Nízký les, kopicování

Stromy a keře
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ale tady přeci nejde o žádný deštivý podzim! Tak že zase jste to nepochopil. Marný, marný, marný . . . . .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od oreb1 »

Profesore, protože je lepší, aby se rostlinky probudily do nového prostředí a neměly šok z přesazení nebo proč? Asi by se kukackovi stejně nepovedlo vůbec nepoškodit kořenový bal, ale jinak se rostliny hrnkované s balem můžou sázet po celý rok. Aspoň to tak uvádějí pěstitelé.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od andre.marek »

Každé přesazení je šok. Pěstuji také bonsaje a dost stromů jsem z přírody donesl. Největší úspěšnost mám na jaře :usmev: , těsně před rašením pupenů, pak to dost strmě klesá. Jak jsou venku listy, byť jen malinko, je šance na přesazení stromu z přírody velmi malá, blížící se nule. A to i přes důsledné denní zalévání. Se současným trendem počasí bych to viděl jako téměř nemožné. Další možnost je na podzim, těsně po opadu listů.
Většina lidí si chválí podzimní termíny přesazování, já s tím moc úspěch neměl. Nevím proč.
Ovocné prostokořené stromy s úspěchem sázím na podzim, teď jsem zkoušel i jarní výsadbu, tak jsem zvědav.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

André to popsal. Akorát podzimní neúspěch bývá zapříčiněný nedostatkem vláhy a vymrznutim, tak že po přesazení dobře zálet. Přes zimu - vegetační klid, zem lépe obsedne kořeny a přes léto tak nevysychají. Pokud má rostlina bal , při koupi od zahradníků, tak se může sázet klidně i v květu, v létě, kdykoli.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jak dobře opsat dendrologii z 80 let minulého století za peníze daňových poplatníků.
Já vím, že opakování je matkou moudrosti, ale nazývat to výzkumem :nesouhlas:
Ti zkušenější třeba ještě sníží letopočet.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Já to už také moc neřeším, ale věřím, že místo opisování by mohli dělat něco opravdu užitečného :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Františka. »

Chtěla bych zasadit nějaké řízky divokých keřů a nízkých stromů. Nechce se mi kupovat sazenice, dohromady by to bylo zbytečně drahé a výsledek je nejistý, leccos se nemusí chytnout. Ani moje představa není definitivní, proto jsem se rozhodla pro řízky. Některé rostliny mám vyzkoušené, že zakoření. Jsou to černý bez, líska, vrba. Svída taky, ale ta je pro mé potřeby příliš nezdolná. Máte někdo zkušenost nebo povědomí o tom, že ještě nějaké další stromy zakoření z řízku?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Růže :vytlem: :ruzicka:
Při vhodných podmínkách každý, ale teď asi není vhodná doba.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Františka. »

Myslela jsem, že právě na podzim je vhodná doba. Sice je fakt, že to, co mi kdy zakořenilo z řízku, jsem nasadila na jaře, ale podzim se mi zdál jistější. Vrba se může na podzim i na jaře.
Růže je dobrý tip, díky, ale ta se opravdu řízkuje v létě, myslím.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Vrba zakoření snad vždy. Věřím že i černý rybíz.
Jednou jsem ostříhal na podzim růže, ty ostříhané růže jsem nechal na hromadě a na to nasypal listí, trávu a ostatní bordel ze zahrady. Na jaře když jsem hromadu rozhrabal, tak většina těch ustřihlých růží mělo kořeny.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Vedra »

Vrba křehká zakoření i silné špalky. Pár jsem jich na jaře sázel, zatím se jim daří.

Jak to funguje s tou lískou? O množení hřížením vím ale řízkama? Zakořenit do vody nebo rovnou do hlíny? A kdy?
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od čobanak »

františko třeba zlaťice-forsithia.dřevité řízki se připravujou v zimňe.proutki se ostříhaj třeba v prosinci,nastřihaj asi na 15cm,ale musí mít aspoň 2 očka,svážou se a zakrechtujou.po rozmrazu se napíchaj na záhon.a na co to bude?-živej plot?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Františka. »

Označení hranice, něco jako živý plot, ale aby to mohlo růst bez extra péče, jen občasné odstřižení přerůstajících větví z jedné strany. Nesmí tam být oplocení, ale nějak hranici označit chci, jinak ji nikdo nebude respektovat. Je to dost stranou, tak tam nechci nic moc šlechtěného, ale aby z toho měly užitek aspoň včely a ptáci na hnízdo.
A kdybych měla přebytek sil a chuť, upravovat bych to mohla, nalamovat, proplétat apod.
Forsythie se tam bude taky hodit :souhlas: .
Nejdřív nasadím řízky a snad se něco chytne. Pak bych mezi to nasázela pecky z dřínů. Něco zase asi vzejde. Z čeho ještě bych tam mohla dát pecky nebo semínka, aby to nebyly obrovské stromy? Stromy budou stranou, ne na hranici.
Plánů bych měla, ale čas a fyzické možnosti bych potřebovala mít jako 5 lidí dohromady, abych všechno udělala. Ale ono je někdy dobře, když to člověk nestihne, protože s odstupem času vidí, že by to byla bývala blbost, kterou takhle neudělal :usmev: . Takže co stihnu, to stihnu. Za den i za život.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od čobanak »

řízki až z jara.ale mužeš teď přesazovat nálet.gdiž uviďíš ňegde ďivokou sazeňičku,mužeš sázet teď.a taki se daj ďelat odkopki.nejlépe ďelat plot z toho,co u vás roste,a čemu se tam přirozeňe daří.dá se viužít třeba i dub,trnka,hloh,ale tam musí tušim projít semeno přes zažívacî trakt ptáka,stejňe jako u šípku.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Františka. »

Nechtěla bych na hranici sázet něco moc velkého jako je dub. Z toho důvodu jsem si rozmyslela i habr a topol.
Sazeničky bych mohla, to je fakt. Ještě bych mohla něco najít, když neopadalo všechno listí.
Ale vrtá mi hlavou, jestli fakt ty řízky a na jaře. Když bude suché jaro, nechytne se nic. Myslíte, že přes zimu to v zemi shnije nebo proč? Myslela jsem, že když to bude v zemi od podzimu, na jaře to vyžene kořeny snáz. Ale třeba ne. Na jaře by to pak muselo být hodně brzy, žejo?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ono to s tím řízkováním není zase taková sranda jako u té vrby a rybízu. Většinou je potřeba do připravené půdy, přidat stabilizátor nebo jak se tomu říká a zajistit stabilní vlhkost. Proto se některé , např. ta růže dává např. pod sklenici.
Na váš záměr jsou nejlepší ty odkopky. Ale stejně už se asi nevyhnete odložit to o rok a připravit se na to. Pokud se chcete vyhnout nákupu a chcete "pestrý plot".
Ještě bych navrhoval jeřabinu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od čobanak »

pod sklo se dávaj tzv.bilinné řízki z čerstvejch prutů v léťe.dřevité na jaře rovnou ven.na podzim dobré sázet to,co uź kořen má,dobře to zakořeňí.ale řízek potřebuje ňejakou rozumnou teplotu,abi zakořeňil.v zimňe shňije.i dubi,habri,topoli jsou prima.musej se střihat.habri jsou dokonce velmi oblíbené
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Františka. »

Takže mám trochu jasněji, řízky na jaře, teď jen to, co najdu s kořeny.
Habry se rozrostou hodně, to je ohromný strom. Přemýšlela jsem o nich, i o topolech, ale radši ne, ať není o letech problém. Do té divočiny by se nehodil ani stříhaný živý plot. Mělo by to být jen něco jako mez.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

ptačí zob, tavola, kaliny, zlatý déšť, muchovníky, meruzalky, pámelník, kolkvície, vaigélie, tavolníky
jsou toho kvanta, výběr dle stanoviště a potřeb majitele
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nízký les, kopicování

Nový příspěvek od Františka. »

DADe, díky. Nenapadalo mě skoro nic, teď mám inspirace dostatek :souhlas: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů