vejce

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Kostey: kolem 20 je asi od 30 slepic normální snůška, viď?
:Hhippie: Bubáci forever!
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Tada »

Zbytky mohou teda pokud neplájujete dělat NV. My je taky krmíme a je to v pohodě, jinak krmím pšenicí, směsí pro nosnice,krmnou mrkví/řepu a do ní přidàvám nutrimix , drcenou kukuřicí(ale jen opatrně aby nezatloustly) a sušenymi drcenými skořápkami. Stelu buď slámou nebo pilinami/hoblinami. A na klování vajec si dejte pozor jak se to naučí tak je nejlepší polívka :souhlas: mám 40 slepic i 2 kohoutami a jednou čtyřletou zdrobnělou wyandotkou jinak mezi 1-3 lety letos jsem ty staré zlikvidoval jen žrali a nenesly
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Tada »

A mám zhruba 12 vajec před měsícem byly taky 2.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Jana P. »

Jedno malé vejce denně , už 12 dní :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od kosta »

Dnes nám kroužil nad výběhem u slepic dravec.Jak jsem přišla tak sedl kousek dál na strom.Slepice byly zalezlý v kurníku a kohout
poplašeně křičel.Nevím co to bylo ale myslím že krahujec.Asi chytal vrabce protože ty se tam taky u slepic přiživují a v kurníku jich
bylo plno.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Tada »

U nás je taky vrabčákú hromady :nesouhlas: my je plašíme vzduchovkou na prázdnou. :andel:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

S tím ptactvem a hlodavci u slepic je to asi obecně problém. Nás zatím ještě neobjevili.. ale tetě se sem chodí stravovat straky a sojky. Je jich všude mraky.
Nikdy jsem neslyšela o myslivci, co by tuhle škodnou střílel. Nejspíš škoda munice... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Sojka je hájená, straka částečně.
http://oldcso.birdlife.cz/index.php?ID=79
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Holky mě překvapují. Dnes jsme měli od 6 slepiček 4 vajíčka. Takže už se asi roznášejí... holky šikovné :srdicko:
Dnes jsem jim vybílila vápnem jejich provizorní kurníček, tak snad nebudeme muset řešit ty čmelíky. Před kurníkem mají vysypaný kýbl dřevného popela, ale chodí se popelit do prachu, co si vyhrabaly v přístřešku hlínu.. taky zlobí - rozhrabají všechny bobky od krav a nedají se sebrat :vytlem: a že všude vlezou - jsou zvědavé jak slepice :))
Slepice mě dost bavěj :andel:
Přílohy
21996ACD-F211-44FE-B801-3C03D278B6A2.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od kosta »

Naše už taky začínají pomalu snášet.Mám tam jednu starou a ona kvoká ale nesedí ,chodí po dvoře nechám ji být.Na jaře uvidíme
co bude dělat.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Kosto, co znamená, že kvoká ale nesedí? Ony pořád vydávají nějaké zvuky.. :promin: Teď by ještě neměly zasedávat na vejce, ne? By jim kuřátka umrzla.
:Hhippie: Bubáci forever!
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od kosta »

Vydává kvokavé zvuky kvok,kvok, pořád za sebou nesnáší a je načepýřená dělá ze sebe velkou. Správná kvočna by sedla na hnízdo
ale tahle nesedne.To je z velkochovu ty nesedí. To jsme koupili ročky z velkochovu a tohle už je poslední co ještě snášela.Máme
už za ně náhradu mladý a ty právě začínájí snášet.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Jan »

no tak já mam těch asi 25 loňských , co jen začly snášet to přerušily a nových 18 jsou ještě malý, ty začnou až tak po velikonocích. Letos si asi už kuřátka kupovat nebudu a koupim si zdrobnělé velsumky koroptví.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Kosto: aha, no vidíte. Já sledovala, jak Bosorka popisovala, jak kvočna zasedla a pak vyvedla mladé. Ale celý ten proces neznám. :jakoby: Děkuji.
:Hhippie: Bubáci forever!
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Tada »

Mě letos začala kvokat slepice tak jsem pod ji dal 6 kachních vajíček a pak kvokala druhá dal jsem tam 12 vajec.
Ani jedný nakonec nezbylo ani jedno.Pomalu je vyhazovali ven. Sice se mi stávalo když seděla kachta tak vyhazovali neplozené a chcíplá kachňata. Ale tohle nebylo ono . Seděli mě noználně v kurníku tam kde snáší vejce. Tak jsem je chtěl dát do takové o hradky že by byla v kurníku ale slepice se k ní nedostali ale tam být nechtěla. Takže jsem byl nakonec bez kachňat. Asi to teda bylo tím jak byli v kurníku a občas jim tam vlezla nějaká slepice tak vyhodila nějaké to vejce. :nevim:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

To jsem si právě říkala - jak to udělat, když nějaká sedne na vejce, aby je v klidu vyseděla. Jestli se dá nějak s těmi vejci přemístit někam do klidu... Jana ji měla někde vedle v kukani a nosila jí tam jídlo zvlášť.. tak jí tam vyvedla kuřata a tam také vyrostla.. to stejně nemám, takovýhle prostor.. :jakoby: Je to jen na úrovni úvah - zda jsem schopná odchovat pod kvočnou vlastní odchov.. :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Tada »

Já mám dvě líhně takže tohle byla jen taková zkouška.kamarád si normálně nechává kvočnu seďet dá jí do takového hrnce i s vejci a přikrije ten hrnec prknem ve kterém jsou díry a to prkno zatíží aby ho slepice nenadzvedla. A jednou/dvakrát denně jí dá na světlo aby se nažrala a vykonala potřebu když se kuřata vylíhnou tak jim potom chodí po dvoře spokojená kvočna s kuřaty :andel:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Kvočna se někdy musí zavřít do bedny i s víkem, aby nemohla chodit ven a musela sedět na vejcích. Za pár dnů si zvykne a sedí dobrovolně. Tak se to tedy vždycky dělalo, ale co na to dnešní "ochránci" zvířat, nad tím se radši nezamýšlet. Asi jim líheň připadá lepší :usmev: .
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Javorka »

:souhlas:
Když kvočna opravdu zasedne, /nestačí když jen kvoká/ je dobré ji pár dní nechat sedět klidně jen na pokladcích. Pak jí přemístím na klidné místo, stačí králíkárna a dám pod ní vejce. Zpočátku jí nechávám zavřenou, aby už si to nerozmyslela, pouštím jen na proběhnutí a aby se mohla nažrat. Je potřeba jí kontrolovat, jestli se sama už naučila vracet se na správné místo. Taky je dobré zajistit, aby k ní nemohly ostatní slepice a nepřidávaly jí další vejce. Když se kuřátka vylíhnou, tak kvočnu s mrňaty přenesu do větší bedny, kam se vejde krmení a voda. Okolo udělám výběh, který je dobrý přikrýt sítí, aby se k nim nic nedostalo. Může přiletět třeba i straka a kuře odnést. Naše kočka, taky kuřata sleduje, ale kvočna je obranářka a poctivě kuřata hlídá.
Postupně výběh zvětšuju a když kuřata povyrostou, opatrně je vypouštím a sleduju, co na na to ostatní slepice. Trochu problém pak nastává s krmením. Je třeba zabezpečit, aby se kuřata mohla nažrat a všechno jim nevyzobaly velké slepice.
Na kuřata pod kvočnou je ještě čas. Ideální je, když už je teplo a kuřata můžou ven. Taky už jsem je měla i s kvočnou v kuchyni, ale té se tam moc nelíbilo, nejraději by s nimi šla ven hned.
IMGP9774_1.jpg
:433:
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Javorko, návod je pěkný, ale ta růžová dětská deka pod kvočnou s kuřaty - to je tak pěkné :potlesk: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů