Středoasiat

Pes, nejlepší přítel člověka. Co pěkného nás společně čeká? Doporučte plemeno. Vybíráme štěňátko. Barf kontra granule. Odčervení, očkování, čip. Cvičák ano či ne? Venku nebo v bytě? Péče o starého psa.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od přezdívka »

Nitri: V době, kdy jsem měla první Středoasiatku byl chov těchto psů u nás teprve v začátcích. Moc informací o nich nebylo. Manžel s ní byl asi 2x se podívat na cvičáku a uznal, že to je o ničem. Protože je to pes, který se od přírody musí rozhodovat sám a vyhodnocovat nebezpečí. To má zakodované v krvi. Ve své domovině určitě není majitel psa popotahován za to, že brání svůj majetek za pomocí psů.
Možná se vám to může zdát jako povídání o Dášence, ale i v tom povídání o Dášence jsou napsané věci, které platí. A co pes to originál. To snad víte. Každý autor vnese do své knihy své poznatky a zkušenosti. Taky se musí číst trochu mezi řádky a vynechat tu nadsázku.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

fena bude taki hárat !je třeba mít možnost ji zavřít uplňe jinam,nejlépe bez možnosťi zrakového kontaktu!pokud bi třeba fena bila v kotci a pes bjehal kolem,múže kolemdoucí pokousat!kolem 3/4 roku začne zkoušet svoji sílu.musí se to vidržet.musel jsem ho dát na řeťez a pak teprv žrádlo.teď už nemusim.jakobi si zviknul,že mu to ňigdo nesebere.nebo dostal kost,zahrabal si jí na dvoře a vrčel.aňi jsem mu jeden čas pamlski nedával.teď už je to lepší
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od petanena »

Nirrti píše: 03 led 2021 16:16 To petanena: hezký pes, z jake je CHS?
Nemá pp. Muž ho koupil někde u Litoměřic, měli je na statku u zvířat.
Tady je foto rodičů
Přílohy
Photo0212.jpg
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Jan »

https://vse-pro-zviratka.cz/stredoasijs ... vecky-pes/

jestli umíte rusky, tak pěkné stránky věnované SAO a Gisarským ovcím
https://www.youtube.com/user/Kavkboz




tady je povídání o SAO , které chovají pastevci, o tom, jak je šlechtí a pro jaké cíle. Částečně i o Gisarských ovcích, což jsou prý největší ovce na světě.

Naposledy upravil(a) Jan dne 03 led 2021 20:16, celkem upraveno 1 x.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Hhippie »

Tyjo... asi jsem v jiné situaci - nemám hospodářství, tedy nepotřebuji psa na hlídání majetku, ale upřímně... já bych si na takovýhle typ psa netroufla. A to jsem se psy doma vyrostla.. asi potřebuji mít situaci pod kontrolou a zvíře, které vyhodnocuje konkrétní stav jinak, než je žádoucí - což se samozřejmě stává a ne málokdy - by pro mě představovalo stres a nebezpečí. Ale každý to má jinak. Bývalá spolužačka má taky středoasiaty, jestli se nepletu - fenu a psa. Má na ně postavené kotce z těch nejsilnějších běžně dostupných karisítí a tráví tam většinu času. Řeší konflikty s návštěvami, protože každý si chce psa hladit a i přes upozornění se stává, že mu do kotce někdo vstrčí ruku a je to o průser... no, nebylo by to nic pro mě. Ale každý to má jinak :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Jan »

Je to úplně jinak a jestli je má zavřené pořád v kotci, tak by si měla koupit spíš rybičky.
Pokud ho někdo nezkazí, tak na nikoho neútočí. Podívej se na to video nahoře, jak se ti psy chovají.
Ale oni je třeba nehladí , pro ně je to něco, jako hrábě.

Třeba u nás, pokud je někdo před dveřma, štěká jak o život, ale jak někoho pustim domů , tak se má za to , že se pustil a klid. A to štěká i na toho, koho zná. Ale narozdíl třeba od NO neútočí bez varování, jako debil, a to se nemusej učit, to už umí sami od sebe. A pozná, kdo je hrozbou - teda narozdíl od jiných psů nenapadají malé děti (což ovšem neznamená, že bych je s ní nechal, ale pokud jí nebudou bít, tak nic neudělá a když jen málo, odejde)
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

hippie,já mňel z utulku fenu NO a ta pokousala wšechni moje náwšťewi.po dvou letech se zklidňila a pak už bila v pohoďe.ale třeba šarplaňinka je velmi rezervovaná a s návšťevama se vúbec nechce setkat.ďeťi,co zná od malička má ráda,mohli si v pohoďe hrát se šťeňatama.náročné je spíš mít psa i fenu a vikrejvat háráňí.jinak pochibuju,že bi k tomu kangalovi ňegdo lez.máme ho na dvoře a hlídá dům.jednou ale ke kousnuťí ďívkina návšťevje došlo.nebil jsem doma a přišla ďívka ze sousedství,17let,která k nám choďí skamarádkou.manželka jim pujčila šťeňata,ale kangala dala na řeťez.a ta ďívka si pak šla kangala pohlaďit a přemluvila i tu kamarádku,té se nechťelo,ale pak ho pohlaďila a on jí kous.ňigdi před ťím jí neviďel
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od petanena »

Psi určitě nejsou zavření v kotci. Jsou puštění navolno po zahradě nebo s námi na poli. Ale fena nadšeně vítá každou návštěvu a ne každý to má rád. Proto je vedle brány kotec, kam psy zavírám, když vyjíždíme autem nebo přijde návštěva. Fena už automaticky jde do kotce, když vidí že jdu otevřít vrata.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Františka. »

Jana P. píše: 03 led 2021 12:55 Prý nevykonává povely, které nepovažuje za důležité.
To není typické jen pro tyhle psy. Třeba jezevčíci to dělají taky a i spousta jiných psů. Akorát si o nich lidi myslí, že jsou nevychovaní, a vidíte, oni to budou kříženci se středoasiatem :vytlem: .
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od irčan »

Nebo s Akitó.
Eště bych podle méch zkušeností použil ve výchově nadřazenost v žraní.Dám psovi mísu s krmením ale nesmí se začít krmit než si z toho nevezmu já.Prvně žere ten gdo smečce vládne.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Jana P. »

Také od štěnátka praktikuji mu sahat do misky, brát mu jídlo na chvíli apod. První procházím dveřmi, vrátky.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Jan »

Nevím, jestli je to plemenem, nebo naší Čubou, předchozí psy by mi klidně kously, KAO , ne že by byla nadšená, ale spíše se mě, když ji saham do misky snaží odstrčit, nikdy se mě nesnažila kousnout.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od přezdívka »

Učila jsem feny, aby ukázaly zuby. Přišla jsem k nim, řekla ukaž zuby a otevřela jim tlamu. Na výstavách se hodnotí chrup. Nakonec jsem fenu neuchovnila, protože to bylo časově a finančně - hlavně finančně - hodně náročné.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

irčan píše: 03 led 2021 22:55 Nebo s Akitó.
Eště bych podle méch zkušeností použil ve výchově nadřazenost v žraní.Dám psovi mísu s krmením ale nesmí se začít krmit než si z toho nevezmu já.Prvně žere ten gdo smečce vládne.
určiťe ano.já ,protože mam 4psi,tak to řešim tak,že dávám nejprve žrát služebňe starším.stará NO-mladá NO-šarplaňinka-kangal.jenže pak bilo kangalovi asi púl roku a tu starou NO.napad.proto jsem ho musel začít na žrádlo izolovat.naopak šarplaňinka neňi tak žravá a v mláďí se nechala vihnat od miski ovcí nebo kozou!tagže jsem jí taki musel dávat žrát zvlášť,ale z opačného dúvodu.ideálňí ovšem je,gdiž se zapojí všichňi členové roďini.u nás je pes muj a manželka nemá náladu ho řešit.máte s ťím ňegdo zkušenosťi ?jak se vaši pastevci chovají k ostatňím členúm roďini?
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Nirrti »

přezdívka: nj, číst mezi řádky jsem v době, kdy jsme si tohle plemeno pořizovali, což je cca teprve před 10 lety, jsem moc neuměla. Hledala jsem konkretní info kde to jenom šlo. A tyhle knihy mi přišly první do ruky. Pokud ho chováte hluboko do minulosti, od doby, kdy tihle psi u nás byli ještě neznámí, tak samo o nich hodně víte. A dost možná, že jsem se na některých setkáních i potkaly, kdo ví.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Nirrti »

A co se týká výchovy - naučit psa, aby ukázal zuby, strpěl doteky , nechal se ošetřit atd. je nutností. Zvlášť při jejich velikosti. Fenu uchovněnou máme, ale CHS jsem nedotáhla do konce, štěníky nikdy neměla a mít nebude. A to z jednoho prostého důvodu - měla urvané zkřížené vazy - zřejmě jejich slabost je geneticky daná ze strany otce - importovaného ze země původu - a aby tuhle vadu předávala dál, tak to ani náhodou. Když si vzpomenu, co to bylo starostí a peněz. Spousta lidí nám tenkrát říkala, že by ty peníze do léčby nedali.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Jan »

A ještě, KAO a SAO , hlavně feny rády hrabou. Čuba má boudu cca 3*2 m a jednou si pod ní vyhrabala este jednu a pak to na ní spadlo a nemohla ven. A hrabou pěkně rychle. V zemi původu si takhle hrabou nory na štěňata.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od Jana P. »

Je to třeba u více plemen k uchovnění, kontrola zubů, ocásek zálomek, varlata, různé měření. A dělají to cizí lidé. Musela jsem tak fenu na to učit. Mimo varlat tedy. :vytlem: U bonitace je měření první předpoklad, který musí strpět. Pak je povahový test, a nakonec kontrola standardu, důkladná.
Chov není jen tak, to jsem se sama přesvědčila.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od petanena »

Ještě jsem se chtěla zeptat, jak to mají SAO s plaváním a vodou obecně ? Dneska pořád zkoušel vodu v příkopu, cachtat se mu líbí. My v létě jezdíme dost na pískovnu, psy beru s sebou, tak jestli bude plavat s námi.

Ta videa jsou pěkná, na rozhovor v ruštině si musím udělat víc času. Ti psi z videa vypadají o dost lehčí a musím říct, že mě překvapila jejich hodně tmavá barva. Vždycky jsem měla dojem, že ovčáci dávají přednost světlým psům, asi aby je v noci líp odlišili od vlků.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Středoasiat

Nový příspěvek od čobanak »

Jana P. píše: 04 led 2021 14:08 Je to třeba u více plemen k uchovnění, kontrola zubů, ocásek zálomek, varlata, různé měření. A dělají to cizí lidé. Musela jsem tak fenu na to učit. Mimo varlat tedy. :vytlem: U bonitace je měření první předpoklad, který musí strpět. Pak je povahový test, a nakonec kontrola standardu, důkladná.
Chov není jen tak, to jsem se sama přesvědčila.
uplňe nevim,jak to ďelaj majitelé psa KAO.Mam pocit,že jsem ňegde čet sťížnost majitelú KAO,že pokud si to ten pes nechá líbit od cizáka,tak vlastňe nesplňuje povahovej standard
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti