstí dva dny pomáhali vytáčet bratři, každej jeden den, poslední jsem byl sám, ale už jen na 4 úly. Vždycky, když jsem ukončil vybírání, tak jsem je poslal domů a dodělal to sám.
Změnou režimu je třeba se zamyslet nad doplněním nebo výměnou některých zařízení. Táta jezdil vytáčet třeba 8 dnů každej den, udělal si v klídku 2-3 úly denně, to si časově dovolit nemůžu. Určitě nestačí dvě přenosný bedny na rámky, takže budou další dvě. Jsem docela na prášky z 3l sklenic, v kterých se to převáží a skladuje. Přenáším je v takových těch festovních nákupních taškách po 3 ks, takže 6 na jednu cestu. Při prvním vytáčení jsem se s tím asi moc nemazal a nějak s nima ťukal víc, 3 to odnesly, to vem :cert: , ale pak to uklízet :plac: . Není se co divit, asi jsou dimenzovaný na 3 kg a když je tam přes 5.... Koukal jsem na plastový kbelíky po 25 kg, cena v pohodě, je to už docela dost těžký, ale asi bych to unesl, teď nosím 15 kg + váha 3 sklenic v jedný ruce. Ale trochu mám obavu o madlo kbelíku, že by plast v pohodě udržel 25 kg?!?
Podělte se prosím se zkušenostma, v čem dopravujete a skladujete med, předem díky.
Málem bych zapomněl, alergii nemám :hura: , už jsem dostal i víc než 5 za den a kromě otoku žádnej problém. Asi to bylo fakt tím, že jsem celej den žvejkal vosk z víček a olizoval hranu kbelíku, nebo tím, že jsem předtím dlouhý léta žádný včelí žihadlo neschytal.
Taky jsem objevil (vlastně včelky objevily) slabý místo skafandru - když předkloním hlavu, tak ten kruh z klobouku dolehle na hlavu a síťka se mi vzadu položí na krk. Dostal jsem dvě to stejnýho místa v rozmezí asi 2 hodin, tak jak cejtim síťku na krku, hned rovnám hlavu :vytlem:. Někdy to přes to plátno bolí jen trošku, ale když je to propocený a přiléhá na kůži (když je teplo, mám pod tím jen spodní prádlo), tak je to jako bez překážky :tumas:
:PavelIV:
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od kosta »

My přepravujeme v rojákách a prázdných nástavcích . Med naléváme do konví.Z medometu vypouštíme přes síto do 12l kbeíků a přeléváme do konví.
Výkupce nám půjčí konve a my potom odvezeme. Dříve jsme dávali do 25l kbelíků specielně koupené na med a na přepravu vydrží.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tata je nadsen. Letos maji rekordni mnozstvi vytoceneho medu - 180 kg ze 4 vcelstev.
Take koupil nejaky aplikator na kyselinu mravenci pro likvidaci varoazy. Pry je to drahe, ale neni to chemie, tak je zvedav. Jen se toho dava 1 gram, tak vubec nevi, jak to bude vazit, takove pidi mnozstvi...? :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Kosto děkuju, mám takový podezření, že to táta nechce skladovat dlouhou dobu v plastu, proto ty sklenice. Nebo mu to kdysi ukázal dědek učitel a od tý doby se to tak dělá :usmev:
:PavelIV:
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od kosta »

Do sklenic stáčíme také. Máme specielní stáčecí kbelík s výpustí na 25kg a ten naplníme a potom stáčíme do skla.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od MartinR »

Já vytáčím každý den cca 20-30včelstev, když mi dcery nebo manželka pomáhají v medárně zvládnu i přes 50 včelstev za den - vše je to o technologii - časem se dá ve včelařině postupy a vybavení vypilovat k opravdu velké úspoře času a námahy... :souhlas:

Verčo a myslíš že kyselina mravenčí jsou vymačkaný zadečky mravenců :blazen: ... taky je to chemie. Akorát nějak nechápu 1gram kyseliny - ta se totiž leje do včel v decákách - já kyseliny teda nepoužívám - mám k nim celkem odpor a přijde mi lečení s nima daleko agresivnější a nevhodné než třeba Varidol o VUV.

No letošek u nás dopadl celkem slušně, po cca třech letech mám opět pěknou tmavou medovici, akorát je po ní taková poptávka že bych jí potřeboval stejně cca o 5t.víc... :mrzimeto:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Jo Martine, dnes jsem trochu koukal po eshopech, zíral jsem docela, co všechno se dá koupit. Ale samotnou práci v úlu jakýkoli zařízení moc nezrychlí. Dobře, já to nosím nějakých 40m do boudy, občas kouřím. Vlastně ke konci už brácha nestíhal. Asi potřebujeme zvratnej medomet a odvíčkování nůž (elektrickej) - na 18 včelstev blbost. Mám toho plný kecky i po devíti úlech, ale jak přestanu vybírat, musím si to dotočit, uklidit a ještě odvézt autem a vynosit do 1. patra.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od MartinR »

Jo samotnou práci v ule zefektivnis jenom praxí... :souhlas:
Já mám třeba zásadu že v každém včelstvu jsem na jeden zásah max. pět minut. Pak už si totiž většinou včelky všimnou že se něco děje :blazen: Do pěti minut v pohodě zvládnu odebrat i dva nástavky medu.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

No tak to já tak odhadem 15-20, ale o rezervách už vím, příští rok to bude rychlejší, uvidím, jestli se povede zefektivnit odvíčkování a vytáčení. Investice jsou v kompetenci šéfa-táty :vytlem:
Martine, používáš takový ty jednoručný "kleště" na držení rámku? Narazil jsem na to v e-shopech, ty s plochým profilem madla se mi nelíbily, ale ty s kulatým jo. Za 100-200 kč to asi zkusím. Asi s tím nepůjde dost dobře zklepávat, ale ometat zase luxusně, tak by mohlo stačit jen ometat.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Hhippie »

Marti, nevim s tou kyselinou... jen z toho byl rad, ze to bude resit jinak nez chemicky.. :blazen: pry se dava do nejakeho doutnaku a necha se to v ulu pres noc. Ja o tom nic nevim... kyselina mravenci mi zni tedy vic prirodne nez chemicke pripravky. Ale rozumim, ze tomu nerozumim :vytlem:
Nejsem vcelar, ani se na to nechystam, tak si o tom nic navic nezjistuji, tak jsem napsala jen to, co rikal on :stydim:
Kazdopadne diky za upresneni :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od MartinR »

Pavle nepoužívám. Taky je někde mám ale nevyhovují mi právě hlavně pro to že snima nejde tak s rámkem klepnout.
Chytnu rámek na obou koncích, dvakrát trhnu a 90 procent včel je pryč, pak jen poslední smetáčkem metu a rámek dávám do prázdného nástavku. Zkoušel jsem všechno možné i jsem měl pučenej ometač včel ale tento postup mi vyhovuje nejlíp a je nejefektivnější. Ono pomůcek je celá řada ale chce to spíš najít co ti vyhovuje a někdy je v jednoduchosti síla... :souhlas:
Zvratnej medomet je celkem asi základ i na cca 10-20 včelstev - dneska se daj pořídit i kolem dvacky. Doporučuju na odvíčkování kvalitní vidličku (nůž mě třeba taky nevyhovuje) a spíš vymyslet dobrej stojan kde si rámek položíš a jedeš. Pokud nůž musíš určitě řešit i separaci medu z víček - hodně medu by jsi jinak stratil. My jsme zase po zkoušení u všeho možného zůstaly u odvíčkovací vany se stojanem na rámky z obouch stran kdy i při jarním úplném zavíčkování stíhame naplňovat dva zvratné medomety. Za hodinu cca 5nástavků o 11rámcích.

Tady starší fotka odv.vany:
Obrázek
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od MartinR »

Verčo to je právě ten průšvih, že si to většina lidí takto spojuje a řekne si kyselina mravenčí = příroda!
A pak to do včel leje ještě při medové snůšce po decákách a pak se zákazníci diví, že ten med je nějakej štiplavej. nehledě na to co to dělá se včelama a jejich sliznicema - si představ že by ti doma voněly výpary té kyseliny v koncentaci těsně pod hranicí co tebe nezabije ale slabší tvorečky už jo... :blazen:
Ale je možný že vymysleli nějakou novou technologii krátkodobé aplikace, protože co píšeš v tom množstí a čase aplikace mi k žádné kyselině do včel nesedí.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Martine, mám fotku toho, co táta na letošní sezonu pořídil, v příspěvku z 10.6. v tomhle vlákně - odvíčkovává se dobře. Dřív to táta dělal nad pekáčem na židli, efektivita šílená, než odvíčkoval 4 rámky, medomet stál :plac: Ale když jsem to viděl, že to stálo 6 tis. a podobná nerez vana, jak máš, 7,5 tak to bych ten rozdíl dal ze svýho. Z těch přepravek pak ten med přes cedník vylejt, to je fakt vopruz, někam to nastavit, aby to teklo do rohu. Kromě toho těch včel a vos v tom. Aspoň rošt by to do tý přepravky chtělo.
Medomet je původní ruční 4r, na něm motor. Viděl jsem zvratnej kolem 25 tis. na 4 rámky nebo asi za 31 na 6 rámků. Ty čtyři by asi stačili, odvíčkovávat bude vždycky stejně jen jeden, dva se do boudy nevejdou :usmev: Nebo jsou levnější ručně zvratný bez středový osy, musí se tam otáčet jednotlivý klece, taky řešení, ale takový polovičatý. O novým medometu táta mluvil, ale netuším, kolik je ochoten investovat. Taky asi nebude chtít nechat nevyužitej ten motor, takže asi vyhraje nějakej ruční bez středový osy a na něj nějak ten motor - tipuju.
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Míň agresivní a celkem dost účinné je - Jeden ze způsobů: Léčivo připravíme tak, že si do nerezového hrnce (já místo nerezového hrnce zahřívám ve vodní lázni sklenici na závit, ve které potom přebytek léčiva i uchovávám) odměříme 0,5l glycerínu, který zahřejeme na 40-50°C. Do teplého glycerínu potom vmícháme 300g kyseliny šťavelové, po rozpuštění nabíráme stříkačkou vždy 12ml (1 dávka na včelstvo) - vstříkneme do předem připraveného uzavíratelného sáčku s papírovým ubrouskem (např. 2 seskládané papírové kuchyňské utěr ky), s&a acute;ček uzavřeme a necháme ubrousek nasát roztok. S takto připraveným léčivem potom manipulujeme až u včel - nasáklý ubrousek vyjmeme ze sáčku, rozložíme jej a umístíme na rámky v blízkosti plodu. Účinkuje přibližně 12 dní (-než včely ubrousek rozeberou), možno opakovat.

Na zrychlení práce je zvratný medomet základ (taky ho nemám , zatím!). Na odvíčkování používám vydličku, ale stěma zahnutýma špičkama. Je to omoc lepší i rychlejší. Jako nádoby na převoz a odstátí medu já používám 25l mlékárenské konvy = 35-36 kg medu. Med necedím, vosk vystoupá na povrch a to seberu a dávám na včelařcedítko. Pak med co nejdříve do skla. Tésně před prodejem ještě nahlídnu pod víčko skleňáku a setřu většinou z víčka ještě vystouplé šupinky vosku + pylu. Skleničky nevážím, plním až po vrch. 07l = 1kg a ty velké (okurkové) = 5kg medu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Díky, po zahnutý vidličce jsem taky koukal, za stovku ji asi zkusím, ale myslím, že se jen změní úhel ruky, ostatní je stejný, nebo ne?
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jo tak nějak, každopádně je to pohodlnější a líp se drží ta hloubka, nebo spíše nehloubka :vytlem: Prostě lip a rychlejise to odvíčkovává těsně pod tím víčkem, :vytlem: nezajedeš zbytečně hluboko do rámku.
Tak nevím jestli chápeš co chci říct :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Rozumím, asi je to tak, si ji na příští vytáčecí sezónu pořídím.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od MartinR »

Na vidličku za stovku radši prosímtě zapomeň, s tou bys měl víc zlosti než užitku.
Já třeba vidličky beru od p.Sapáka, ten má dobrou kvalitu a rozumné ceny. Já teda většinou kupuju na nějakých akcích - včel.výstavách a tak kde si je mám možnost osahat, jak padnou do ruky a tak.

http://vcelpotreby.sweb.cz/Zet01-20n.html
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od PavelIV »

Nekoupím, prej se někde válí ve skříni :))
:PavelIV:
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vytáčení medu

Nový příspěvek od MartinR »

Jo a najdeš jí v prosinci když budeš hledat něco jinýho... řekneš si, že tady na tebe počká a pak v květnu budeš marně vzpomínat kdeže jsem jí to kdysi vyděl...to moc dobře znám... :)) :blazen: :hrabeti: :jakoby:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti