Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

xchipsy...jsou úžasný, takový pěkný strakáčci :souhlas: A teda moc pěkné ustájení, škoda, že nejsem koza u vás, byla bych ta nejhodnější a nejmilejší :stydim:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja teda kozy taky dojim uvazane na skobe, a v rohu na stene, z pocatku se tvari ze jim chci ublizit a vyvadi, nektera i leze po stene, ale drive ci pozdeji si zvykne a stoji uplne ok a pozdeji je i nechavam na delsim a zrat u toho, vetsinu koz jsem na konci laktace dojila i na volno...
Kazdopadne rohata koza, co se ohani dokaze byt velmi nebezpecna, v tomto ohledu je bezpecnejsi nakratko uvazat...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
nitraner

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od nitraner »

Minie,
Klidně můžete přijít dělat kozu kemne, já bych Vás pustil i do obyváku. Takové štěstí každá koza nemá. 👍😂
:nitraner2:

PS: nic ve zlém, sranda :))
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

Nebojte, na tohle chytlavá nejsem :mrk:

A budu dojná, na maso nebo gaučová, to jen, abych věděla, jaké mám vyhlídky. :vtipalek:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, v tomhle věku stačí kůzlata oddělit na dvě tři hodinky. Dát je někam domů :usmev: . Koza je pak jen nadšeně uvítá. Ale je to na Vás. K náplasti - vemte takovou, co se snadno odlepí, ať nemá koza trauma z odlepování. A odlepujte směrem dolů ke struku, to tak netahá.
K dojení - chce to dát jí něco dobrého a pak stojí sama. A když to ještě neumí a zkouší uskakovat, uvažte ji k něšemu za nohu nad kolenem nebo co je to za kloub, ne dole nad kopýtkem, ale o klub výš. Pevně a nakrátko. Druhou nohu můžete v případě potřeby přidržet jednou rukou a dojit jednou. Je to lepší než uvazovat za krk. Když má fixované zadní nohy, málokdy se snaží uskočit a zvykne si rychle, když má dobrotu. Kdyby se snažila uskakovat, prostě držte a nepusťte, pak je to kdo s koho. Vyhrát musíte Vy, i kdyby to nešlo. Nikdy ji nenechte, aby skončila, když ona chce. Ještě ji prostě podržte, pak ji pochvalte a pusťte. To půjde, uvidíte :souhlas: .
nitraner

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od nitraner »

:hura:
Nabízí se, tedy mne napadá pouze jedna kombinace.
Dojna roštenka na gauči. 😂
Může bejt? :)) :)) :))
:nitraner2:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

To je kombinovaná užitkovost :usmev: .
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak sem napsala takovou esej :cert: A vypnul se i telefon...tak možná se jeste pokusím...
nitraner

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od nitraner »

Jamarov,
asi věděl proč. 😂😂😂
Snad jsi nechtěla taky ke mě do obyváku. :)) :))
Tolik roštěnek😂 mějte slitování, už nejsem nejmladší. 😥😂😂 Nemůžu se přejídat, a stolika dojení by mně boleli ručenky. 😂😂😂
Dámy, prosím 🌹🌹🌹 jako omluvu.
🍀🍀🍀
:nitraner2:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak kratsi verze :vytlem:
Xchipsy pokud nemá to druhé vyloženě tvrde-to oddojit musíte, tak z něho piji taky ale méně,pokud je tvrde nebo hodně nalite je to pro ne těžké tak piji z jednoho a kdyz budete oddojovat tak jim to usnadnite,za par dni se to spravi,kuzlata povyrostou a koza upravi laktaci.
Naplast neboli tejpy co pouzivam ja kuzlata neodtrhnou,sundavat jak psala Oreb. Ale i tak je potřeba to plne trochu oddojit,pomůže to i koze.

Co se dojeni týče,každý jednou zacinal,než budete mít grif chvilku to trvá,koza zvláště nikdy nedojena po porodu nemá většinou trpělivost na to nechat se to na sobě někoho učit. To se nedá nic dělat :vytlem: Mate premiéru obě a zvladnete to.
Moje kozí damy stojí i bez prikrmu a nechají se podojit i kfyz mají kuzle u nosu. Pak jsou nedamy a ty bojkotujou.to mají smůlu,i kdyz máme podobnou váhu tak nemaji šanci,proste musi.
S tim zradlem u dojeni jde o rychlost.jak se naučí u toho zrat pokud nebudete stihat bude to ještě větší boj protože ji nemůžete prikrmovat donekonečna. Ale vám stačí jen oddojit takže prikrm bych dala,pokud je divoká tak na krátko uvaz na obojek-pokud je zvykla a uvaz těch nohou,ale to používám jen u vylozene silenych a tu jsem zatím mela jen jednu u které jsemtohle musela dělat po celou dobu laktace.
Jde opravdu jen o prvních par dni,týden... Struky ma pekne na ruku to půjde :mrk:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Neboj Nitranere,koz na dojeni mam dost ze by jim obyvak byl malý,ruce mam už imunní a můj stisk by jim chyběl :vtipalek: :vytlem:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1556 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Augenblick »

Chipsy, jste šikula, udělejte si lavici na dojení je to pár prkýnek. Budete mít zafiksovanou hlavu a dají se i nohy. Kozu budete mít vejš a u dojení můžete pohodlně sedět.

Dnes konečně Matylda, kluka a holku. O proti minulému roku má ten mateřský cit takový chladnější.. kůzlata jsou napitá, tak ráno snad bude vše ok.
IMG_20200302_165553076.jpg
Tykat, díkes ....
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak ses dočkal a mas odozene kozenky?
Matylda vypadá pěkně :mrk:

Me ceka uz jen Libuska a muzu říct že další rok co se týče porodu byl 100%úspěšný...pro me velký ufff i kdyz prave Libunka bude orisek...je to lonska kozena a dost malá...ale vet říkal ze má pěknou pánvičku :vytlem: tak by neocekaval vylozene komplikace...

Jinak Xchipsy nechce dojit jsem pochopila i kdyz lavice na dojeni s její sikovnosti bude hračka :souhlas:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

A když ty porody nepůjdou jak maj, tak šup s pánvičkou na pánvičku! :vytlem: To já jen tak. :stydim:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Bosorko ja kozicku jeste nikdy nezabijela...jelikoz se mi v podstate holky nerodi Max jedna a samy kluci...takze ted jich mam 5a chci si je nechat všechny... :stydim: No to bude masakr...jak nafouknout kapacitu všeho.... :stydim: Ovečky zrušit úplně taky nechci...
Libuska je pěkná čuza po mamince ale doufám ze panvicka ji mine :vytlem:
Ja mela taky úzkou pánvičku :)) a nutili mi císaře ale vůle je nekdy víc :mrk:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Letos vedou zatím holky, jednoznačně, 4:2, ještě 3 porody před námi. Uvidime. :usmev:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

nitraner píše: 02 bře 2020 21:02 :hura:
Nabízí se, tedy mne napadá pouze jedna kombinace.
Dojna roštenka na gauči. 😂
Může bejt? :)) :)) :))
:nitraner2:
Může, dojná jsem byla docela slušně v nemocnici jsem jim zaplnila mrazák pro celé oddělení :andel: Bohužel v tuto dobu by jsi si na mě vylámal zuby :otraveny:
nitraner

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže-zuby

Nový příspěvek od nitraner »

:)) můj ocelovej chrup zvládne ukousnout ledasco :))
:stydim:
:nitraner2:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak dnes ráno se Kira tváří, že by se do toho mohla i pustit.. Vazy kole ocasu má povolené, je v tom zadku celá taková propadlá (stejně to měla i Ála). Hladové jámy zatím jen trošičku, ale už polehává a chodí s takovým tím zamyšleným pohledem... Tak jsem ji chtěla pro sichr zavřít a když jsem to měla všechno zrychtované a chystala se odejít, kozel se odrazil o stěnu a přeskočil to :hrabeti: Branka má metr na výšku, buď budu muset ještě zvýšit a nebo musí kozel domů do chlívku - což jsem nechtěla, chtěla jsem, aby byl pěkně u toho (byť oddělen), aby to cítil, viděl, slyšel, pochopil :blazen:
Navíc začal být i takovej protivnej (možná ho sere, jak se mu tam furt leze, do "jeho" území), čumí pohledem, že člověk neví, co se mu v té makovici honí a včera, když partner zkoumal v ohradě, kde mu uděláme ten výběh, tak chvíli čuměl, pak si couvl, postavil se na zadní a.... :udiv: Partner se s ním neštve (to já jsem měkouš, asi bych přeskočila plot a prchla), tak mu jednu načutl, tak se kozel postavil podruhé, tak chytil druhou jen hekl a pak už se otočil a šel pryč.. Byla jsem celkem překvapená, když mi to pak doma řekl, už zase chodím radši s latičkou :mrzimeto:

Co se Álina vemínka týče, tak při raním krmení se mi zdálo být o fous menší než včera večer, malí řádili - stlala jsem pro Kiru, tam jsem jim tam taky hodila kus nerozčechraného balíku, udělalo jim to takový stupínek, ze kterého byli nadšení - pak se šla hnědobílá napít a pila z té větší půlky.. Tak snad se to porovná (ale budu samozřejmě hlídat).
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Augenblick, při dojení na lavici sice máte kozu výš a neohýbáte se tak, ale musíte držet ruce výš než při sezení na stoličce. Toho držení rukou před sebou bych se bála, to mi nesvědčí na ramena.
xchipsy, letos je tatínek mladý, je u nás rok. Ale nic takového jak ten Váš nedělá, naopak dohlíží, když koza rodí a když mečí malá kůzlátka, jemně na ně pomekává. To je moc hezké. Nevím, jestli ho to naučili ti staří nebo to má ze sebe, je mi divné, že ten Váš je takový rapl. Ledaže je nějak nevybouřený a u mě by to bylo tím, že není jediný. Hlavu mají kozli někdy otlučenou do krve, jak spolu zápasí, ale na kozy nejdou ani na lidi.
Máte všichni moc pěkná kůzlátka, to je radost, tak ať rostou.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 9 hostů