Česnek

Bylinky a okrasné rostliny
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od čobanak »

spolupracovňík řiká,že to así bude ňejakej druh lanížú.jsou to takové černé kulički,asi 2 cm prúmňer
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od přezdívka »

Lanýže prý u nás taky rostou a jsou prý chráněný, nesmí se sbírat. Ještě jsem ale nikdy nic takového neviděla.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Hhippie »

Já asi ani neochutnala :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Františka. »

Lanýžové pralinky jste třeba měla.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Františka. »

Moje letošní obava: je hodně mokro - neshnije česnek, když ho nasázíme na podzim? Myslím po ochlazení, ale stejně je půda hodně mokrá. Ani se s ní nic nedá dělat, zatím si neumím představit, že s ní vůbec něco dělám.
Nebo to česneku nevadí?
A ještě dotaz - kvůli mokru se nedá půda zpracovat. Jak moc by mu vadilo, kdybych pro každý stroužek jen udělala důlek a zasypala ho po zasazení pilinami nebo popelem? Je to blbost? Teď bych našla čas na rytí, ale nedá se. Takže bych musela použít půdu tak, jak je, bez rytí a bez kypření.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Tada »

Nám jednou česnek snil v zemi skoro celý tak jsme řekli žě ho sázet nebudeme ale jsme nepoučitelní nasázeli jsem ho a pár paliček snilo ale jinak v pohodě letos máme zase obědnáno 1,5 kg satby. Sázet dudeme snad ješťe tento týden.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Františka. »

Teď je ještě moc teplo, měl by se sázet, až trvale poklesne teplota pod 9(?) stupňů. Ale nevypadá to už, že by zem vyschla do zimy. Je teplo, ale nemá to kam vysychat, je velká vlhkost vzduchu. Jen se ptám pro případ, že by se nedala obdělat zem na normální sázení. Takže jo, může to shnít.
Myslím, že to bude na sázení tak začátkem prosince, jestli bude pokračovat počasí ve stejném stylu.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Jana P. »

Záleží na struktuře, kvalitě půdy, je to jak kde. U nás pršelo hodně, a já půdu pevnými vidlemi zpracovávám kus po kuse, jak přestane na den dva pršet. I včera jsem kus bršlice odplela mezi keři u jahod. Dnes zas prší skoro už celý den. Od středy má být bez deště.
Záhon na česnek mám už vybraný a připravený. Užila jsem i dusíkaté vápno. Vybrala jsem záhon, který se mi jeví jako nejsušší obvykle. Není to na každém záhoně stejné. Ještě je brzy sázet. Teplota půdy musí trvale klesnout pod 9 stupňů, jak píše Františka.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
hodek
Příspěvky: 70
Registrován: 10 dub 2019 21:50
Dal poděkování: 37 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od hodek »

Podsypávám trochou písku, u nás je dost jílovato a na česnek to moc není, ale aspoň pár paliček každý rok přežije, taky teda když mám čas, mořím sulkou, stejně něco shnije :cert:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

příprava půdy je ve fázi hrubé brázdy, na další je moc mokro, moří se proti houbě a proti červu, letos se nedaří prodat a tak se bude sázet jen do 3q, zatím se jen připravují stroužky
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Přepnul jsem na ČT 1 - Po lopatě, a akorát tam řeší sadbu česneku.
Jen ve zkratce :
Před sadbou máčí ve výluhu hřebíčku a skořice. Když je ještě teplo sázet 10cm a hloub, když už je zima, tak sázet do těch deseti cm.
Dle druhu spon 20 , 30 cm.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Znovu připomenu k těm různým sulkám, sírám, výluhům . . . Osvědčený dřevěný popel. Je to nejlepší dezinfekce, hnojivo, i kypřitel půdy (naší jílovité).
Už mám velkou zásobu.
Přílohy
IMG_20201108_101257.jpg
IMG_20201108_101331.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Kouťák »

Profesore,pozdě.Včera vykouklo slunce a tak jsem na nic nečekal a šel jsem sázet česnek.Už jsem ho nesázel asi dva roky,protože vždy splesnivěl a tak zkouška v mé divoké zahradě.Nelze říci,že jsem pěstitel česneku a tak jsem si dělal kruhy,asi metr v průměru,vyházel odsud drny a navezl kompost a sázel jsem česnek do kruhů až do středu.Vždyť je to"divoká jedlá zahrada" a tak tam musí být všechno.Profesore,příště zařiď,ať ten pořad dávají dříve. :vytlem:
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Opakují ho v sobotu ještě dřív :vytlem: a kdysi jsem ho zahlédl v pátek nebo ve čtvrtek. Nevím. Každopádně se dá dohledat a pustit v archivu ČT.
Ale jestli máš na mysli dřív, jako dřív, tak k tomu můžu říct jediné - sázej později :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Jana P. »

Janina píše: 23 lis 2019 19:03 Dnes jsem rozstroužkovala 1,20 kg česneku, namočila na hodku do roztoku Sulky proti vlnovníkovi a pan B česnek vysadil. Záhon byl připravený delší dobu, je pěkně vlhký, tak ať se česneku daří. :andel:
Vloni jsem sázela 23.11. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak se koukněte na 28.12. :vytlem: , to jsem ještě pár řádků dosazoval už do sněhu a žádný rozdíl jsem nepoznal oproti sazenemu 20.12. :usmev:
Já už to na ten prosinec nechávám, protože dřív stejně nestíhám poorat a nachystat.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2884
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7236 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Kouťák »

K česneku napíši jednu zkušenost.Byla doba o které jsem už psal,že jsem dělal okrasné dřeviny.Měl jsem políčko asi 50x30 metrů,kde jsem měl jen jehličnany.(borovice kleč,stříbrné smrčky a spostu jiných boroviček).Než to vyrostlo,tak to bylo na místě 4-5 let,než jsem to prodal.Políčko jsem nechal zorat a do celého jsem nasázel česnek,i když to bylo samé jehličí.Vypěstoval jsem nejkvalitnější česnek v mém životě a myslím si,že lepší česnek neměl nikdo v celém mém okolí,protože se mě občas ptají,zda nemám ještě ten můj česnek.Doba se změnila,odstěhoval jsem se na 10 let a nyní po návratu česnek nemohu vypěstovat.Chybí asi to jehličí,nebo odpočatá půda,ale zkoušet to nebudu,protože na to nemám už věk a tak si jen tak hraju.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Profesor1 »

:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Františka. »

Kouťáku, pro to, že česnek mezi jehličnany byl zdravější než jinde, mám vysvětlení. Jehličnany obsahují hodně tříslovin, opadané jehličí i drobné části rostlin čistí půdu od chorob a škůdců. Podobně funguje ořešák, ale lidi se snaží jeho listí ze zahrádek odstranit, což je chyba. Jeho listí by se mělo přidávat do kompostu stejně jako jiné. Třísloviny nepůsobí očistně jen v trávicím ústrojí přežvýkavců, ale i v půdě.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Česnek

Nový příspěvek od Jana P. »

Již jsem výše psala, že některé roky dojedu do lesa pro jehličí a zasazeny česnek s ním posypu, vrstvička 2,3 cm cca. Ani plevel neprorusta. Svědčí to česneku .
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů