Lepové desky

Ovoce
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Lepové desky

Nový příspěvek od Jan »

tak třešně a višně již kvetou , tak nezapomeňte na lepové desky.
alep.jpg

asi nějaká vrtule třešňová, či co.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Profesor1 »

U nás v týdnu vykvetly mirabelky, broskve a meruňky. Dneska teprve třešeň ptačí. Třešně a višně až tak za tři dny až týden. Ještě na nich nejsou vidět ani poupata.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Hhippie »

Prosím o osvětu. Děkuji :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky netuším, k čemu jsou lepový desky.
Špendlíky - mirabelky už kvetou asi 4 dny, dnes vykvetly první dvě třešně, další budou následovat možná už zítra
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Profesor1 »

No aby se na ně nalepily ty květ a plod ničící potfory. Přitahuje je žlutá barva.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jana P. »

Na vrtule to je. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jan »

no osvěta... Zrovna ty potvory , co jdou na třešně a višně jdou po bílé. Na žlutou jdou jiný mušky/mšice (stačí si vzít v létě žlutý tričko :) ). Konkrétně v mém případě na foto se jedná o plastovou destičku bílé barvy, získanou rozřezáním víka od plastového kýble a polepenou lepem . Doporučuju aplikovat přes klacek - de to blbě umejt.

Tyto mouchy můžou za červivost plodů a většinou létají v době kvetení. Narozdíl od postřiku to nezachovává rezidua.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
honzapm
Příspěvky: 178
Registrován: 10 říj 2018 09:51
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 25 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od honzapm »

PavelIV píše: 10 dub 2020 22:25 Taky netuším, k čemu jsou lepový desky.
Jen ke zjištění výskytu. K ničemu jinému.
Prostě se vyvěsí v určitou dobu desky v určité barvě, která je atraktivní pro sledovaný organismus.
A pak se na plochu spočítá množství zachyceného cílového organismu a podle toho se provede nebo neprovede
postřik. Slouží to hlavně ve větším měřítku. Pro malopěstitele nemají výraznějšího významu.
Jsou do sadů a obřích skleníků.
Ve mně to je. Jen to probudit. :hvezda:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jan »

Asi se vyskytuji v oblasti statistické chyby, pokud lepové desky použiji, červivost je minimální, pokud ne, značná.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jana P. »

Toto pojednává o sadech, ale je to opravdu zajímavé http://www.biosad.cz/documents/vrtule2016_05_small.pdf
Můj názor , pokud mám jednu třešeň stŕední či menší velikosti jistě velmi pomůže do koruny navěsit množství žlutých! lepových desek. Než nám třešeň zemŕela na moniliozu, také nám to pomáhalo .
Nejlepší je mít odrůdu, která zraje v 1 či 2 třešnovém týdnu . Vloni jsme vysadili Burlat.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jan »

bylo to určitě na moniliózu? Žiju v představě, že je to houbová nemoc plodů.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od oreb1 »

Mně to připadá, že Jan udělal kompromis mezi destičkami na signalizaci výskytu a opatřením proti škůdcům. Ty kupované destičky jsou malé. Jan má velké a tím pádem se tam nalepí víc hmyzu a už to může být poznat. Jen si říkám, jestli se na to nechytnou i včely, čmeláci, vosičky apod. Když mám mucholapku u koz, kde není žádná vegetace :vytlem: , občas se tam něco takového chytne :smutek: .
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jan »

včely vyjímečně, nejsou blbý, jdou po čichu , nesmějí se desky dávat přímo ke květům.
Předem říkám, jsem na malochovu, na plantáže se asi musí jinak. mám cca 4 kulturní třešně /višně, pár roubovanců, a asi deset vzrostlých ptáčnic. Jedna stojí zato sbírat, má chutné plody. Ale opatření používám jen v zahradě u kulturních.
Problém bude možná v tý barvě, na třešních ani višních nemám žluté květy a ty mouchy jdou po barvě.
Ale nikomu to nevnucuju. Dávejte si žluté.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jana P. »

Monilioza není jen choroba plodů, ale i letorostů. https://www.prodejstromku.cz/clanek/boj ... zivotnost/
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jana P. »

Vrtule se líhne a naletá po odkvětu a cílí na zelenožluté plody třešní.
Citace z odkazů výše
. Základem signalizace je monitoringu letu dospělců pomocí žlutých lepových desek, které instalujeme po odkvětu třešní (1) do oslu- něných partií výsadeb, přednostně do míst s výskytem vrtulí.
V ochraně proti vrtuli třešňové jsou stále nejúčinnější alternativou chemické insekticidy.
Jak fungují žluté lepové desky? Větší souvislý povrch se žlutou barvou u vrtulí zřejmě evokuje přítomnost „super- zdroje“ potravy a v tomto směru výrazně stimuluje jejich chování. Dle provásěných studií R. cerasi upřednostňuje barvy viditelného spektra v rozmezí vl- nových délek 485-500 nm (žlutozelená oblast) a zčásti také oblast uV s maxi- mem kolem 365 nm. Jako nejúčinnější se jeví barva se strmým nárůstem reflek- tance v rozmezí 500-520 nm (Daniel et al. 2014). Z různých technických variant (2, 3), tvarů lapáků i praktického použití jsou asi nejvhodnější křížové lapáky. Lepší s atraktantem.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jana P. »

Lepové desky se instalují po odkvětu, až se tvoří plody, právě proto, aby se tam zbytečně nenachytal jiný neškodný hmyz.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jan »

tak pak je to asi nejaký placebo efekt. když je dám, je míň červavých třešní. Mě je to jedno, já jim i červavý.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od Jana P. »

Jak říkám, pokud je lepu dost tak to funguje. :souhlas:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lepové desky

Nový příspěvek od oreb1 »

Funguje, to je podstatné. Já bych to zdůvodnila tím, že teď se líhnou vrtule a ještě nekladou vajíčka do malých plůdků třešně, ale samy se živí na květech. Jejich potravou je pyl, nektar, medovice, kolonie bakterií na listech apod. Takže je Jan zachytí hned na začátku po vylíhnutí na lep, který jim barvou připomíná květy a je lepivý, což může vyvolávat dojem medovice. Možná.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host