Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Já to chápu tak, že když koza byla v KU, tak i když teď není, její první kůzlata mají nárok na POP právě proto, že koza už má třídu vydojenou. Příště už ne, protože už v KU nebude.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Tak nám to hezky roste a dělá blbiny. Dokonce i ten poškrabek se snaží. Tak snad to bude OK, ťuk,ťuk, ťuk....
Přílohy
20200218_090310.jpg
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od arus »

Nirrti, krásná kůzlátka máte. Někde jste vzpoměla, že jste jezdívala na Valachy. Jsem z Valašska a tak jsem zvědavá, kam jste jezdila, ale pokud to neprozradíte, zkrotím svou zvědavost. :))
:arus:
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Arus - děkuji. Moje maminka pocházela z Valašska, Pulčiny. Byla ze 7 dětí nejmladší, nikdo z nich už zřejmě nežije. Stýkáme se vpodstatě pouze s jedním z bratranců , žije ve Valmezu. No a muž pochází rovněž ze "severu" kousek od Hranic.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

IMG_20200216_133115.jpg
IMG_20200216_133136.jpg
Jsme přítulné , hravé, malé a mladé
Určitě vyrosteme jako mamka
Chcete nás
I jednotlivě
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od arus »

Nirrti píše: 18 úno 2020 10:17 Arus - děkuji. Moje maminka pocházela z Valašska, Pulčiny. Byla ze 7 dětí nejmladší, nikdo z nich už zřejmě nežije. Stýkáme se vpodstatě pouze s jedním z bratranců , žije ve Valmezu. No a muž pochází rovněž ze "severu" kousek od Hranic.
Nirrti, tak na tu vesničku koukám z vrcholu kopce, kde mám kamerunky. Vzdušnou čarou 5-6 km a taky jsme tam chodili s dětmi na skály na výlet. Těší mně to! Ať se Vám vše daří! :ruzicka:
:arus:
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Arus, děkuji, i Vám. Spadali pod Pulčiny (Pulčín?) , ale bydleli na samotě, cca 5 km po svých z Lidečka někde ze zastávky. Už si to přesně nevybavuju. Dneska už se tam dá dojet autem, tuším, tenkrát nikoliv. Dnes to stavení a přilehlé louky a lesy patří bratránkovi, za těch minulých cca 45 let jsem tam byla jednou, s děckama, s nostalgií zavzpomínat.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

Poprosím zde zkušené o radu. Kůzlat pijí z jednoho struku - no možná opatrně i z druhého, ten jde hůř. Tak ten druhý vydojuji ráno a večer, tak aby ta druhá polovina byla na úrovní té vypité, možná trochu víc, aby měli prcci. Oddojené mléko vypije ten maličký. Ale - oddojené mléko před zchlezením cedím přes plachetku a narazila jsem na sražené kousky krve - ne moc, ale jsou tam. Včera večer bylo mléko růžové, dnes jasně viditelná usazenina na dně odměrky. Ranní dojení je mléko normální, bílé, ale sraženinky tam byly.
Čím to může být? Prasklá žilka? Nedostatek něčeho - vápníku? Krmením - dostává mrkev i červenou řepu? Kozlíci už jsou celkem dravci, tak možné poranění od nich? Koza je v pohodě, při dojení neuhýbá, necuká, vemínko je plné, ale tak normálně, žádné zatvrdliny, mléko je normální konzistence, bez sraženin.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Nirrti, všechny příčiny, které jste uvedla,jsou možné. Poranění zuby, prasklá žilka nebo i trochu zánět. Jak to líčíte, nevypadá to na žádnou katastrofu, ale za dva tři dny už by mléko mohlo být bez krve. I kdyby tam krev přetrvávala, dojte dál, případně byste mazala, jak jsme tu už někde psali. Mně se také stalo, že mi do mléka naprášily otruby a na dně láhve se udělala červená usazenina. Vypadalo to jako krev. Ale foukal vítr a od huby kozy mi otruby navál do kbelíku a při cezení otruby prošly sítkem. Načervenalé mléko by mohlo být také třeba po třezalce, ale tu stejně kozy většinou moc nežerou a v seně jí asi tolik není.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

oreb1: děkuji
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak jsem vcera o půlnoci kontrolovala kozenky,jedna uz je nachystaná,v pět rano kontrola a nic.holky spokojene.vzdy všem sahnu na veminko a kouknu pod ocasek.
Ted po obědě kontrola a des. V kotci místo Ruzenky-prvorodičky stojí byk, Ruzenka v jiném kotci u jine kozy.
Býka sem vyhnala,vyvraceny plot opravila a Ruzu vrátila do kotce,koukám na vulvu a takto vypadá.
Ty odreninky ani zarudlost rano nemela.zrychlene dýchá ale seno basti.na porod se mi nezdá ale ten stres co si chudák zažila.Ani nechci myslet na nejhorší.
Vim ze tu byla nekde fotka malinkeho vyhrezu.Přišlo mi to podobne. Nikdy jsem nezažila.ale Ruza ji ma divnou uz od malička.fotku ted nenajdu,ale vim ze me to udivilo.
V březosti ji začal vylezat v dolní části jakoby cipek.ale v barvě kůže,nic zarudlého jeste rano ok. A ted takto.myslite ze jde o vyhrez? Snad fotka zblízka nikoho tady nepohorší :usmev:
WP_20200220_14_05_51_Pro.jpg
ted musim odjet do práce,nemam čas si tu hrát s pilou a kladivem. tak snad se uz nic nestane.pokusim se lip zabezpečit krajní ploty kotců.Ale je to šílený,ja to lip opravit nedokážu.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Já nic vyhřezlého nevidím, připadá mi to ok. Úplně stejnou ji má naše Kira, naopak Ála poslední asi měsí a něco naopak takovou "macatou" :blazen: (divnej pojem, ale odpovídající mě nenapadá :promin:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak nevím, jsou tam? Nejsou tam? Každý den na ně čumím a "přeměřuju je očima", ale vím prd... Soudě podle vemínka Kiry, které vypadá, jakoby už dojila nejmíň dva litry, bych řekla, že ona březí je, ale u Ály fakt netuším... Ikdyž mám pocit, že možná má vemínko malinko větší, pokud teda už nemám halucinace a není to jen oje zbožné přání... :nevim: Ještě navíc Ála pelichá jak starej medvěd :blazen:

Kira
kira0.jpg
Ála
ala0.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Myslim, ze jsou obe brezi, Xchipsy :mrk:

Jamarov: nevidim nic nestandardniho :usmev: Ja uz jim moc pod ocasy nelezu. Stejne to nenapovi. A o veminka nenapovi. Jedine, co je jasne, kdyz se trhne od stada a jse nekam do ustraní. Do te doby se jen marne hecujeme a nervujeme :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
nitraner

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od nitraner »

Jamarou, souhlasím s holkama. 😂
Tedy, hodnotím to jen podle ovcí. 😂😂😂
Totiž takhle to měla i jedna ovce, řekl bych že o neco víc otekle. Každý den jsem chodil k ohradě v očekávání. 😂 A za 14 dní když jsem byl na školení přišla zpráva že jsou dvojčata. 😂😂😂
A to jsem tady prošmejdil vše abych zjistil jak vypadá vyhřez. 😂😂😂
Tak jsem zvědav co holky letos. 😂😂😂
Věřím že to dobře dopadne. 👍
:nitraner2:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, asi vidím, co myslíte, ale je to tak titěrné, že i kdyby to byl nějaký minivýhřez, tohle určitě nic neznamená. Až kdyby fakt byl kus venku, tak by to bylo k řešení, ale tohle je spíš Vaše představa :usmev: . Pro Váš klid se jí na to koukněte za pár dní a uvidíte.
(Prožili(y) jste si dnes drama s přesunem v kójích. Spíš prožilY, protože bulíček z toho měl asi radost.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

No...já tím,že sleduju všechny denně tak vidím i nepatrné rozdíly...takže to řeším jelikožRůžičku sleduju celou březost,prostě mi ta její... přišla vždy divná.Myslím že i Profesor něco usoudil když tu byl...ale co?To už teď zas nevím.
Oreb..no právě,že Bulíček už má chutě a vím ,že mu březí holky voní,nemůžu je mít puštěné jelikož by se stalo neštěstí,jedině kjdyž ho mám na úvaze,už jsem ho musela jednou seřvat když se snažil na březuli dostat...takže tak.Dost mě to vyděsilo,že ji mohl ublížit,připouštěla jsem ji až druhým rokem je to moc pěkná koza a mamina dobře dojí...tak uvidím zda se pomamí :usmev:
Tak jste mě uklidnili s výhřezem,děkuju...no už asi plaším...stačí mi teď málo.Jedna hrůza za druhou a to denně :smutek:
Takže Oreb ano...asi má představa,už vidím i to co není.

Xchipsy-podle velikosti břicha se neřídím,koza jako vzducholoď a má třeba jedináčka,pak koza totálně bez břicha a známek březosti porodí dva krásné a velké kozlíky...
Sou to záhady někdy :usmev:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak hlasim první porod Lizy ráno kluk a holcicka-hurá první holcivka od sefove :hura:
WP_20200221_07_12_51_Pro.jpg
WP_20200220_21_54_06_Pro.jpg
WP_20200220_21_48_17_Pro.jpg
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

No tak huráá :souhlas:
Tykat, díkes ....
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Po obědě Rozinka kluk i holcicka :hura: A ještě
WP_20200221_13_24_25_Pro.jpg
Máša nádherného kozlika. A je moc šikovný naučil se sam lehnout na napiti.to sem nečekala,ma silne struky a k zemi.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů