Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jan »

čumák a tlamičku , řekl bych normální teplota (dával jsem mu tam prst a odeváral a vkládal struk od ovce), jen kopýtka . Když jsem na něj sahal. tlouklo mu srdce.
Jedná se o Oessantskou ovci , struk je cca 1-1.5cm velký , představa oddojení většího množství - no nevim.
Jestli bylo napitý netušim, ale asi ne. Byla tam ta blána , co se v ní narodilo, ráno v 8 tam nebylo a ve 4 už bylo suchý a placenta vypadala relativně čerstvě. Sací reflex nemělo. Když jsem si odstříknul do ruky a pak mu to dal do tlamičky tak to olízalo. řekl bych , že po těch 2 hodinách se už snažilo najít ten struk. Ale nešlo mu to.
Malíček mi cucalo, ale ten struk nějak nechtělo. Chvílema se mi zdálo, že mlaská , ale tlamička bílá nebyla.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak jsem z toho jelen co bylo a nebylo . . v 8, ve 4 , blána. . . .. .???? :vytlem:
Jehně se má napít do dvou hodin po narození. Některé vypadne z ovce a do pěti minut je schopné pít, jiné jehňě má problém i za dvě hodiny. Má na to vliv hodně věcí, hodně přístup maminy. Jehně když je teplo tak vydrží bez napití i 10 hodin, ale to už je velké ryziko, protože pak už z mleziva nezíská to co získa do dvou hodin (zjednodušeně řečeno)
Tyhle ovce tu určitě někdo chová a předá zkušenost.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jan »

v 8 nebylo nic, ve 16:00 byla blána. placenta a jehně suché za ohradou z karisítě, kam vlezlo samo.
Lidi od kterých je mám říkali, že je to přírodní plemeno , a že buď přežije, nebo ne. Abych ho pokud možno oddělil od ostatních. Máma by chtěla (normálně se ode mne nenechá ani podrbat a dneska dojení a držela) , pořád kolem něj chodí a hrabe nohou přední, to dělá , když se jí něco nelíbí. Než jsem odešel, zahrabal jsem jehně do sena. Hlava koukala pod ovci ke struku. Ale třeba bylo narozené jen chvíli. Uvidim ráno, snad bude živý.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Jane blahopřeji k přírůstku.
ať je ovce malá nebo velká pravidla jsou stejná. S malou bahnicí se líp manipuluje.
Celé tohle vlákno je o tom co a jak.
Jak bych to udělala já. Už před porodem bych si připravila místo, choul, kam bahnici s jehnetem umístím na par dní po porodu. Musí tam mít vodu seno a liz. Aby si na sebe zvykly, bahnice a jehne. A také je tam jehnatko pěkně v bezpečí.
Když bych takto našla jehně, prosadila bych bahnici, pokud by to jinak nešlo, na zadek a jehne pohodlně přilozila ke struku. Dělala bych to opakovaně. Nebo ovci v choulu co chvíli pridrzela. Pokud by jehne bylo hladové bečelo by. A pokud mělo sací reflex tak by pilo. Včasné napití je po porodu nejvíc důležité. Kvůli imunitě. Struky asi byly průchozí, když jste zkoušel dojit a viděl mléko.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

já mám názor trochu jiný. Nemyslím si, že mít choul je nezbytné. Princip ale stejný je ať se jedná o velkou či malu ovci. Zároveň si myslím, že ouessanky jsou opravdu víc "přírodní".
Podle mě bylo jehně zesláblé protože se omylem dostalo tam, kam nemělo. Já bych z prvu oddojovala a dávala stříkačkou, pohlídala, aby nebylo prochladlé. Během pár hodin získá sílu na to, abystruk hledalo. Jen mu bude divné, že musí sát, když do teď mu to teklo bez práce. Já je lehce lechtala prstem na kořeni jazyka, nebo i stříkačkou a pak teprve kápla (když šlo o to, aby začali sát, ne když jsem je potřebovala nutně nakrmit). Pro ty hloupější jehňátka jsem omatlala struk mlezivem, to taky zabíralo. Ale pokud ze strany matky problém nebyl,nechla jsem jehně i vytrávit, aby hledalo, ale ne vyhladovět, aby už nemělo sílu.A to, že má matka zájem, je velký plus :souhlas:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Dnes jsem si zpestřila krásné slunečné odpoledne.
Celé stádo vyjma dvou naposledy porodivších, které jsou v choulech, bylo vedle na pastvině. Chtěla jsem holkám v choulech zpříjemnit čas, nakrájela jsem nadrobno řepu a každé dala část, tu co moc nedrží beránkovi na pití jsem přichytla ať se bery napije. A ona zřejmě řepu zhltala a kousek jí zaskočil. Začala se dávit. Když se to stane se šrotem, tak to ovce za chvilku vykucká, ale tohle byl jiný level. Dýchat mohla, ale furt třepala hlavou, kuckala, lehala, já jí zvedala hlavou dolu, fakt, a nebo zas obráceně jako na stříhání, nevím, kde jsem vzala sílu, pak jsem jí pustila z choulu a hodila po sadu, ať to vyběhá. Furt se snažila, zkusila jsem jí dát trochu jádra, něco snědla a kuckala, nemohla polykat. Do toho bečelo celé stádo odvedle, a její synek zas bečel v ovčíně, no komedie jak něco. Pak jsem doběhla pro stříkačku oleje, ten jsem jí dala, kuckala. Pak jsem jí zas zavřela do choulu, lehla si, tak jsem jí masírovala pod krkem a bachor, modlila jsem se, ať nechcípne, jehnice, a malej bez matky. Pak jsem ještě doběhla rozděla uniruminal. Dávala jsem jí ho stříkačkou do tlamy, to už polykala. A masírovala bachor, zvuky děsný se ozývaly. Pak jsem asi na dvacet minut odešla, nemohla jsem se dívat jak leží. Když jsem se vrátila tak stála a žrala seno. Ufff.
A to je tim, když se člověk moc stará, tak si problémy jen přidělá. Doufám, že to bude ráno ok. A bolí mne celej člověk. Ovce jak mašina a já jí zvedala jak pírko.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Hhippie...já už lovím :vytlem: Už teď mám vybrané 2 jehničky, které si chci nechat,a le bude záležet,jak porostou. Kluků kvýběru podle barev je víc než dost, takže budu vybírat nejen jak porostou, ale také z jaké matky jsou. Nepotřebuji uchovnit velké množství beranů, na maso je prodám snáž :stydim:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Kde člověk vezme vsobě najednou takovou sílu, když je potřeba, viĎ :souhlas:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Na maso? A kde bydlíš, Minie, přibližně. Na maso by se mi jeden beránek hodil. :souhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani, to se domluvime klidně spolu přeci..budu toho tam mít na výběr až až! A rostou krásně. Jsou už teď daleko macatější, než čistí zw..
A od Minie si koupim ja - nejakeho cisteho zwartbla na podzim pro holky, ať není tratná, že jsem jí sebrala kšeft :vytlem:
(samozřejmě si to udělej, jak potřebuješ.. :mrk: )
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Tak ale přece víš, ze přijde do klobásek. :vytlem: Rádi to uděláme jako obvykle, pan B už se ptal. Je spokojený. :usmev:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Před hoďkou, Runička Kulička - kluka a holku, vše ok, minulý rok jako prvnička beránka odmítla.Tak jsem měl strach, ale stará se , tak je to v poho...
Tykat, díkes ....
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Tak ráno cele stádo v pořádku. Uff to jsem si oddechla, že jsem řepou ovci nezabila.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5322 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

To je dobre!
Takhle mi ovce asi pred 2 tydny zhltla kus peciva a prilepilo se ji to kdesi v utrobach. Taky hruza :smutek:

U koni se casto resi zaseknuta potrava v jicnu. Pomerne dramaticke, pokud se to nepodari dostat pryc, tak bud operace nebo smrt. Jicen pry zacne pomerne rychle v mistech tlaku od potravy nekrotizovat a je konecna :nesouhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Janina »

Hrozná představa. :smutek:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jan »

tak jsem dneska asi 3x oddojoval tu miniovečku a pidijehňátko krmil stříkačkou.
Zatim je ok. Už začíná cumlat stříkačku a bouchat čumákem mámu po vemínku, ale zatim bez úspěchu.
Když ho tam dam já tak nic, necumlá, i když má struk v tlamičce.
Kolik asi tak má mít toho mlíka ? víc než tech asi 20 ml jsem di něho nenacpal.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Mám tu 3 dny staré romanovské jehně. To bude oproti té miniovci asi o dost větší. Ze začátku jsem do něho víc jak 50 ml nedostala. Dneska už bere mezi 80 - 100 ml po 3 hodinách. V noci jsem mu dala naposledy po půlnoci a šla jsem spát. Vzbudilo mě ráno bečení po půl šesté. Pro začátek by těch 20 ml mohlo být dostačující.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jan »

Děkuji, to moje jehně má cca 25 cm. Takže objemově to asi bude sedět.
ta karisíť za nim má 10x10 cm
Přílohy
jehne.jpg
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

Jane, jestli jehně přežilo od včera a duca mámu do veminka , je to v pořádku, některé ovce dají jehněti napít jen o samotě. Funguje to jako dialog tak, že ovce jehně pobidne čumákem a mluví na něj aby pilo a jehně pak začne pít. Většina uhynu jehnat při bahněni na pastvine je způsobeno tím, že jehnata odejdou od matky při prvních krocích a připojí se k jiné ovci a nedostanou včas mlezivo nebo po prvním napiti někam zalezou a prochladnou atd. Jestli se ovečka stará a jehně není prochladle (studený čumák a uši, slabé, hladove beci, propadle bříško, stojí smutné s hlavou dolů atd. ) nejspíš ovečka nakrmi jehně když to nevidíte. Snažte se, aby pilo samo. Případně je dejte do menší ohrádky, aby jehně nemuselo mámu hledat po celé pastvine. Za pár dní už můžou k ostatním.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jan »

zavřený sou , ale nevěřim, že to jehně pije samo. To vemínko má ovečka nalitý a z těch struků to nejde hned.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 16 hostů