Sušení sena

Louky a pole
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od přezdívka »

Jedna možnost by byla. Udělat pořádné stojany a přehodit přes ně plachtu. Seno na seníku se za čas slehne a vejde se tam další ze stojanů. No a co se nevejde, to z nich začít rovnou krmit.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Já pokračuji po kouscích, na dva pozemky se ještě nedostanu, v pátek večer tam stála voda, pořád je to měkké. :nesouhlas:
Na zahradě včera zase kousek a dnes opět na vozík a pod střechu, protože zítra hlásí opět déšť (stejně jako na zbytek týdne kromě úterý) a já jsem navíc zítra celý den v práci. :smutek:
kosta
Příspěvky: 758
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od kosta »

Co se nám nevešlo do seníku jsme nechávali občas na stojanech pod kvalitní plachtou.Až bylo místo v seníku tak jsme to naložili a odvezli na seník.Jeden rok to tam bylo až do října a nic tomu nebylo.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Stojany by byly řešení, ale jak vypadají?
:arus:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od přezdívka »

andre.marek píše: 21 čer 2020 10:55 Sušáky jsou hodně individuální záležitost, hlavně krajová :usmev:
Někde tyčky, někde třístranné, u nás dvoustranné.
Viz fota (všechna z internetu):
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Našim je nejblíže asi ten první, akorát to chce tu spodní tyčku dát výše, ať seno neleží moc na zemi :souhlas: :souhlas:
Počet "pater buď tři, nebo čtyři podle výšky sušáku a toho, kdo to bude na něj ukládat :vytlem: :vytlem:
Ukládání je sice fyzicky náročné a otravné - lépe je usušit bez toho, ale někdy si tím vypomáhám na menších pozemcích, které seču jako první, než jsou ty velké. Většinou kolem poloviny května, kdy ještě nebývá tak stabilní počasí.
Letos je počasí krásně stabilní, není potřeba řešit sušáky :blazen: :blazen: :blazen: :)) :)) :)) :)) :)), ale se senem to vidím s další a další předpovědí více bledě. V Čechách to bude příští týden už lepší, u nás bohužel nejspíš nee.

p.s. Stačí tvořit ze střešních latí, dostupné v každých stavebninách + pár vrutů. Sešroubování otázka minut (na estetiku se opravdu v tomto případě nehraje) a efekt hodně dobrý :souhlas: .
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Augenblick »

Nařádkováno, odpolko to sbalím. Loučka má 0,5ha , minulý rok dala 113 balíčků. Tak jsem zvědavej kolik to bude teď. Mraky se honěj, tak snad to nezmokne...
IMG_20200705_124207316_HDR.jpg
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Takže na normálním sušáku nechat ležet seno a pak ho, když trochu v seníku slehne, naládovat dovnitř. Jak, jednoduché. Díky! :ruzicka:
Augenblick, dnes pršet nebude :souhlas:
:arus:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jana P. »

Arus v prvním příspěvku tohoto vlákna je video, jak se na sušák seno ukládá. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak jsem dnes posekal něco přes 3 ha, bylo to rovnější, tak za 6 hodin to bylo i s kilometrovým přejezdem.
:PavelIV:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Profesor1 »

Já mám v plánu na zítra tak pět ha. Už teď jsem z toho nervózní. Tak uvidíme.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Jak řeší myslím Arus, že se seno nevejde pod střechu. Já už dvakrát měl od léta seno na volno takhle: palety, jedna vedle druhý, na tom seno a přes plachta s okama, přivázaná k paletám. Není to ideál, ale dobře usušený seno vydrželo, zkrmil jsem to vždycky někdy v listopadu, zabíralo to teda dost místa. Naložil jsem to do výšky asi 1,2 m, ještě to slehlo
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

To se divím, že Ti to vydrželo. Já právě rozšiřovala přístřešky, abych měla kam dát to volné seno, co udělám z ploch, kam mi nezajede technika, ale každoročně, ač je to pod pevnou střechou a na paletách, dáváno v maximální suchosti (Loni, předloni, kdy se sušilo pár stébel v 35stupních několik dní...)... tak mi to prostě stejně od země zplesnivělo. I teď jsem dávala na stranu v seníku seno, co bylo usušené na volno a skladované někde ve stodole a přivezla jsem si ho někdy v únoru...super materiál... a teď jsem si šíbovala balíky v seníku, abych si udělala místo na nové a i tohle bylo chycené zespoda. Takže evidentně nebyla u mě chyba v málo usušeném seně... :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jana P. »

Hhippie proto se seno dávalo na hůru. Daleko od země. My máme na parně položená na dně stará vrata, složení prkna izolace plech. Tam to nesplesniví, na malém kousku palety, tam to vloni na spodku chytlo. Sušila jsem sama, asi ne dosti. :andel: ale jen malá vrstva, nic čeho by byla škoda.
Včera jsme na mlat svezli seno seno ze 2500m, je pod střechou, taková vlastně obří kopka. A budeme dosušovat na dvoře.
Letos tedy sena dosti.
Vidím na bazoši, že cena jde lehce dolů. Ale kvalita? Každý píše, že mu to nezmoklo. Mno.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od přezdívka »

Získali jsme silný igelit ze senážních vaků, které už nešlo použít. Dáváme na zem pod palety s balíkama. Balíky nejsou na zemi, ale dřevo tu vlhkost ze země taky táhne. Zkuste něco podobného sehnat.
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Pavle, já bych pod ty palety dala plachtu a myslím, že by to mohlo fungovat. Uvidím, jak seno trochu slehne, kolik ho ještě do seníku narvu. Zbytek nechám na sušácích, což je pro mně jednodušší.
Zkusím nezapomenout vzít dnes s sebou foťák a udělám pár fotek.
Mějte se, jdu sušit, snad k nám od západu nedorazí déšť příliš brzy.
:arus:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od PavelIV »

Tady už deštík přešel, 1,5 mm, neplánovanej. Tak to rozhodím po obědě
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Hhippie »

My to stihli ještě posbírat a dát na jednu hromadu ke kmeni ořešáku.. byl to zbytek sena, co se mi včera ještě nezdál úplně doschlý. Tedy pár vidlí. Od 9h pršelo víc, pak už jen mrholilo, ale ještě teď něco padá...a ještě padat má. Na to, že ve čt a pá zas hlásí déšť, opět nevím, kdy bych to seno asi tak měla dělat...? :nesouhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od Jana P. »

Letos, v době sušení sena, se spoléhám v předpovědi počasí na yr.no , ověřila jsem si ne jednou, že mluví pravdu. Dívám se přímo na naše místo, Pikov či Borotín. Dnes například mělo začít pršet v deset dopoledne, a to se i stalo.
V pátek pršelo. V sobotu ráno manžel posekal 2500 posledních m, to mu trvalo s bubnovkou, na pomalý chod, protože tráva přerostlá, podrostlá, cca 4 hodiny? Nechali jsme ležet do neděle.
Já jsem rozhodila pět velkých kopek, zakrytých, kopili jsme je v úterý, z dvoutisíc metrů. A v průběhu soboty jsem třikrát obrátila, kolem půl páté bylo seno krásně suché :potlesk: . Manžela jsem přesvědčila a ještě v sobotu jsme odvozili do stodoly, uklidili. Pak jsme dali rychlou sprchu a za odměnu jsme jeli do Tábora do http://www.cerna-perla.cz/ mají terasu z výhledem na Jordán, výborný tatarák, a ořechový dortík se zkaramelizovanými jablky a vanilkovou zmrzlinou. Piva prý výborná. Obsluha profi a vlídná.
V neděli jsme tři hodiny cca rozhazovali sobotní seč. To je nejhorší práce na celém ručním sušení. V průběhu neděle jsme ještě dvakrát obrátili. Foukal větřík seno dosti proschlé. Místo kopení na místě, jsme odvozili na hromadu do stodoly na mlat. Pokud bychom neodváželi, rozhodně bychom skopili a zakryli plachtami. A dnes v deset už pršelo. Přesně podle yr.no.
Zítra má být slušně, část vyházím , dosuším a uklidíme na parnu. Pak jsme v práci oba středa čtvrtek, má i pršet, to i v pátek. Takže na další dosoušení se dostane v sobotu a neděli. Pokud by bylo v kopkách zakryté, vydrží i týden, tak podle počasí postupně rozvalit kopky, kolik člověk zvládne a dosušit.
Pokud se seno kopí, stačí maxi tři dny bez deště a je usušeno. První den sekat, druhý den ráno rozházet, po obědě obrátit, skopit. Třetí den rozházet, obrátit, svozit. Kopení je důležité.
Je to letos opruz, ale prší konečně, a minulé roky jsme si sušili velmi lehce. Takže jsem vděčná.
Píšu jak to děláme my. Veru, ty jsi psala, že si letos kvůli sušení nebudeš trhat triko, já mám obavy, že kupované bude několikařádově horší než zmoklé vlastní.
Jak to tak vidím v okolí.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od andre.marek »

Já také letos spoléhám na yr.no, docela jim to vychází (bohužel... :)) :)) ), dřívější roky byl jistější Aladin, letos mám pocit že lepší jsou Norové...
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sušení sena

Nový příspěvek od arus »

Díky, úžasným pomocníkům, co bylo posekáno, mám sklizeno :ruzicka:
Seník dole je plný a nahoru se ještě něco vejde. Skosená je další louka.
Hhippie, než přijedeš, bude hotovo. Bisepty musíš natrénovat jinde. :ajeje:
DSCF9142.JPG
DSCF9147.JPG
DSCF9136.JPG
Omlouvám se, za nekvalitní fotky. :nesouhlas:
:arus:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů