Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Bekkky »

Netopýr:
Já taky beru loňské jehnice jako jehňata a mluvím o nich tak, i když jsou už ted březí a máme už další, letošní a tak bych z nečinila tak příkré závěry z toho, jak se celá věc má. Vždyť na dálku a bez konkrétní znalosti situace se to špatně posuzuje.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Když se tedy tak zabýváte mou kozou, můžu vám k tomu obecně říct, že je velký rozdíl mezi např. kozou anglonubijskou nebo burskou a našimi plemeny bílou a hnědou. Naše mléčná plemena jsou raná a ve věku 6 měsíců jsou prakticky dospělá. Jsou lidé , kteří je připouštějí ještě ten rok tak, aby koza porodila zhruba v roce, protože ji to v růstu nezastaví. Jiná skupina lidí naše kozy připouští až v další sezóně, ale riskují, že už budou příliš tlusté. Kozy hnědé i bílé rostou 3-4 roky a jestli porodí nebo ne, na to nemá výrazný vliv. Čili přidávat smajlíky, které vyjadřují úžas nad tím, že by koza v roce a půl dvakrát rodila, opravdu není na místě.
Nehledě na to, že důvod polohy plodu v děloze je velká neznámá i pro kozí porodníky a nelze to svádět na takové nesmysly jako píše Netopýr. Pokud by někdo snad měl pochybnosti, může se jistě obrátit na Kliniku chorob přežvýkavců a prasat při Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno. Tam jsou odborníci s touto specializací. Pokud já osobně mám nějaké pochybnosti nebo otázky, zavolám tam a vždycky jsem se setkala s ochotou poradit a pomoct.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Dnes přišla řada na Velbloudku.
Přílohy
P7300022.JPG
P7300017.JPG
P7300019.JPG
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od kosta »

Nádhera.Gratuluji.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Jmeno sedi. Mlade vypada jak mala lama :vytlem:
Ja uz se taky tak tesim na porody.. :andel:
Kamarad tady uz taky rodi - ovce i zakrsle kozicky... ale js to schvalne smeruji az na zac.jara - dost me rozciluje, ze mi pak mladi lezou do krmitek a znehodnocuji seno...tak jsem rada, kdyz uz moc dlouho nejsou na sene, ale zacinaji se past... letos to mam na pulku unora, stejne jako minuly rok. To je asi nejdriv, co jsem ochotna pripoustet... :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, já jim připouštění nereguluju (takže to vlastně není připouštění :usmev: ). Ale zase jsem radši, čím dřív to je. Jednak se mi líp osvědčuje, když kůzlata začínají pevnou stravu se senem a pak také je mléko na dojení dřív. Já nechávám kůzlatům celý den matku k dispozici tři měsíce a kdyby rodily někdy v březnu, mléko by bylo v létě a to je pozdě. Ale u některých, hlavně starších koz, je porod stejně později. Ony totiž dělají větší cavyky a i když mají říji, stejně uhýbají a až třeba při třetí říji drží. Hlavně když je nový mladý kozel, nenechá se stará koza hned obskočit. Ale není to neschopností kozla, nýbrž nadřazeností staré kozy ve stádě. Musí jí víc nadbíhat a to dýl trvá.
Ale Vy nedojíte, takže to je jinak.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Už je kůzlat víc a potřebují se někam "odstranit", když dospělí dostanou do krmelce krmení nebo se honí a podobně. Já jim dělám zákryt z palet, které jsou opřené o stěnu. Schovají se do šikminy mezi stěnou a paletou. A druhé místo je obyčejné prkno, natlučené do rohu. Kůzlata tam vlezou, koza by tam taky vlezla, ale nechce se tam žádné podlézat, není tam nic zvláštního, jen kout. Tak tam mají kůzlata klid.
Přílohy
P8020026.JPG
P8020025.JPG
P8020027.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Oreb: to je úplná hromada štěstí! :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Je to trochu podobné jako hromada plyšáků u dětí doma. Ale tyhle mají lepší kožíšky :usmev: .
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Boží hromádka :andel: Kdyz takhle leží a nevymyšlí lotroviny :vytlem:
Uz se taky těším a začínám byt nervózní aby vše proběhlo jak má. Mela jsem doposud obrovské štěstí. Žádný komplikovaný porod. Asistence snad dvakrát a mírná. Žádný uhyn kůzlat...tak se modlim a prosím zda by to tak mohlo byt dál.

Oreb taky jsem nechavala 3mesice plne pod matkou,pak bohužel porážka a dojení. Nešlo je nijak oddělit a vždy si našli k sobe cestu a to řvaní kdyz nebyli u sebe je krutý.
Ale letos jsem nucena kvůli velkým vydajum a zajmu o kozí sýry změnit postoj.což jsem nechtěla,ale jako koníček už to nelze brát,kravka je momentalne cerna dira a ja se financne dostala uz do minusu.Takže budu muset oddělovat a začít dojit mnohem dříve. Ale abych nechala kuzle pod kozou jen par dni na mlezivu a pak pryč jako se to dela na velkých farmach to bych radši přestala a našla jiný způsob privydelku.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, mně se to prostě neosvědčilo. Zkoušela jsem za ty roky různé možnosti. Vyloučila jsem porážku ve dvou třech měsících. Je to jako větší králík, tak jsem prostě vymýšlela všechno možné, aby se mohli nechat dorůst. Nejdřív všelijaké pytlíky na vemeno, ale dost často dřely popruhy. Pak náplasti a u té jedné jsem zůstala už několik let a měnit nebudu, dokud ji budou vyrábět. Prostě zalepuju a jde to. Myslím, že i Augenblickovi se to osvědčilo tak, jak to dělám. Třeba k tomu napíše. Místo pro oddělení taky nemám, tak neodděluju kozy od kůzlat, ale kůzlata od vemene :usmev: . Porážíme kolem 6 měsíců, někdy později, jak se to hodí. Aby z toho života něco měli oni a my zase aspoň kus masa.
Zkoušela jsem odstav ve dvou měsících, ale rostli hůř a byli míň odolní, tím bylo víc starostí. Ještě se to dá tak, že do dvou měsíců pod matkou a ve třetím měsíci přes den pod matkou, přes noc zalepit a ráno podojit. To jim svědčilo taky. Vůbec se mi neosvědčilo sušené mléko, taky mizerně rostli, navíc jim to moc nechutná. Vím, že se to tak dělá, ale mně se to neosvědčilo.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Máme letos miniaturu kozy. Narodilo se hodně malé kůzle, které jsem poskytla k adopci jiné koze. Má 30 cm s ocáskem a nataženým krkem a hlavou. Jsou mu asi tři dny a zatím je čilé.
Přílohy
P8060041.JPG
P8060039.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Oreb: to ma ale nadherne zbarveni! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Já tu mám všechno možné, trochu bude i durynské krve.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Takové pidi :andel: Kolik vazi asi?

Sem úplně blba,Oreb děkuji :souhlas: Vždyť já používám na zalepeni tejpy,naprostá spokojenost,nevím proč jsem vůbec přemýšlela ze budu muset oddělovat.
Vaha v trupu je kolem 10kg výjimečně méně,nad 15kg uz nikdo nechce. Finančně to vyjde pěkně,kdyz pominu ten věk :plac: Ale ve 3mesicich to někdy jsou pěkný lumpove.
Mam fajn reznika ale neni poblíž,takže se dělá vše najednou.tak aby nebyli hodně velcí ani malí.
Jinak na tu lahev se to hur uci kdyz jsou stari a matka jim dává od sebe.a jasne ze susak chutná jinak.
Spis jsem přemýšlela ze podojim a část koziho mléka jim dam bud s kravským nebo sušeným.
Tam jde o to ze oddělí kuzlata brzy kvůli nasazene vysoké laktaci,kterou jim udrží.to my co začneme dojit až po 3mesici co jsou pod nimi kuzlata uz na tuhle nadoj nedosahnem. Ale ani ja to nechci za každou cenu.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Já jsem láhev nepoužila ještě nikdy, když měli mít sušené nebo bylo potřeba dodat mlezivo, dala jsem misku trochu výš, aby se nemuseli sklánět a naučili se to. Ale jen ojediněle, nepřináší mi to výhody, jen starosti s mícháním a chystáním mléka. To dělat nechci. Když nechám kůzlatům matku do 3 měsíců plně a přitom od dvou měsíců pro jistotu oddojuju (je toho málo, ale aby neubývalo mléko), je koza natolik rozdojená, že mléko ještě neubývá. Když ji člověk dojí od dvou měsíců, většinou se dojí dvakrát, někdo třikrát denně. Ale když má kůzle, pije víckrát a ještě ji vydojíme úplně, takže jsem nepostřehla, že by pak už bylo míň mléka. Taky některá koza, když už nekrmí kůzle aspoň občas, sama od sebe ztrácí mléko, ať se dělá, co chce. Když ho trochu krmí, má ho dost.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Jak jsem včera slíbila, tak činím. A rovnou poprosím pak o radu i zde . V neděli odpoledne se nám narodila trojčata - kluci - dva jsou velcí, prvorozený je prcek malý. Aby měl plné bříško dohlížíme, přednostně přiložíme na pití co cca 2-3 hodiny. S MVDr. jsme včera konzultovali kozenku, vypadalo to, že by se mohl chystat zánět - naštěstí ne, jenom se to mlíčko začínalo městnat, tak dostala injekci proti zánětu a já oddojila za den cca 3 dc - šly do mrazáku. Dnes bude kontrola a rovnou konzultace, co s prckem, zda píchnout selen, či co jiného, a nebo ponechat na přírodě. Hladové není, manžel kontroluje 2x za noc, klidně spí - jednou na hromádce s ostatními, jednou samo stočené u kozeny.... ale váha skoro 3 denního kůzlete je cca 1,4 kg. Ty větší tipuju už kolem 5 kg, když je vezmu do náručí.

A teď ty fotky - v náhledu koukám, že se poskládaly jinak - tak tedy odspodu: novorozeňata, pak pondělí, úterý a poslední tři dnes ráno.
Přílohy
20200212_070123.jpg
20200212_070252.jpg
20200212_070436.jpg
20200211_075201.jpg
20200210_091419.jpg
20200209_151857.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

To je ale krasna rodinka! :usmev:
Uprimne bych malemu moc sanci nedavala. Nevypada extra dobre - je nahrbeny s rozjezenou srsti...

Jak jste prisli na zanet? Nestacilo trochu oddojit a rozmasirovat? Ony ty leky se taky dostavaji do tech mimin, takze jsou i ony zatizeni, coz pri tak choulostivy organismus je velka zatez... nebo dostali nahradni mleko misto matcineho? Promin, nepochopila jsem to oddojeni do mrazaku.

Jak bych postupovala ja (ale kozy jsem moc dlouho nemela, takze resim spis ovce...):
maleho bych asi nechala osudu. Nez piplat nedomrle mlade, ktere stejne nejspis driv nebo pozdeji umre, to si radsi odpocinout a nechat matce jen dve, ktere dobre ukrmi a ty budou dobre rust.
Vemeno kontrolovat, zda se netvori nekde zatvrdliny a pokud ano, zkouset rozmasirovavat. Jestli na to je kapacita, tak po nakrmeni malych klidne oddojit a dat do mrazaku (resp. po cca tydnu jiz lze konzumovat - ale bacha na ochrannou lhutu po tech atb!!). Mala kuzlatka nemuseji stihat mame odpit dostatek, takze se muze stat, ze by mela nabeh na zanet. Ale dokud tece bile mleko a vemeno se da rozmasirovat, delala bych radsi to, bez leky.. myslim, ze tu doporucovali kozari (snad nekdo upresni nebo potvrdi) alespon sadlo, klidne cernou nebo konopnou mast...
Hodne stesti, at se brzy vse ustali a jsou zas “bezudrzbovi” :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

S kůzlaty či jehňaty zkušenost nemám, ale u selat se nám ve třech vrzích vždy objevil jeden zákrsek, oproti ostatním třetinový (uvádí se, že "přežívající" hmotnost novorozeného by měla být min. kilo a tihle měli sotva čtvrt...) Vždy jsem čekala, že to nedají a pokaždé to zvládli. Sourozence samozřejmě nikdy úplně nedohnali - když se poráželo jedno ve dvou metrácích, tak zákrsek měl 140.. ale přežili.
Takže bych to úplně nevzdávala, teď je samozřejmě kritické období, ale pokud ho zvládne, tak to dá. Nebude z něho samozřejmě žádný šampion, ale pokud plánujete i tak kozlíky později porazit, tak bych v tom neviděla problém. Holt bude menší...

Tady jen pro porovnání (zákrsek je ten s tou červenou tečkou, ale to jste asi poznali :usmev:
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Jednou jsem měla zákrska i ve vrhu králíčat - opět třetinový oproti ostatním. Čekala jsem, že nepřežije, přežil. Když se králíci poráželi, tak jsem tuhle ještě nechala, zdála se mi menší. Pak přišel soused, jestli nemám samici do chovu. Nabídla jsem mu ji (s upozorněním, že byla prťavá a do chovu to asi nebude nic moc..), vzal ji, dnes je z ní víc jak pětikilová mašina a dává 8-12 mladých..
Naposledy upravil(a) xchipsy dne 12 úno 2020 08:56, celkem upraveno 1 x.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů