Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Jak naučit kůzle na láhev? :plac: Chápu, že to jinak chutná než mlíko a je to jiný materiál než struk, ale nechci ji nechat živořit na trošce, co koza má (kozlík očividně pije hodně)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

Ajaj :smutek:
Dělala jsem to zpočátku takto:
Sedla jsem si na bobek, mládě zaparkovala zadkem do mého rozkroku, aby nemohlo couvat. Podržela mu hlavu nahoru (pod čelistí). Prsty otevřela tlamku a vsunula do ní dudlík. Kdyžtak trochu mléka “vyždímala” rovnou do tlamky.
Když je mládě hladové, pak se chytí hned! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jestli má hlad a není zesláblé, jde to rychle naučit. Ze začátku malou dírku v duelu, postupně zvětšit. Jde o to strčit do huby a aby mu troska odkaplo na jazyk
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Přesně tak jsem to zkoušela, dírka je větší, takže mléko samo vytéká (ale žádný obří proud), ale mám strach, abych ji neutopila (sama se nesnaží nijak tahat a nevím, jak moc polyká, vždycky jsem ji radši po chvilce povolila, aby to neteklo, kam nemá..) ale je toho víc na mě a na ní než v ní.. :smutek:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

A zvednutou mističku nechcete vyzkoušet?
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Vyzkouším klidně cokoli, ale když se "vzteká" u "nacpání" dudlíku a mléko (resp. ta náhražka) jí teče samo na jazyk, tak si nedělám iluze, že bude sama dobrovolně pít totéž z misky... :nevim:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jana P. »

Pití z hladiny stojí za to natrénovat. Je to pro všechny ve výsledku lepší, stejně kůzle pije brzy vodu.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

Kdyby měla hlad, nevztekala by se. Třeba nemá tak velký hlad.
Chytnu kůzle, aby nemohlo utéct, třeba si sednu na bobek nebo na zem a kůzle si dám přes kolena nebo nějak podobně, aby ale stálo na zemi a nemohlo utéct(nejsem vysoká, třeba vymyslíte jinou pozici). Do mističky s rovným (ne pozvolným) okrajem dám trochu mléka, jednou rukou držím misku zvednutou v úrovni hlavy, aby kůzle nemuselo dávat hlavu dolů, druhou namáčím kůzleti opatrně nos, aby ucítilo mléko a neutopilo se. Někdy přidržím hlavičku u mléka a strkám jim namočený prst do hubičky a přes ten prst dojdou do mléka. Zatím to šlo vždycky, když měli hlad. Když pilo od matky a já jsem si myslela, že mají málo, tak to nešlo :usmev: . Prostě se bránili nebo nenaučili.
Taky by bylo možná dobré pro začátek dát jen mléko od kozy, protože sušené má úplně jinou chuť. Pak přimíchat do něho sušené a postupně přidávat. Aspoň teda to, co jsem měla já, obsahovalo i syrovátku a mně vůbec nechutnalo. Kůzlata ho pila, ale musela být hladová.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Když mrňata učím na dudák, tak beru vždycky nový dudák a udělám malou dirku. Někde se odstřihne taková jakoby trubička na konci dudáku, a kde dirka není, tam ji dělám rozžhaveným špendlíkem. Špendlík se skleněnou hlavičkou propíchnu špejlí a potom nahřívám nad plamenem plynového sporáku do ruda a potom propíchnu dírku. Používáním se dírka sama zvětší. Když je dírka ze začátku moc velká, tak nestíhají polykat a brání se. Nacpu dudák do tlamičky a potom lehce stisknu k sobě. Ze začátku pomalu pohybuji dudákem sem tam, ale nevytáhnu úplně. Za dvě tři krmení už to pochopí. Hlavně se nesnažte nacpat dudák celý do tlamičky. Stačí tak polovina. Potom, když už to umí si regulují velikost uchopení sami.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Oreb, nedokážu asi dost objektivně posoudit míru hladu, ale řekla bych, že když kozlík je takový "stejnoměrný a festovní" a "otravuje" mě a kozička je propadlá v bocích a zoufale nahání kozu po boxu i za cenu toho, že dostane rohama, tak sytá asi nebude.. :nevim:
Já bych klidně dál chodila kozu 3x denně držet, chodila bych tam třeba 10x denně, ale v tom vemeni je toho prostě strašně málo, ještě před tím týdnem se malá napila, pak jsem kozu pustila a kůzle si "šlo po svých".. Teď je z vemene během chviličky "hadr" a kůzle dál kozu nahání... :mrzimeto: Ráda bych laktaci podpořila zvýšením krmné dávky, no můžu být ráda, že koza vůbec sežere to, co jí dám, někdy ani to ne (třeba dnes ráno zase cca hrst nechala, včera večer sežrala všechno...) Už si prostě nevím rady. Udělám cokoli, klidně budu chodit 20x za den s flaškou, jen kdyby ta malá chtěla!!! :plac:

edit: Mléko od kozy dát nemůžu, protože ho nemám kde vzít :nevim: Druhá koza ho má tak akorát pro svoje dvě kůzlata no a tahle...jak už jsem psala, tam není moc co na pití, natož oddojení.. :mrzimeto:
Naposledy upravil(a) xchipsy dne 17 bře 2020 15:59, celkem upraveno 1 x.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Přezdívko, děkuji. Mám tenhle dudlík
dudlik-silikonovy-se-spickou-a-sirokou-zakladnou.jpg
Ustřihla jsem ten čudlík nahoře cca 3-5mm nad rozšířením - možná to bude ten problém? Mléko teče po naklonění samo, ne žádným obřím proudem, ale možná bych tedy měla ustřihnout jen úplně tu špičičku? (mám tu naštěstí ještě jeden)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Profesor1 »

Přezdívka to napsala přesně. :souhlas:
Brání se i hladové a navíc když mléka z dudlu teče hodně , tak se toho bojí, protože to i vdechne. Ty pohyby tam a zpátky jsou taky účinné. Chce to děsnou trpělivost.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jan »

to mi připomíná můj boj s jehňátkem. Ještě že jsem neměl ten dudlík a flašku a poradili ste mi tady tu stříkačku. Sice jsem měl jen tu malou 20 ml , ale ukázalo se, že zas tak malá neni.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od oreb1 »

xchipsy, tak asi jo, když je propadlá. Já jsem píšu, jak to bylo u mě. Snad to sní dopadne dobře a naučí se. Bude muset, chudák :usmev: .
Já jim dávala nejdřív mléko kravské, když nebylo kozí a nad tím syrovátkovým ohrnovali nos.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

xchipsy Tenhle dudák je trochu tužší, ale zase déle vydrží. Ze začátku s ním dost bojují. Ustřihněte opravdu jen co by se objevila dirka a uvidíte, že to bude dobré.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Ještě mě napadlo, jestli je možné, že by koza to mlíko sice měla, ale nějak- nevím jak, zas tak detailně jsem ji nezkoumala - to prostě "zatáhla" zpátky nahoru a tudíž kůzleti nechala jen tu trošku ve struku - protože ví, že pije "nechtěné" a tak mu to nechce dát? Ještě před týdnem malá lokala, až se jí dělaly mléčné bubliny v koutcích, teď už ne (ale ocáskem vrtí, takže nějakou kapku z ní vytáhne)

Zkusím teď večer do malé něco dostat "novým" dudákem, jestli něco bude, tak pak podržet kozu, ráno ji podržet znovu aspoň na tu trošku a pak nechat kůzlata zavřená a kozu vyhodit ven do ohrady. Jestli něco nalije... :nevim: (a pak k ní nejdřív pustit jen kozičku, kozlík je silný dost, ten vydrží..)
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od xchipsy »

Tak ne, když malá "pila", zkusila jsem vemínko prohmátnout až nahoru a fakt tam skoro nic není (cítila jsem už jen žlaznatou tkáň, žádné nalití) :smutek:
Vyměnila jsem dudlíky a zase jiný problém, píšou, že ten výstupek u základny odstřihnout (aby se mohl přisávat vzduch), to jsem udělala - stejně jako u toho prvního dudlu - a mlíko teče i okolo (prostě jak je dudlík prostrčený tou dírou v plastovém uzávěru, tak někudy tudy a to jsem to měla dobře vložené i utažené... :nene: Něco hodně málo se mi do ní podařilo dostat (ne jako když pije od kozy, že by dudlík byl rovně, ale měla ho spíš zboku a jakoby kousala...), ale je to bída.
Zítra zkusím tu kozu oddělit, jestli se vemeno trochu nalije, jinak už nevím :mrzimeto:
Jo, když jsem skončila s pokusy o nakojení z láhve, tak jsem to mlíko vylila do misky od příkrmu, zkusila jestli by nepila z toho, narvala do toho čumák, rozprskala se, pak se v tom chtěla vykoupat a nakonec to vysrkla koza jak malinu... :hrabeti: Tak doufám, že se z toho nepos*re.. :otraveny:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Hhippie »

V pohode, me to taky dojizdely dospele. Ono toho zas neni tolik, aby je to nejak rozhodilo... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od přezdívka »

Jestli tomu kůzleti obětujete ještě jeden dudák, tak nestříhejte kromě špičky dudáku nic. Nic jiného taky nestříhám a funguje to. Tyhle vychytávky asi nikdo nezkoušel v praxi. Jinak by nemohl nic takového doporučovat. Teorie je dobrá věc, ale praxe je praxe.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od minie »

mě se stejně nejvíc osvědčil prach obyčejný dudlík pro děti. Levný, malý a s malou dirkou. Když mi praskla dětská lahvička, říkala jsem si, že si koupím rovnou "ovčí výbavu" ALe připadá mi, že ta špičička těm jehňatům vadí a když se ustřihne, je tam díra obrovská. Krom toho měla jsem i jehně, které mi dokázalo během týdne dudlík rozkousta tak, že se nedal použít. Každopádně je to opravdu o trpělivosti. Zkusila bych tu mističku, co radí a pokud ne, tak bych se rozhodla na dudlíku a hlavně neměnila a nezkoušela různé typy a různé dirky.

Jinak se mi též osvědčily metody: já dřep, jehně zadkem ke mě do klína, levou rukou pod tlamičku palcem lehce otevřít a přidržet dudlík tak, aby ho jehně-kůzle nestrčilo do stran. Pravá ruka drží láhev a lehce pohybuji v tlamičce (taky to už tu bylo psáno).
Xchipsy...držím palce, ať už se konečně chytne, je to boj, ale věřím, že hlad ji naučí :ruzicka:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů