Úprava pastvin

Louky a pole
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od oreb1 »

MartineR, jestli Vy nemáte obzvlášť dobře vyvinutý čich :souhlas: . Uznávám, že v tom může být rozdíl, který nevnímám.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Půjčila jsem si na face pár fotek lesopastevního systému, realizováno v ČR.
Zatím ve vývoji samo. Velmi se mi líbí.
Přílohy
7D257DFC-9210-4ED0-9D94-4625B6C7187B.jpeg
413395C3-2A3A-4F9D-924A-E4796C9E7BDD.jpeg
8E9C2143-E7EA-4499-A445-6220DEB29714.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak nevím, nevím. Mě se to moc nelíbí, je to takové uniformní, nepřirozené. A ty stromy budou asi nějaké rychlerostoucí nepůvodní. . .?????
Ale nerozumím tomu, tak že jen taková osobní úvaha.

A co jsou ty kruhové světlé skvrny na té louce na první fotografii? V pravém spodním rohu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Myslím, že ve finále se používají ovocné stromy.
Tedy je způsob pásů orné půdy a mezitím ovocné stromy, jako že vždy je užitek bud z toho či z toho.
Je to ve stadiu růstu, a myslím si, že zeshora to vypadá jinak, než když člověk chodí dole. To nebude tato geometrie tak znatelná. Moje úvahy.
Ty kruhy jsou pozůstatky po balíkách, píšou, že s tím budou ještě něco dělat. :usmev:
Zajímavý mi přijde ten koncept. Ne jen veliké rozsáhlé pastviny a pole, ale udržitelný způsob.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Možná bude nejlepší, když si tady, pane kukačko, budete psát sám se sebou.
Nejsem doktor, ale, dle mne, nejste zcela zdráv.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jana P. píše: 25 dub 2020 10:37 Myslím, že ve finále se používají ovocné stromy.
Tedy je způsob pásů orné půdy a mezitím ovocné stromy, jako že vždy je užitek bud z toho či z toho.
Je to ve stadiu růstu, a myslím si, že zeshora to vypadá jinak, než když člověk chodí dole. To nebude tato geometrie tak znatelná. Moje úvahy.
Ty kruhy jsou pozůstatky po balíkách, píšou, že s tím budou ještě něco dělat. :usmev:
Zajímavý mi přijde ten koncept. Ne jen veliké rozsáhlé pastviny a pole, ale udržitelný způsob.
Musel jsem vás kopírovat, jistě chápete proč . . . . .
Nooooo pro věci neznalého, fotka znázorňuje rychle rostoucí dřeviny (ty světlezelené stromy). Dokonce je vidět jak jsou některé pokácené a položené na hromádkách.
Ovocné vidím jen podél cesty kvetoucí :usmev:
Jestli je tam výsatba mladých stromků, tak to vidět dobře nění.
U nás už taky podél a uprostřed větších travních lánů vysazují několik let ovocstromky.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od oreb1 »

Už jsme tu někde vedli debatu o tom, že pastvina jako plocha jenom s pícninami rychle vysychá a výnos je velmi kolísavý. Já si od té doby všímám, kde je pěkná tráva a kde ne. Kde jsou vysoké stromy, pod nimi je moc pěkná šťavnatá tráva, vyšší než tam, kde stromy chybí. Pod keři se tráva moc neudrží. Ale na některých místech, kde stromy nejsou, ale rostou tam houby v trávě, je vidět, že je značný rozdíl mezi místy s podhoubím a bez něho. Na podhoubí roste moc pěkná tráva, jinde mizerná. Jindy to tak nevadí a ani není poznat, ale v těchhle suchách je to zřetelné. Akáty jsou známé tím, že pod nimi prý nic neroste. Já chodím s kozami na první jarní pastvu do akátového hájku. Jsou tam vysoké stromy asi 2 a víc metrů od sebe, žádné houští, větve mají vysoko. Na jaře ještě nemají listy, tráva může růst. Pak naroste listí, tráva zežloutne a uschne a na podzim zase vyroste nová. Myslím, že je tam nějaká jednoletá, jinak si to udumření a nové vyrašení na podzim neumím vysvětlit. Chci tím vším říct, že je nějaká symbióza mezi těmi všemi rostlinami a odtržení jednoho od druhého nefunguje, i když je jednodušší pro obdělávání. Pod stromy se s traktorem a sekačkou moc dělat nedá. Možná to má souvislost s tím, že stromy mají schopnost na jedné straně vodu kořeny přijmout a na té, kde není, ji zase vydat, takže vodu zespodu dokážou rozložit rovnoměrně okolo sebe.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Kouťák »

Oreb,pod akátem nic neroste,protože vytáhne z půdy veškerý dusík a i jiné živiny.Kůra akátu je jedovatá pro kozy, tak pozor.Stačí když odloupanou pod stromem sežerou.Akát je to největší svinstvo,které zde bylo vysazováno jako medonosná dřevina s perfektně tvrdým dřevem a je nezničitelný.
To,že někde roste tráva a jinde ne je nedostatek vápníku v půdě,což způsobují kyselé deště a v půdě v současné době vápník opravdu chybí.Může se do půdy dát hnojiv kolik chce,pokud tam nebude vápník poroste vše mizerně.Pokud se chce někdo přesvědčit,že je to pravda,tak stačí vzít dolomitický vápenec a udělat v listopadu z něj kruh na zahradě-pastvině a z jara pozná.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od oreb1 »

Kouťáku, kůru akátu kozy nežerou, ale listy ano. Tu opadanou by ani nechtěly, takže to je dobré. Může to být, jak píšete, ale je to i tak, jak píšu já :usmev: . Chodím pást pod akáty v době, kdy nic ještě pořádně není. Mimoto má akát výborné dřevo. Možná tu nemáme nedostatek vápníku tak velký, do Brna dosahuje kras a vápence, i když je to tu dost rozmanité. Vápníkem se taky asi těžko dá vysvětlit jedna travnatá plocha, kde v místech podhoubí je pěkná tráva, okolo polosuchá. Ale v zásadě je ta informace o vápníku přínosná, kyselost teď asi převažuje.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ale pozor s tím vápencem! Pokud se začne jenom vápnit a nepřidá se nic organického, tak se půda děsně rychle vyčerpá.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Kouťák »

Napíši jak jsem se k tomu vápnění dostal.Asi před pěti lety můj kamarád stříkal louky kolem chalupy a zašel ke mě na pivo.Nadával jsem mu,co zase stříká kolem chalupy za chemické sajrajty.Dozvěděl jsem se,že to je tekutý vápník,aby rostla tráva a schválně udělal s tímto postřikem kruh asi průměr 40 metrů a říkal,abych se podíval jak bude růst tráva na jaře.Každému mohu ukázat tento kruh ještě po pěti letech dnes a zrovna před týdnem jsem kruh ukazoval manželce a protože kamarád se jmenuje Pán,tak jsem jí říkal,že to je Pánův okruh.Majitel luk chová krávy na mléko,má i mlékárnu a tak někdy později jsem se s ním o vápníku bavil a dostal jsem přednášku o vápníku.Od té doby,každý listopad vápním pod jabloněma zahradu,protože potom není na jablkách hořká pihovitost a povápnil jsem i kopec za chalupou,kde tráva nikdy nerostla a nyní mám každý rok na kopci krásnou barevnou louku a nádherně se tam rozrostla mateřídouška a i jiné luční kytky.
Včera jsem psal,že u mě byla návštěva dvou kamarádů a oba jsou chovatelé krav a koňáci a ptali se čím hnojím pod jabloněma,že je tam tak krásně zelená tráva a tak jsem jim tlumočil přednášku o vápníku.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Kouťák »

Jardo,Profesor to napsal správně,ale to se týká hlavně polí.U polí pořád platí,když nedáš hovno,tak sklidíš hovno.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od PavelIV »

Ale Oreb, to bude asi tak, že kde je víc vody, rostou houby i tráva
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Jana P. »

Vím co má Oreb na mysli. Také to vídám i letos už jsem to viděla , na svahu kolem dokola nic a najednou zelený kruh.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od oreb1 »

Přesně, jak píše Jana P. Jedna plocha, tady rovina, a na ní kruhy nebo i nepravidelná místa, na kterých rostou houby - žampiony a čirůvky. Na těch místech je tráva pěkná. Okolo suchá. Tam bych to připsala symbióze nebo něčemu takovému. Konec konců se i prodávají nějaké houby, které třeba podporují růst určitých rostlin.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Augenblick »

Měl bych jednu kontrolní otázku. Mám v pachtu pozemky kde sekám je to cca 3h. Je to už docela vyžité, myslím, že hnojení by určitě pomohlo. Mám možnost v podstatě neomezené množství koňského hnoje. Je koňský hnůj vhodný? Ještě budu muset pořešit rozmetadlo max do 3 tun. Je lepší se svislými nebo vodorovnými válci? Díky za názory.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Hnůj od býložravců je vždycky dobrý. Jen koňáci dost stelou a v tom suchu co je se to dlouho rozkládá. Nechat to někde rok dva na hromadě zkompostovat a musí to jít.
Vodorovné válce bez rotujících lopatek dole hážou jen za sebe. Jinej rozdíl v tom není. Takže se pak jezdí pásky na šířku rozmetadla. Stejně to je lepší poté přejet brána a rozvláčet.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Hhippie »

Ať nezačínám nové téma:
Byla jsem dnes platit zemědělci pronájem louky, kde už několik let pasu. Zmínila jsem se, že jsme se přestěhovali a on mi nabídl ke spásání pozemek v těsné blízkosti domu. Dlouhodobě moc toužím po tom, abych měla zvířata u domu. Takhle musím pořád dojíždět cca 6 km ke školce, kde mám vybudované výběhy a zázemí.
Výhody nabídnutého pozemku: má velkou výměru - skoro hektar. To by mi ovce na sezonu uživilo.
Jenže ten pozemek má mnoho ALE:
- je v těsném sousedství potoka, který de snadno vylije,
- pozemek není udržovaný, nemá porost, je zarostlý rákosím,
- je mezi ostatní komunikací (slepá, skrz chatovou osadu) a potokem, který lemuje svah s chatami a v té louce vyježděná cesta,
- je to pro chataře odkladiště pro bordel a tohohle nastavení se Pražáci-chataři dost neradi pouští (to jsme si vyzkoušeli, když jsme zakládali školku s prvními výběhy…).
… mno… takže na jednu stranu je to hodně lákavá nabídka, protože starý pan sedlák s tím má akorát starost - nedá se to pořádně udržovat, je to zarostlé semtam nálety a měkké, takže s tím traktorem na seč se tam mnoho práce udělat nedá… porost rákosí by se do pár let umořil, tomu věřím. Sekání spolu se spásáním dělá divy. Vyřezat pár náletů taky až takový problém není. Problém je, že je to zálivovka, že by na tom bylo hooooodně práce a co nejvíc… tak že bychom někomu sáhli na soukromí - ač louka není jejich, tak dokáží být velmi mstiví a na to mám dost drahá zvířata a dost se o ně bojím… :smutek:
Tak si s tím úplně nevím rady… plocha je to skvělá, ve skvělé dostupnosti vůči novému bydlení, ale to je tak všechno… :mrzimeto:
Přílohy
B27302B9-6E2B-491A-9F0A-E8B930DBF1F6.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od andre.marek »

Já bych do toho šel - není nic lepšího než mít něco fakt blízko. Ale!!! chtěl bych to buď koupit, nebo alespoň výpovědní lhůtu hodně dlouhou.
Upravíš to za cenu spousty sil, bude z toho pěkná louka a pak si to majitel rozmyslí / prodá :nesouhlas:
Pokud to je v takovém stavu jak píšeš, mohl by mít zájem se toho zbavit.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava pastvin

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, to jsem si říkala určitě - že kdybych se do toho chtěla pustit, tak leda s 10letou smlouvou. Ale je otázka, zda by do toho šel. On je pan majitel v již dost dezolátním stavu, tak je otázka budoucnosti a udržitelnosti… :nevim:
Já se ale prostě bojím těch lidí kolem… :smutek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů