Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Ovcas? :)) no tak to budu já :vytlem:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1813
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Ráno v 6 Zw , dva kluky, dopolko Valkýra 3 kluky. S ZW máme problém, polovina vemínka je ztuhlá, jako by ve vemínku byl tuhý balónek, nahřívali jsme masírovli, ale neoddojili jsme ani kapku ,, ☹️
IMG_20200309_112543794.jpg
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1813
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Nechá je pít, má dva beránky. Půlku má vypitou. Stará se, podstrkuje je pod vemínko. Minulý rok to byl v poho. Ten struk mě v porovnání s tím druhým přijde ke konci nepatrně tužší. Dá se nějak zprůchodnit, třeba kanilou ?
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1813
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Mám ATB do struku pro kravku. Je to taková plastová stříkačka s trubičkou. Minulý rok jsem to do ovčího struku v pohodě zasunul. Mám to zkusit?
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Me nektere zw taky nepusti, ale mleko maji a jehnata piji.. Ja bych si s tim dala radsi tu praci, zavrela je po jedne do choulu a zkusila, kdyz pije jehne, pouzit tu pulku, co se Ti nezda...? Na druhou stanu jestli jsou to novorozenci, potrebuji, aby teklo, kdyz uz saji, at se nezradi a prestanou mit zajem, vid?
Ja bych se ale bala tam zbytecne neco strkat..ono kdyz to clovek poskodi, muze se udelat srust a uz to pak bude jeste blbejs pruchozi... :nevim:
Pomasirovala bych mezi prsty struk a zkusila odstriknout v case, kdy se kolem druheho struku mota jehne. Nekdy jde ten zacatek fakt z tuha, ale kdyz se mleko tlaci na tu zatku (tlakem dlane a prstů), je-li tam, povoli a mleko vystrikne, ne? Kort, jestli minuly rok normalne dojila (kojila).
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1813
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak je to o dost větší, zavedl jsem tu ATB trubičku a oddojili jsme akorát ty ATB, vypadá to asi na zánět. Masírujem sAphlegminou čtvrt hodiny v kuse a prostě že struku nejde nic...
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

To nebude ale čerstvý zánět, spíš starší zatvrdlina. Někdy jim to po porodu ještě nateče a pak, až ten první otok povolí, přeci jen začne vemeno trochu fungovat a pak se někdy dá oddojit. Uvidíte, jak se to bude vyvíjet. Zatím určitě jehňata uživí z té jedné půlky, tak bych to tak nechala a kontrolovala, aby se zánět nezačal rozjíždět. Až se po porodu zklidní a vemeno trochu splaskne, začala bych to řešit. Měla by mít teď s jehňatama klid. Je možné, že jehňata bez problému odchová, a podle vývoje bych to zvážila. U nás je to důvod k vyřazení z chovu, v malém chovu je to na zvážení, pokud jehňata i tak dobře odchová.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1813
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Bekkky díky moc!
Tykat, díkes ....
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Naše černá měla poprvé jedno jehně, to bylo v pohodě , pak dva roky po sobě dvojčata, a to byl pokaždé problém.
Zpočátku je ukojila a pak vždycky jedno začala odstrkovat, určitě má problém s půlkou vemene.
Letos má jednu holku, tak je to super. A holka je krásně malovaná zwarbla, roste jako z vody, mazlí se jako štěně a ne jak jehně. Černou po dokojení vyřadíme a necháme si tuhle její dcerku.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Augenblick, možná je tam masívní ucpání ze zasušování. Někdy se nedá nic vymáčknout, vypadá to, že v něm nic není, ale je ucpaný tuhou pastou. Může jí být i dost. Asi jste to zkoušeli, ale v takovém případě není nic platné mačkat vemeno jako při dojení, ale vyloženě jen struk. Někdy trvá dost dlouho, než se podaří ucpávku vymáčknout, a jde to hodně těžko.
Aha, tak už jsem přečetla, že jste tam zavedl kanylu, ta by asi tu ucpávku prorazila. Nebo zacpala dovnitř? Nevím.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Prijde mi to cim dal tezsi neco soudit na dálku. Verim ze tvrdou zatku by si ve snaze odstranil ,kanyla s atb by spunt asi prorazila ale pokud by mela účinkovat musi se nechat působit několik hodin no a taky dává se spis klasicky po vydojeni k čemuž nemohlo dojit :smutek: .
Pokud by to byl starší zánět tak je dobre to řešit pred porodem...ale jak na to prijit vcas....pp zasuseni kontroly,ale to jsem delala a stejne ...mela jsem jednu kozenu co spustila mléko nepripustena a mela jsem co dělat abych ji pomohla od zánětu bez atb a ted jsem se po porodu jen modlila aby mela oba struky v pohode.
Asi klasika hřejivý gel mast pred dojenim chladivy po...
Mas nějakou mast přímo na zanety?skusila bych kravskou.
Blby je jestli se ti nedaří nic odstriknout...
Tak me napadá jeste...ma někdo zkušenost jak to funguje s oxytocinem?Myslim tedy tekutinu namočit vatičku a na čucháni to se používá u zánětu prsu u lidí a spouštěni mléka. A použití u zvířat?
Momentálně nekojím ale dost by me využití a použití zajímalo.
Vim ze aplikace člověka na zvíře neni vždy rozumne ale pokud jde o základní hormony tak by to nemuselo byt zle.?
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1813
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Dvě ZW měly ve vemínku každá malou bulku ve velikosti cca lískového oříšku. Nevím jestli to byla zrovna tahle, ale nejspíš ano . Asi tedy starší zánět, který se po nalití při porodu rozjel. ATB dávat nebudu, protože by ho jehňata hned vysrkli. Zkoušejí i tu oteklou půlku. Bekky to nejspíš trefila přesně.
Tykat, díkes ....
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Tuhle jsem prohlížela vemínko jedné z jehnic a má pastruk. Je to poprvé u nás. Tak uvidime.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Ja mam pastruky u jedne walliserky. Neni s tim problem.
Resila jsem to tehda se slechtitelem i lidmi z klubu zw, zda vyrazovat z chovu takoveto jedince, ale vetsina rika, ze to problemy nedela, tak neni duvod k selekci.. kdybych mela dostu kusu na vyber, asi bych resila i toto a pastruky do dalsiho chovu nepoustela.. :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Nemám žádné špatné zkušenosti s pastruky. Nikomu kozičky s pastrukem ani bez pastruku po takových matkách neprodávám, ale mám jich pár, protože s tím nemám problém. Ani při dojení, ani při odchovu kůzlat. Pokud je pastruk průchozí, nevadí to už vůbec ničemu, leda strojovému odjení. Průchozí je jen u jedné kozy, která má dole struk jakoby zdvojený, pít by mohla tři kůzlata. Další mají pastruky menší, neprůchozí a položené v místech, kde žádné kůzle nepije. Ale někdo může mít i jiné zkušenosti nebo je to u ovcí jinak.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Oreb pastruk je malý a výš. Taky si nemyslím, ze budou problémy. Kor jestli odtamtud nic nepotece. :usmev:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od oreb1 »

Bosorko, bude to tak, nemějte z toho obavy. To je dnes jen taková mánie, že kozy a ovce nesmí mít pastruky. Ale čemu to vadí, jsem se nikde nedozvěděla. Naopak si myslím (je to jen můj názor), že je to pozůstatek z dřívějška, kdy to mohlo být spíš výhodou, mít struků víc.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Kdyby bahnice, co má trojčata, měla tři struky, to by bylo fajn. :usmev: Ale už takhle je hubená jak lunt. :usmev:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

Jani, kolik že je trojčatům?
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Je jim 38 dní.
Žerou seno i granulky. Jedna jehnička je menší, priposraná furt, ale žere i pije mlíko od ovce. Bahnice je hubená i když jí extra přikrmuju nahým ovsem, zavolám vetovi o bečka a vit , jak jsi radila.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů