Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Bekkky »

Dnes jsem po dlouhé době srovnávala nepravidelnou polohu jehněčích dvojčat. Když jsem dnes odpoledne zakládala slámu, ovce začínala rodit, lehala si tlačila atd. Asi za 20 minut vytlačila přední vak s plodovou vodou a za chvíli druhý (u zadku jí visely dva vaky, normálně i u dvojčat jde nejprve první vak, pak jehně, pak druhý vak, pokud už nepraskl a pak druhé jehně). Když po 20ti minutách vaky praskly a nic a ovce už neměla tak silné kontrakce, radši jsem do ní sáhla.
Jehňata ležela proti sobě bříškama, hlavičkama dopředu, obě celkem velká. V průchodu bylo nacpané to větší jehně, sice s normální polohou, ale jednu nožku dozadu podél těla a to druhé jehně pod ním jakoby na zádech a hlavička stočená dolů a nožky směřovaly do průchodu. Nedařilo se mi dosáhnout na tu zkroucenou nožku prvního jehněte, abych ho dostala ven, protože větší jehně nevytáhnete, pokud nejsou obě nožky dopředu, neprojde ramínky. Tak jsem ho musela nacpat zpátky a srovnat nejprve to druhé menší. Podařilo se mi ho taky zatlačit trochu zpět a převrátit na bok, abych ho mohla vytáhnout. Sice pokaždé, když jsem ho zatáhla za nožky a povytáhla, vždycky cuklo zase zpátky, ale nakonec jsem ho dostala ven. Pak už jsem mohla sáhnout i pro původně první jehně a srovnat mu nožku dopředu a pak už jsem ho celkem bez problému vytáhla.
Ovečka se docela brzo postavila, hezky se starala a olízala je a mrňata se napila. Máma dostala čípek s Amoxycilinem (doufám, že to píšu správně), pro jistotu, kvůli infekci. Ale jsem si jistá, že jsem jí nijak nenatrhla a obaly z ní odešly asi hodinu a půl.
Pokud se tohle stane, je asi největší chybou začít tahat za nožičky, aniž by jste věděli, jak to uvnitř vypadá. Je potřeba si umýt ruce a opatrně do ovečky sáhnout a zjistit co a jak. Nejlépe to jde podél hlavičky jehňěte a nad ní nejprve prstem víckrát obkroužit a pomalu, postupně si udělat nísto, až ochod povolí, nechvátat, nic nenatrhnout. Kdo má dlaně jak dekly od WC, nechť požádá manželku, nebo potomka, a sám do ovce nesahá!
A jak rodíte vy?
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Janina »

Milá Bekkky super vlákénko.
Takto jsem popsala porod 9.2.2018
Tak jsem si dala pauzu na kávičku a musím se tady pochválit. Dnes v osm při krmení koukám, ovena zas venku obaly a jehně nikde. Normálně se pustila do sena, netlačila, jakoby nic. Už jsem nenervačila, říkám si, počkám uvidíme. Pan Bosorka při kontole o páté ranní nic neviděl, není to tak dlouho. Pokrmila jsem všechnu havět, jehně nikde. Volám vetce, říká přijedu nejdřív za hodinu. Musíte do ovce.
Tak jsem zas provedla švestkovou dezinfekci, sádlem ruce mázla a jdu na to. Sundám bundu, je -6, ale to se vydr, vyhrnu rukáv, přichytnu ovci, zlatá salaš, venku sníh mráz, v salaši lehce pod nulou. Taky mám divačky, tři maminy a šest dětí, v choulech. Poslední rodička na mraze. Strkám ruku do ovce, v pochvě nic, musím dál, hledám vchod do dělohy, ruku jsem do ní strčila až nad loket, co vám budu povídat. Zaklekla jsem, zavřela oči, at si to líp představím. Pátrám šátrám v děloze, jednu nohu mám, druhou nic, hledám, najdu, po určitém úsilí mám nožky v pochvě, hlava nikde. Různě povytahuju, přestávám, fakt to nejni sranda, jde to ztěžka. Musím zpět do dělohy, mělo zvrácenou hlavu, tak to tam porovnávám až projde i kousek hlavy s nožkama do pochvy a pak už jen tahat, holka pomáhá. A je to venku, jehnička. Vyvěsím, prohmátnu tlamku, začnu masírovat slámou, dýchá je normální, ovena jí pomáhá. Uff, vydechla jsem si, počkám tak dvacet minut a uvidíme. No a pak jsem vytáhla ještě beránka, ale to bylo mnohem snažší, měl obaly na sobě, a už šel, byl v pochvě. Vetka dorazila k hotovému dílu. Já jsem tááááák šikovná. Ovce chováme od roku 2011 a porodníkem jsem byla poprvé v životě. Kdysi dvakrát rodičkou, tak možná se i to počítá.
Doufám, že letos nic takového nebude nutné. Nějak nemám odvahu, zatím, letos.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od oreb1 »

Já už to mám dávno z sebou, ale kozy teprve začínají. Zatím, díky Bohu a doufám, že to vydrží, žádné drama.
Jste dobrá, Bekkky. Já vím, že když člověk musí, dokáže leccos, ale stejně jste 1.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Janina »

A takhle se narodila naše jehnice, co bude mít letos prvně jehnátka. Její máma, černá Sára, bude rodit potřetí, tak schválně, která dřív.
7.2.2018
Včera ráno přijdu krmit a co nevidím, naše černá Sára, z pochvy plodové obaly do půli plné krvavé tekutiny, velikost tři kusy nafukovacích balonků, bečí, dožaduje se jídla. Říkám si, nakrmím vás, holky, a snad už jehně bude venku. Dala se do jídla, netlačí, jehně nikde. Říkám si, sakra, divné. Volám vetku, vet je na horách. Ona, vydezinfikujte ruku, sáhněte do ní, zkuste co kde je. Přijedu za čtyřicet minut. Ovenu jsem zavřela do choulu, stále netlačila, balonek už byl jen jeden ostatní praskly. Vydezinfikovala jsem si ruce lonskou slivovicí, pst pan Bosorka to nesmí vědět, namastila důkladně sádlem, ovena vcelku držela, sáhnu do ní, nikde nic nehmatám. Tak jo, budu čekat. Nervní jsem byla silně. Vetka dojela i se studentkou, říká, doneste vodu, slámu, nasadila dlouhatánkou rukavici, nejdřív jí byla zima, když jsem se vrátila z vodou, už byla v tílku, první holka na světě, měla podloženou nožku, tak to tam blokovala druhýmu klukovi. Vetka byla nadšená, obě jehnata živá, bála se, že bude po nich, jak ovena vyhodila obaly. Beránek teda tři hodiny nemoh se postavit na zadní, musela jsem ho přikládat k cecíku, at má mlezivo, zahřívala teplou vodou v petkách. Do večera se zvetil. Dneska jsou oba i s maminou v pohodě. Takže tři bahnice maj celkem šest kousků, tři ovečky a tři beránky. Veti tu byli už dvakrát, jsou zlatý, ještě dvě bahnice to čeká. Tak kdo ví. Ale je to krásnej pohled na tři chouly, pěkně plný. Začli jsme 1.2 a včera bylo 6.2. Jde nám to jak když hrom bije. Trochu smutný je, že jsou to pohrobci, táta je v mrazáku.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Hhippie »

Sikulky jste, holky. Ja mela zatim stesti,ze kdyz byl nejaky prisvihovy porod, vzdycky jel zrovna kolem manzel. Ale povetsinou bylo jehne jen nejak sprajcle s hlavou venku a ovce nemela chut extra tlacit. Tak ji bylo potreba pomoci.
Vzhledem k tomu,ze letos bohuzel nešly do pripousteni v extra dobre kondici, jsem zvedava, jake budou porody letos. Jaka bude vitalita jehnat, jak budou mit o jehnata matky zajem, jak budou mlecne...
A hlavne se moc tesim na barvicky letosnich krizencu a na male bubacky :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Bekkky »

Loni jsme neměli žádnou nepravidelnou polohu, letos to byl první případ. Pokud mají ovce dostatek pohybu a jsou v kondici, tak opačné polohy atd. nejsou časté.
Ale letos máme jiné problémy s jehňaty od berana, který skákal letos prvně.
Podědili jsme ho, spolu se stádem. Předchozí majitel ho koupil za velmi dobrou cenu a beran je třída Elite. Jenže.... to jsem našla dodatečně v jeho papírech.... měl jako jehně v kontrole užitkovosti obrovský denní váhový přírůstek. To je dědičné. Takhle z dálky to vypadá pěkně, jehňata by měla být krásná a dobře přibývat. No jo, ale oni takhle rostou už jako plody, pochopitelně. Na to jaksi nikdo nepomyslel. A kromě toho má ten beran velký nadočnicový boule a tak ta obří jehňata ještě zůstávají viset v porodních cestách za ty boule. Inu, je to takové, jak se sebou vydupat...
Když vybíráme berana, vždycky se snažíme, aby měl oválnou a ne hranatou hlavu, tenhle jí má jak krabici :smutek: . Už se bojím nechat ovci samotnou bez dozoru, když se chystá porodit.... Normálně to holky zvládají v pohodě samy, ale letos jim musím často pomoci.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Janina »

S tím dostatkem pohybu. Naše bahnice maj ovčín trvale otevřený do sadu 1500m. Jak je nasněženo, tak nikam nechoděj, nanejvýš čumákujou kolem slepic, 10m sem a tam. Nebo postávaj za plotem a řvou: Sem s tim zrnem!. Už jsem zvažovala, jablka jim nosit na druhou stranu sadu, ať jsou nucený se projít.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od oreb1 »

Janinko, pohyb je nutný spíš během roku.
Bekkky, to je vždycky tak, když se člověk snaží něco moc ovlivňovat pro sebe. Nevýhody bývají větší než výhody. Vy to teď vidíte a zakoušíte, ale majitel měl vidinu rychlých přírůstků, přitom z toho můžou být velké ztráty.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Bekkky »

POLOHA OCÁSKEM NAPŘED
Dnes jsem podruhé v tomto roce měla polohu jehněte ocáskem napřed. Když už jsem byla na odchodu ze stáje a dělala prohlídku, jestli je vše OK, tak jsem objevila tlačící ovci, která chtěla porodit. Z toho, jak se chovala bylo vidět, že to moc nejde, lehala na bok a zapírala se nohama o stěnu. A jak se zvedla, vypadl z vulvy ocásek. Na téhle poloze je už poměrně brzo vidět, že se jedná právě o ni, protože vulva je vyboulená skoro do špičata, ale neotevírá se a porod nepokračuje. Je to proto. že pánev jehněte je napresovaná v průchodu a zadní nohy jehněte jsou podél tělíčka. Kyčle jehněte brání tomu, aby porod pokračoval. Ocásek někdy čouhá z děložního hrdla.
Nemá smysl čekat, protože ovce tlačí a tlačí a čím více je jehně smáčknuté v porodních cestách, tím hůř se to napravuje.. Musíte jehně zatlačit zpět do dělohy s tím, že zadek jehněte tlačíte dovnitř a mírně vzhůru k páteři ovce, aby se jehně v děloze stočilo a hlava se dostala níž než zadeček a vy jste dosáhli na zadní nožky. Musíte je ohnout dozadu, což jde špatně hlavně u plemen, s dlouhýma nohama, nebo pokud je jehně velké. Nejprve je třeba nožku skrčít v koleni, pak dát kyčki trochu do strany, ohnout paznehtík a nožku vytáhnout a to samé s druhou. Pokud je jehně velké a natrhnete plodové lůžko je třeba pracovat rychle, může se stát, že jehně nedostává dostatek vzduchu a ve chvíli, kdy je tak z jedné třetiny venku se stejně utrhne pupečník a jehně se nadechne, tak je třeba ho vytáhnout co nejrychleji a vyklepat z něj plodovou vodu.
Ovci je dobré dát čistící antibiotikový čípek.
U mé ovce to byl dnes docela boj, protože jehně bylo dlouhé a kostnaté, a tak jsem ho poměrně dlouho nemohla pootočit tak, abych dostala zadek nahoru a měla místo na ty dlouhatánský nožky. Natrhla jsem placentu a pak už jsem neměla moc času, ale nakonec to klaplo. Když jsem jehňouše tahala ven, připadal mi dlouhý jak nohavice a ovečka si naštěstí z posledních sil stoupla a tím mi pomohla. Vyklepala jsem z něj plodovku a za chvíli ho mamka olizovala a on se celkem brzo zvedl. Bylo vidět, že máma má chudák co dělat, ale do půl hodiny vypadali oba celkem dobře a tak doufám, že do rána nebude nic špatně a budou v pohodě.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od minie »

Jakákoliv nepravidelná poloha je ošemetná, ale myslím, že jehně dostalo druhou šanci a bude se ji držet zuby nehty :souhlas: Tak tfuj, tfuj tfuj :souhlas:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Augenblick »

Držím oběma palce. Tuhle polohu jsme měli minulý rok, beránek naštěstí nebyl až tak velký, tak jsme to i s minimem zkušeností zvládli.
Díky moc za popis napravení polohy :souhlas:
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Hhippie »

Paráda Bekky, moc děkuji!! :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Kostey »

Pokud z ovce jehňata tahám a rovnám je, tak z 98% se obejdu bez porodních provázků , ale v těch 2% se můžou dost hodit. Ona ta jehňata občas totiž uplně nespolupracují a po zatlačení zpět zas hodí nějakou tu nožku pod sebe, nebo si s nima člověk lépe ujasní jaká noha je která a jestli už jí tam dříve našel, nebo jestli to je zas nějaká jiná. :)
Poté mám také resuscitátor na odsátí plodovky u nalokaných jehňat. Jeho druhou funkcí je, že se s ním dá jehně rozdýchat, pokud samo nedýchá. To ale nevyužívám a radši do něj dejchnu pusou sám.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Augenblick »

Kubo jak resuscitátor na odsátí plodovky u nalokaných jehňat vypadá? Dá se to někde objednat?
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Hhippie »

https://www.vetvlcek.cz/obchod/produkt/ ... a-kuzlata/
Treba tady... ale myslim, ze se pujde sehnat i levnejsi... :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jsem zrovna jela krisit kamaradovi novorozence..
Takze téma: POKUS O ZACHRANU PLACATÉHO NOVOROZENCE
Vcera mu ovce porodila dvojcata. Jedno mrtve, druhe spis placate (ale volal hned po porodu a nekterym to chvili trva, nez se zvetěj..). Volal co s tim.. rikam - hlavne dohledni, at se napije, to je alfa a omega.
Kdyz jsme spolu mluvili pozdeji, samozrejme to bylo takove to vymlouvani...“se mi zdalo, ze pilo...” ...sama uz vim, ze nejake pocity jsou v techto pripadech irelevantni. Bud tam jsem a tu praci si s tim dam, to pohlidat, nebo jsem se na to vykaslal a pak at nebrecim... :nene:
Tak mi dnes volal, ze je porad spis lezici, ze slo za mamou, ale upadlo...
Matka sikovna, ale jehne uz studeny cumak, tuhy krk... jeste reagovalo, ale moc sanci mu nedavam...
Mamu jsem chytla, oddojila (krasne zlute huste mlezivo!! :nesouhlas: ) a podala mu asi tri strikacky s kapkou Kombisolu SE (polykal), polozila k nemu PETlahev s teplou vodou. Pak dodojila matku, co se nechala (byla moc sikovna a nekopala) a pak odchytla tam bydlici zname majitele ovci, kteri se nechali ukecat a jehne vzali do vytopene chatky. Dala jsem do kosiku s novou petkou, prikryla rucnikem (lepsi hadr jsem nemela) a majiteli predala mleko, strikacku, Kombisol a instrukce...
Tak uvidime.
Ale moc to nevidim : :mrzimeto: Prinejhorsim bude mit alespon mlezivo pro priste, kdyby byl problem...
Ovce je pry z velkeho stada, kde se mnozilo vse se vsim, tak je otazka, zda tam uz neni nejaka geneticka porucha z pribuznosti...? Minuly rok jako prvnicka porodila mrtva dvojcata, letos jedno mrtve, jedno malo zivotaschopne... mrtvolku jsem nevidela, jestli je dovyvinuta...
Kazdopadne jestli tohle taky umre, pak ovce na jare pujde do prvnich letosnich klobas... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Kostey »

Já si nakonec pořídil resuscitátor pro telata. Funguje i na jehňata a kůzlata pokud nejsou uplně mikro. Než ale pořizovat oba dva, tak jsem volil tu větší variantu. Používali jsme jí na veterině právě i na jahňata a kůzlata a věděl jsem že se na ně použít dá.
Nikde jsem ho tehdá levnějc nenašel.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Bekkky »

Pokud jehně nedostalo alespoň trochu mleziva po porodu, asi to nedá.
No a takové ty story o nezdařeném bahnění, to je otázka... Jak to vlastně u dotyčného chodí?
Jehničky mívají pevnější plodové obaly a k tomu to ještě moc neumí s olizováním. Jsou úzké a porod zpravidla postupuje pomaleji. Ve stádu se tolik neprosadí a tak se třeba hůř dostanou k lizu, může mít málo minerálů i plod. Mívají hodně tuhé zátky ve struku, je potřeba odstříknout. Protože nemají tolik zkušeností, potřebují, aby jehně bylo aktivní a komunikovalo, jinak se o něj přestanou zajímat. A potřebují být v klidu. Často se do rodící ovce začne montovat jiná, chce ho odvést a jehničky, když jsou neprůbojné, tak si to nechají líbit.
A to nemluvím o tom, že jim mlezivo mohou krást starší jehňata.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od Jamarov »

Loni jsem život jehnicce vybojovala a vypadalo to ze to nedá. Vím jak vypadá poslední fáze před tím než odejdou. To pak nutim muze aby to ukončil. Loni jsem byla marod v posteli po deseti letech a nechtěla jsem to vzdát,mela jsem ji v posteli několik dní pak mesic v obýváku :vytlem: Ale to mlezivo dostávala hned od porodu. A i tak to byl boj. Takže Hippie taky bych to viděla na zázrak. Oni někdy mají takový zachvění aktivity a pak je prudka změna :smutek: Třeba to je jen ma zkušenost :nevim:
Ale i zázraky se dějí :mrk:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nepravidelné polohy jehňat a kůzlat a porody

Nový příspěvek od minie »

Zázraky se dějí a já budu držet palce, ať se takový zázrak stane.
Před pár lety jsem v noci v mrazu při kontrole našla postupně 2 polomrtvá jehňata, nebečeli, neudrželi ani hlavičku a jen líně polykaly. Udělala jsem maximum, co jsem znala z různých zkušenností a přidala k tomu svoji intuici. Svoji druhou šanci využili :souhlas:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 hostů