Plašič zvěře

Stromy a keře
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Plašič zvěře

Nový příspěvek od petanena »

Dobrý den. Chci se zeptat, jesli máte někdo tip na plašič zvěře do sadu. Máme s mužem několikahektarový pozemek kus za vesnicí. Na části má dcera koně, zbytek obhospodařujem. Nic intenzivního, brambory, řepa, vojtěška a tak. Na části je sad, zhruba 1/3 tvoří staré stromy a zbytek cca 100 stromků jsem nasázela v posledních letech. Mám tam samozřejmě chráničky na kmenech, korunky natírám proti okusu a kolem je natažený el. ohradník, ale bohužel nesmíme natáhnout plot. V poslední době se tam krom srnčího začíná stahovat i dančí zvěř a bohužel je tu i stádo muflonů. I přes všechna možná opatření neustále nacházím nějaké poškozené stromky. Ani ne tak za ohradníkem, ale chtěla jsem po obvodu pozemku vysázet jedlé kaštany, lísky, zkrátka takový pelmel, ale ta přemnožená nájezdnická pakáž neustále láme parožím korunky a ničí i poměrně velké stromky. Dcera má u koní psy, nevadí jim, vědí že jsou uvázaní. Natáhla jsem takové poplašné zařízení na slepé náboje, ale každý den je to odpálené, takže si asi brzy zvyknou. Byla bych vděčná za každý nápad, už začínám být vážně naštvaná.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Jan »

Proč nejde natáhnout plot? Pokud by byl jen trubky/ latě a kolem lesní pletivo, tak to snad stavební úřad ani neřeší a pokud bytelnější, tak bude akorát drahý uzemní rozhodnutí.

A nebo, když už tam jsou psy, tak jde navařit na sebe několik 6m drátů, tak 8 mm a na kroužek cca 2 m vodítko, pes pak může 4 m do stran a do dálky třeba 40 m i víc.

Pokud to bude elektronický Plašič, tak to nebude příjemné ani těm koním.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Kouťák »

Pomůže pachový ohradník.Bohužel je jich mnoho druhů a je třeba vybrat podle ceny.Čím dražší,tím účinější.Cena se pohybuje kolem 900,-Kč.Nejlepší je zatelefonovat výrobci a dohodnout se, co by bylo pro vás vhodné.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Hhippie »

Petanena: to vám nezávidím :smutek: také bojuji s divokými zvířaty, ale chráním “jen” pastviny.. vysoká mi evidentně po loukách běžně chodí - když jsem před pár dny sekala nedopasky, byla jsem dost v šoku z vychozených cestiček :cert:
Oplocení brání územní plán? Nejde se dohodnout se Stavebním úřadem na nějakém pro ně průchodném řešení? Nemáte někoho známého v místní myslivecké jednotě, abyste to zkusila pořešit s ním? Včetně náhrady za vzniklou škodu na porostu?
Jinak ty pachové ohradníky fungují, ale jen určitou dobu a musejí se často inivovat. Ale předpokládám, že ke škodám dochází víc přes zimní měsíce, tak by to jistě bylo alespoň částečné řešení, než by se podařilo vykomunikovat něco trvalejšího...? :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od petanena »

Starosta na nás zavolal životní prostředí i kvůli ohradníku, v tuhle chvíli to řeší právník. Ten ani na to není slušný slovo, nám mimo jiné řekl, že kdybychom pozemek dali do nájmu a byla tam řepka, problémy nemáme. Tkaže plot ani oplocenka v dohledné době nebudou. Jinak, sama se tomu divím, ale škody se neliší po celý rok. Kdyby sem tam něco okousali, tak mi to ani tak nevadí, ale oni jdou a doslova ulámou stromky v koruně a cokoli má větévku mimo plůtky, okamžitě o ni přijde. Vysázela jsem po kraji příkopů vrby - vytloukají je. Problém je, že jsme uprostřed polí a ta zvířata se k nám chodí schovat nebo co. Navíc muž přehradil a prohloubil meliorační příkop, nikdo to neřešil ani nevím jestli jsme něco neporušili, tak se nejspíš táhnou za vodou. Já tam dala mezi stromy taková zelená víka od sudů, jako pítka pro ptáky, to se jim asi taky líbí. Chtěla bych je spíš vyplašit, hlavně daňky, tak vysoko chráničky nemáme. S myslivci jsem to ani nezkoušela. Nejde mi o peníze, několik let starý strom mi nikdo adekvátně nenahradí.
Té zvěře tam chodí už opravdu moc, vojtěška co byla mimo ohradník, tak tu uplně sežrali.
Pokud znáte nějaký konkrétní pachový ohradník, byla bych ráda ta tip.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od PavelIV »

Na mě taky (tedy ne starosta), že na biokoridor nesmí ani ohradník. Pak to ale prozkoumal nějakej rozumnej ouředník a zjistil, že koridor je pro malý zvířata do velikosti králíka, tak je tam ohradník celej rok.
Pro Váš případ asi ten pachovej bude nejlepší řešení. Možná by nebylo od věci naučit na ohradník psy a nechat je tam na volno, jestli to nejsou jezevčíci :vytlem:
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Kouťák »

Už jsem psal,že je dobré se spojit s firmou a oni doporučí konkrétní pachový ohradník.Já jsem měl od fa.HAGOPUR,stačí jim říci na jaký prostor a proti čemu.Řešil jsem to přes kamaráda myslivce,který tam nakupuje ve velkém proti divočákům a srnám,tak kontak nemám a nyní už to nepotřebuji,protože mám plot.Dávají to kolem silnic a opravdu to funguje.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Jana P. »

Pro budoucnost by se možná hodil hustý trnitý plot. Šipky Trnky rakytnik a podobně
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Hhippie »

Jani: nojo... ale když se to nedá zapěstovat, tak těžko vytvoří živý plot z keřů... :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Jan »

petanena píše: 28 pro 2020 09:46 Starosta na nás zavolal životní prostředí i kvůli ohradníku, v tuhle chvíli to řeší právník. Ten ani na to není slušný slovo, nám mimo jiné řekl, že kdybychom pozemek dali do nájmu a byla tam řepka, problémy nemáme. Tkaže plot ani oplocenka v dohledné době nebudou.
Starosta , pokud to není obecní pozemek o tom nerozhoduje. Pokud to ŽP nějak řešilo, jaký je výsledek?
Předpokládám, že řízení ani nezačlalo a bylo ukončeno po podání vysvětlení.
Jako co je v územním plánu ten pozemek/ky? Nevede tam biokoridor?Nejste v CHKO, nebo jiný druh ochrany? Pokud ten právník není kámoš za děkuju, sehnal bych raději odborníka přes stavbu, nebo prostě zašel na místně přislušný stavební úřad a vyhledal referenta pro mou obec/pozemek. No a ten by mi měl říct, co budu potřebovat , mělo by stačit vyjádření Odboru plánování a žádost o územní souhlas a možná vyjádření ŽP. Nebo co si řeknou. To územní rozhodnutí bohužel bude stát 20000.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od petanena »

Starosta , pokud to není obecní pozemek o tom nerozhoduje. Pokud to ŽP nějak řešilo, jaký je výsledek?
Předpokládám, že řízení ani nezačlalo a bylo ukončeno po podání vysvětlení.
Jako co je v územním plánu ten pozemek/ky? Nevede tam biokoridor?Nejste v CHKO, nebo jiný druh ochrany? Pokud ten právník není kámoš za děkuju, sehnal bych raději odborníka přes stavbu, nebo prostě zašel na místně přislušný stavební úřad a vyhledal referenta pro mou obec/pozemek. No a ten by mi měl říct, co budu potřebovat , mělo by stačit vyjádření Odboru plánování a žádost o územní souhlas a možná vyjádření ŽP. Nebo co si řeknou. To územní rozhodnutí bohužel bude stát 20000.
chovám asi 36 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 , asi 47 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, čubinku KAO. Dále mám 4+1 ovečky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě.
Nahoru

Nejsme v CHKO, co vím tak to není biokoridor a pozemek je rozhodně náš. Původně to byla orná půda, teď je to trvalý travní porost. Problém je, že Když si tam dcera dávala před asi 10 lety koně, šla za tehdejším starostou, kvůli boudám na koně a seno. S ním se dohodla že na dřevěné boudy žádné povolení nepotřebuje, nejspíš se mu s tím nechtělo papírovat. V té době tam ten současný dělal jen zastupitele a já ho jednou načapala, jak se nám tam hrabe ve věcech. Okopávala jsem brambory, on si myslel že tam nikdo není a šmejdil.
Jsem v takových chvílích poměrně vzteklá, takže jsem ho ve finále dost ostře z pozemku vyhodila, s tím že na něj příště pustím psy. Bohužel, se před pár lety dostal k funkci, no a teď dělá problémy. Už jsme tam měli stavební úřad, životní a kdo ví koho. Zeť to dal právníkovi, takže uvidíme. Kámoš za děkuju to bohužel neni, ale měl by to být člověk, který přesně tohle zařizuje. Jen se to všechno teď protahuje, kvůli koroně.
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od petanena »

Jinak, takhle to tam vypadá, nevím co může komu vadit.
Přílohy
Photo0151.jpg
Photo0202.jpg
Photo0153.jpg
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Jan »

Hezký , včely, stromy,.... Chyba je ptát se na stavby starosty. Je potřeba stavební úřad.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od petanena »

Jo, to už teď bohužel víme. Taky mi to přijde pěkný, teď jsem tam včelám sázela krokusy, už se těším na jaro.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od čobanak »

do určitejch metrú je chatka na ohlášku.asi 25m2?nevíte ňegdo?plot múže bejt i chko.ale je omezeňí,jakej má bejt.třeba betonowá zeď tam asi nejde,ale mam pocit,že plaňkowej plot je možnej.dá se předpokládat,že dřevjené kúli a lesňí pleťivo bi mňelo bejt v pohoďe,neboť i v lese,kterej je v chko se budujou oplocenki před okusem zvjeří.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Hhippie »

Moc hezké to tam máte... :souhlas:

Jasně no, vždycky je to o lidech. Co je někde neprůstřelné, jinde jde za pěkný úsměv. Kdybych načapala kohokoli takhle, taky bych ho vyprovodila vidlema - nikdo nemá co komu hrabat na pozemku. Ať je to třeba papež! :cert:

Možnosti oplocení a staveb jdou vážně úplně mimo obecní úřad. Právě proto, aby si přes něj nemohli lidé vyřizovat účty a jít na ruku. Ne, že by to nedělali, ale není to tak snadné a přímočaré.
Co vím, tak to oplocení pozemku upravuje nejen stavební zákon a krajináři, ale i Odbor pro územní plánování, resp. Územní plán. U nás se např. na TTP a orné půdě smějí pást zvířata pouze ve zveři propustných (snad dokonce mobilních) ohradnících, do 120 cm výšky.
Takže nejen že bych správně nesměla postavit ohradu pro koně, ale ani pro ovce / kozy... :cert:
Takže vůbec nemusí jít o nějaké chráněné území / nebo se speciální funkcí (biokoridor), ale prostě když máte na úřadu koumáky... pak vznikají metodiky, na které je selský rozum krátký :blazen:

Držím palce s dalšími vyjednáváními s úřady. Jít na to přes právníka věci znalého, může mít někdy účinek. Někdy také opačný. Ale pokud už není co ztratit...také bych šla touto cestou. Přeji rychlé vyřízení, ať se vám brzy uleví! :ruzicka: sama vím, jaký je to opruz... :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od honzauta »

Podle předpisů stavebních nelze natažené dráty, třebas pod elektrickým proudem , považovat za plot, jehož stavba by podléhala alespoň stavebnímu ohlášení.

To je zkopírované z vyjádření právníka, takže udělat ohradník, dát si pozor, aby kolíky nebyly pevně spojeny se zemí (zabetonovány) a všichni Vám mohou vlézt na záda..
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od Hhippie »

No... a jsme zase u toho... koho člověk potká na úřadě :jakoby:
U nás je “pevně spojené se zemí” cokoli, i co do ní zahrabete / zatlučete. Takže kůl jakožto stojna pro izolátory již koliduje s definicí “pevná stavba” třeba.
Měla jsem onehdá, když jsme začínali s lesní školkou (mateřskou), jsme bojovali s úředníky i u vojenského stanu, který prostě jen stál na zemi, přidělaný kolíky a lany proti odlétnutí, bez připojení na sítě... cokoli. Prostě byl problém, že to chceme na to TTP postavit, když jim to nezapadá do tabulek. A basta! P jurtách nemluvě - s tím už si vůbec nikdo nevěděl rady. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od petanena »

Díky za pochvalu :usmev:
Jo, tady už je to opravdu ve fázi - není co ztratit. Než jsme zjistili že se něco chystá, stačil dotyčný úřady obejít jako první. Já bych tomu ani nevěřila, ale na jednom z úřadů máme známou, která nám to řekla. Pevně věřím tomu, že před právníkem couvne, jde mu hlavně o to, nám co nejvíc znepříjemnit život. On už, co vím má problémy s kdekým, z podobných důvodů, řekla bych, že další volby se ve funkci neudrží.
Prohlížela jsem ty pachové ohradníky, tak jsem to objednala, docela mě překvapilo, že nejsou drahé. Snad to bude fungovat.
Taky tam zítra natáhneme tohle -
Místo klacku, tam dám kovovou tyčku, ať si užijou.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Plašič zvěře

Nový příspěvek od čobanak »

nejlepší je určiťe vúbec se nenechat zatáhnout do diskuze a ďelat si svoje.pevné spojeňí se zemí je uplňe normálňí termín.zatlučenej kolík neňí pevňe spojenej.zabetonovanej sloupek je pevňe spojenej se zemí.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů