Mlato pre kozy skusenosti

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Augenblick »

:souhlas: děkuji Oreb
Tykat, díkes ....
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Františka. »

K předchozím příspěvkům bych ráda uvedla, že jsem vyzkoušela mláto čerstvé i granulované. Granule jsem použila z nouze, když nebylo čerstvé. Nebyly špatné, ale s čerstvým se nedá srovnat. Ani zvířata ho nežrala tak s chutí, ani výsledky nebyly takové, jak jsem čekala. Nějak se při zpracování asi sníží obsah vitamínů, které podporují látkovou výměnu. Nebo nevím, čím by to mohlo být. Prostě po čerstvém se rychle spraví srst i paznehty, kdežto po sušeném je ten nástup pomalejší.
Čerstvé mláto, pokud se používá v malochovu, je nejlíp uložit do plastových nádob, do kterých se mláto udusá až po vrch a uzavře víkem. I když trochu prokvasí, není to na závadu. Mně takhle vydrží asi 10 dní i v těch teplech, co jsou teď.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Hhippie »

Frantisko, dekujeme za sdileni. :ruzicka:
Me uprimne prekvapilo, ze posledni mlato bylo skvasene do druheho krmeni. A to jeste nebyla ta vedra jako ted... tak mam pocit, ze trochu zavisi i na tom, co je to za slad a jak se pivo vari... manzel je domaci pivovarnik, tak je to pokazde jine..
Ale u Vas to zni, ze mate pravidelny dodej z vetsi vyrobny. Tam je to asi jine.. :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Františka. »

Mám mláto z místního pivovaru. Mají ho hodně, to já nezkrmím, skoro všechno si bere jeden zemědělec. To mláto musí být odkapané, nejlíp ještě teplé, když se dává do kbelíků. Já mám zkušenosti dobré.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, jsme sice u koz, ale zeptám se Vás. Máte krávu - nedáváte jí mláto? To by Vám nestihlo zkvasit, řekla bych. A když to zkvasí trochu, nevadí, většina zvířat si na trochu zkvašeném ovoci moc pochutnává, tak proč ne kravka na mlátu? Když s ním nekrmíte, co tedy s ním děláte?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Františka. »

Na zkoušku jsem nechala mláto v kbelíkách měsíc. Bylo teď hodně teplo, ale vydrželo bez plísně, některé kbelíky ani nebyly cítit jako zkvašené, některé jen lehce, což nevadí.
Dávala jsem ho do kbelíků ještě teplé, ale už ne horké. Kbelíky byly čisté, ale ne nijak vydrbané, předtím v nich bylo taky mláto a bylo to jen vyschlé a vymetené od zbytků. Na povrch jsem nedávala sůl ani jiný konzervant a byly uložené venku na slunci. Mláto bylo bez tekutiny, dobře vykapané.
Z 8 kbelíků se na povrchu jednoho z nich začínala dělat bílá plíseň, ale zatím velmi málo, stáhla jsem ji a mláto použila.
Závěr: Pokud se mláto naloží do kbelíků ještě teplé, co nejsušší, kbelíky se uzavřou víkem a neotvírají, vydrží dost dlouho i bez další ochrany.
Přílohy
P1310111.JPG
P1310110.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak to je velmi zajímavý nález! Díky za sdílení.. kravám to dávám, ale pokud nejsou zvířata zvyklá, tak o mláto nestály ani kozy ani ovce..
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Františka. »

Tak nezbývá než navyknout, pokud je zdroj mláta. U nás je to největší pochoutka a já jim ho dávám kvůli vitamínům. Když přišla do stáda nová dospělá koza, taky ze začátku nechtěla, ale když viděla, jak se o to perou, zkusila a prala se pak taky. Já Vám půjčím jednu, aby je to naučila, nechcete :vytlem: ?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Hhippie »

:vytlem: asi jo. Mě to nežerou ani ty slepice, jak tu někdo navrhoval, že je to pro ně prospěšné..
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od Františka. »

Asi jsou u Vás zvyklé na dobroty z celého zrní. Prasátko, které jinak prý dostávalo šrot, mláto taky nechtělo. Prostě jste si je rozmazlila. Ještěže aspoň ty krávy to u Vás žerou, aspoň někdo má rozum (to není narážka na Vás :vytlem: ).
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Mlato pre kozy skusenosti

Nový příspěvek od jupik »

Hhippie píše: 30 čer 2021 14:40 :vytlem: asi jo. Mě to nežerou ani ty slepice, jak tu někdo navrhoval, že je to pro ně prospěšné..
Tyjo, naše pipiny se po tom můžou utlouct...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 8 hostů