Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

S tím osahavanim a ochocovanim souhlasím. Jehnicky vomazluju od narození , je to s nima pak mnohem lehčí, když dorostou. Sice víc becej, ale jsou kámošky.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, nejspíš po čase by i ta Vaše skákavá koza povolila, ale s půlkou vemene to nemá cenu. Člověk nikdy neví, s čím se musí vyrovnávat při přesunu na jiné hospodářství, i kdyby to bylo k lepšímu a co zažívala dřív. U jedné zachráněné kozy mi to trvalo rok, než na sebe nechala aspoň v klidu sáhnout. Ale tu jsem nepotřebovala chytat a po porodu se její chování zlepšilo.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak Kira je ochočená až až, je to vlezdoprdelka, když si čupnu, vlezla by mi až na hlavu. Ale "vocaď-pocaď", tj. sahej mi na hlavu, krk, záda, boky...ale vemeno ani ň :vyhlizim: Když jsme ji jako dvouměsíční přivezli, trvalo to ani ne týden, abych na ni mohla sahat (u původního chovatele nebyla zvyklá na nic). To Ála by běhala po zdech, když jsem se přiblížila, poprvé jsem se jí jedním prstem pod bradou dotkla po půl roce (a to jsem s nimi trávila hodně času každý den a v omezeném prostoru koňského boxu)! A dnes je na tu "nepříjemnou manipulaci" mnohem lepší, nebojuje tolik (spíš vůbec) jako ta druhá (paznehty, dojení..)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja bych byla v kliiidku, jak se kuzlata odstavi, bude urcite vdecna za podojeni, kor kdyz je jinak ochocrna, nehlede na to, ze kolikrat se koza kdyz ty caparti povyrostou radeji necha ruco dojit, protoze oni uz se pak vuci vemeni chovaji dost necitlive a ona si rychle srovna co je prijemnejsi. :souhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Kolikrát denně podržet kozu týdennímu kůzleti na napití? Mám podezření, že Kiruna moc malé kozičce nepostojí, kozlík je vždy nakrmený víc a když kozu podržím, tak malá hned hltavě pije a pije a pije... :mrzimeto:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Marion108 »

ja chodila 4x denne a prezily, casteji jsem nemohla...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

To jsi vypozorovala? Nebo si to myslis? Ja mam - hlavne u novorozenat - nekdy paniku, ze se o ne mama nestara, ze jim neda dost napit, ze neni dost trpeliva, ale postupne zjistim, ze proste jen nechce, aby u toho byl clovek. Ze si ty matky radsi mlade odvedou stranou a tam jim v klidu podrzi, kolik uznaji za vhodne. (Vim, Ty je mas v chlivku, ale proste koji, kdyz tam nejsi, protoze pak maji svuj prostor a rezim dle sebe...).
Uprimne...vetsina mladat, kdyz jim mamu podrzim, pije jak zjednana. Protoze je to daleko pohodlnejsi, nez mamu porad nekde lovit a byt rad za par vterin, nez me prekroci a odejde zas k zradlu... :nevim:
Ale jestli viditelne neprospiva, tak chapu...
Myslim, ze u maleho kuzlete tak po trech hodinach, jestli ji fakt nedrzi vubec. Jinak bych to nechala na nich a kdyz chodis krmit velke, vyuzila bych toho a malou podporila, aby se donapila do syta, kdyz koza zere jadro :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Taky myslím, že jak píše Hhippie, to stačí. Ledaže by ji matka fakt odháněla a malá nerostla. Ale kozlíci většinou rostou rychleji, takže s ním ji neporovnávejte.
Při téhle příležitosti se mi vybavil floppy kid syndrom, který často postihuje právě ta dobře krmená kůzlata. Prevenci matka provádí tím, že svým mláďatům nedá napít, kdykoliv si zamanou a po chvilce pití jim ustoupí a kůzlata ji musí zase honit. (Tak jsem to aspoň vyčetla.)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Zajímavé Oreb. :souhlas: Holt, všeho moc škodí a zlatá střední cesta. :usmev:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Do včera to bylo jak píše Hhippie, dala jim pít jen "v soukromí", když jsem tam přišla, tak buď spali nebo si hráli..Ale včera kozlík chrněl a malá probíhala po boxu, pomekávala a naháněla kozu.. a ta se po ní oháněla rohama :mrzimeto:
Navíc jim nechce dát pít z obou půlek, tak si myslím, že tu jednu vycucne kozlík - je silnější - a na kozičku moc nezbyde..
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Xchipsy: achjo! Ty si s nimi tedy uzivas :nesouhlas: pak je tedy otazka, jestli je dobry napad je mit porad zavrene v chlivku a jestli je spis nevypustit uz vsechny, at kozicce neublizi.. :smutek: A 2x denne oddojit tu druhou pulku a postupne ji to pres den davat. Jasne, ze je jednodussi, aby pila od matky, ale predpokladam, ze se koza nebude chtit nechat 4-5x denne “znasilnovat”, abys ji drzela, aby se mala napila.. :smutek:
Je to na prd takhle, kdyz si to ty matky delaji po svem a nestaraji se o sva mladata... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Nirrti »

U nás tu druhou půlku vemene oddojujeme 2x denně a vypije to třetí nejslabší kozlík - krmíme 4x denně cca 250 ml - ve 4 týdnech stáří. Kozlíci už baští s maminou - seno, míchanici, i ten malý prcek. Druhá půlka vemene je vycuclá na hadr.
Přílohy
20200308_093806.jpg
20200308_093750.jpg
20200308_092831.jpg
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Hhippie, tento týden půjdou ven, předevčírem jsme zatloukli 4 sloupky, teď na to natluču pár prken a kozel bude mít prvních pár dní separé, aby neotravoval kozy a (byť třeba nechtěně) neublížil kůzlatům. Branku, která oddělovala Álu předělám, aby měla větší mezery a mohla tam prolézt jen kůzlata, protože Kira se na ty Áliny tváří jako satan a klidně by je natrkala nebo kousla. Ale lítají po boxe jak čamrdy, takže venku jí v pohodě utečou. Ale aby měly klid v boudě, na noc a tak.
Jinak ona té své malé neubližuje, ta už pochopila, že když se máma pohne, znamená to rohy na dosah a nutnost prchnout :usmev: Jinak ji očichává, "mluví" na ni, jen prostě nechce žádné "nesmysly u vemene" :usmev: Krmit z láhve rozhodně nechci, to už bych pak musela furt, radši kozu 3x za den podržím, věřím, že se nakonec umoudří. Sice je to vždycky boj "kdo z koho", ale zatím vyhrávám já (má neskutečnou sílu a kdybych se nedržela rukou jeslí, tak mě po kolenou odtáhne přes celý box :blazen: Nejhorší je vždycky prvních pár vteřin, jakmile zjistí, že mě fakt nepřepere, tak stojí, já ji drbu a chválím a malá se mezitím napucne.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Co bych dal za to aby ta kozí teta nedržela u příkrmu těm malejm rohatejm saním :usmev: :cert: .
Párkrát jsem ji podržel kdy bylo kozí babce špatně a jak se rychle naučili :souhlas: .
Svině už čekají u korýtka když nesu dobroty a berou si co jim nepatří :vytlem: :cert: .
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Mě štve, že když kůzle chce pít, kozu příkrm okamžitě přestane zajímat a utíká. Udělá kolečko, vrátí se ke kyblíku, kůzle přiskočí, koza uteče... Kdyby nebyla blbá, tak "zatne zuby" a v klidu žere a "přetrpí", že se děcko chce napít, ale leda prd :nene: Malá už se naučila, že mama bude podržena, jakmile koza dožere, už se mi motá kolem noh a jakmile kozu chytím, tak ještě než ji mám pořádně "zpacifikovanou", už valí pod ni.. Dneska si koza v jednu chvíli i stoupla na zadní a malá se stejně nepustila :blazen:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

:souhlas: je to bojovnice! :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Je to mrcha :blazen: (teda koza, malá bojovnice bude) Vždycky se pere, klidně se bude i škrtit, ale jakmile skončíme a pustím ji, tak by mi prodřela kalhoty, jak se mazlí otíráním hlavou.. :otraveny:
Fakt nevím, co jí na té kozičce vadí, je tak hezoučká a heboučká, to kozlík je satan už teď a když ten se přiblíží, tak ho oňufává jak štěňátko, přiblíží se kozička (a ani nemusí k vemeni!) a už poulí očima a ožene se :nene:

prohlídka taťky :blazen:
IMG_20200309_143601.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Někdy to tak je, chce jedno mládě a velké. Tomu se bude věnovat cele a bude z něho silný bojovník. Má prostě jiné plány než Vy :usmev: .
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Janina »

Vztah matka a dcera bývá komplikovaný. :vytlem:
Kozenka je rozkošná.🥰
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Já jí dám plány.. :jizlivec: Měla slíbené ustájení v klobásách, asi výhrůžku obnovím.. :blazen:
Druhá koza (Ála) je zlatá, pečuje o obě holky, krmí je, hraje si s nimi (nastavuje jim hlavu a malí se trefují..) Dnes ráno jsem jí krmení nedala do kyblíku na dveře, ale do misky na zem, aby malí mohli začít ochutnávat, ještě je k tomu sama pobízela.. Vyfotit obě naráz je nemožné, lítají jak žhavé čáry. Ála byla vždycky plašší, držela si odstup, teď je z ní vtěrka maximální, když chci pomazlit kůzlata, potřebovala bych min. o dvě ruce víc, protože koza mi nedá pokoj :blazen:
IMG_20200310_074209.jpg
IMG_20200310_074319.jpg
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 15 hostů