Co nám roste v sadech a na zahradách

Stromy a keře
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Františka. »

Děkuji za vysvětlení rozdílu. Nevím, kolik toho Hhippie má na obdělávání, ale jak to sleduju, moc času nemá a ani pluh nemá. Já taky ne, takže co musím, to zryju vidlemi, ale většinou to nechávám, mulčuju a za čas je tam docela slušná vrstva pěkné hlíny. Zčásti pomůže krtek, ale jinak pod ní je pořád jíl, i když někde už je to třeba 50 cm hluboko.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pozor! Každý má tolik času, kolik si ho udělá! :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Orba až na rytí nelze žádnou jinou operací nahradit :souhlas: v případě, že máte organiku na hnojení volba č.1, oře se na podzim, možno i na jaře
Rotavátorování na podzim :nevim: , prostě omezené technické možnosti a chlap je s motorkem spokojenější než u násady :vytlem: , běžně se dělá na jaře před výsadbou, technologicky zastaralé :vytlem: dnes se nahrazuje rotačními nebo vibračními bránami :souhlas: hlavně pro setí, kdo nemá smykuje a vláčí
Bezorebné technologie :nevim: , pravda se ukáže do 100 let :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Františka. »

Taky navážím hnůj na hromady na poli, zakryju starou slámou a nechám napospas divokým prasatům. Ty to tak krásně zryjí, že už s tím nemusím skoro nic dělat :usmev: . To je sice bezorebné a málopracné hospodaření, ale je spíš extenzívní, obě strany mají nějaký užitek (já i prasata), ale nedá se na něj spolehnout :stydim: .
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od čobanak »

rotavátorováňí má tu víhodu,že gdiž sázíte kitki s balem,tak máte pjekňe kiprou púdu.to se ale užije ve školce.nebo při vísadbje okrasnejch cibulovin na poli,nebo při masivňí vísadbje v parku.na zeleňinove zahraďe se hlavňe visejvá.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Profesor1 »

Na jaře si rotavátorem předchystávám na všechno (mimo obilovin).
Na podzim jen pro sadbu česneku.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Po rotavátoru je sice půda krásně kyprá a dobře se do ní sází, ale když nenasázíte dostatečně hluboko nebo půdu nenecháte sesednout tak se po dešti může stát, že bude všechno mělko :nesouhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Františka. »

kukačko, jakého nebezpečného odpadu se zbavím? Navezu hnůj, zakryju ho starou slámou, ani jedno není nebezpečný odpad, ale důležité hnojivo, nechám rozrýt prasatům a na jaře je tam místo, které se dá už jen ohrabat a osít. Každou hromádku hnoje mi takhle rozhrabou. Vzpomeňte si na Seppa Holzera, ten má svoje vlastní prasata na rytí. Ale jak už jsem napsala, nedá se naplánovat, že tam prasata nepřijdou, i když to nechci. Jenže se mě vůbec neptají a chodí :usmev: . Ještě jsem nestihla vypozorovat, co je láká víc a co ne.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Profesor1 »

Dad : Není půda jako půda.
Tady akorát hrozí, že když ji nakypříš pozdě a ten déšť nepřijde, tak hodně prodejně a něco nevzejde - mrkev, řepa . . . .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Františka. »

Ale ne, to se mě netýká, to musí mít jen profesionální zemědělci nebo s.r.o. nebo kdo, ale já ne. Vy to máte? Hnůj není odpad, pokud pro něj máte další využití. Tohle doslova mi řekli z inspekce životního prostředí.
Kde jste přišel na takovou věc - nebezpečný odpad. A čím by se měla hnojit pole - nebezpečným odpadem? A kampak vyvážíte nebezpečný odpad od svých zvířat Vy? Na pole asi ne, jak Vás tak čtu :vytlem: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Františka. »

Ano, pokud si ho vyžádá taky někdo jiný, i na cizí.
Tak co mi tu kážete o nebezpečném odpadu? Pročpak si ho vozíte na pole, když je tak nebezpečný? :blazen:
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Profesor1 »

Profesor1 píše: 29 říj 2020 19:36 Dad :
když ji nakypříš pozdě a ten déšť nepřijde, tak hodně PROSCHNE a něco nevzejde - mrkev, řepa . . . .

Naopak, když se oře na jaře a je to mokré, tak brázda zaschne, ztvrdne a nadělaji se tvrdé hroudy.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Hhippie »

Dade, myslím, že jsi uhodil hřebíček na hlavičku! Pořád jsme přemýšleli, co jsme udělali špatně s tím darem od Augenblicka, že nám krmá řepa nevzešla... tu zem jsme měli čerstvě nakypřenou a koukali jsme, že jí voda jen prosviští (jak v ní navíc ještě není dostatek biomasy, která by vodu zadržovala..)... takže ikdyž jsme zalévali (bylo sucho), tak vzešly jen tři jedinci z několika desítek zasetých semen... :promin:
Na příští rok jsme zas o velkou zkušenost bohatší :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Na přípravu pro setí nepoužívám rotavátor nikdy :souhlas: , používám rotační brány se sítovým válcem :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Hhippie »

To nebyla příprava na setí. Prostě jsme tam ještě chtěli zapravit nějakou organiku, aby nebyla půda úplně mrtvá... ale chyba v propočtu. Daleko lépe bychom tehdá udělali - kort pro tu nenáročnou řepu - kdybychom to nechali, jak bylo... ale jsem za tyhle věci ráda. Jsou to nejcennější zkušenosti a člověk o nic extra nepřišel. Jen o rok času s metrák řepy. Na druhou stranu jsem díky tomu mohla zasazet hokaida, kterým se dařilo bezvadně a sklizeň byla veliká a ještě jsme se na tom poučili :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Jana P. »

Všíchni máte pravdu. :vytlem:
Jak jsem za celý dlouhý život zahradnický, přes 40 let, pochopila, je dobré dle všech okolností, půda, počasí, možnosti atd. Atd. , střídat všechny postupy. Ne každý rok se hnojí hnojem ne všechny pozemky, také záleží co máme k dispozici. Hnůj, kompost, jen hnojiva, vápníme atd. Takže na mé zahradě i letos se sešly všechny kombinace. Část je pohnojená kompostem a zrytá, část je zamulčovaná.
A další část jsem posypala vápnem, dusíkatým vápnem a cereritem a použila jsem tyto vidle z řady xact https://www.fiskars-shop.cz/vidle-xact- ... ars-133482
Krásně zajedou do půdy a obrátím jen povrch tak akorát, případné plevele se lehce vytáhnou.
V pěstování zeleniny stále platí tři tratě. Zde jen pro příklad a v kostce https://www.magazinzahrada.cz/pestovani ... eti-trati/
Takže z logiky věci se hluboké rytí nebo naopak nerytí na celý pozemek nehodí.
Další věc je, co očekáváme od výnosu. Pokud jen tak akorát pro jednoho dva lidi, tak zas můžeme zvolit bezpracné zahradničení, kde počítáme s malou investicí práce ale část úrody sklidí ostatní, slimáci, myšáci, zeleninu omezí plevele, ale co je to plevel že?, atd atd.
Takže tak , milí přátelé. :andel:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Jana P. »

A tady, na tomto webu je všechno, :usmev: http://ekozahrady.com/zelenina_stridani_plodin.htm
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ještě k tomu setí na jaře do nakypřené půdy
u řepy a pod. . Po vysetí je nutné UVÁLET!!!
Na malé záhonky stačí ušlapat, nebo mám kolo z Avie i s diskem Je takové úzké, vysetý řádek hezky "uválí".
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od čobanak »

čerstvje pohnojeno hnojem nesnáší třeba mrkev,petržel,česnek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co nám roste v sadech a na zahradách

Nový příspěvek od Hhippie »

Nevím, jak velká vyroste krmná řepa (asi taky jak která odrůda - já už si tu naší nepamatuji :promin: ).
Vážila jsem ty naše dva solitéry - ta větší měla 4,3 kila! To je asi dobrý výkon, ne? Tak třeba se příští rok povede to udělat správně a když se vejdou, zasiji znovu :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 12 hostů