Bahnění-ovčácké žně.

chov ovcí a koz...
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Nejvíc se musím smát, když se jehnata napucnou ve školce granulek a sena, pak se tam svalej a ležej. Matka stojí a řve jak jí tlačí mlíko a dítě nic. Potvory mrnavý. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Jak si tak chováme, už devět let, tak nám poslední tři roky připadá, že jsme to nějak vychytali. A nechci to rozhodně zakřiknout.
Máme poslední tři sezóny stoprocentní přežití, moc pěkná jehnata. Kolem šesti měsíců mají mezi padesáti a šedesáti kilo. A přitom minimum loje. Po celou dobu jsou zdravá.
Zjistili jsme také, že je třeba se o stádo dobře starat po celý rok. Když chceme mít takovouto úspěšnost. A nám na ní záleží. Chováme ovce pro radost a užitek.
I když seno sušíme na loukách ručně , ze známých důvodů nedosahuje dřívějších kvalit.
Výživových. Takže cca do tří měsíců, dokud neobejde stádo na letní pastviny, jehnata přikrmujeme. Zkrmíme cca 50 kilo jehněčích granulí, pro deset kusů jehnat. 600 kč.
Přikrmujeme i bahnice. Začínáme začátkem ledna cca a končíme koncem dubna. Dostávají ráno. Letos ječmen, máčené řepné řízky a vojtěškové granule.
Takže tak.
Nevím, zda to pochopíte.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

Každý dělá jak mu velí rozum.
Krmíme ráno seno a příkrm, bahnicím, jehnata mají granulky ad libitum. Pak cca kolem jedenácté stádo pouštíme na dvě přilehlé zahrady. 4000m. Kde mají jen vodu a co si naškubou. Vyčistí prostor krásně. Pak tak zhruba do pěti odpolko. Pak se stádo vrací do sadu k ovčínu. A tam dostanou večeři. A pak se jehnata svalí a lenoší. Jinak samozřejmě od ovcí pijí a všechno vypijí.
Znovu připomínám, že ovce chováme pro radost a na maso. Jíme převážně jehněčí po celý rok.
Nejstarším trojčatům budou druhého už dva měsíce. Chystám se je zvážit. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak posledni ocekavany porod, kde jsem ocekavala zaroven neuspech.
Beran se na podzim promlatil skrz ohradu a oplodnil nedorostlou jehnici (odvrhnute trojce).
Termin porodu byl 4.4.
Včera večer byla v pořádku.
Dnes v poledne nalezena s velkým otokem v oblasti porodních cest, po porodu obrovského jehněte. Mrtvé, napůl očištěné. Ovce má divný otok pod ocasem (tekutina pod kůží) - nikdy jsem neviděla, velmi opuchlý ochoz a nejde jí došlápnout na levou zadní nohu :nesouhlas: Takže nejspíš jak mládě tlačila ven, něco si někde skřípla...? A asi praskla pánev ve sponě? Jen hádám... :nevim:
Brali jsme s sebou hned poražecí cajky, ale zatím jsme jí nechali, zda se to do večera někam pohne. Každopádně budu muset oddojit nebo nejlépe dát ke stádu s jehňaty, protože je to kříženec zw a vf, takže má vemeno jak kráva :nevim:

Do chovu jsem jí určitě nechtěla. Jen mi ji děti “nedovolily” na podzim porazit nebo prodat... a teď aby šla psům :nene:
Přílohy
AA6A1DA3-AA71-4FFC-A45F-9222FDB470BF.jpeg
CA95A750-1371-4D42-ADB8-F76567A0DE3D.jpeg
D0020728-D969-4CA9-B484-EC566A0CFD2D.jpeg
6CE595E2-A905-4260-9E64-5875B39E0FBF.jpeg
028E3FAB-B6B9-46CC-BFCC-509F811B77A4.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jana P. »

To nevypadá dobře. :smutek: To mne mrzí, Veru.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tý folé, to je teda otok . .. . . . . :udiv:
To jehně nevypadá zas tak obrovské, ale asi je. Možná hlava.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od přezdívka »

Jestli máte možnost, tak oddojte a zamrazte. Já dávám do skleniček od dětské výživy a nechávám tak 2cm mezeru k víčku. Rozmrazovat pomalu na vzduchu nebo ve vlažné vodě. Nikdy ne v mikrovlnce. Vydrží použitelné do příštího roku. Na skleničky napíšu vždycky číslo, které to je dojení po obahnění.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesor: to tedy ano :smutek: Nikdy jsem neresila zadne tezke porody u vlastnich ovci, takze tohle jsem jeste nevidela... jehne melo hodne velkou hlavu a plece, pak se zuzovalo.. tezko rict, zda by bylo zivotaschopne, kdyby donosila.. to je ted jedno.

Pry by kulhani mohlo byt z praskle spony panevni. Ze by se to do dvou dnu melo spravit...

Prezdivka: jj, akorat ji nemam kam dat. Stado uz jsem dala pryc ze zimniho vybehu, kde mam chouly a moc se mi ji nechce zavirat. Ale asi budu muset, protoze predpokladam, ze oddojovat se nebude nechat dobrovolne... jednou odchytime, “zmucime” a pak uz budeme mit maximalne jednu dalsi sanci na odchyceni...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
MartinR
Příspěvky: 234
Registrován: 21 říj 2018 10:58
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od MartinR »

Verčo asi už pozdě ale proč chceš oddojovat. Pokud ovce ještě nedojila (a je jedno jak má vemínko velký) tak by se měla úplńě v pohodě zasušit, resp. nepustit mlíko a nehrozí tak zánět ani jiné potíže
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Diky Marti. Ja nevím, nemam zkušenosti. Když vidim plné nalité vemeno, tak mam v hlavě vykřičník Oddoj!
Upřímně jsem nevěděla, že se to může neřešit bez následků..

Ovce již chodí na všech 4 nohách a otoky jsou trochu menší.
Oddojili jsme čtvrt litru mleziva. Pak už se ji nechtělo stat, tak jsme ji nechali. Na to, ze ji vůbec prvně člověk sáhnul na vemeno, byla i bez příkrmu vážně vzorná. Tak uvažuji, ze bych z ni udělala na chvíli dojnou ovci. Přecijen je to zwartbla s fríší... tak uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet.
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od jupik »

Jojo, pokud se male nenapije, oddojo at se nemusi
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

No vidíte. Tak jsem zase o kus chytřejší! Děkuji velice. :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Profesor1 »

No nebuď zas tak chytrá jak si myslíš. Není to pravidlo, kór u mléčných plemen.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Aha. Tak jsem si vždycky myslela, že profesor zajistuje zvyšování inteligenčního kreditu osob v okolí... teď se ale cítím opačně... že toho vím ještě míň, než dřív... :))
Aneb...nic se nedá zobecňovat... jenže problém je, že to, jestli bylo nutné oddojovat, člověk zjistí nejspíš až když je průšvih... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

tak ta ovečka si teda musela užít :udiv: Jehně mi přijde velké, ale už má oteklou hlavu, takže snadné to nebylo. ALe nepřijde mi nedonošené. Ten otok by ji měl zmizet, měla jsem to po jednom komplikovaném porodu asi před4-5 lety, ybl tu i vet. Měla pak oteklá rodidla (ta naše ještě malinko výhřez) a přesně takhle oteklý ocas. Pokud nemá jiné vnitřní nehojící se zranění, tak by to mohla rozchodit. Ještě pozor, aby kadila, viděla jsi ji? Kdyby jsi měla možnost existují léky krom na bolest i proti otokům.

Takže teď už lítáš kvůli dvoum ovcím?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Minie: před focením jsem jí čistila pokakaný zadek, protože to má právě přiklopené tím otokem z ocasu a nejde jí dostatečně zvednout.. takže již se vyprazdňovala.. Jj, jehněte byl plný ten malý černý kýbl (10litrový?).. nepřišel mi nedonošený, ale byl divně stavěný.. měl děsně velký předek a malý zadek. Ale třeba byl životaschopný. Když jsme ho našli, byl mrtvý. Tak už jsem moc víc nezkoumala.

Jj, lítám kolem dvou. Se vždycky musím smát. Kamarád má kolem 300 bahnic a neřeší nic. Jakmile člověk má těch zvířat málo, tak prostě piplá, no... třeba by se to taky nějak rozchodilo. A nebo taky ne. Ale mě na té bubačce záleží moc, tak holt pečuji, no.. a s tou kříženkou ze dneška... tam prostě uvidím. Té věřím, že to zvládne. Úplně nejlíp by bylo jí dát do stáda k ostatním, aby posloužila jehňatům jako dojná teta... protože jsou zvyklé pít od všech a dnes držela fakt dobře... tak jí možná šoupnu k ostatním a bude. Měla jsem jí zvlášť kvůli tomu, aby jí jehňata nepila před porodem, teď jí můžu vrazit k ostatním... :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Bekkky »

Chuděrka ovce, ta si užila :mrzimeto:
Hippie, otok by do 3 dnů měl být pryč, to má Minie pravdu i s tím ošetřováním. U mléčných plemen a nebo u plemen která jsou nastavená na to, že dlouho kojí, tady u mě jsou to Rhónské ovečky a je možné že to podobně můžou mít i Waliserky je potřeba vemeno v případě úhynu jehněte pořádně hlídat a případně oddojit ale nevydojit.
Jinak se oddojovat většinou nemusí, spíš naopak se může oddojením vyprovokovat tvorba mléka a pak je potřeba vemeno kontrolovat. Když má ovce těžký porod, tak se někdy stává, že i když jehně přežije, nejeví ovce zájem a nechce ho krmit. Pokud tvoje ovečka jehně z poloviny očistila, ví že bylo mrtvé a tvorbu mléka zarazí. S největší pravděpodobností nenechá ani pít jiná jehňata. Jediná možnost je, když jí chceš cizí jehně podstrčit, pomazat ho zbytky placety ovci přivázat v choulu a podstrčené jehně k ní zavřít, ale pokud je to jehnice, je otázka, zda to má smysl. Jehničky se totiž většinou celkem snadno samy zasuší.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Hhippie »

Ok, diky, Bekky.
Tak uvidíme, jak to zvládne(me)... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od minie »

Jéje, trojčátka :souhlas: A co ty dvířka, budeš je nějak nastavovat ?
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Bahnění-ovčácké žně.

Nový příspěvek od Jamarov »

No tak budou trochu menší,hlavně když je uzivi :souhlas:

Texlacecky zadeček :vytlem: Mali svalovci :souhlas:
WP_20200401_21_09_10_Pro.jpg
Kluci vy uz jste přestali fotit ty bejckovsky :)) taky neco musim nafotit konečně...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů