Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Kamarád to ma stejne ...jehnicky s narokem na pop.Je to škoda.

Tak mam taky hotovo. Mam jen 3texly každá ma po jednom.Aspon pekne narostou. Dve jehnicky a jeden beránek. Ta dnešní jehnicka z rána se mi zda dost slabá. Mama nic moc...chodim držet aby se napila.
Ale sem rada ze je to za mnou. Ten předposlední porod byl boj.
Žádné umrti ani u kuzlat tak by mi to bylo líto kdyby to tahle jehnicka vzdala.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Martine...mě takovýhle lysiny plemenář "vyřazval" už při vážení. aLe nevím, jak to chodí u tebe. :stydim: Ale na fotkách vypadají jinak dost nadějně, určitě tam nějaký fešák bude :souhlas:

Augenblick...slušný skore :souhlas: tak hlavně, ať hezky rostou :souhlas:
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

I přesto že se nemají příspěvky citovat, tenhle jsem zkopírovala z jiného vlákna, a dovolím si k tomu něco napsat:
Jamarov:
Děkuju,ja je mám v chlive,tenhle narazovej mráz v době kdy bylo takové teplo neni dobrej. Kdyz ona od mamy hezky pila,mama i držela kdyz jsem u ni stala. Jediný řešení bylo ji vzít domu. Rozmrazit mlezivo a v nejhorším mít lahváče což by decka ocenila....ale ja jsem asi polevila...13. porod letos tak jsem byla moc v klidu...po nekolika dnech celodeniho litani po venku a stavení ohrady s chycenym mocakem jsem byla rada ze uz jdu domu.

V tomhle malým poctu to proste pochybi.
Řekla bych ze u ovci co tak pozoruju tedy u prvnicek je důležité podchytit porod a co nejdřív oddělit bokem.aby si zvykla na jehne.
Nevim jestli mam smůlu na stádo špatných matek,par plemen uz jsem skusila a krizence,ale tohle je největší problém co řeším uz 12let. Kdyz to srovnám s kozama jak jsou zivotaschopnejsi kuzlata a matky se vic starají.
U ovci si většinou musim dat tu praci na dva dny a pak jehně v pohode přijme.ale přijdou mi vzdy po porodu takový zmatený. To uz je ale do ovcacke sekce :mrk:

Bekky:
Kozy a ovce nelze v tomhle poměřovat, mají to trochu jinak. U ovcí je důležité vychytat, aby byly v klidu a bez stresu. K tomu jim hodně pomáhá ucelené stádo, bez velkých změn. Jsou taky hodně vázané na stereotyp, stresujou je změny v ustájení a nejspokojenější jsou, když mají rok po roce přibližně stejný chod, stejnou organizaci ve stáji atd. O jehňata nebojujou tolik jako kozy. Jestliže se rok po roce opakujou problémy s nepřijetím jehňat, nebo s tím, že se ovce nestarají v začátku tak důkladně, bude v systému něco, co jim tak úplně nevyhovuje, něco je ruší, nebo jehničky nemají možnost okouknout od matek, jak se mají starat atd.
Jamarov, tohle je z mé strany fabulace a neberte to prosím osobně. Ale moje zkušenost praví, že takovéhle problémy souvisí často s tzv. technikou chovu. Tohle se stává, chovatel krmí, pečuje, zvířata mají vše, a přesto něco nefunguje úplně ideálně...
Taky musím říct, že docela často neklape soužití kozy-ovce pokud jsou kozy ve většině a přijdou do blízkého kontaktu. Vůbec nevím, jak chováte, jen se tak dohaduju z Vašich příspěvků, ale já mám na konci bahnění taky větší zráty, než na začátku, člověk už je po sezoně unavený a taky většinou průbojné ovce odrodí v první polovině a nakonec zbudou ty, co se na ně konečně dostalo a jehnice, u kterých přijde říje později...
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
nitraner

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od nitraner »

Po pár bezproblemovejch letech si to letos vyberu do mrtě.
Budou to hodně smutný čísla.
Posunul jsem bahnění na konec března, aby když mám chov navolno, rodili už v teple.
Trefil jsem nejvetší mrazi za celou zimu.
No jo, no.
:nitraner2:
nitraner

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od nitraner »

Ja nemám kam.
No podělal jsem to, letos bude smutek v duší i na pastvině. Štestí přeje připraveným. Já nebyl, spolehl jsem se na přírodu, jako každej rok. A dostal jsem přes prsty.
Ne, vubec ne, nestěžuji si. Jen konstatuji, a pochybuji že se dnes oteplí a přestane foukat. Aby to ulehčilo zbytku bahnic.

:nitraner2:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

A nemáte možnost udělat nouzové ustájení z palet? A potlouct třeba starým kobercem nebo kusem plachty? A nastlat dost slámy, popřípadě horšího sena?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Nitranere ochladilo se velmi, ale bývá i mnohem větší zima (v zimě) a většina jehnat přežije. Alespoň zavětří, pomoc s osusenim a dostatečným napitím. 🙏🏻Drzim ti pěsti
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Nitranere: samozrejme nevim, jak Tve porody probihaly doted, ale nevidela bych to tak cerne. Vzdyt jak pise Jana - neni zadne vyznamne jine pocasi, nez na jare byva.. pokud budou jehnata dobre zivotaschopna a brzy se postavi, aby se napila, pak by melo byt vse ok.. :mrk:
A preeesne: stlouct par palet k sobe a pres ne hodit plachtu, je otazka hodiny preci. To se da i pri tehle pakárně, co ted je.. :usmev:
Drzime palce!
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

No já si spíš myslím, že pokud je jinak vše v pořádku, tak by to ovce i mláďata měly zvládat i v mrazu. Když jsme začínali, ovce rodily normálně venku i v mrazech, neměli jsme přístřešek jako teď. A následkem zimy jsme přišli málem "jen" o 2 jehňata. O jiných příčinnách se nezmiňuji, začátky jsoutěžké a vždycky je co se učit, ale nebylo to kvůli mrazu. Hlavu vzhůru, vždycky jste takový optimista :ruzicka: Nebo se už kvůli zimě něco semlelo :nevim:
nitraner

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od nitraner »

:vytlem: minie 🌹
Jsem optimista 😉

Není to počasím. Jehňata jsou slabá. Před dvěma lety se rodili v -7 bez problémů.
Moje chyba.

Nemluvil bych o chybě v začátcích, ne u mě. Ale o... No to je jedno.
😂 Jde se dál.... 👍

Nepsal jsem to proto aby mě někdo litoval. 😉 Přiznám si i neúspěch. Ne se jen chlubit když se daří. 😊
:nitraner2:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Pokud máte selevit, tak píchnout 1 ml do svalu a reagují na to docela dobře. Dávám do jejich mini kýty. Tam trochu nějaký sval je. Posadím na zadek a z vnitřní strany píchnu. Dávám opravdu jen těm slabším.
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

Nitranere, a vidíš nějaký důvod, proč jsou slabší? V krmení? Jestli mohu doporučit, tak závětří a ovcím které nerodili něco s obsahem melasy, jestli máš kontakt na veta, dá se i opakovaně píchnout gukoza, stejně tak i jehňatům.
Dobré je i kolostrum v tubě pro jehňata, nakopne je to na první den. Nevím, jak je to momentálně s dostupností v Čr, kvůli viru.
Omezit výběh, nastlat slámou, a utěsnit před větrem.... Několik let jsme bahnili na louce po celou zimu. Jde to.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Bekky vůbec to neberu jako nějakou osobní negativní kritiku, :mrk: vždyť to tak je,něco asi není dobře když se mi tohle opakuje.
V první řadě...to srovnání s kozama...právě ,že se mi zdají kuzlata čilejší a rychlejší na adaptaci po porodu.Ale třeba je to normální? A jak píšete ovce nejsou tak bojovné o jehňata.

Systém chovu nic moc,už jsem zkoušela několik variant-
1. doba bahnění leden -únor,tenkrát byly hodně kruté mrazy, cca 11let zpět -17 dva měsíce v kuse,měly otevřenou salaš a stejně rodily ven do sněhu ,jehňata podchlazená,dávala jsem selen,ke kamnům,mlezivo přes stříkačku....záchrana se mi nedařila.
Další roky už jsme měli pár boxu na oddělení,protože si ovce děsně pletly svá jehňata a na ostatní byly agresivní.Takže si matně pamatuju ,že jsem chodila přikládat...příkrm byl,myslím ječnej šrot nebo mačkanej...to už si moc nevybavuju jak to tenkrát bylo. Taková klasika "blbejch" lidí co nevědí...tchán pořídil ovce na hory a někdo se postará... :smutek: Ovce směs CH a BE a pak SF.
Před několika roky jsem s ovcema chtěla už skončit.Rozšířit kozy.Ale objevila jsem kouzlo v texlach ,všchny ovce prodala a nechala si jen nové3kusy.

Lepší bylo když se posunulo bahnění až na květen,tam mi přišlo,že když si mohly porodit v klidu venku a neřešit žádné přesuny a zavírání líp se staraly.Ale zas horší kontrola vemen a jehňat.
Takže jak píšete,ten stres ze změny tam je,protože je mám v podstatě celoročně venku ale jak začnou rodit tak se pak zavírají na nějaký čas,pokud je to v zimě.Samozřejmě jak porodí jedna,jdou všechny,není možné jednu zavřít a ostatní nechat venku,to by byly šílené.
Když jsem zkoušela přikrmovat celý rok,jehňata byla krásně velká,ale to nemělo vliv na mateřství,měla jsem dvojčata a matka zavrhla větší kus.
Letos jsem nepřikrmovala zas vůbec,byly jedináčci a nijak velcí,ale chuděrky taky ne.
Ten pobyt s kozama jim asi taky nesvědčí,takže už jsem měla i oddělené stání přes zimu,v chlévě jsou od koz taky oddělený,to by je kozy umlátily.Kozy mám v boxech po jedné,ideální,ale ovce jsou pohromadě ve větším prostoru,pokud je třeba dám mezi ně plot na oddělení když porodí aby měla klid a jehně se vzpamatovalo.
Nevím Bekky v čem je začarovaný kruh.... :nevim:
Kozy mám teprve 7 let a žádné úmrtí jsem neměla,až loni poprvé jeden kozlík ,měla jsem zápal plic a musel se postarat místo mě muž na několik dní.
S kozama se mi to zdá snadné,taky jsem je měla vždy do poslední chvíle venku,i v mrazech,odvádím až těsně před nebo po porodu....proto ovčákem se já nikdy nazývat nemůžu :stydim:
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Slabším jehňatům dávám Lamb Aid. Mám dobahněno a zbyla ještě půlka lahvičky. Pokud by jsi Nitranere chtěl, můžu ti ho věnovat...
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

To jsem tedy rád, že nemám blbky. Každá chtěla na porod svůj klid, rodily v otevřeném ovčíně kam mají s pastvy volný přístup, nebo na pastvě v pastevním přístřešku...
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Mám i ZW, všichni chodej do toho otevřenými ovčína, když chce mít některá extra klid tak zašla do past. přístřešku rodit. Chodej tam i chrápat. Někdy teda nechrápou přímo vevnitř, ale cca 4m před ovčínem na zemi. Maj vevnitř seno, vodu i liz, tak třeba je to i tím. Jak začly porody tak už jsem je nepřikrmoval, páč by ty malý asi ušlapaly. Musím teď na příkrm něco vymyslet, ty mladý se motaj všude..
Tykat, díkes ....
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

Jehnicka ma dnes úplně vyrvanej hlasek,přitom ze by nějak hodně vcera bečela to ne.uz si zvykli na pobyt venku ve stádě s kozama,poustim az dopoledne kdy hřeje sluníčko a navečer zahanim do stáje,ale teoreticky mohla pristydnout. Ikdyž nevim jestli můžou mit chrapot z nastydnuti? :otraveny:
Jde mi o to co ji muzu dat večer na úlevu.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Nemá hlad, jehnička?
Naše jehnata jsou naprosto zticha, jen když mají hlad, tak řvou.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

No oni rvou vseobecne všichni jak jich je hodně a rozptyly se po zahradě tak proste mamu nevidi i kdyz stojí vedle.jak ji najdou tak ticho.pak popojdou ovce nebo kozy a kuzlata jehnata skotaci a najednoubzas nevědí kde mama je.a kdyz to sou urvanci tak mama reaguje a vola ale když jsou to trdla tak nektere maminy po case zlaxni.
Ovecka pije,vypadá dobre.Jsou to blbounci někteří.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Augenblick »

Taky mi tu řvou jak se hledají, mámy řvou jak mají mlíčko, ať se jdou mladý napít. Běhá mě tu 30 jehňat, chaos, ale mámy si nakonec poraděj :usmev:
Tykat, díkes ....
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů