Kůzlátka rození, péče, potíže

chov ovcí a koz...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jan »

No to mi právě v minulosti varovali.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

jane,kamerunki nemam,ale kozi jsou co do překonáváňí plotú oproťi ovcím uplňe jiná liga.gdiž vibuduješ hradbu,kterou nepřekonaj kozi,tak už seš vpodstaťe ,až na ten podhrab zespoda,zajišťen proťi predátorúm. :vytlem:.jinak ta oranžová síť má 108 a dojná koza to přeskočila z místa.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Myslím, že s ovcemi se kamerunské kozy nedají ani srovnat. Přelezou všechno a dostanou se všude. Aspoň tak jsem to od každého chovatele slyšela.
Dojná koza s rozběhem přeskočila 150. Kamerunka přešplhá i víc :vytlem: .
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tada »

Jan píše: 02 pro 2020 19:31 Jak moc ty kamerunský kozy maj oproti ovcim zaječí úmysly? Mám plot jen asi těch 120 cm + síť bez elektřiny.
Hodně velké podleze elektrický ohradník který je zaplý a vůbec jí nevadí že dostane ránu od elektrického ohradníku hlavně když se bude moc dostat k žrádlu. :andel: Když jsme postavili takový asi 150 cm vysoký plot tak oni to začali podlézat ale tak jsme dolů natoloukli prkna a oni to stejně podlezli tak jsme tu ohradu zase museli rozdělat :nesouhlas:
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tada »

Jeden známý je dokonce prodal protože nenechali nažrat ovce. A pak ovce strádali .
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

To je normální když jsou kozy s obcemi. Ovce nemají šanci. Par let zpět jsem mela 20ks ovcí a jen 3kozy.Kozy u balíku a ovce 3metry od nich a nenazraly se.Tohle se musí prostě vymyslet a ovcím zajistit. Stejně tak s prikrmem.
Kozy jsou vynalézavé, jak se naučí zdrhat tak je prusvih.to platí i pro ovce. Chce to nepodcenit první kontakt s elektrikou, prostě jim zamezit zdrhnout hned na poprvé.když se jim to nepodaří budou to respektovat. Další věc je jim zajistit dobrou pastvu, prostor a popřípadě přidávat celoročně seno, pak mají o důvod míň pokoušet se o útěk.
Ja jsem rada ze už to mám vychytane :mrk:
Každopádně na kozy je potřeba mít pevné nervy :vytlem: je to taková duševní rehabilitace.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tada »

Jo to znám asi před pěti dny jsem musel dát kozu do chléva protože ji kamerunky trkali a ona na je bezrohá takže se neumí bránit a navíc čeká kůzlata takzě je na samotce a snasi to docela dobře no musím k častěji chodit.
Prvně jsem si myslel že dám domů kamerunky a ona tam bude s jalovicí ale přišlo mě že jí je i trochu zima tak jsem jí dal domů a tak tam teď válči kamerunky z jalovicí. Mám štěstíže ta koza co jsem musel dát do chléva je takový mazel :andel: a vůbec neřve po kamarádkách :souhlas:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak to je štěstí ze nerve.zřejmě to nebudou úplné kamosky :vytlem: aspoň ma klid. Ještě horší než oddělit kozu je oddělit ovci.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tada »

S kamerunkama kamarádka není ale s jalovicí je a velká kamarádka.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

taada,a přežije to ta jalovice? :vytlem: já mam kozi v ohraďe z karisíťe 2m na vejšku.jsou tam se šarplaňinkou a ňigdo nezdrhá.nemaj to ale moc velké,trávu sekám a dávám jî do jeslí,nebo je voďim pást
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, když je vodíte pást, je to lepší, než kdyby byly na nějaké pastvině, ze které stejně nemůžou, a chtěly by někam jít. Takhle mají pohyb, dostatek potravy a bezpečí. A nejspíš jsou i ochočené, protože se s Vámi setkávají pravidelně a v příjemné souvislosti, s krmením. Navíc kozy se necpou celý den jako koně, ale nacpou se a pak dlouho přežvykují, tak se jim takhle nic špatného neděje.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

franťiško,máte pravdu,ochočené jsou dost,jen musej bejt jesle dost prostorné,abi se každá nažrala.teď jsou s ňima i ovce a mula, a ta je nejmocňejší a gdicki si prosaďí nejlepší místo
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

čobanaku, to jo, místo musí být pro všechny. Možná, že ta mula tam dělá trochu pořádek i jen tím, že je velká. Na ni si jen tak někdo netroufne.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od čobanak »

franťiško,je to tak.ovce ,co žerou vedle muli,jsou v klidu,kozi proťi mule nejdou
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Tada »

čobanak píše: 03 pro 2020 12:16 taada,a přežije to ta jalovice? :vytlem: já mam kozi v ohraďe z karisíťe 2m na vejšku.jsou tam se šarplaňinkou a ňigdo nezdrhá.nemaj to ale moc velké,trávu sekám a dávám jî do jeslí,nebo je voďim pást
Přežije nebojte.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Tak jsem letos podruhé fénovala. Pro jistotu, narodila se tři a už mrzlo, tak jak se střídala u vemene, postupně jsem je mámě odebírala a nosila osušit ještě fénem. Sice je olízala, ale uši už byly ztvrdlé mrazem, tak jsem je rozmrazila. Píšu to hlavně proto, že jsem vždycky dřív kůzlata otřela do nějakého ručníku a pak na ně foukala teplý vzduch a srst přitom přebírala rukou. Dost často se stalo, že stejně nebyla pěkně chundelatá, ten sliz na nich místy zaschl, i když vypadala čistě. Už posledně jsem místo ruky použila obyčejnou utěrku a při fénování je jí drbala, dokud nebyla srst celá krásně hebká. Jde to tak pěkně a sušení je rychlejší.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od PavelIV »

Františko, dvakrát jste fénovala a ani jednou nefotila? Polepšete se, vždycky mně potěší nový mláďata :mrk:
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Tady jsou.
Přílohy
P9060071.JPG
P9060076.JPG
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Františka. »

Předevčírem jsem přišla ráno ke kozám a jedna měla nové kůzle očištěné, ale mrtvé. Nevím, co se stalo, jestli se nepostavilo a nenapilo nebo co.
Koza nebyla nijak zoufalá, ale vzala jsem jedno kůzle z těch tří, co jsou nahoře, a dala jsem jí ho. Ani se moc nebránila, celkem klidně ho přijala a už mu i sem tam postojí, aby se napilo. Jenže to je 14denní kůzle a ona nemá tolik mléka, takže ráno a večer ohřeju kastrolek nadojeného mléka od jiných koz a dám mu ho. Hezky ho vypije, stejně u vlastní mámy to všem třem nestačilo a myslím, že se za pár dní množství mléka vyrovná. Taky už žere seno, slámu a otruby. Zajímavé je, že chce jen z hnědého kastrolku, který jsem použila poprvé, a béžový odmítá :usmev: .
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kůzlátka rození, péče, potíže

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak včera to vypuklo , první porodila ležící Luisa, veterináře jsem nesehnala aby přijel ale dařilo se mi ji udržet ,je to hrdinka , dala mi krasne kozicky 2,5kg a 2,6kg , sestavili jsme postroj aby mohla stát a placenta odešla taky ale stalo ji to příliš , teď čekám na veterinarku aby ji pomohla od trápení :plac: takze mám flaskace.
Dnes ráno Adéla holka a kluk, pěkný čilý , Adéla je v pěkné kondici a před chvíli i Libuška taky dvojčátka . A chystají se další .
Dade těším se na jejich sourozence u tebe , Gandalf to jako vždy neodflaknul :souhlas:
F00130FF-DAFC-4591-AAF9-881D70ECB621.jpeg
62480DA4-FB3D-433F-9A22-39EE075744E3.jpeg
B878748B-5AF1-4A5D-8D11-B6A465F4F807.jpeg
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů