Budeme mít štěňátka

Pes, nejlepší přítel člověka. Co pěkného nás společně čeká? Doporučte plemeno. Vybíráme štěňátko. Barf kontra granule. Odčervení, očkování, čip. Cvičák ano či ne? Venku nebo v bytě? Péče o starého psa.
Odpovědět
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Milí přátelé, letos na podzim se mi povedlo posunout můj víceletý “projekt” vlastní štěně plemene hovawart, pokud možno plavá fenka.
Velmi mne to těší a tak vám o tom napíšu.
Zjara se nám krytí nevydařilo protože korona, protože já strach z neznámého, protože jsem jela na krytí pozdě až při progesteronu 30.
Tak jsem si řekla, že podzimní hárání si ohlídám. Jedná se o náš první papírový vrh. Vlastně o první vrh štěňat vůbec. Když pominu romnožování podvraťáka( říká se jim tak, protože vznikli zkřížením feny na dvoře a psa podlezlivšího pod vraty, rasa neznámá)měli jsme kříženku jezevčíka a čehokoliv, ta se připouštěla sama od sebe z podvratákem ze vsi, a je tomu už dvacet a více let. A rodila sama pod vanou.
O tom jak jsem úspěšně založila svou chovatelskou stanici Pravá láska píši jinde.
Naše Cita Felicity Bohemia už je slečna blízko k zenitu, v lednu jí bude pět let, nebylo na co čekat. Uchovnění je dosti složitá a nákladná záležitost, takže mi to trvalo, a pak se vám do toho zamíchá to i ono a léta běží.
Ale když se mi začalo začátkem září zdát, že by se mohlo hárání blížit, objednala jsem se na 1.9. K vetce. Odebrali krev na zjištění kondice feny, poslechli srdíčko, udělali poševní stěr, tam už se jevily změny proestru, a také progesteron. Ten byl nízký, krev v pořádku a celá fena nastávající matka také v pořádku. Další progesteron se dělal 4.9. Nízký, a další 8.9. Progesteron 2, ale už se objevila krev. Citka je fenka velmi čistotná, všechno si umyje, takže kontrolovat barvu výroku je iluzorní. Vetka řekla přijďte 15.9. A ejhle, progesteron 5 takže šupem krýt. Druhý den jsem na dopoledne odvolala zákaznice, naložila Citu a jela k plemeníkovi. Cita se dováděla, nastavovala se, ocas na stranu, on laxně naskakoval, očuchával, a nejvíc ze všeho Citě děsně slintal na záda. Tři hodiny uběhly a spojení se nezdařilo. Ještě v poledne jsem dala udělat další progesteron a ten už byl 7,2. Další den se vše opakovalo, celé tři hodiny, tentokrát v Lánech, aby mohl asistoval páníček plemeníka, který tam pracuje a je nepostradatelný.
V práci. Spojení proběhlo, ale takové krátké a nepevné. Takže v pátek jsem zas s Citou nasedla do vozu a zdolala 100 km a zas tři hodiny, skákání , slintání, čuchání, pak pauza ještě dvě hodiny navečer. Nic. V sobotu už jsem byla dost unavená a otrávená, plemeník byl celé dopoledne velmi akční, na Citu pouštěl různé exkrementy, všechno vydržela, ale dopoledne se nezadařilo. Přijeli jsme v 16 hod znovu, Cita se zdála už taková otrávená, tak po dvaceti minutách říkám jedeme domů, a najednou! Bárník(Bady Čerchovské Hvozdy)jen tak mimochodem na Citu naskočil, a sami se krásně spojili, svázali. Pěkně si stoupli vedle sebe, a já a páníček Bárníka jsme 40! Minut museli dělat ochranku, aby se nám nepatřičně nerozutekli. Krásné spojení. :andel: :usmev: 19.9.2020 v 16.30 až 17.10
Přílohy
BD701549-5D3A-4CE9-BF74-751DA2EFC33F.jpeg
E9063911-BFF5-4295-BF95-4255677B83E5.jpeg
BFBBA1C2-64AD-4159-82F1-40AD0F1A0495.jpeg
A1A26678-AF2A-4721-90C2-1C7F688F2255.jpeg
DF5016FC-EA4F-40EE-B54B-E208669B891D.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

A od toho dne začaly podprahové stálepřítomné nervy, zabřezne čili nic? U fen není žádný těhotenský test, který by za něco stál. Musí se čekat na sono. Až do 25 dne od krytí. A jakékoliv příznaky na feně nevypovídají o ničem, protože se může jednat o falešnou březost.
Naše Cita zpočátku nejevila příznaky žádné. Jen tedy , jak auto dříve nenáviděla, tak mi začla nastupovat do auta a chtěla někam odjíždět,
4875BE06-05DD-4321-BC26-0EA59A1EE5FA.jpeg
jen jsem otevřela dveře a šla si pro něco domů už byla v autě. :vytlem:
Cca před týdnem přestala žrát, třeba celý den nic. Na sono jsem ji objednala na 13.10. Na 9hod. V ordinaci byla mladá vetka, která sotva ukončila školu, a staré sono, takže jsem z nic kloudného nevypáčila, byla nejistá. A foto toto
4A6C21FE-0B32-4499-8D80-5A7F71FF797D.jpeg
za 500. Nedalo mi to a zavolala jsem jinam, byla jsem v nervu, takže dnes v 17 hod 13.10. Mi zkušená vetka okamžitě potvrdila březost a zde máme jedno překrásné štěnátko, naši Agnes Pravá láska plavá fenka plemene hovawart
104F4A72-8C57-4FB5-A9AC-FF40C3DDF750.jpeg
:srdicko: sono za 250 :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od přezdívka »

Přála bych vám, ať se zadaří a máte fenku. Měla jsem středoasiatku. První štěňata se zadařila ve 4a1/2 letech. Potom v 6 letech a nakonec ještě v jejích 7 letech. Toužila jsem po fenečce a málem žádná nebyla. Před tím rodila a všechno si obstarala sama a při třetím vrhu nám dala zabrat. Hnízdo měla připravené perfektní. Rozcupovala na něj skoro celý balík slámy. To co jsem ji připravila, to ignorovala a udělala si to všechno podle sebe. Tak jsem si říkala zkušená matka, zase si poradí. Nakonec z toho byl císařský řez. Všechno pejsci a jedna taková mrňavá myšička. Protože to bylo v prosinci, tak jsem ji musela vzít do baráku a než se fena trochu vzpamatovala, tak jsem dávala z tuby cosi jako náhradu mleziva a vitamíny. Naštěstí se brzo vzpamatovala a mléka měla dost. Jenomže už to nešlo ji vrátit do toho hnízda, tak jsem měla skoro až do jara psí rodinku doma. Pokud máte představivost, tak 50 kg fena a 6 štěňat, která měla skoro 20 kg, když se stěhovala do venkovní ubykace. Nakonec vyrostla i ta malá myšička a byla z ní fena jak hrom. Tím neříkám, že musíte dopadnout stejně.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Přezdívko děkuji, velmi povzbudivé. :vytlem:
Ale právě takovéto příspěvky potřebuji číst, ať vím, na co všechno se mám připravit.
Hovawart je také moloss, ale feny jsou drobnější, Cita váží 34 kilo, Agnes měla 48. Chystáme se postavit porodní bednu v hale, prostor mezi místnostmi, taková obdélníková chodba jako, je tam i podlahové topení. Bude to pěkně při ruce. Rodit bude kolem 20.11. To už bude na štěňátka zima, ale cca na třech týdnech půjdou ven, do sauny s přístupem ven. Když odcházejí do nových rodin , cca na dvou měsících, mají kolem sedmi kil.
Máme dobré stránky v hovawart klubu a vím tedy, že feny se rodí méně než psi. A nejvíce černé se znaky, méně plavé, a nejméně černé. https://www.hovawart.cz/databaze/psi/vrhy.php
Na fenky mám už 4 zájemce. Na psa zatím nic, ale ještě jsem neinzerovala.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Prosím o sdílení jakýchkoliv zkušeností kolem březosti feny, stravy, kolem porodu, co je třeba a podobně, velmi mi to pomůže. Děkuji.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Javorka »

Jani, to je krásná zpráva!
:andel: :nazdravi:
:433:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od čobanak »

jano,gratulace!moje šarplaňinka roďila v léťe,11šťeňat,jedno chcíplo.všechno v pohoďe,dával jsem jí 3xdeňe 1kg masa,pak gdiž to rozjeli šťeňata ,krmil jsem až 6kg masa deňe.zpařoval jsem ovesné vločki a do toho rozmíchával drcené maso pro psi
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

A co porod čobanaku? Prosím až budeš mít čas a chuť trošku to rozepiš. Díky
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od čobanak »

zdav jano.porod si ošéfovala sama..mňel jsem šťeňata mockrát,vjetšinou no,ňigdi komplikace.muže se to samozřejmňe stát,ale časťejší je to u neduživejch plemen.já aňi nebil doma,sledovali to ďeťi.pak jsem přišel,dal sem jí ňeco na posilňenou,smad sirovátku.ale pozor na škrkavki.odčervovali sme poprvé,gdiž začali žrát trochu maso.za 14dňí znovu,a to už z ňich vicházeli smotki škrkavek.a pak ješťe za 14dnú a pak už šli do svjeta
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Fenu jsem odčervila před krytím a určitě odčervim i štěňátka.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Jak to po sobě čtu, vidím, že jsem napsala tak, jakoby Cita čekala jedno štěně! Ale kdepak, na sonu je jeden plod vyfocený, ale je jich tam pět a více. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od čobanak »

jano,to je samozřejmňe dobře,jedno šťeňe vjetšinou aňi nebejvá,a taki bi bilo moc velkí.a blbje bi šlo ven.jsem rád,že to šarplaňinka uživila,v minulosťi jsem tolik šťeňat nenechával,maximálňe 6
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Já vím, ale kdo by tuhle Sofiinu volbu dělal.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od čobanak »

fena no nemňela tolik mlíka.po tejdnu bili ňekterí šťeňata zjevňe slabší,tak to bilo jasné.sama fena třeba jedno šťeňe odmítâ,položí ho za záda a ono postupňe vichladne.u vás bude určiťe snaha,udržet jich co nejvîc,já napájim sirovátkou,chce to ňeco podpurného.jednou jsem daroval dva novorozence no paňí,jejíž salašňice o šťeňata přišla,ale spusťilo se jí mlíko.ona si dala inzerát,a já ho náhodou čet...a jano,používáte howawarda u zvířat jako pastevce?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Františka. »

Ke mně dost často chodí chovatelé psů pro mléko od koz pro štěňata. Teď zrovna chodí paní, jejíž fena má 8 štěňat. Je to buldočice, ale chodí si jiní i pro německé ovčáky a další psy. Dost často se stává, že fena nemá pro tolik štěňat mléko, takže je dokrmují nebo v případě feniných potíží úplně krmí kozím. Prý někdy vůbec nechtějí náhradu, kterou prodávají pro štěňata. Takže pokud někdo ví, že fena bude rodit v zimě, většinou si pár litrů už dopředu pro jistotu zmrazí. Ta buldočice měla nějaké problémy, zánět a kdovíco, nemohla se rozkojit, tak paní dávala první týden i jí litr denně a prý to pomohlo a zvětšilo se množství psího mléka. Teď už jen dokrmuje šťěňata, mámě dávat nemusí. Jestli máte ovčí kolostrum, nechte si trochu, kdyby bylo potřeba.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Myslím, že v okolí už všichni dojení koz ukončili, nebo ukončují. Mlékomat je tu na kraví. Poblíž.
Jako pastevec by se hovawart i hodil, zajímá ji to. Ale my ji k tomu, vzhledem k velikosti stáda a že máme vše oploceno, moc nevedeme. Jen když potřebuji ovce přehnat už jsme ji naučili , že pěkně jde zezadu, aby tam kam mají ovce jít bylo volno, to umí. Určitě by se naučila. Ale taky bych se to nejprve musela naučit já :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od čobanak »

aha.to ňejak brzo.ale u nás teprv teď probíhala říje,kozleňí čekám v březnu,zasušovat budu v lednu.a jinak howawart zvířata nežere?múže žít se zvířatama v ohraďe?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, to jste mě rozesmál. Jestli nežere zvířata? Znamená to, jestli je vegetarián? Takového psa asi nenajdete :usmev: .
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od Jana P. »

Hovawart zvířata žere. :vytlem: Ale naučili jsme ho, že musí počkat, až je porazíme. Tuhle mi pomohla chytit králíčata, ani je nezakousla, a slepice už taky neprohání, jen ovce cvičně trošku. Agnes, plavá, kterou jsme měli dřív, tak to byla veliká dobračka, ta nehonila nic a všechno měla ráda.
Přílohy
57D4F121-01D1-46B5-9082-A81469D2F8C3.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Budeme mít štěňátka

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak jednoho psího vegetariána jsem zažil. Ale stal se jím až po úrazu
:PavelIV:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti