Vlci, medvědi a jiné šelmy.

chov ovcí a koz...
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

:nene: Jen k věci.
Přílohy
42809849-750C-4568-B65E-DF5F64079F82.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

Tímto https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazo ... tSogbubyOU
Jsem toto vlákno zakládala, kdysi. Píše se tam o oplocení a zkušenostech.
Úřady v Sasku-Anhaltsku jim poskytly dostatek financí, takže mohli otestovat desítky různých ohradníků a sítí. „Ploty zajistí ochranu na 80 %“, vysvětluje Keller, „s pasteveckými psy je ochrana účinná na 95 %. Stoprocentní ochranu si v přírodě nezajistíte nikdy“, dodává. V Sasku-Anhaltsku se za minimální ochranu považuje 90 cm plot s 5000 V: správně nainstalovaný a uzemněný plot v této výšce podle Kellera stačí, důležité je přitom dbát na spodní drát, protože vlci se nejčastěji podhrabávají. Sám přitom upřednostňuje Rappa systém s 5 dráty, spodní drát je ve výšce 20 cm a horní ve výšce 120 cm, s napětím 10 000 V.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od oreb1 »

Nesleduju to tak detailně, ale to už snad uznali i naši ochránci vlka, že 120 cm proti němu nestačí, i když je to dobré, že sice podhrabává, ale taky skáče. Já jsem taky pro zavírání, ale každému se hodí jiné řešení. Kukacka pracuje na tomhle a třeba zrovna bude účinné. Však nikoho dalšího nenutí, aby to udělal stejně, ale co Vy víte, třeba se to někdy někomu může hodit. A teď mě kukacka může vynadat, že se ho zastávám, protože to on nepotřebuje, protože je přece chlap a zvládne to sám :vytlem: .
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jamarov »

Minuly týden jsem prochazela pastviny na horách s ochranarkou. Resili jsme problematiku vlků. Jsem v lokalitě kde se rodí mláďata ve smecce,takže žádný jeden zbloudilý vlk samotar. Na pastvine mam salas a o te se odvíjí posouvani 10siti na pastve. Protože chci mit pro ne pevne zázemí kam by v případě strachu mohli zalézt místo aby vyblaznene prorvaly site. Ale je to jen teorie. Jelikož potřebuju vypast i jinou část kam me sítě nedají napadlo ochranarku jestli by se nemohl udělat přístřešek i tam :)) Tak jsem ji s úsměvem řekla ze může manžela zkusit přesvědčit ale ja mu to říkat nebudu :))
Jinak i pokud je o menší par hektarove pastviny ne nekde moc na ocich tak to oplocení neni problém ani v krnapu. Prokousat se tim a zazadat o dataci by se mi nechtělo. A ty cifry na stavbu ohrady jsou velký i podmínky.Což se asi týká i firmy která by mela ohradu postavit.Kvůli 10kusum na sezonu stavět ohradu za 90000? :udiv: Pry se do toho prokousavani pousti ted jeden člověk. Az to zmakne bude nabízet zřizování dotaci i stavby. Samozřejmě ze ne zadarmo.
Na bazosi uz někdo takový je.
Ja ti fandím,neni cemu se vysmivat,pokud by se to melo opakovat nic jinýho ti aninezbyva.Pokud to fakt dotahnes do konce tak super :souhlas:
Počítám ze nějaký kus muze padnout. S tim rizikem do toho jdu. Kdybych mela přijít ale o cele stádo a dělo by se tam to co jinde tak uz budu muset řešit větší ochranu.Ale ani te moc nevěřím. A rozhodně nezávidím chovatelum v okolí kteří uz tu čest mají a bojují :smutek:
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

Dodám jen pro vysvětlení.
Kdo mne zná, toho ani nenapadne, že bych se vysmívala, pošklebovala, obavám o zvířata. Však toto vlákno jsem sama založila a hledala jak by se dalo stádo ochránit, s rozumem.
Myslím si, že není možné zajistit se na 100 procent proti ničemu co se nám nelíbí s čím nesouhlasíme co máme jinak co nám hrozí.
Pokud byste si přečetli diskuzi, nijak jsem návrh kukačky na jeho plot nekomentovala.
Jeden vtip byl pro odlehčení.
Mám svá zvířata velmi ráda, věnuji se jim každý den. Přemýšlím, jak jim vylepšit život v zajetí. Pokud nemám pro některý druh podmínky, chovu se nevěnuji.
Pokud se v životě setkám s někým, s kým mi není dobře, příště se mu vyhnu. Na netu je to těžší.
O hádky nemám zájem. Ráda se držím tématu a odpustím si osobní invektivy.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jamarov »

Psy jsem už zavrhla.nemam na to. Pro me je to nebezpečny. Člověk musi byt autorita a to já nejsem.ve vedlejší vesnici á vlastně tvá kamarádka copata :)) mela chovnou stanici a jeden ovcak pod kopcem ma taky....staci kdyz vypraveji nebo je vidim. Neni to typ psu ktery bych chtěla. A vlkodav uz je zdegenerovaný :smutek:
Texly jsou pěkný těch by mi bylo fakt líto. Kozy tam davam nedojny který by každý porazil. Jde mi o spasani a udržení krajiny. Vranni hory,Rychory. Pasla jsem tam předtím 5let a po dalších 5letech pauzy ted druhým rokem.Třeba mam štěstí :mrk:
Mam ovinet 108cm. Vyšší nejsou.

Ja si veškerých zdejších tahanic a dohadu nevsimam,by mě :blazen:
Tohle výjimečně bylo konkrétní ale na Profu :mrk: Je to sportovec tak on uz si to přebere po svem :))
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Někdo o mě kdysi říkal že jsem realista! To co tu dotyčný nakreslil je total nereálné pro běžného smrtelníka.
Možná pro ohrazení pozemku když to přeženu 100 x 100 m. Kolik ovcí na takovém pozemku uživíš? A kolik do toho vrazíš peněz na zbudování? A ta údržba?! . . . .
Normální člověk se zamyslí, nenormální se urazí a tvrdě jde za svým tvrzením.
Navíc tak já je u dotyčného ZVYKEM, už z toho svého projektu stejně COUVÁ!!!
Holt jsou lidi, kteří to že nemají pravdu nepřipustí , tak že těžká debata s nima. A ta jejich trapná argumentace . . . . . .
Je přeci přirozené že v přírodě zvířata na pastvu vychází na večer s nad ránem. Pán se to někde dozvěděl, ale už nepřemýšlí, že to není nějak podmíněné. Dříve se běžně ovce na noc zavíraly do salašů, aby se nemusely hlídat. Brzy ráno se zase vyháněly.
Dotyčný pán , ale než by zapřemýšlel, tak raději bude argumentovat ranní a večerní pastvou.
Komu není rady, nech stlouká opevnění! NEREÁLNÉ!!!
Doufám, že jsem ho teď dostatečně vyprovokoval, aby to začal stavět :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Hhippie »

Člověku je líto každého zvířete. Kort když přijde takhle vniveč :nesouhlas:
Ale mám pocit, že jediná funkční ochrana je stejně jen ta nelegální :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od oreb1 »

Něco nechápu. Když ji zadáví, to už ji pak nežerou? Nebo je vždycky někdo vyplaší a už ji nemůžou ani zčásti sežrat? Mě by štvalo i tohle. Když už ji zamordovali, mělo by jim to aspoň k něčemu být a ne nechat mrtvou ovci a jít.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

No co dál? Stavte, nebo zavirejte.
A soused je měl zabezpečené jak? Když věděl že už tam vlk byl?
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jamarov »

Profesore asi tuším za co kopes....jenze proc :nevim:
aletak je taky řešení se na to vykašlat.Klobouk dolu tem kteří si dokázali zorganizovat ve svém volném času vypasani nebo se tim živý a mohou jít rano na pastvu a večer se vracet do salase. Mě zvířatabohuzel neživí,zivim ja je :)) Je moznost v krnapu a chko Nechat to velkým strojům at jednou za rok posecou velký lány,zmulcujou,nechat zarust nalety ty malý plochy v příkrém srázu a nazdar :mrk: Vždyť se tak děje. Nekteri zivocichove vyhynou. Budou zas jiny. Co se s tim s.r..at,ze jo,me to stojí čas i peníze. Dotace jsem nikdy žádné nepobirala a ted diky pastve co jsem vytvořila se ozývají ochranari ze se tam vyskytuji vzácní živočichové tak muzu mít aspon dobry pocit.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od oreb1 »

kukacko, stavění je dobré, ale zavírání nezavrhujte. Můžu posuzovat jen podle koz, ale myslím, že v otázce pasení zase takový rozdíl nebude. Pokud se kozy cítí bezpečně, pasou se i v noci. Pokud ne, chtějí se pást za světla. I v létě. Myslím, že by stačilo je v určitou dobu přivolávat a naučí se přijít do stáje samy, i když tam jednou nebudete na hodinu přesně. Budou chtít být v bezpečí, ne se courat v noci po pastvině. A doma třeba bude navíc něco na zub, na co se budou těšit, a naučí se to líp. Trochu si je domestikujete :usmev: . Jen tak přemýšlím, jak to je s kozami. Dlouho mi po útoku psů trvá, než se odhodlají zase jít se pást za tmy. (Já většinou nemám čas za světla, chodím kolem západu slunce, ale to jsem musela chodit dřív, jinak se samy vracely moc brzo.)
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jamarov »

Oreb to je pravda. Pokud mají přístup k salasi a vedi ze tam mají základnu tak se z pastviny vrací. Kozy určitě. U smiseneho stada to je horší.vetsinou jdou kozy k chlevu a oveny zůstávají na pastvě. Kdyz mam oddelene ohrady tak se ovce vrací k domu taky. Ale stejně to neni řešení jak je dostat do bezpečí kdyz nebudete zrovna včas doma aby jste je mohla zavřít.
Zodpovědnost je pěkná. Sama vim jak je těžký mit pevný čas při dojeni. Nejde o to zůstat nekde dýl na vylete s dětma ale o to ze se naskytnou i jine situace třeba s nemocnici. Takže zavirat zvířata v nějakou dobu taky neni jistota.Me třeba chodila liška i na oběd. :nesouhlas:
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

Pokud by u nás žil vlk, zatím o tom nevím, lišky ano, majitelé ovcí si pořizují zbrojní průkaz a dávají se na myslivost, aby mohli, lišky střílet, musela bych se zařídit jinak.
Zřejmě bychom chovali ovce na pastvinách přilehlých k domu, na noc je zavírali do malého prostoru před ovčín. Sad , kde je ovčín, je oplocen pletivem 180cm. Klasický plot. Na letních pastvinách bychom sušili seno.
Máme vše ohroženo ovčím pletivem, 120 cm, to je přichyceno k zemi zatlučenými špalíčky.
Popřípadě bychom později v létě dosíkali krmivo na letních pastvinách a vozili ovcím. Za dob mé matky se na statku u Lovosic chovaly také ovce, zavřené ve chlévě. Krmení se jim vozilo, kydalo se. To by se mi nelíbilo.
Pokud by ani toto nepomohlo museli bychom chov ovcí oželet. Pro šest bahnic s jehnaty se takového stavby plotu nemohou vyplatit. Tedy ani by se mi nepodařilo donutit manžela k jejich realizaci.
Navíc jsou letní pastviny propachtované, ani to není povoleno.
Začala bych pak patrně chovat dvě tři kozenky, dvě masné a jednu mléčnou. U těch většinou není zvykem, aby se pásly měsíce volně jak se jim zachce. Lidé je většinou zavírají a na pastvu vypouštějí na hodiny.
Ještě bych si vše musela zjistit a rozvážit.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jamarov »

Ja bych se k myslivcum dala hned :)) fakt.Kdybych mohla.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

Jsem na face ve skupině, kde pan Havel také sdílel zabitou jehnici. Takže se mi příspěvek zobrazil.
Jsou tam v diskuzi zajímavé názory, které nás tu ani nenapadly.
Například, ovce vypadá jako podříznutá.
Také se tázali, jak jsou ovce zabezpečené na den, na noc. Také zda to nemohl být pes.
Byl to jistě vlk?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

Diskuze je rozvinutá,zajímavá, lidé říkají, že si zvířata zavírají na noc, někdo má Pyrenejského psa, píše se tam také o včerejším útoku na ovce, spáchal ho pes, ne vlk. Pyrenejec si s ním poradil.
Na face je v chovatelských skupinách hodně, převážně mladších, chovatelů. Velké množství názorů, podnětů.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

Tak to je snad vaše jméno na face Havel. Ne Venca.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Jana P. »

Tady je pět a půl lidí a jste Kukačka a kdoví kdo a na face je miliony lidí. A máte tam jméno i příjmení. A i jiné věci. To je jistě vaše věc. Nikterak jsem vás neguglila, jen jsme , logicky , ve stejných skupinách.
Pokud vám to vadí tak prosím moderátory o smazání jména pána v mém příspěvku. Už to sama udělat nemohu, děkuji. :usmev:
Já jsem Jana Procházková, i na face. A tady Jana P. Aby to nebylo tak dlouhé.
Začínám nabývat dojmu, že nám společná diskuze nepůjde, žel.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vlci, medvědi a jiné šelmy.

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jamarko tak teď vůbec nechápu o co jde tobě a za co mám jako kopat. Až tu bude vlk, tak já končím, protože proti němu zabezpečit ohradu nemám šanci.
Mít ovce u baráku, tak je zavírám, případně si zavření zajistím. Není víc jednoduššího než naučit ovce chodit na noc do chléva.
Tady pánovi došli argumenty tak mlčí, vlastně jenom něco koktá, nebo kuká.
Klidně si zkus tu pásku. Uvidíš co ti s tím udělá vítr, případně větev.
Klidně si začni budovat tu spleť elektrických drátů s živým plotem. . . . . . Tím nechci nikoho odrazovat, jen se zamyslet. Když buduješ na svém, tak klidně buduje i investuj!
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Google [Bot] a 12 hostů