Odolná - nenáročná plemena

chov králíků...
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Tada »

Mám burguntské králíky a přijde mi že jsou hrozně náchylní na nemoci jak dostanou kokcidiozu nebo i něco jiného tak je hrozně těžké se tý nemoci zbavit . Jak to máte vy ? (I u ostatních plemen) premýšlel jsem nad nějakým z národních plemen nejvýc se mi líbí moravský modrý. Ale to jsou zase obři.Jsou taky národní plemena tak náchylné a přešlechtěné? Děda co má jednu samici a samce žádný úmrtí neřeší (má samce český strakáč černožlutý a samice kříženka) :jakoby:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Jan »

No já myslím, že nejmíň náročný jsou ty imunní proti moru a mixomatoze z Austrálie.
Nechápu, proč je ještě nikdo nedovezl.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Hhippie »

Co jsem si načítala, tak zrovna moravský modrý asi není žádná sranda odchovávat :jakoby:
Samci nejsou moc ochotní oplodňovači a samice nejsou dobré matky. Ale snad má někdo osobní zkušenost. Mě se moc líběj, tak jsem si jednou jednu holku koupila, ale první hnízdo nechala vymrznout a druhé nekrmila, tak šla z domu... u jiných plemen se mi to nestalo.
:Hhippie: Bubáci forever!
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od kosta »

My jsme měli několik roků albíny.Naprostá spokojenost.Králíkárna byla stará tak jsme museli skončit. Nechci už investovat.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od andre.marek »

Neřekl bych, že nějaké plemeno je "odolnější" než jiné. Já mám hlavně Burgundské a nějaké extra potíže nepozoruji.

Můžou být problémy s připouštěním u některých plemen - konkrétně u těch moravských modrých se to často popisuje. Já to pozoroval u Vídeňských modrošedých a teď občas u Českých albínů, které jsem nedávno pořídil na zpestření chovu (chtěl jsem právě plemeno, které se dobře množí, u albínů to všude zmiňují jako jejich výhodu, já pozoruji spíše opak - i když po úspěšném připuštění zase mívají dost mladých).
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Tada »

Mám dva samce burgundáka a pak kříženec od dědy . Toho druhého jsem pořídil kvůli źe burgunák nechtěl skákat pak přestal skákat i ten druhý. Tak byly měsíc venku jen v kleci. (králíky mám totiž ve stodole a ostatní lidi co znám mají králíkárhu venku u stěny A je to v pohoděta jsem je dál ven) tak jsem je po měsíci vrátil do stodoly první neskácě vůbec a ten druhý jo :jakoby:
Jo a pro nové plemeno se rozhodují kvůli tomu že ti dva kràlici co jsem odstavil a mají 2,5 kg mě přestali žrát a mají kokcidiozu. A na jaře i jich na kokcidiozu vychcípalo hodně. Dokonce minulý rok na jaře mě tu vychcipalo 30 králíků měl to i strýc který bydlí ve stejné vesnici mor to nebyl bylo to na rozboru a nevěděli co to je a dokonce jsem tu měl rýmu kterou jsem si dotáhl od nezodpovědného chovatelé. :vztek:
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Tada »

Před burgunakama jsem měl vídeňské modrošedé ty jsem dal pryč ale teď už jsi nepamatují kvůli čemu. A před videnakama jsem měl křižence a to bylo v pohodě. Dokonce se mi i velmi dařili. :souhlas: Když jsem byl ve výstavě v Novém Městě na Moravě tak tam jich bylo hodně moravských modrých králíků víc jak polovina.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Hhippie »

On si asi každý musí najít to své a k tomu vyhovující styl chovu...
Já bych to nerada zakřikla, ale až na začátky s králíky jsem se s kokcidiozou nepotýkala. Tak jestli to není nějaká dietetická chyba třeba...? :nevim:
Mě zas většinou neskáčou samci. Ikdyž jim přidávám preparát, tak nemají zájem. Tak dělám taky něco špatně :mrzimeto:
Měla jsem jen jediného “vždycky ochotného” samce a to byl právě burgunďan... takže v tomhle si na to plemeno nemohu stěžovat.
Kaliforňačky byly většinou ochotné ke skoku, hnědá kuní méně, ale nechá se přemluvit. Ale já mám vždy tak málo králíků, že u mě je to neprůkazný vzorek :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Nitraner »

Moravsky modry mívají speciálky v NMestě na Moravě. Proto ten počet. Bejvávali i ve Znojmě.

Všeobecně se dáříc, že vše potřebuje své.
Burgundsky je jedno z nejlepších plemen co do úžitkovosti. Jatečná výtěžnost, plodnost.
Pokud nejedete na exterier tak i jednoduché. Ale potřebuje své. Porovnáva li někdo vesnickou směsku s Bu, musí brat v potaz to, že směska se řádově pohybuje kolem 3,5 kg (moje zkušenost) rustove schopnosti jsou minimální. Tak že i na krmení nejsou tak nároční. Kdeždo králík typu Bu, je žírne plemeno, s vyším růstovím potencialem ale i výššímy krmnými dávkami. Jak napsala Hhippie, vše chce své a každy dle svích možností a schopností. Najít si svou cestu. A jestli neco funguje, a jsou vysledky, tak u toho setrvat. Že? :))
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Jan »

Když už tu píše odborník, proč se nějak v chovech neuplatnila ta rezistence na mor a mixomatozu? Z Austrálie.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od andre.marek »

Jj, Bu rádi žerou :vytlem: a když se neomezí, můžou být potíže :nesouhlas:
Ale když to někdo umí nadávkovat (jsou takoví, pár znám osobně :usmev: ), tak ti mladí jsou fakt neskuteční... Když jsem nedávno u jednoho špičkového chovatele viděl odchovy - vč. vážení, nevěřil jsem udávaným datům narození :blazen:
Já se pořád ještě učím a to je dělám nějaký rok, úhyny téměř nemám - klepu na dřevo, ale trochu jim tu dávku redukuji a tím je samozřejmě brzdím.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Tada »

No krmit se musí s rozumem proto radši krmím jednou denně a večer už jenom mrkev. Letos už nové plemeno chtít nebudu to až kdyby mě ti králíci opravdu nastvali. Slyšel jste někdo o chovu společně s koza mi jaký na to máte názor ? Já si to asi dost dobře nedovedu představit. :stydim:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 859 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od andre.marek »

Dříve se tak králíci chovali, ale je to problematické...
Zkoušel jsem kdysi výkrm v menší ohrádce ve chlévě, ale jak má králík více prostoru, stává se divočejším, špatně se pak chytají. Čištění je problém, jedině dát k dokončení výkrmu, na vysokou podestýlku, nečistit a pak je naráz porazit a prostor vyčistit - očekával bych pak ale větší problémy s nemocemi - kokcidióza, paraziti. Navíc vlhko od země, chlad apod..
Pokud by někdo chtěl i odchov, pak už si to vůbec nedokážu představit, ti mladí by museli být hodně odolní.
Prostě samé nevýhody...
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Nitraner »

Co se tyče australanů, tak jak se na to ptáte je zavádejíci. Odolnost proti nemoci se neziska během jednoho roku, vrhu. Je to otázka nekolika let a generací. Nejsem si jist zda jsou odolní a imunní vůči moru. Šlo o myxomatozu. I v australii jako takove je to dle geografických podmínek jednotlivých lokalit.
V Australii uhynuli miliony králíků, hynuli po několik let. Vliv na imunitu má i volnost pohybu, můžou se potkat jedinci s vrozenou, děděnou imunitou a pářit se. Přežívaji jenom odolní jedinci na bazí přirodní selekce.
Umíte si tohle přestavit v podmínkach choatelských? Budete průkopník v tom že vam po ráně myxomatizou zůstanou dvě samice z dvesta, vy si koupite samce a na podzim z 30 mladých vam zbyde jedna původní samice a dva mladí semečkove. Protože ani ta samice neměla dostatečnou imuniti na tlak jakému byli králicí etos vystavení. Nehlede na to aby se imunita prosadila muselo by tohle postoupit 1000 chovatelů aby se zvířata mohla v chovech měnit a nedošlo v populaci k imbredingu. A to sledujete jeno jeden znak, co ůžitkovost, exteriěr? Pritožci z rodu cuniculis měli jenom jeden požadavek, PŘEŽÍT A ZACHOVAT POPULACI
Za mě, očkovat.
A očkovat správně a živou vakcínou, bavíme li se o myxomatoze.
Myxomatoza je živý oslabeny organizmus. Vakcína se skladuje v předepsané teplotě.
Jeden příklad z mnoha:
Vola znamej, že má 10 dní připuštene samice a jestli je může očkovat proti myxomatoze. Prý teď řádí. No jo, můžeš, do čtrnácti dní nehrozí loškození plodů manipulaci. Pak mě napadlo, a zeptal jsem se proč se na to ptá, vet by to měl znát.
Že ne, že koupil vakcinu a bude očkovat s klukem sám. Ma kombinovanou. Ma ji už 14 dní ale nedostal se k tomu dříve. A kde jsi ji měl? V kuchyni na lince.
Hmm, tak jsem mu řekl že ji může zrovna vyhodit. Skladuje se v lednici. Při bězne pokojové teplotě se vakcína "uvaří" a je na vyhození. I převážet se má v chladícím boxu.
No jo no, a vovotom to je.
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Tada »

Jo králíky ve chlívku jsme taky jednou měli a bylo to k ničemu pamatují že nám jich taky ten krát pár chciplo. A od té doby do chlívku nikdy,. :nesouhlas:
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Nitraner »

Krmení jednou denně vyžaduje zkušenost. Nejlépe vlastní.
Pokud se krmí jednou denně, tak rozhodně jedna mrkev večer není ideál.
Králík musí dostat svou krmnou dávku živin. Buď záchovnou nebo produkční. Záleží na období, plemeni.
Nejidealnejší pokud se tahle dávka rozdělí na více dílů. Tedy vícekrát krmit za den.
V reále to nejde. Třebars tento tyden jsem vstaval ve 4 abych nakrmil i ráno, musel bych vstávat o hodinu dříve.
Takže seno a voda je k mání neustále. Na přilepseni dostanou směs obilí. V dávce do 50g/na hlavu a den. Pochopitelně dle kategorie. Samice, samec, mladé.
Pokud jsem schopen zajistit automatickym krmítkem neustálou možnost přístupu ke krmení, krmím kolik sežerou - výkrm, především. Pointa je v tom, že to krmítko nesmí nikdy být prázdne. Když to takhle je nastavene od narození, mladé žerou dle potřeby, a nejen mladé. Nemaji potřebu se přežírat, protože přísun potravy je pořád. Je to princíp divokých králíků, že rou kdy cítí potřebu žrát a né hurá žrádlo. Takhle funguji drabci, vlci, lvi atď.
Pokud králík nemá trvalý přísun, při krmení je schopen se přežrat, a jelikož neni schopen zvracet, nastáva zažívací problém.
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od čobanak »

ňitranere,stejnou zkušenost mam z ovcema a kozama skrz jabka.gdiž se pasou v sadu a pod stromi jsou jabka,tak se nepřežerou.berou si,jak maj chuť.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od čobanak »

Tada píše: 12 pro 2020 15:18 Slyšel jste někdo o chovu společně s koza mi jaký na to máte názor ? Já si to asi dost dobře nedovedu představit. :stydim:
já o tom ňegde čet.koze toho hodňe upadne od hubi a králík to muže dožrat.ale ňigdi sem to neviďel.mam ale sousedku,co chová králíki na volno na dvoře a v sadu.všude jí tam pobíhaj.chová je na maso,nejsou to domácí mazlíčci,tak se jí to ňejak daří.nezdá se,že bi ňekam uťíkali
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Nitraner »

Když jsem začínal v Runářově s chovem králíku, měl jsem udělaný ohradky na zemi.
Samice odchovávali mladé bez problému. Nemůžu říct že by byly nějak zvlášť plaší nebo divocí. Čistil jsem jednou za měsíc.
Znám několik chovatelů co chovají, nebo alespoň odchovavají ve chlívech mladé. Jeden je přední chovatel Novozélandských bílých, a letos na podzim jsem byl u chovatele Belgických Obrů bílých. Oba odchovávají v byvalych vepřovích kójich.
Králiku nevadí chlad. Vadí vlhko a průvan.
Kdyby byli kóje, nebo chlív vlhký a s průvanem, neprosperovali by ani zvířata pro která byla stavěna a zařízená.
Pokud je ohrádka umístěna ve venkovních prostorách, vyrobená z pletiva, může byt stres způsoben, přistupem jinych druhu zvířat. Pak se králíci plaší a jsou divocí. Králík ve sve podstatě je plaché zvíře, pptřebuje pocit bezpečí, s možností schovat se nebo uniknout.
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Odolná - nenáročná plemena

Nový příspěvek od Nitraner »

Když jsem byl učeň, pracoval jsem na praxi s chlapkem co choval, kozy, prasata, kraliky, no asi tak jak to na takovem dvoře chodilo.
Mněl kraliky pobihajíci ve stání pro kozi. Dostali se i k bejku.
Když jsem měl kozy, králíci volně běhali po stají, tedy i u koz. Pokud si koza zvykne, neni to problém. Je to zřejmě o povaze te které kozy.
Králíci kteří si zvykli na mlíko prosperovali omnoho líp.
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti