Skot celorocne na pastve

Vše o chovu skotů...
PaK
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od PaK »

Ahoj. Po nekolika letech pripravy na chov ovci mi zena do hlavy vymluvila diru ze by bylo lepsi hovezi at uz se tyce prodeje nebo domaci konzumace.. :stydim:
Mam hektarovou louku na seno asi 0,5 km od baraku,samostatne. Hektar rr topolu za barakem a na ty navazuje 1,5 h pole (smena s druzstvem za me) ktere na jare oseju ovsem a travou. Udelam ovesne seno a na podzim si myslim ze bych uz mohl na pastvinu vypustit najake zvire. Prostor na pohyb tedy nejakych 2,5 hektaru, trava cca 1,45 vcetne toho co je kolem topolu.. A otazky. Jake zvire a kolik. Me se libi aberdeen angus mel by byt i vhodny na celorocni pastvu. Spis nez chov tak koupit zastav rok vykrmit a pak prodat nebo porazit. Mate s nim nejake zkusenosti, nejake nevyhody? Nebo nejake jine doporuceni? Mnozstvi tak 2 kusy jen nevim jestli byky nebo jalovice. Jaluvky oproti bykum polovicni ale lepe ovladatelne? Byci vetsi prirustek hmoty, ale asi by museli byt taky 2 a mam strach ze nekde v dali uslysej kravu a odnesou plot i s barakem? Kdyz jsem u toho plotu neco co se vam osvedcilo? Elektricky ohradnik ? Neco snadno demontovatelneho? Predpokladam ze vedeni hospodarstvi je stejne jako u ovci? Nebo ma skot neco specifickeho? Neco uz mam nacteno ale rad si prectu vase rady,nazory ale i pripadnou kritiku k me konkretni situaci. Prestoze nemam jeste osetou pastvinu, radsi zjistuju info dopredu. I tak me jeste dost veci zaskoci. Nejake vseobecne nebo i konkretni rady pro zacatecnika? Predem dekuju, kdybych pak zapomel.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Zase budu propagovat to svoje :stydim: , ale ono je nakonec jedno co to bude za hovado protože časem vyrostou všechny :souhlas:
EE je menšího rámce, dobré užitkové vlastnosti a vynikající využití krmiv, nenáročný doporučuji :vytlem:
AA je středně velký a ostatní je stejný
Gallovai, Hereford, to samé
Skotský roste pomaleji, otužilý je super
jakýkoliv kříženec masného nebo kombinovaného plemene dostačí když bude mít suchý přístřešek bez průvanu a nějaký ten příkrm a seno
po založení pastviny je to tak na pasení po dvou letech, jinak se dost rozdupe, pastvinu rozdělit na x dílů, skotu stačí když je zvyklý dvě lanka el.ohradníku, když není zvyklý tak dostačuje cokoliv co zadrží až 7 q ve 40 km za hodinu
chovu zdar
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od PavelIV »

V takhle malým bych o těch Dexterech uvažoval.
Jak píše DaD, nejlíp rozdělit na ca půlhektarový kusy, na jaře posekat několik z nich, 2 seč třeba jen jeden nebo nic a pást třeba až do Vánoc.
Psal jsem článek, je tam dost odpovědí - "Chov masného skotu"
:PavelIV:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od Jana P. »

:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
PaK
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od PaK »

DAD na ee jsem koukal ale na bazosi do 100 km nevidel zadnou nabidku. Tak jedine za by neco od tebe nebo tveho "souseda", ale ted vyhledove skutecne jen na vykrm. Na chov snad az pozdeji,az s dalsimi pozemky
Pavelv samozrejme ze jsem tvuj clanek cetl nekolikrat a nejake info jsem si z toho samozrejme vybral. Jen to pro sebe musim vse zmensit.

Deleni pozemku s tim pocitam, s tim ze na zalozenou pastvinu az po 2 letech s tim jsem neppcital. Myslel jsem tak rok po zalozeni, coz na podzim nebylo ale doufal jsem ze to pujde :stydim: jeste ze jsem se zeptal
Spis mi jde o konkretni info na zaklade vasich zkusenosti. Byk nebo jalovice? Radsi bych byka, ale potom 1 byk nebo radsi 2 ? Nejde o to jestli uzivim 2 ale jestli kdyz bude 1 tak jestli se nebude nudit? Nebo mlady byk a jalovice? Dad nekde psal ze uz i mlady po sobe skavou :mrzimeto: takze kdyz je vykrmuju do 2 let neobskoci mi byk tu jalovici?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od Hhippie »

Napisu, jak to mam ja jakozto zacatecnik s hovezim.
Mam cca 6000 m3, rozdelenou napul, kde jsem driv pasla kone. S prostornym domeckem, ve 4 radach pasek, protoze vse mam uzpusobene, abych mohla vyuzivat i pro ovce.
Loni na jare jsem prvne koupila 1,5 rocni AA jalovici, ktera mi pres sezonu temer bezudrzbove obstaravala tento pozemek, a na podzim jsem ji odvezla na jatka. Ta prvni byla osahana, mela na sobe ohlavku a umeli jsme ji prevest a nalozit do vleku.
Letos jsem to chtela udelat stejne, ale jalovice porodila, takze se odvoz na jatka zdrzi a budou chvili s teletem asi i na sene..navic se ji teprv snazime ochocovat. Takze kazdy den chodime s kyblem. Na ten uz velmi slysi. Ted uz se necha vcelku bez reci drbat skoro po celem tele. Ale stejne jakakoli manipulace je sci-fi :smutek: takze jak ji jednou budeme nakladat, fakt nevim... navic k tomu teleti budu muset nejspis poridit jeste jedno, aby nebylo smutne...ovce mu nejspis stacit nebudou... ale to budu resit, az to bude aktuální...
Nejsem vybavena na chov a uz vzbec ne na mnozeni krav - nemam odchytove zarizeni (coz by snad chovatel krav mel mit, aby dokazal nabrat krve jednou rocne a udelat paznehty..).. takze jsem volila jednodussi variantu - jalovici pred bykem. A protoze prave nemam moznosti na mnozeni, tak jsem volila “na jare koupit, na podzim snist”.
Za me jsou ovce daleko jednodussi pro me jako zenskou na praci s nimi, ale chapu, ze chlapum dava vic smysl chov hoveziho. Je to s nim jednodussi v ostatnich vecech - mene zabezpecene ohrady, ktere se nemusi podsekavat, mene zdrav.problemu, snazsi odbyt masa... :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od Vedra »

Do dvou let rozhodně býk jalovici obskočí. Obskočí ji už v roce a nevyvinutá jalovice pak taky možná pojde i s teletem plus pokuta do výše 1 mil za černou plemenitbu.
Já mám kastráty abych měl jenom jedno stádo, u většího býka to dělal veterinář chirurgicky u čerstvě narozených jde gumičkou jak u beranů.
Nově založená pastvina jde jednou max 2x opatrně přepást v prvním roce.
Hlavní výhoda Aberdeenu je genetická bezrohost. Jinak to má svéhlavé telata které se nedrží matky ale zkoumají svět za ohradníkem a aspoň u mně trpí na všenky.


Hippie:

Naučit pomocí kýblu na úvaz třeba ke stromu to je jedno. A pak se uváže a lanem natáhne na vlek.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od PavelIV »

Býk a jalovice je úplnej nesmysl. Jalovice může zabřeznout podle plemene od sedmi měsíců. Býček nevím, ale poslední moje telata bejčci už skákali na tetky v půl roce. Jestli jenom napodobovali tetky a mámu nebo to na ně šlo, to netuším.
Samotnej bejk si bude hledat parťáka, s kterým si bude poměřovat síly, to je dost nebezpečný. Jalovice rostou pomalejš, ale jsou klidnější. I když blbnout umí taky
:PavelIV:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od PavelIV »

Vedra, jak se projevují všenky?
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od Hhippie »

Vedra: naučit na úvaz ke stromu... si vůbec nedovedu představit. Pořád je děsně opatrná. Jakmile se člověk hýbne jinak, než jí se líbí, odcouvává i od toho kýble (přestože zas přijde..).

Jj, samostatnost toho telete mě tedy také hodně překvapila! My jí vlastně objevili až druhý den. Byla odložená v trávě kdesi ve výběhu... (příběh nečekaného přírůstku od jalovice, co jí mělo být 15 měsíců, jsem tu někde psala. Já černou plemenitbu nedělala. Koupili jsme jalovici a že je vysokobřezí na ni nebylo vidět a majitel zřejmě také netušil.. :nevim: )

Všenky se projevují celkovým neklidem zvířete a dupáním, kopáním.
Když rozhrneš chlupy, najdeš odlupující se jakoby velké lupy... a když se hodně dobře zadíváš, možná uvidíš i všenky. Malinké bílé oválky se žlutou hlavičkou... trpívala na ně moje tinkerka (kůň s bohatými rousy).
:Hhippie: Bubáci forever!
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od Vedra »

Slézá srst a dělají se strupy hlavně kolem páteře. Dávám 1-2 ročně Butox pour-on. 10 ml ze stříkačky dá se s trochou cviku i ze 2 metrů na plašší kusy. Před tím jsem měl něco čím jsem musel celé krávy sprchovat a to se jim nelíbilo a rozkopávaly mi postřikovač.

Hhippie: Když bude kýbl jenom u stromu tak jí nic jiného nezbude pokud chce dobrotu.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

PaK jestli to myslíš vážně tak zavolej nebo SZ, svého nedám :vytlem: protože předchůdce už není :grilovacka: jalůvky EE na výkrm a porážku podle mne neseženeš za peníze za maso, na to je jich ještě málo, půlroční býčky ti s radostí prodán tři :souhlas: , za žrádlem přijdou ale jinak nic
mám kravku a od ní tele, takže pohlaví si nevybírám :vytlem: , PavelIV má pravdu, pár ne, dvě jalovice blbnou stejně jako dva býci jen s menší váhou, to je normální sociální chování, pozor na šikanu slabšího kusu, počítej, že býček dosáhne až 90% maximální hmotnosti ve dvou letech, rostou opravdu dobře a 4q hračka když ti při drbání šlápne na nohu nebo se snaží narvat na klín tak to bolí :smutek: :))
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
PaK
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od PaK »

Myslim to vazne a vzit neco od tebe nebo tveho otce je jedna ze zvazovanych eventualit ale urcite ne driv nez za rok, dle vasich rad radsi rok a pul. Nebojim se toho ze budou blbnout na pastve ale toho ze se byci seberou a pujdou nekam pryc za kravama. To je snad u jalovic mensi pravdepodobnost kdyz budou 2 ze by meli potrebu jit hledat stado.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od PavelIV »

Jalovice v říji je pro ohradu skoro stejný riziko jako nadrženej bejk. Zase tolik bych se toho nebál. Zabučení půl kilometru daleko není problém, nesmí bejt hned za ohradou a cejtit se.
:PavelIV:
PaK
Příspěvky: 140
Registrován: 05 zář 2019 20:25
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 75 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od PaK »

Aha. Tak to je neco jinyho :)) ja zil v predstave ze krava zabuci 5km daleko a jaky byli bejci :vytlem: .
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

No jo, jak je někdo nadrženej tak ho nic nezastaví :))
To je škoda, že až za rok. Potřebuju od otce prodat co jde. Neusušil, žitovec zůstal na poli, tak není ani sláma. Teď mi švihnul paletu otrub :cert: a zelený není schopný přivízt ke chlívu. Kukuřici jsem díky jeho schopnostem nezasel. Bez Case jsou tam jako bez ruky a jen se dohadují kdo ho rozbyl. Háže jen patky :cert: a tak musí všechno koupit. Dohoda zněla, že se mu postarám o max dva kusy. Já si beru dva a zbývá jich tam dvanáct. Na tři mám potenciální kupce.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od přezdívka »

Davide, nešlo by to tritikale zabalit i s plevelem jako senáž? Ať z toho je alespoň něco. Taková z nouze cnost.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Já mám jen maličký lis Caeb. Lebeda a merlík jsou přes dva metry a na husto. I kdybych to slisoval tak to fólie na baličce nedá :smutek: fotka z pole je v tématu kombajn Mc Cornick, včera jsem s ním byl na malým sběráku a protože nedostal slevu jakou chtěl tak jsme přijely prázdný :nesouhlas: , jeho nezajímá technický stav ale jak koho zmačkat :nesouhlas: tak to nemá ani jak dostat domů :nevim:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od přezdívka »

Jasně, když si dá někdo pro korunu vrtat koleno, tak si na to asi službu nepozve. Tak potom to po částech těm kravám sekat a vozit na žlab. Jestli s tím zas není nějaký jiný problém.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Skot celorocne na pastve

Nový příspěvek od Hhippie »

Taky me napadlo.. udelat z toho rezanku.. :nevim: je to skoda zaorat. Navic to bude tak jako tak vic skody nez uzltku.. :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 6 hostů