Různé

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Hhippie »

Koutaku, zklamu Te. Kone sice prednostne spasaji,ale ze stromku,kort mladsiho,si take radi ukousnou. Ne,ze by brousili kuru,ale vetve umeji zakratit slusne a navic ne do metru jako ovce,ale klidne do 2,5m :(
Nevim,jak mas huste osazeni. Nedalo by se vytycovat alespon treba silne rady mezi stromy sitemi a prehazovat to? Jinak tri palety na vysku do trojuhelniku je nejlevnejsi,bytelne a povetsinou dostatecne reseni proti malym ovcim...
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Janina »

Jak jsem napsala, na dospělé vysokokmeny vápno jako ochrana funguje. Mladší stromky a keře by určitě spásly. Zajímavé je, že už dvě léta se pasou u sousedy, jsou tam větší kanadské borůvky a ty neokousaly.
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Kouťák »

Díky za rady.Hhippie s těma sítěma to není špatný nápad,protože u mě by šlo od ovocných stromů zahradu oddělit.Ovšem lepší jsou ty koně,protože bych nemusel v únoru prořezávat stromy.Vždy musím uřezat větve o které zavadím hlavou při jízdě traktůrkem a kůň by to udělal za mě.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Janina »

A pak bys česal jablka z koňského hřbetu. :D
Napadlo mne, že jízda koňmo je dobrá zádová rehabilitace, na to by se koník hodil.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Hhippie »

Koutak: no vidis,tak to je dobre zprava. Ja naopak jablone poustim nizko,aby se dobre cesaly i detem.. jedine,co resime,je,aby se pod nimi dali posekat trakturkem.. 🙂
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od arus »

Doprčic, zapoměla jsem, jak se vypočítá, kolik ovcí si můžu pořídit na zatížení půdy, např. na 1h? Ale vy asi pochopíte, na co se ptám? :otraveny:
:arus:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jo, pochopil jsem, že chceš pobírat dotace! Taková zrúdnost podporovat dotace!!! :cert: :cert: :cert: Styď se!!!
:vytlem: :)) :vytlem: :)) :vytlem:
Včera jsem to zrovna řešil, ale už zas nevím kolik to je přesně :vytlem: Počítá se to na dobytčí jednotky a já v tom mám hned zmatek :vytlem: Já na svých cca 11ha musím mít MINIMÁLNĚ 27 ovcí. Kolik maximálně nevím. Ovce je myslím 0,4 VDJ. Pavel, nebo DAD upřesní. Nebo někdo ze zifu.
Fčera za mne známá poslala žádost na dotace elektronicky :hura: :hura: :hura: Ta , co jsem jí "pronajal" zadara kozu na mléko pro mimino. Tak že už to není zadara, už se mě odvděčila :souhlas:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od arus »

O dotace žádám vždycky v dubnu. Letos taky poprve elektronicky. Podepsaný papír jsem poslala poštou. Jinak jsi :profesor: pochopil přesně, na co se ptám. Taky mně zajímá minimální počet oven na plochu. :promin:
:arus:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od přezdívka »

Ovce byla 0,15 VDJ a musely být nejméně 2 VDJ tak to vycházelo na 14 kusů. Zatížení pastvin se počítá zase trochu jinak. Tam bylo rozpětí od - do VDJ. Jaké je rozpětí teď netuším. Je dobré mít dva až tři kusy navíc. Protože, když se musí vyřadit během pastevního období, je to jako by nebyl vůbec a potom už by taky nemusel vyjít minimální počet a bylo by po dotacích.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od arus »

Přezdívko, a teď pro mně hezky po lopatě. Minimální počet na 1h je kolik ovcí? Děkuji. :otraveny:
:arus:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od PavelIV »

Zatížení na hektar je min. 0,3 a max. 1,1 VDJ.
Takže minimum jsou dvě 🐑 na hektar. Max. tedy 7, něco málo. Ale netuším, jak se počítají jehňata, ale ty vlastně nemáš, že.
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jehňata se neřeší. jehňata začneš řešit sám, až zjistíš, že není na čem pást :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od PavelIV »

Jsem si to myslel, ale nechtěl uvádět domněnky :))
:PavelIV:
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od arus »

Když jsem 2015 začínala s chovem, pokud si dobře vzpomínám, říkala mi paní na Zifu, že na plochu 1.87 potřebuji 4-5 ovcí. Zlikvidovali jsme nálety, plocha se zvýšila na 1.94, ta moje paní na SZIFu už dávno není a nikdo další mi jednoznačnou odpověď nedal. Tak jsem se obrátila na vás, zkušené chovatele.
Řeším to, spíš do budoucna. Chov si chci udržet, co nejdéle, ale musím trochu zvolnit a taky se nechci každý rok stresovat, jestli ručně nasuším dost sena na zimu pro všechny. Chci si nechat jen ovce na výpas a hobby chov. Prostě na dožití (jejich). Mám jich 8 a zvažuji jestli na podzim můžu porazit 1-2 abych se nedostala pod stav.
:arus:
hodek
Příspěvky: 70
Registrován: 10 dub 2019 21:50
Dal poděkování: 37 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od hodek »

Všechny dotace nejsou vázané na intenzitu chovu, SAPS jako základní platba na plochu se vyplácí bez ohledu na chov zvířat, stejné je to u greeningu, ANC (dřív LFA) jsou sice menší, ale taky i bez zatížení, držet zvířata jen kvůli některým dotacím, pokud na tom není člověk úplně závislý a třeba ani nemá podmínky, se asi nevyplatí...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Františka. »

V Austrálii chytili zase jednu ztracenou ovci. Měla na sobě 35 kg vlny.
https://www.novinky.cz/koktejl/clanek/z ... y-40352224
Vlastně mě nikdy nenapadlo, že je ovce tak vyšlechtěná, aby jí vlna rostla. Že to je dílo člověka a divoké ovce to tak asi nemají. Jestli teda vůbec jsou nějaké divoké ovce.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od čobanak »

franťiško,ďivoké ovce maji srst jako muflon nebo kamerunská ovce.ale ta vlňitá mutace se asi ňegde v příroďe viskitnout musela!
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Tada »

My jednou byly u známého který tam měl 2 roky nestříhanné ovce a vlny měly dost :nesouhlas:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Františka. »

Já si hloupě myslela, že vlna roste jen tolik, kolik ovci chrání, ale to by bylo, kdyby nebyla kvůli vlně vyšlechtěná.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé

Nový příspěvek od Františka. »

Pěkné video s kozím potahem.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot] a 17 hostů