HOLUBI

Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Když se dívám na ten křivej prst,tak se mu to mohlo stát při kroužkování,ale to dnes nikdo nezjistí,kde je problém.Nechal bych ho v chovu a čas ukáže.Že nemá tak hezkou postavu vůbec nevadí,protože kolikrát špatný pár dá šampiony.Pořád je to sázka do loterie,pokud neznáš mejméně 7 generací předků.Sama poznáš za pár let,pokud si povedeš evidenci, jaká je to radost hrát si s barvičkařením a celkovým vzhledem.Genetika je úžasná věc,ale pozor u holubů 100% genetik není.To by jsme museli začít u holuba skalního a zeptat se Mendela jak to s tím hrachem myslel.Dělám si z toho legraci,ale za 57 let holubářské praxe to jinak nejde. Ta hnědá se zamodralým ocasem je v kvalitní postavě,ale vždyť na výstavu nemusí,hlavně že předá potomkům tuto kvalitu né?Určitě má nějakého předka modrého a je tedy štěpitelná do modré a s modrým dá krásně modré.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Xchipsy,pokud se v tom chceš orientovat,tak si sežeň knihu:Dědičnost u holubů (Axel a Jana SELL)vydaná u nás v r.2018 u Vydavatelství Víkend.Zatím předčila všechny knihy o holubech u nás.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Pipka na výstavy určitě ne, není kroužkovaná (ani její černý brácha a strakatý brácha), ještě jsem nebyla ve svazu a tudíž ofiko mám kroužky až na letošní rok. Ostatní lonští kroužkovaní jsou, protože jsme kroužky sehnali od těch, co už je nepotřebovali (vím, nemá se to... :promin:
Jinak Pipky rodiče jsou ta zrzavá samice a bíločerný strakatý samec, to byl náš jediný chovný pár (druhé dva páry byli ti kříženci - bílí a pak pštroska s cikánem - ty už jsme zlikvidovali), čistokrevný, kroužkovaný.

Tu jsou (to je vlastně poslední fotka samce, kterou mám.. :plac:
king_pár.jpg
Oni celkově dávali ty barvy pokaždé všelijak, Pipka je hnědá s modrošedou, pak byli celočerní, původně černý a teď je z něj/ní černobílá, hnědobílí, "správně" hnědá...No největší čoromoro je "Hrdlička", původně to mělo takovou krásnou barvu něco mězi poštolkou a krahujcem a hneska je z toho taková divoká bílostrakatá :)) (samec, kterému jsme šlohla tu hnědou a on si zabral tu novou modrou - ti samci jsou stejně hrozní kurevníci :blazen: zkouší to na každou, která kolem nich projde, ikdyž už svou mají...)

Nejdřív vypadal takhle (to byl ještě hezkej :usmev:
hrd02.jpg
Pak se začal měnit:
hrd03.jpg
A dneska vypadá takhle :udiv:
hrdlička1.jpg
Tady je to původně černé a dnes černobílé (doufám, že samice)
straka2.jpg
Venku leze sluníčko, tak zkusím nafotit ty nové "modráky", straku a maďara...
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Se teda pěkně blbě fotí :nene: Člověk se za nima plíží, oni pomaličku popocházejí, jakmile se zastaví, tak chci vyfotit a oni se buď zase rozeběhnou, nebo otočí...
Tak aspoň trochu:

modrá samice spárovaná s "Hrdličkou" (ta druhá modrá je úplně stejná, jen o něco mladší)
modra samice_ž.jpg
modrý samec (zatím spárovaný se "špatně hnědou" samicí :154:
modry samec.jpg
Strakatá samice (nejmladší, zatím nevím, ke komu ji dám..)
straka.jpg
Maďar samec, taky nevím, ke komu (myslela jsem k mojí černobílé, pokud to tedy bude samice..)
madar0.jpg
madar.jpg
No a lepší fotka našeho křivoprsťáka
hnedobily.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Xchipsy,než začnu psát,tak bych chtěl,aby jsi si nemyslela,že dělám chytrého.U nás se říká,že učenej z nebe nespadl.Lehce nastíním co vidím na fotkách.
"Hrdlička",když se narodila,tak zbarvení mezi poštolkou a krahujcem a po přepeření je z ní tygr.Staří holubáři tomu říkali,že klame zbarvením.Správný tygr má probělenou hlavu a probělené trojůhelníčky na křídlech a nejvíce tomu odpovídá,ten s křivým prstem,ale bílé je tam moc.Toto tygrové zbarvení propagovali němci a u nás to není tygr,ale zbarvení stříkané,i když všechny znaky jsou tygr,tedy probělení až po přepeření.
Modrá samice spárovaná s hrdličkou: Není modrá,protože má probělenou hlavu,tedy špatně vybarvený modrý tygr.Odchov dle mého budou stříkaní.
Modrý spárovaný s hnědou s modrým ocasem,není také modrý.Jeho zbarvení je modré šimlové,ale opět tam bude v předcích tygr.
Maďar,i když je to horší fotka,tak to hnědé šimlování tam také vidím.
Závěrem říkám,že jsou krásní a je úplně jedno jak je spáříš,protože vše půjde buď do šimlování,nebo do stříkaných tygrů.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Děkuji. Rozhodně si nemyslím nic o "dělání chytrého", já tomu nerozumím vůbec, pro mě je to holub a ještě tak king, tím moje znalosti končí.
K těm barvám - já je takhle píšu, ale správně je to určitě jinak, já třeba říkám těm bíločerným nebo černobílým "straka" a ten chovatel jim říká "stříkaní"... Jestli jsou ti modráci správné barvy nevím, máme je od chovatele, který je celkem úspěšný a na jednu stranu doufám, že by nám nedal nějaký vyloženě špatný brak (myšleno něco, co je třeba sice pro něj horší, ale není to úplně výlukové), zase ale určitě nám asi nebude dávat to nejlepší, co má..
Říkal, ať ty modré dáme do páru buď s černým nebo se strakatým (stříkaným), jenže tolik jich zas na výběr nemám, černého samce tu mám jednoho, k tomu dám buď tu jednu modrou samici nebo tu mlaďounkou bíločernou. Druhou modrou nechám s tím "klamákem" (Hrdličkou), už se spárovali, tak je nebudu zas trhat.. No a pak to bude těžké rozhodování - nesedí mi to do počtu, minimálně dvě samice musí "z kola ven" - teď jich mám 7 (původní matka Zrzka, pak 3 výletci od ní a 3 samice dovezené), ale samců jen 5, z toho 3 moji (včetně křivoprsťáka) a dva dovezení... Můžu seskládat 4-5 nepříbuzných párů, nevím z kterých, nevím nevím... :plac:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

No tak mám pocit, že se mi moje plánování začíná nějak hroutit.. :smutek:
Zrzka (stará matka) naznala, že dva dny truchlení je dost a reagovala na dvoření svého černého syna. Vyhnala jsem ho, tak to na ni začal zkoušet rys a taky se netvářila, že by byla proti. Tak jsem lapila Maďara, strčila ho k ní...a ona se na "něj" vrhla a začala ho štípat. Tak jsem udělala mřížku, strčila je oba do králíkárny, aby byli oddělení a oni tam čumí, každý v jednom rohu a žádná reakce. Tak si říkám, jestli slavný Maďar není náhodou Maďarka :vztek: Ale je to "holub jak bejk", tak bych spíš tipovala samce, ale proč se nijak neprojevuje? Nebo to trvá třeba den dva než začne jevit nějaký zájem a chovat se jako samec? :udiv:
Pokud by to byla opravdu samice, tak jsem ještě víc v prd*li než jsem byla, protože místo pěti samců a sedmi samic budu mít samce jen čtyři a samic osm a to už bude muset "chca nechca" přijít ke slovu sekyrka... :plac:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od oreb1 »

Nebo nechat zatím syna projednou a sehnat samce na další (chtěla jsem napsat vrhy :blazen: ), až prostě bude mít další mladé. Nebo roztrhnout jiný pár a tam nasadit syna tadyté vdovy a téhle dát toho uvolněného. Jestli teda už všichni nesedí.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

No ono se to právě kombinuje blbě, protože ti moji jsou všichni příbuzní, jsou to vlastně sourozenci (od jednoho páru z různých hnízdění) a tahle zrzavá je jejich matka :smutek: Takže k ní bych potřebovala úplně nepříbuzného samce - no a toho nemám, protože ze všech holubů, co jsme dovezli, je samec jen jeden (modrý) a ten se spároval s hnědou samicí (dcerou od zrzky). Ostatní samci jsou její synové. Samic mám až moc, to si můžu vybírat, ale samci jsou nedostatkové zboží :prekvapeni:
Ikdybych ten pár "roztrhla" a modráka dala k zrzce, tak jsem stejně v háji, protože mi tu zbydou jen samci a samice vzájemně příbuzní a pak nepříbuzné samice. Takže ty sice "nastrkám" k mým samcům, ale k mým samicím nemám co dát... Což znamená mrazák pro Pipku, hnědou i krásnou černobílou... :plac:
Koukala jsem do inzerátů, že bych něco koupila, ale všechno je strašně daleko. Jediní nejbližší je inzerát z Netína (50km), tak tam asi zkusím zavolat, ale pán nabízí jen 4 mladé, tak se budu modlit, aby aspoň dva z toho byli samci (a aby byli ještě k prodeji...)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Když jsem byl na únorovém trhu v Soběslavi,tak tam prodávali moji dva kamarádi špičkové Kingy.Je to vždy první neděli v měsíci od 07-11.Pokd by jsi chtěla kontakt na kamaráda J.Pundu,tak ti ho pošlu.Bydlí na Jihdřichohradecku a to máš kolem 80 km.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Děkuji, ale obávám se, že to by doma neprošlo, i na těch 50km se partner tváří "nevlídně" (tak asi pojedu sama :usmev:

Mě je divné hlavně to, že chovatel tvrdil, že je to samec (prý se u něj i už pářil), ale tady se vůbec nijak neprojevuje. Sedí, čumí, chodí...a hlavně je potichu. Moji samci (i ten modrý dovezený) se nafukují, točí, bublají...a tenhle vůbec nic. Tak nevím, jestli se jen stydí :blazen: a nebo co se děje. Teď jsem je půl hodiny šmírovala a vůbec o sebe nemají zájem, jediná aktivita maďara byla, že přišel k mřížce, chvíli do ní ťukal zobákem, Zrzka na něj z druhé strany chvilku koukala, pak si odešla do rohu a "samec?" si začal čistit peří...
Nebo to chce prostě čas, aby se projevil? Je fakt, že dneska budou zavření teprve druhý den a tak třeba zítra už se nějak projeví, ale je mi jich líto (jsou zvyklí být zavření jen přes noc, jinak si celý den chodí kam chtějí) a taky mě zaráží, že ten černý (její syn) se hned začal točit a bublat a samici se to očividně hned líbilo (svěšovala křídla, točila se kolem něj), zatímco do Maďara se pustila jak ďábel.. :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

No já bych řekl,že Maďar je holubice,ale to jen proto,že ho klovala holubice.Pokud ta útočná holubice ještě nesnášela,tak jsou to oba samci.
Záleží také na tom,zda Maďar už dospěl.U holubů je to individuální.Někdy jdou do hnízdění v půl roce a některým to trvá také rok.
Xchipsy a co mám říkat Já?U NVH jsem rozeznal holubici od holuba většinou podle mohutnosti ozobí a nyní u barevnohlávků jak? Všichni jsou jednotného zbarvení a velikosti.Když nyní chci rozeznat pohlaví u mladých,kteří se ještě nijak neprojevují,tak opět po letech nastoupila virgule.Někdo říká šarlatánství,ale mnohokrát na výstavách a trzích jsem to předvedl a vždy na 100%.Letos jsem prodával dva mladé páry a tak jsem viruli oprášil a nynější majitel telefonoval,že se mi to povedlo.Jsem spíš proutkař a tak když dělám holuba,tak musím najít prostor,kde není voda jinak mě to mate.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Útočná je "stará bába", je to ta z rodičovského páru, co přišla o samce, takže to je holubice určitě. Maďar by měl být samec a "starý" dostatečně - chovatel říkal, že u něj se už pářil... Jediné, co mě napadá, že v té voliéře má víc barevně stejných a prostě se "přehmátl" a dal nám jiného (a tedy místo holuba holubici) a nebo je to prostě nějaká stydlivka.. Dneska je ještě nechám zavřené a pokud se ani během zítřka nijak neprojeví, tak pak asi Zrzku spáruju s některým z jejích synů - aby jsme ji nemuseli zabíjet (a budou holoubata jen na talíř) no a k Maďarovi zkusím dát samce (samozřejmě tak jak to je teď, čili přes mřížku) a uvidím, jak na Maďara bude reagovat samec a jak bude reagovat Maďar na samce.. Jinak už nevím :otraveny:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak jsem zase plašila zbytečně :usmev: Včera na večer už na Zrzku Maďar trochu houkal, dnes ráno chodila kolem mřížky a tvářila se, že by chtěla za ním.. Připadala jsem si jak v Pošta pro Tebe :blazen: "Chcete se setkat? Mám odstranit stěnu? Odstraňme stěnu!" :)) A dopadlo to dobře, holub se sice nedvoří tak typicky, jako jiní moji samci (netočí se, "nenafukuje"..), ale houká na holubici, ta mu probírala peříčka i se mu nastavovala k páření... Tak je ještě dnes nechám v králíkárně, ať se na sebe pořádně zafixují a zítra (nebo už na noc) už pomažou do "svého" - je nejvyšší čas, protože tam se jim začíná sáčkovat Pipka s černým bráchou...
Takže jeden problém je vyřešen, ale stále zbývají dvě samice z kola ven :smutek: Protože ikdybych dovezla další samce, mám místo jen na těch pět párů - jeden ve starém holubníku - to bude Zrzka s Maďarem, ona je tam zvyklá - no a 4 v novém, což jeden už je strakáč s modrou, takže zbývají tři místa... Pokud bych chtěla zachovat nepříbuznost, logicky musím zlikvidovat dvě moje samice a v chovu nechat křivoprsťáka, pak nebude nikdo lichý a všichni budeme spokojení.. Teda, všichni ne, protože těch hnědých holek je mi líto (černobílou likvidovat nechci, ta je pěkná postavou i zbarvením).. :plac: Ale holt víc místa nemám..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Kingové mi pravidelně hnízdili a vyváděli i v hnízdech pro slepice.
Máš místo v kurníku nebo zajčárně ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

V kurníku ne, v králíkárně sice ano, ale jen zatím, protože mám deset kotců, 2 samce, 5 samic, jedna už mladé má, 3 jsou připuštěné...takže místa bude ještě málo, natož aby bylo navíc :smutek:
Nedá se svítit, křivoprsťáka spáruju s bíločernou, černého s modrou, černobílou s modrým, modrá se strakáčem už v páru je a hnědky holt půjdou pod nůž.. :nevim: Život je boj :mrzimeto:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak jsem vyměkla :blazen: a hnědou nechala s modrým (už mají jedno vejce, tak jsem jí nechtěla zabíjet..) no a abych zachránila Pipku - i za cenu, že ji zatím nechám s bratrem :otraveny: tak jsem udělala ještě jeden budník.. Jenže těm smradům se to nějak nelíbí :mrzimeto: Jelikož už od začátku co jsou v holubníku tak vysedávají nahoře, říkala jsem si, že to bude dobré.. Není. Lezou do stáje, tam samec nosí Pipce seno.. :prekvapeni:
Pomohlo by je tam zavřít? Na den? :nevim:
IMG_20200223_073645.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Zavřít je na jeden den je málo.Já bych je zavřel alespoň na týden a uvidíš.Kingovi by to mělo stačit.To já bych musel ty moje blázny zavřít alespoň na měsíc a stejně si udělají co chtějí.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak to nevím, to asi tak dlouho nevydrží :mrzimeto:
Ty dva páry si prostě vybrali budník, začali tam nosit větvičky, tak dostali hnízdo a je to bez potíží..
Ale tihle dva blbci musí mít pořád něco extra :otraveny: Přitom tam jsou ještě dva budníky volné plus ten nový... Ne, oni chtějí sedět u koňa na balíku sena.. :hrabeti:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: HOLUBI

Nový příspěvek od Kouťák »

Tak už se zase ten sokolí ďábel vrátil.Je voprsklej jak nádražní vrabec.Jen jsem odjel z chalupy,tak fotopast poslala snímek a sokol si sedí v klidu na skleníku.Žádný divoký sokol by si nesedl na skleník a tak si myslím,že je to práce nějakého sokolníka .Chudáci barevnohlávci budou mít nyní krušné chvíle,ale co s ním mám dělat? Sám nevím.
SYCR0160.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti