Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

Jo byl to mazec, není vyjímka, že rodí třeba 25 ovcí za 24 hodin, ale pak si dají pauzu a takováhle špička přijde třeba za další dva dny. Ale aby rodily takhle v podstatě 3 dny za sebou, to už není tak časté. To mi pak začnou docházet chouly a materiál, z kterého je můžu postavit, kbelíky na vodu atd.
Na druhou stranu jsem stále ve stáji a můžu na všechno dohlížet atd. V podstatě když vy to tu převážně děláte při práci a nemůžete u zvířat být pořád, tak to mi přijde docela těžké a asi by mě to hodně nervovalo, někdy je jeden porod horší než 20 jiných dohromady.... hlavně když člověk přijde už k rozjetému a třeba to neběží tak, jak má... Já vidím většinou kdy ovce začne rodit, jak dlouho jí to trvá, jestli jde vše OK a taky můžu hned zasáhnout, mám celkem všechno po ruce...
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Byla jsem tehda “na zkusene” u kamarada, co ma asi 300 ks bahnic zakladniho stada. Rodil nejvic kolem 20 ks a i tak to byl narez! Porad jen stavet chouly - obcas nekde prolezlo skrz hráždě nejake jehne, tak se pak hledalo, ci je... znacila se jehnata, vazila, roznest zradlo a vodu do choulu... do toho davat pozor, kde ktera rodi, aby se zvladly vcas posbirat jehnata a zbytek stada je neposlapal a spravne se sparovaly s matkami... byl to dost adrenalin :udiv:
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

tak já už se svýma 4 mlčím :stydim:
Teda to musí být mazec :souhlas: Tyhle situace znám jen z doslehu. Pro mě je toscifi :andel:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

další přírůstek - kluk. kolem půl 10. Zase mrňavej, já to nechápu. Ovce tlustá, jehně mrňavý. Tenhle kluk, musel vyklouznout i s placentou, měl ji ještě spojenou pupečníkem a omotanou kolem sebe. Myslela jsem, že je to důvod, proč nevstal, ale je to divné. Nemohl se postavit, klepal se, tak zahřívám, mlezivo dostal stříkačkou, ovce se stará, teď už si i máma lehla, tak je hodinku nechám a v 1 tam jdu znova. Bylo vidět, že iostatní so chtěji zdřímnouta vypadá to, že se chystá další, tak ať má klid.
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od MartinR »

Tak mě to teprve čeká. Počítám tak do týdne - berany jsem pouštěl 10.října.
Maj u mě teď pravidelně povinné vycházky aby byli v kondičce. Na letošek jsem nepouštěl žádné jehničky tak to snad bude v pohodě. A příští týden snad přijede ajták dodělat monitoring stáje tak snad budu mít holky furt pod dozorem aniž bych tam musel lítat...😉
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Minie: co ten klucik z noci - dal to?

Me prekvapive brzy porodila ta bahnice od Tebe. Vcera, jakmile jsem vytahla paty z domu :ajeje: Je to bohuzel jedinacek, ale ma 6,4 kg. Skoda, ze jsem se rozhodla doplnit stav bahnic az tak blizko k terminu pripousteni. Zacala jsem delat flushing ke konci leta a myslim, ze to vazne funguje. Tedy...zaver budu moct rict az po letosnim bahneni, ale uz minuly rok jsem od zwartblu nemela zadneho jedinacka! Jen tahle, protoze ta flushing nepodstoupila..

Marti: to je bezva, ta kamera - budes klidnejsi a nebudes muset porad litat ven :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

hhippie...chvíli jsem musela přemýšlet, který z beránků to byl, už mám za sebou další porody :andel: Jojo, ten to dal, sláva tomu, kdo vymyslel horkou vodu ve flašce :souhlas: Je sice zvláštní, že tak rychle prochladnul, ale je taky možné, že to byl nějaký extra rychlý porod, když se zároveň s ním uvolnila i placenta a je možný, že tam ležel zamotaný dýl než jsem si myslela.
Já tentokrát žádný flushing nedělala, teda loni úmyslně také ne, jen, jak bylo sucho, tak jsme k senu vozili denně nebo obden nasekanou vojtěšku a ta prý na ty mnohčetné porody měla vliv. Letos mám z 8 porodů 2 jedináčky. Jen nechápu, proč jsou jehňata tak drobná :nevim: Nouvidíme, jak porostou...
Škoda, že se ta holka lépe nezapsala :stydim: Až porodí ostatní z nabízených bahnic, dám ti vědět, kolik měli oni :mrk: A je to holka nebo kluk?

Martine...já připuštím zhruba 1.týden v říjnu, jak to vyjde na víkend. Předloni to bylo 5.10. a první ovce rodily 3.3. Loni jsme připouštěla 3.10. a porody jsem čekala nejdříve 1.3.Proto mě docela překvapilo, že dneska je 29.2.a já mám polovinu stáda odrozeno. :nevim:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

fotky všech jehňat vám vkládat nebudu, ale tady jsou poslední, narodili se po 10. hod večer :usmev: Jsou moc šikovní a jsou to tři bratři :vytlem: NA jedné z fotek se přišli seznámit poloviční sourozenci :usmev:
Přílohy
P1220362.JPG
P1220359.JPG
P1220358.JPG
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Fešáci 👍, tak že už máš odbahněno?
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5320 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Je to krasa! Tos mela tedy fofr letos! :souhlas:
Ja se tesim na pristi sezonu. Rekla jsem si, ze doplnim stavy cistokrevnych zw, jestli se povede nejaka pekna jehnice, tak letos na podzim musim poridit nejakeho zw plemennika... :andel: Je to krasa, koukat na tyhle barevna mladata..
Ja jsem vazne prekvapena, protoze ja mam letos vse cerne a jednoho bileho.. ta genetika.. :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Zw je plemeno kombinované (schoonebeeker za přispění plemene texel a ovce fríské )a i tak se chová , není to plemeno masné jako sf či ch.
Zw má výborné maso, dosti prosté loje.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak marnej beránek nebyl marnej. Šla jsem dat seno a vidim ze Stazina hrabe ...takze jo ,rodi.Do 20minut byl beanek venku,ale nějak jsem s ovcema nepočítala a chybí mi kotce...muz nedodelal jeden poslední koze a tak ovce ten největší prostor nemaji k dispozici jak bylo v planu.
No nakonec se povedlo ovečky zavřít i pře boj venkovnich koz dostat se dovnitř s nimi.
Moc mléka tedy nemá,porod nebyl ani znatelnej,podle vemonka uz vubec ne.ale holky byly venku a emeli krom sena nic.takze se neni cemu divit :smutek: To jsem dost podcenila. Teď uz nedozenu. Beránek je malý na jedinacka. Loni mela dve.snad sem ji tim presunem nezastavila porod dalšího :plac: Musim teď domu k dětem.
WP_20200303_18_57_09_Pro.jpg
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Placentu jsem stihla,slupla ji jak malinu...ale beránka nechce a trka...snad se mi povede nastolit klid a přesvědčit ji.
nitraner

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od nitraner »

Jamarov, měl by se napít mleziva. Ale to víš sama. Pokud udržíš ovci.
Vždy hlavou do rohu, jsem zády k jeji hlavě a namáčknu se na ní, že se nehne a jehně přidržím u srtruku.
No jo, já vím, jsem krapet větší. 😂😂😂😂
Alespoň snaha poradit. 👍
Držiím palce. ✌️
:nitraner2:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Jamarov...přesně jak říkají, prostě namáčknout, když to nejde jinak, hodit obojek nebo alespoň vodítko kolem krku, většinou si ho provléknu za hrazení, není pak potřeba taková síla na udržení, když kope, přidzvednu nohu. Někdy je to fakt očistec a stejně to neklapne, ale pokud ta šance je...Držím palce, ať ho přijme :ruzicka:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Augenblick...nééé, kdepak, poslední bylo myšleno, poslední narození :vytlem: Ještě 6, ale 3 z nich nemají zatím ani vemínko, tak jsem zvědavá :nevim:

Nechci to zakřiknout, ale loni se Záblesk moc nepředvedl co do znaků. Letos perlí. :souhlas:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak to jó. Já jen že už mě bolely palce, jak jsem je držel aby bylo vše ok, tak už je zase držím 😃
Tykat, díkes ....
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

drž, drž, budu ráda :stydim: a moc děkujíí :ruzicka:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Diky za rady :usmev: Musim říct ze udržet kozu mi prijde snadnější nez ovci,přece jenom ta texla ma větší paru nez hnedule.
Tak jsem pochodila kolem domu a našla pěkný plutek :hura: Technicky se mi to povedlo zaterasit a posvazovat....zadna sláva to tedy neni :)) ale funkci to plni... Ovce jsem oddělila,zaridila vse potřebné a po chvilce uz Stazina držela s minimální dopomoci....no dopomocí :stydim: Ja nejsem tak velký milovník jako treba kamarádka co si nechá psiskama oblizat obličej,ale Stazina se rada pusinkuje :)) je desne kontaktní a mazliva ale strada diky kozam a bykovi...takže jsem ji doprala klid,pomazlila a vzorne držela :vytlem: Struky odstrikly a malej se pekne napil.
Snad to bude dobre. Horší je co za vyrval spustily kozy kdyz jsem jim tam ubytovala ovečky.snad nebude do rána kulna na dříví :otraveny:
WP_20200303_21_48_57_Pro.jpg
WP_20200303_21_19_25_Pro.jpg
nitraner

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od nitraner »

Jamarov,
no to je paráda. Hneď se mi díva na ten ranní svět veselji. 👍😂😂😂
:nitraner2:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 17 hostů